Rok v Paměti národa: Příběhy a události moderní historie v kalendáriu.

Rok v Paměti národa: Příběhy a události moderní historie v kalendáriu. https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/466293/bmid_rok-v-pameti-naroda-pribehy-a-udalo-haa-466293.jpg 4 5 2

Poznejte dějiny skrze příběhy! Cílem Paměti národa, kterou spravuje obecně prospěšná společnost Post Bellum, je zpřístupnit veřejnosti individuální svědectví pamětníků důležitých historických událostí 20. století. tak, aby se s nimi mohli jednoduše seznámit odborníci i laičtí zájemci o moderní dějiny: "Skrze tato svědectví a jejich konfrontaci s dalšími historickými prameny chce projekt přispět k objasnění podstaty nedemokratických režimů 20. století, nacismu a komunismu, a pomoci zdokumentovat faktory, které je provázely. Tisíce různých vzpomínek vytvářejí mozaiku, která by měla pomoci k pochopení významných epoch a přelomových událostí 20. století.“ Každá kapitola publikace ROK V PAMĚTI NÁRODA se váže k jednomu měsíci v roce a je uvozena kalendáriem nejdůležitějších výročí a je vhodná i pro edukativní účely. Charta 77 unikla dírou v železné oponě Čas poplyne, ale jeho čin čisté lásky bude navždy povzbuzením Skončil Palachův týden, předehra sametové revoluce Ten den bylo krásně. Dagmar Procházková zažila nálet na Prahu Začala násilná kolektivizace Studenti protestovali proti nástupu komunistické diktatury. Marně Sami jste ho zabili! Rodina Jana Masaryka odmítala oficiální verzi o sebevraždě Německá okupace a vyhlášení protektorátu Čechy a Morava Vy nám tanky, my vám branky! Hokejová pomsta za invazi odstartovala normalizaci Tu noc byl ďábel odvázán ze řetězu Zrada dvou českých konfidentů stála život 24 obyvatel osady Ploština Německá kapitulace přišla v nejvyšší čas Po válce zmizely z Československa stovky Rusů. Odvlekla je sovětská kontrarozvědka Byl jsem tomu blízko, když to Heydrich koupil Držela nás naděje, že se setkáme se svými rodinami Protižidovská opatření v Protektorátu Dočasný pobyt sovětských vojsk trval 23 let. Jako poslední odletěl generál Vorobjov Tento boj jsem prohrála Čeští letci patřili v bitvě o Británii do „hrstky“, která poprvé porazila Hitlerovo Německo Spadla železná opona Pane, nezabíjejte mi tatínka, prosil chlapec v Českém Malíně Tajné setkání československých a polských disidentů na Borůvkové hoře Sověti si mysleli, že nás zachraňují. Velitelé jim řekli: „Jste ušlechtilí rytíři“ Sověti si mysleli, že nás zachraňují. Velitelé jim řekli: „Jste ušlechtilí rytíři“ Proces s undergroundem skončil fiaskem. „Vlasatců“ se zastali intelektuálové Cesta východních Němců za svobodou vedla přes Prahu Tichý protest Věry Čáslavské na olympiádě v Mexiku Poprava 262 Čechů a Češek jako odveta za atentát na Heydricha Sedmnáctý listopad byla ta zápalná bomba sametové revoluce První transport do Terezína – komando výstavby... celý text

pepap
20.05.2023 4 z 5

Krom toho, že Paměť národa dělá velmi důležitou činnost, dělá jí navíc chytře a nápaditě - události jsou seřazeny podle měsíců, ve kterých se staly, napříč dvacátým stoletím. To mi umožnilo nacházení souvislostí a zamyšlení se nad událostmi, které jsem si před tím nespojoval. Kniha je tedy i takový malý historický kalendář.
Těším se na další kousky.

booklover88
30.07.2021 5 z 5

Tak tahle kniha je naprostá pecka. Myslím si, že se moc povedla a to i vzhledově. Je to kniha plná příběhů o naší zemi, statečných lidech, ale i o krutostech které jsem četla jen s těžkým srdcem. Vřele doporučuji pro každého, i když moc nemusíte tenhle tip knih, tahle se vám bude určitě líbit.

druhá světová válka (1939–1945) 20. století Česko, Česká republika Československo zločiny komunismu

Autoři knihy

Adam Drda
česká, 1971
Mikuláš Kroupa
česká, 1975

Kniha Rok v Paměti národa: Příběhy a události moderní historie v kalendáriu. je v