Americká idyla

Americká idyla https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/38376/bmid_americka-idyla-cyL-38376.jpg 4 133 28

Nathan Zuckerman série

Generační román známého amerického spisovatele vypráví příběh židovské rodiny Levovů, kteří paradoxně v 60. letech 20. století prožívají své nejhorší chvíle. Jeden z nejslavnějších autorových románů, za který dostal v 90. letech Pulitzerovu cenu, je především zpovědí milujícího otce, jehož dcera se v 16 letech stala aktivistkou hnutí proti vietnamské válce a zapojila se do aktů politického násilí. Jinými slovy, z Merry se stala teroristka. Její otec se snaží přijít na to, kdy a kde se stala ta změna s jeho milovanou holčičkou? Kdy se z ní stal člověk, který zabije druhého? Teprve po letech přichází dopis, který může do drásavého vztahu vnést trochu světla...... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Mladá fronta

American Pastoral , 1997

radka raduš
05.09.2017 3 z 5

Příběh zajímavý, ale kniha zdlouhavá. Nemám ve zvyku nedočíst knihu, takže jsem i přes přestávky ve čtení knihu dočetla a jsem ráda. Ale že bych ji někomu doporučila?...

Příběh ukazuje, že i když se člověk snaží žít podle nejlepšího vědomí a svědomí, nemusí vše dopadnout tak, jak si přejeme. Že život může přinést situace, které nečekáme, srazí nás na kolena a vůbec nevíme, jak se v těchto situacích chovat.

Fantýna
01.04.2017 5 z 5

Tento příběh je chvílemi napínavý, a potom je nudný. Podle mého názoru je historie doby a pocity postav (hlavně Švéda) jsou napínavou částí příběhu. Nudnou částí je již zmíněný výrobní proces rukaviček. Nemohla jsem se rozhodnout, jestli tomuto dílu dám 4 nebo 5 hvězd, ale nakonec jsem se rozhodla, že dám 5, protože skutečný život není jenom o tom, že se něco děje.

Damato
30.03.2017 4 z 5

No,to jsem se při čtení pěkně prohrabala svým vlastním JÁ a výsledek? Žalostný.Ale je to mazec,určitě doporučuji k přečtení .

poz3n
22.12.2016

Nepovažuji se za úplně tupého čtenáře, nicméně Americká idyla se stala jednou z mála knih, kterou jsem nedočetl a v polovině ji odložil. Nepamatuji se, že bych kdy četl podobně náročné dílo ohledně nároku na koncentraci čtenáře vůči danému textu. Zprvu jsem několika stránkové detailní popisky výroby kožených rukaviček zvládal a vnímal je jako součást uceleného díla. Jak šly ale pomalu stránky dále, nedokázal jsem pochopit, proč (a zcela jistě schválně) se Philip Roth neustále cyklí a utápí v nekonečně se opakujících mnohostránkových popiscích naprosto všeho, co se života velkého Švéda týká. Když jsem tedy kupříkladu po několika dnech přelouskal 25 stran, zjistili jsem, že vlastně byly pouhou odbočkou myšlenky, která byla započata o několik desítek stran nazpět, a kterou už si tím pádem tak úplně nepamatuji. Dobrý pocit z knihy tak u mě každým dnem klesal, a když jsem na nějaké 180. straně znovu, již po xté narazil na popis rukavičkové výroby, uvědomil jsem si, že umění říct NE má také svojí váhu a knihu jsem s úlevou odložil.

Taťka Hraboš
19.12.2016 4 z 5

Silná kniha se širokým záběrem - třeba o tom, jak těžké je poznat druhého, jak nepředvídatelné jsou výsledky výchovy vlastního dítěte, i když mu vytvoříme podle nás ideální podmínky, jak obtížné je sloučit v jedné rodině židovskou a křesťanskou víru nebo že ani sebevětší fyzická krása a majetek člověku nezaručí šťastný život, ba spíše naopak. I řemeslo ovládá Roth skvěle - velmi dobře psychologicky vystižené postavy, zdařile vystavěný příběh, krásný jazyk. Plný počet hvězdiček mu nedávám hlavně proto, že mi nesedla jeho mnohomluvnost, často je na můj vkus zbytečně rozvláčný - jako by nestačilo jednou jednoduchou větou říct to, na co on potřebuje rozvité souvětí o čtyřech pěti větách. Být to mluvený projev, podezírám ho z toho, že se rád poslouchá (možná se rád čte :-)).

