Rolf zálesák

Rolf zálesák https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/279154/mid_rolf-zalesak-NO3-279154.png 5 164 31

Líčení života v přírodě, jak jsou na něj odkázáni dva přátelé, bílý mladík Rolf a starší Indián Quonab, v kanadské krajině na počátku 19. věku. Příběh se uzavírá koncem anglo-americké války, započaté r.1812, jíž se účastnil i Rolf. Toto Setonovo vyprávění je jedno z mnohých, v nichž učí přírodní moudrosti, bezprostředním podnětem mu byly jeho vlastní zážitky při cestě Kanadou, kterou podnikl 4 roky před sepsáním "Rolfa" v kánoi po řece Athabasce k severním jezerům.... celý text

Literatura světová , Dobrodružné , Pro děti a mládež

Vydáno: , J. Otto - Ottovo nakladatelství

Rolf in the Woods , 1911

ZUZANA-123
13.05.2023 5 z 5

Kniha plná moudrostí o přírodĕ.Nĕkoho by mohla od čtení odradit smrt velkého množství zvířat jen kvůli získání jejich kožešiny.

Elen.aja
01.01.2023 5 z 5

Krásný příběh, nejvíc mě oslovovala první část, kdy se dva přátelé sžívali navzájem a Rolf s přírodou.

O hodnotách, o souladu s přírodou a vystačení si s málem...

Dočteno pár minut po půlnoci, tak jak na Nový rok, tak se těším na knižní rok ;)

harykk
09.12.2022

Četl jsem jako dospívající dítě před zhruba 40 lety a tuhle knihu prostě miluji a rád na ní vzpomínám. I poslední válečná část mi tam už tenkrát sedla a nemám nic, co bych knize vyčetl. Co jsem si odnesl bylo něco ve smyslu " Každá situace ať je sebehorší má řešení a statečné srdce je najde", co pronesl Quanab, tuším když se Rolf ztratil a zranil, jestli si dobře pamatuji. A to mně provází celý život, proto i přes těžší pasáže života jsem s ním naprosto spokojen.

PietroGrencik
04.11.2022 5 z 5

Najkrajšia kniha života v prírode, kým ju nezničili ľudské kobylky.

turnovák
13.01.2021 5 z 5

(SPOILER) Rolfa mi četl táta když jsem v tom 73. ještě sám moc číst neuměl. Takže tahle knížka je pro mě dost osobní, i když příběh se mi trochu míchá s Knihou lesní moudrosti, kterou jsem už četl sám a na celé čáře prohrával s anglickými a francouzskými slůvky.
Určitě mě Rolf ovlivnil mnohem víc, než cokoli od K. Maye, asi proto, že Seton nebyl z Drážďan. Indiánské všeobjímající mlčení a kamenný obličej jako univerzální reakce v jakékoli situaci, barvení pokožky ořechovým výluhem a nepříčetná opatrnost a složitost kladení pasti (musíte porazit strom a přijít po něm, ne po zemi, jinak by vás liška ucítila a nechytila by se) jsou dokonale mojí součástí, stejně jako plíce nebo nehty.
Kupuju teď Rolfa v antíku a přečtu ho synovi.
Bude mu letos šest, je nejvyšší čas aby se nadchnul pro spaní pod širákem, dlouhé pohledy do krajiny a to hluboké mlčení.

vlkodlaq
01.08.2020 5 z 5

Čím starší jsem, tím větším vzorem se pro mě Seton stává. U některých jeho knih mi až slza ukápne, jak jsou krásné, a to jsem tvrdej chlap, zrovna včera jsem si vrazil třísku pod nehet, ani jsem nepíp, ale Seton? To je zosobnění mých zásad, lásky k přírodě a toho nejlepšího možného způsobu života. Žít čestně, dokázat se radovat z krás přírody a snažit se ji zachovat. Rolf Zálesák patří k mým nejoblíbenějším knihám, každých pár let se k ní vracím a čtu zas a zas. Samozřejmě, že mě první část (před válkou) baví více, ale kniha mi nabízí čtenářské uspokojení i jako celek.

kokrokr
25.05.2020 5 z 5

Tuhle knihu z edice 13 jsem jako kluk přečetl za večer a to nejen jednou.

Horal123
20.01.2020 5 z 5

Rolf zálesák. Kdo z kluků by alespoň na chvíli nechtěl žít život jako Rolf ? Pro mě úžasná dobrodružná klasika. Jen ta válka na konci knihy mě moc nebavila.

tataboi
02.08.2019 5 z 5

Skvělá kniha, četl jsem poprvé před padesáti lety a vždy se rád i v dnešní době vrátím...

