Rolf zálesák

Rolf zálesák https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/40824/rolf-zalesak.jpg 5 164 31

Líčení života v přírodě, jak jsou na něj odkázáni dva přátelé, bílý mladík Rolf a starší Indián Quonab, v kanadské krajině na počátku 19. věku. Příběh se uzavírá koncem anglo-americké války, započaté r. 1812, jíž se účastnil i Rolf. Toto Setonovo vyprávění je jedno z mnohých, v nichž učí přírodní moudrosti, bezprostředním podnětem mu byly jeho vlastní zážitky při cestě Kanadou, kterou podnikl 4 roky před sepsáním „Rolfa“ v kánoi po řece Athabasce k severním jezerům.... celý text

Literatura světová , Dobrodružné , Pro děti a mládež

Vydáno: , Mladá fronta

Rolf in the Woods , 1911

kuruteku
kuruteku
11.11.2017 5 z 5

Může tahle kniha oslovit někoho, kdo je z města? Může být zajímavá i pro dnešní "zálesáky"? Může. Protože je v ní úcta k přírodě, k životu, k lidem. I když už dnes maso kupujeme v obchodě, stavíme z prefabrikátů, atd. Povinná četba pro všechny romantiky. Kdo umí rozdělat deset dní za sebou oheň na deset sirek? Kdo umí rozdělat oheň třením dvou suchých dřev? Vyrobit nádobí ze dřeva, krabičky z březové kůry? Pořád toho zůstává dost.

Aniday
Aniday
30.05.2017 5 z 5

další mistrovské dílo PANA SPISOVATELE...

Marla
Marla
22.07.2016 5 z 5

Dlouhé roky pro mě léto znamená přečíst si tuto knížku. Zprvu jsem ji vnímala jen jako dobrodružný příběh, postupem doby se přidávalo i vnímání lesní moudrosti a teď ji čtu i jako hluboce lidský příběh o odvaze, lásce, soužití a velkém přátelství....

tatjana1737
tatjana1737
20.07.2016 3 z 5

Po přečtení Dvou divochů jsem propadla setonovské horečce a když v rámci edice nakladatelství Leprez začaly vycházet Setonovy sebrané spisy, skoupila jsem, co vyšlo. Na Rolfa jsem se těšila i proto, že podle Quonabova psíka byl pojmenován člen Foglarova oddílu, podle kterého jsem získala přezdívku i já. Dva divoši ale laťku nastavili moc vysoko, takže knížka mi nepřišla tak dobrá. A i po letech jsem ji sice přečetla ráda, ale pořád ji stavím níž než jiná autorova díla. Možná, že kdybych vyrůstala v Americe, ocenila bych vlasteneckou notu, ale coby zápecník z ČR jsem se soustředila hlavně na střípky lesní moudrosti, které zde jsou spíše zaměřeny na lov, tedy něco, co u nás zcela nevyužiju. Každopádně je to ale příběh pěkný a dobrodružný, který lze brát i jako tichý hold rudému muži, který - ač "civilizovanými" lidmi považován za divocha - se k sirotkovi Rolfovi Kitteringovi zachoval líp, než mnozí z jeho rodu.

Hun
Hun
02.07.2016

Pod vlivem této knihy jsme byli s bráchou schopni si klidně 4 hodiny v kuse hrát na lovce kožešin. V ložnici u našich jsme nalíčili pasti na bobry, v dětském pokoji si udělali loveckou chýši pod stolem a do kuchyně chodili prodávat ondatří kůže.

Isew
Isew
29.11.2015 5 z 5

Kniha s velkým K. Kniha mého dětství a dospívání. Čest, spravedlnost, láska k přírodě. To všechno tam je. Je tam ale i něco navíc. Nevím už co to je, ale je to tam. To, co mě nutí odpovědět na otázku: Která kniha vás v dětství nejvíc ovlivnila? - Rolf zálesák. Když jsem ji objevila ve výprodeji v knihovně, byla jsem štastná. Mám doma ten žlutý brožovaný výtisk. A chovám ho jako poklad. Protože ta kniha poklad opravdu ukrývá. Otevřete ji, začtěte se a objevíte ho taky.

vlkodlaq
vlkodlaq
02.10.2015 5 z 5

Konečně se mi podařilo v antikvariátu sehnat poněkud jetý původní výtisk z roku 73 a doplnit tak další střípek do sbírky knih mého dětství. Dokonce mě baví mnohem víc, než tehdy. Parádně si tuhle knihu užívám. Přes mírně archaický styl je to pořád skvělá kniha pro každého srdcového zálesáka.
Pozor na novější vydání, jsou poněkud "upravená" a už to není ono, proto jsem tak pracně sháněl původní výtisk.

Kapis
Kapis
30.10.2014 4 z 5

Poučná a zábavná škola lásky k přírodě. Nebudu se dále rozepisovat, protože vše lépe a trefněji shrnul nightlybird - a to o ořezání nových vydání jsem ani netušil.

Hagne
Hagne
07.12.2013 4 z 5

Prostý příběh o přátelství dvou velkých lidí, o jejich lásce a porozumění k přírodě i snaze pochopit myšlení a jednání druhých lidí.

eligie
eligie
14.05.2013 5 z 5

Setona znám od dědečka, miloval přírodu a asi to mám po něm. Když někde zjistil, že vyšla nová kniha, ale ne v Čechách, neváhal si dojet pro ni na Slovensko. Krom toho, že knihy jsou velmi čtivé, je v nich i spousta informací o chování zvířat, které mi pomáhají i nyní domluvit se se svými psy a také dost informací o přežití v přírodě.

nightlybird
nightlybird
12.04.2013 5 z 5

Setonův Rolf zálesák patří spolu s knihami Dva divoši a Kniha lesní moudrosti vlastně mimo jejich děje k jakýmsi "učebnicím lesní moudrosti", jsou v nich obsaženy základy woodcrafterského hnutí (u nás známe jako Liga lesní moudrosti). Snad proto byla poválečná vydání tak trochu osekána a celé pasáže z jmenovaných knih vypuštěny. Nu což, to se dalo celkem čekat. Podobný osud ale postihl i celou řadu Setonových ilustrací, což bylo jednak zbytečné a jednak je to škoda, vnímal jsem to jako nedílný celek.
Proto - pokud si chcete počíst opravdu originálního, autentického Setona, doporučil bych se poohlédnout po nějakém starším vydání (i když se musíte smířit s tím, že jazyk knih bude poněkud archaický). Jinak si myslím, že jsou to knihy, které by měl přečíst každý kluk mezi 10 a 14 lety - i když si je nepochybně současná kompgeneration zdaleka tak neprožije a neužije jako generace dříve narozených, kteří neznaje radosti a slasti televize, počítačů a jiných současných výdobytků moderního života, byli nuceni se zabavit prostě jinak. A abych se přiznal, není mi to nijak líto a nezávidím, mám aspoň na co vzpomínat. Jsou to rozhodně zábavnější historky, nežli typu "jak jsem pařil na kompu".
Četl jsem je všechny v tom správném věku a dnes bych horko-těžko vzpomínal na jejich obsah. Zůstal mi z té četby jen příjemný pocit a vybledlé, sotva již znatelné tetování na předloktí levé ruky vlastnoručně vyrobené ve věku 9 let = na pozadí indiánského teepee znak Woodcraftu. Ten nářez, jaký jsem schytal (tatíček měl dlaň jako lopatu uhelku).

přelom 19. a 20. století

Ernest Thompson Seton