Jana_Hlus
30.11.2016 3 z 5

Četba knihy je poměrně náročná. Autor používá zdlouhavá souvětí, která běžného čtenáře uspávají a prokládá je úseky, kdy se děj rychle odvíjí, dozvídáme se pro příběh zásadní věci a pak se zase věnuje zpět rozborům, analýzám a zamyšlením, ať již se jedná o podrobný popis výroby rukaviček, americké historie či náboženství. Mezi těmito nekonečnými souvětímí se skrývá silný příběh dokonalého Švéda, kterému právě jeho dokonalost idylický život zničí.
Pro mne byl jednoznačně lepší film, který podle této knihy natočil Ewan McGregor. 3/5

Matty
20.09.2016 4 z 5

Švéd - navenek muž, kterému nic nechybí. Postupně však ztrácí většinu životních jistot. Podobně jako Jób se přitom neprovinil ničím jiným než oddaností, s jakou žil svůj vzorný život. Život, jaký by jako správný Američan žít měl.

Roth svého hrdinu nešetří, jeho pád z vrcholu zkoumá pěkně do hloubky. V dlouhých sebezpytných monolozích i nepravděpodobně hlubokomyslných dialozích. Originálně vystavěný román, jež přiznává svou fikčnost, je v podstatě cestou do Švédova nitra za postupného odkrývání jednotlivých vrstev jeho osobnosti.

Od vnějšího pozorovatele nenápadně až k ich-formě, nerušivě implementované do dominujícího vyprávění ve třetí osobě. Stejně nenásilně Roth (narozený mimochodem stejně jako Švéd v Newarku) odbočuje od osobního dramatu k psychologickému rozboru duše amerického národa a dění následující po jisté zlomové události tak můžeme vnímat třeba jako alegorii vzpamatovávání se z vietnamského traumatu.

Americká idyla má mnoho vrstev, dobře se čte (i když některé myšlenky zbytečně opakuje), dokáže dojmout i pobavit, nechávaje na nás, nakolik budeme hlavního hrdinu litovat, nebo zda se mu naopak vysmějeme. Škoda, že filmové zpracování románu podle prvních ohlasů dopadlo žalostně.

cessy
29.07.2013 5 z 5

Rozčuľovali ma vety na pol strany v úvode knihy, komplikované súvetia, ktoré som si často krát musela rozčleniť na menšie časti, v opačnom prípade som už niekde v polovici vety strácala niť, jednoducho som zabudla na jej úvod, kým som sa dostala k záveru. Navyše, téma mi spočiatku prišla málo lákavá, vzhľadom na tvrdenie čitateľskej verejnosti, že ide údajne o Rothov najlepší román. Ak si aj neprečítate anotáciu, už v prvej štvrtine knihy sa dozviete, o čo v nej pôjde. Zvyšné tri štvrtiny sú už len analýzou, snahou dopracovať sa k príčine dôsledkov konania postáv. Mala som preto obavy, či sa Rothovi podarí zaujať moju pozornosť natoľko, aby som pri tejto pomerne objemnej knihe vydržala až do jej záveru. Napriek počiatočnej skepse, od samého začiatku som cítila, že mám v rukách neobyčajný text. Ochromila ma precíznosť jeho spracovania, neuveriteľne citlivá a podrobná analýza citového života "Švéda". Nebyť toho, príbeh podávajúci históriu dvoch diametrálne odlišných emigrantských rodín, usadených v USA – židovskej a prísne katolíckej – a ich životné osudy situované do 60 rokov 20 storočia (povojnová euforická nálada nových začiatkov, hospodársky rozmach, túžba po prežití svojho súkromného „amerického sna“, do ktorých kruto zasiahne intervencia USA vo Vietname, ich účasť na Vietnamskej vojne), by bol síce príbehom určite pútavým, avšak skutočnú hĺbku mu dodala práve spomínaná precíznosť, vcítenie autora do postáv, súcit a emócie, ktorými ich obdaril. Bude vám pritom úplne jedno, že ide vlastne iba o fiktívnu výpoveď, ktorej rozprávač, spisovateľ Nathan Zuckerman, nepozná žiadne detaily. Práve naopak, má k dispozícii len holé fakty, na základe ktorých sa snaží preniknúť do myslenia a cítenia hlavnej postavy románu, charizmatického Seymoura "Švéda" Levova, no vy jeho výpovedi budete veriť do poslednej bodky. Švédova bolesť bude vašou bolesťou. Autor postupne odkrýva Švédove myšlienkové pochody, jeho vnímanie reality, snahu nájsť v sebe pochopenie pre dcérin čin a potlačiť nenávisť k nej, roztáča bláznivý kolotoč citov, začarovaný kruh sebaobviňovania, skúmania správnosti vlastných činov, ubezpečovanie o ich správnosti a následné opätovné pochybnosti, morálne dilemy, rezignáciu, zavrhnutie a dištancovanie sa, až sa napokon predsa len dopracuje k záveru. Nie však práve k takému, po akom túžil.

zfilmováno americká literatura Pulitzerova cena

Philip Roth