Romaňi čhib. Učebnica rómčiny

Romaňi čhib. Učebnica rómčiny https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/394787/bmid_romani-chib-ucebnica-romciny-B22-394787.jpg 5 4 3

Učebnica Rómčiny - Romaňi čhib je prepracovaná verzia českého vydania tejto učebnice, ktorá vyšla v roku 1999 v pražskom vydavateľstve Fortuna. V Čechách i na Slovensku je to prvá rozsiahlejšia príručka, podľa ktorej sa môžu severocentrálni dialekt naučiť všetci tí, ktorí o to majú záujem. Najlepšie sa bude študovať tým, ktorí majú možnosť navštevovať kurzy rómčiny a zároveň konverzovať s rómskymi susedmi či priateľmi, ktorí istotne snahu naučiť sa po rómsky veľmi priaznivo ocenia a radi pomôžu. Pre samoukov sa predpokladá znalosť základných gramatických pojmov (na úrovni strednej školy humanitného zamerania) a veľká trpezlivosť a potrebné nadšenie. Pomôckou im bude aj Kľúč k učebnici rómčiny, ktorý obsahuje takmer doslovné preklady všetkých rómskych textov, možné riešenia úloh a cvičení a rómsko-slovenský slovníček s približne 1400 výrazmi obsiahnutými v učebnici.... celý text

milan0925
21.05.2021 5 z 5

Kvalitně zpracovaná učebnice. Učení je zábava díky doprovodným textům, písním a zajímavostem. Určitě je třeba dokoupit i klíč pro jednodušší kontrolu cvičení. Doporučuji.

martivan
16.12.2019 5 z 5

Učebnice vychází ze slovenského dialektu romštiny, mluví jím 80 % Romů žijících na území Čech a Moravy (dalších 10 % hovoří maďarským dialektem nebo olašsky). Učebnice je srozumitelně strukturovaná, obsahuje vždy úvodní tematický článek, slovní zásobu, vysvětlení nového gramatického jevu, cvičení a dále různé kulturní vsuvky a informace o Romech. K učebnici je vhodné zakoupit si také Klíč ke cvičením.

2ndFebruary
21.01.2019 5 z 5

Řekla bych, že je to "spisovná" romština, ač jsem studium romštiny strašně flákala, nějaké základy si pamatuju a místním (nebo už nemístním?) jihočeským cikánům rozumím dvě slova z celé věty. :(
Mám moc ráda tenhle jazyk, protože je vidět, jak moc jsou kultury propojené - vzhledem k podobnosti s jinými, především románskými jazyky.
Protože žádná obdobná kniha není a obsahuje všechny potřebné základy, dávám 100%