Jandýs
27.07.2019 5 z 5

Knihy pana Setona mě nikdy nezklamou..najdu v nich mnoho poučení, moudrosti a souznění s přírodou. Poslední kapitoly o válčení mě už nebavily, konec jsem zběžně prolistovala, i tak je to srdcovka do sbírky !

Jara 56
18.06.2019 4 z 5

krásně jsem si zavzpomínal na čtení z dětství

Ceko1508
28.05.2019 4 z 5

Zajimavá oddechová kniha doporučuji.

ijcro
02.02.2019 5 z 5

Je to mnohem realističtější pohled na svět, přírodu, Indiány a život než jaký mládeži předkládal třeba Karel May. Dávám plus!

Owain
07.11.2018 5 z 5

Nádherná kniha, popisy prirody a zivota me uchvacuji porad. I pribeh pratelstvi Rolfa s Quonabem.

milan1534
28.05.2018 5 z 5

Stručně psaná kniha oddělených dobrodružství o mladém chlapci, který se v hlubokých lesích Kanady stane zkušeným zálesákem.

RemiBlack
20.05.2018 5 z 5

2018/19
Nebyla to klasická indiánka. Ale na kvalitě jí to rozhodně neubírá. ;)

Gwlanche
02.05.2018 5 z 5

Moje nejmilejší kniha. Dle mého není o zabíjení, obraz lovce zabíjejícího zvíře kvůli obživě, zvíře, které po celý život žilo v nedotčených lesích je krásný. Kniha kritizuje zabíjení pro zábavu či z rozmaru. Změkčilé městské dítě asi popis vyvrhování kořisti vyvede z míry, ale stejně si pak půjde dát řízek získaný daleko horší cestou... :-)
Je tam popsáno vzrušení z lovu, naplněná touha po svobodě a volnosti, ochromující krása přírody, moudrost indiánů a zvířat, indiánské písně... Asi to není kniha pro každého, ale mě ovlivnila silně. Vždy mám po dočtení na krajíčku.
PS: Pár kapitolek ke konci se točí okolo války a amerického vlastenectví, což asi průměrného Čecha moc nenadchne. Přiznávám, že zde jsem chvilkami trochu přeskakovala, ale přesto tahle kniha za přečtení rozhodně stojí!

Andi
02.05.2018 1 z 5

Přečteno necelých 100 stran, poté jsem knihu zavřela. Nedočteno.
Čekala jsem, že se opravdu - o té úžasné přírodní moudrosti, jak je psáno v anotaci - něco dozvím, ... No místo toho se mi dostalo spoustu dopodrobna vysvětlených postupů jak VRAŽDIT zvířata. Jak lovit lukem, jak střílet, jak vyrábět pasti. Příběh více méně žádný, názvy kapitol alá: Lov na jelena, Hon na bobry, Liščí kožešina, apod. mám 2001, Leprez vydání - Dávam palec nahoru za krásné ilustrace.
A ona zmiňovaná lesní moudrost? Kde nic, tu nic.

Gugu070
04.01.2018

nyghlybird,s tým osekaním máš asi pravdu,otcov otec vtedy listoval v ,,mojom"Zalesá-kovi a mal pocit,že oproti tomu čo čítal za 1.republiky v maďarčine,ten ,,môj"z r.1959 mal menej výrokov Si Sylvanna.Aj ja zháňam vydanie po r.1989,v slovenčine či češtine
tak,aby Ježiško mohol doniesť Zalesáka Rolfa v neoklieštenom vydaní teraz môjmu
vnukovi.V SR je nezohnateľný,čo tak u vás?

Gugu070
04.01.2018

Gugu
Knihu mi doniesol Ježiško v r.1959 keď som mal 11 rokov a niektoré výroky Si Sylvanna
so mnou išli doterajší život.Pár dní po Vianociach som si vtedy na sánky naložil deky,
otcovu vzduchovku,nôž,proviant ,zápalky,,,tomahawk" Mikov a vybral sa v Medzilaborciach/otec sem dostal umiestenku-áno aj také niečo bolo/do blízkeho lesa,kde som pri ohníku noc prečkal za zavýjania vlkov v okolí.Vtedy som sa rozhodol,že na dôchodku budem žiť v lese.Divina je síce zo supermarketu,ale na
občasné myši v chate chystám pasce vždy so zadymenými rukavicami.