Román pro muže

Román pro muže https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/190655/roman-pro-muze-190655.jpg 3 658 93

Rafinovaná kompozice, rychlý dějový spád, slovní a situační humor a v neposlední řadě i autorova schopnost empatie jsou už tradiční zárukou čtivosti jeho knih. Tentokrát je k přednostem Vieweghova psaní nutno přičíst i nekompromisní ráznost, s níž v románu otvírá dveře „třinácté komnaty“ mužského světa. Dobovou kulisu románu tvoří autentické výroky bývalých i současných českých politiků a nejvyšších státních činitelů, které z této fiktivní „pánské jízdy“ chtě nechtě dělají trpký příběh nás všech… Román pro muže je dvacátou knihou Michala Viewegha. Možná proto je nejen knihou o ženském zklamání ze světa řízeného přestárlými kluky, ale také bilancující, mnohdy až sebeironickou reflexí úspěšného spisovatelství.... celý text

jasmína
08.06.2011

Pro mě rozhodně byl lepší film, Donutil tam exceluje i s Vladykou !

Kimon
30.03.2011 4 z 5

Nemusel jsem Viewegha knižně, stačily mi občas nepovedené filmy podle jeho námětu. Ale !!, touto knihou jsem byl neočekávaně obdařen při příležitosti svých narozenin. Začůřil jsem se v duchu a řekl si: "Zase jedna nežádoucí kniha do police nepřečtených". Za čas jsem se dostal do situace, že nebylo co číst. Je to jako s jídlem. Prostě to potřebujete. Tak jsem sáhnul do té police. Donutila mám vcelku rád, tak má ruka šmátralka vylovila "Román pro muže". Tak jsem těch pár stránek přečetl. Můžu říct, že od té chvíle jsem přehodnotil názor na Vieweghovu tvorbu. Asi to tedy bude nemožným scénářem k jeho filmům (Nestyda, apod) či neschopností režisérů, protože kniha se mi líbila. Ono přečtení knihy mě pak vyzývalo porovnat knihu s filmem. Byla to správná volba. Myslím tím, pořadí. Nejprve přečíst a pak skouknout film. Ano, kniha je lepší, i když i film se mi líbil, na rozdíl od mnoha českých diváků.
Kniha velmi dobře popisuje změnu charakterů i nálad ve skupince tří sourozenců, které se změnily v důsledku přechodu socialistického systému na kapitalisticky tržní systém po roce 1989.
Poznámka: ta vulgární slova jsou myslím v tomto případě na místě, zbohatlí grázlové si totiž před hubu servítky nedávají. Nedovedu si totiž představit bezcharakterního lumpa s mluvou salónní paničky.

marka
25.03.2011 3 z 5

najvetsi dej tam nie je, ale nacrty postav zaujmave

Lazy
13.03.2011 3 z 5

Nejprve jsem viděl film a poté se mi dostala do ruky knížka. I v tomhle případě platí, že kniha je lepší, ale celkově to byla hodně slabá záležitost. Hlavní výhodou byla její tloušťka, protože člověk to má rychle z krku.

renwal
12.03.2011 2 z 5

Nejhorší kniha od Viewegha

CharlieJane
08.11.2010 3 z 5

Kniha je asi taková jako většina mužů - občas nudná, chvíli je zde humor, ale není ho moc. Četla jsem Román pro ženy a pokud tyto dvě knihy srovnám, tak tahle je ta slabší a méně čtivá. Tahle mi zabrala týden a ze začátku mě moc nechytla...postupně jsem ji začla brát ne z pohledu ženy, ale z pohledu muže a pak teprve jsem se dostala k jejímu přečtení. Tři různé pohledy různých osob měly být asi oživující, ale mě v některých částech spíše narušovali příběh. 3 hvězdy po tom, co jsem to brala z mužského pohledu, jinak by to bylo horší.

Kubas
30.11.-0001 2 z 5

moje první knížka od Viewegha, která se mi dostala do ruky, velimi se mi líbila, a prot sem si sehnali další jeho knihy. Bohužel po přečtení Báječnýcj let pod psa, Vybíjené atd, musím opravdu uznat že Romá po muže, zas taková sláva není.

Rustynka
30.11.-0001 5 z 5

Mně se knížka teda více než líbila. :-)))) Hodně čtivá, zajímavá a těžko se mi od ní odcházelo, když jsem potřebovala jít spát. Na odreagování fakt nemá chybu.

A je to jedna z knížek, kdy se člověk v určitých pasážích prostě musí smát nahlas. :-)))) Ode mě dostává bez přemýšlení pět hvězdiček.

bovinka
30.11.-0001 3 z 5

Nevím, jsem zklamaná. U posledních dvou knih mě popadá deprese. Brala bych zase něco jako Zapisovatele otcovský lásky nebo Účastníky...

misssicccka
30.11.-0001 1 z 5

Dávám jednu hvězdičku, protože je pořád ještě věřím tomu, že se zvedne a budeme moci zase dávat hvězdiček více...
Z tohoto románu jsem byla opravdu až nervózní a pak naštvaná, že jsem si ho koupila :(

Márinka
30.11.-0001 1 z 5

Zbytečně vulgární a nedopracované. Spíš taková odfláknutá rychlokvaška. A to autor původně sliboval, že tentokrát napíše špalek. Asi na to skutečně nemá ...

Brambu
30.11.-0001 4 z 5

Byla jsem mile překvapená touto knihou. Je trochu více vulgárnější než ta minulá díla, ale přiznejme si, že takový ve skutečnosti mužský svět je. Velmi jsem se bavila.

kybermonty
30.11.-0001 5 z 5

Tolik sprostých slov jsem v knize ještě nečetl :-)
Velmi povedený román o pokusu sourozenců udělat svému bratrovi nezapomenutelný výlet do hor.