Rodné hnízdo

Rodné hnízdo https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/337488/mid_rodne-hnizdo-kux-337488.jpg 4 7 4

Jana Herrmannová v této knize s humorem i s nostalgií zaznamenala historii své rodiny, základním způsobem propojenou s jejím vlastním příběhem. Málokde se setkáme s tak přesvědčivým a v nejlepším slova smyslu zábavným zachycením atmosféry padesátých a zejména šedesátých let minulého století a jejich pokračování. Rodina Herrmannových, skládající se z české maminky, židovského otce a jedné dcery, je navzdory převážně polemické debatě, která v ní neustále probíhá, soudržná a neoddělitelně vzájemně připoutaná. Do tohoto vztahu vstupuje příbuzenstvo z obou stran včetně těch, kteří zahynuli za války, nebo odešli po roce 1968 do emigrace. Kniha Rodné hnízdo je mimo jiné vyprávěním o tom, že všichni někam patříme a že i přes všechny nesnáze a někdy i pohromy je dobré žít. I když to není vždycky lehké.... celý text

Romány , Literatura česká

Vydáno: , Sefer

Nikkiproch
20.03.2023 3 z 5

Příběh židovské rodiny autorky, psané humorně, ale zvláštní květnatou češtinou, že pro mě občas bylo těžké udržet pozornost. Začetla jsem se až po půlce knížky. I tak hodnotím celkem kladně.

JitkaSatavova
09.02.2023 5 z 5

Knížka je výborná. Autorka mě potěšila neotřelým stylem vyprávění, osobitým humorem, skrytým významem ale i přímočarostí. Musela jsem se soustředit, abych všechno pochytala, abych nic nepřehlédla. Kniha je skvělá a přemýšlím, ke komu bych autorku přirovnala. V některých momentech mi připomínala autorku Halinu Pawlowskou, ale to je jen hodně velká zkratka. Příběh je moc pěkný, sytý a hutný. Prostě skvělá.

35alice
28.09.2020

Zatím jsem v první stovce stránek, ale okouzlila mě autorčina čeština. Po čase se zase můžu potěšit jazykovou a vypravěčskou dovedností.

bookcase
23.10.2017 4 z 5

Zajímavé osudy jedné rodiny. Moc mi neseděl styl, kterým je to psáno, ale to je jen můj subjektivní pocit.

Jana Herrmannová
česká, 1940