Rodinné svátky o století zpátky aneb Oslavy a rituály v české domácnosti

Rodinné svátky o století zpátky aneb Oslavy a rituály v české domácnosti https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/120909/rodinne-svatky-o-stoleti-zpatky-aneb-oslavy-a-ritualy-v-ceske-domacnosti-120909.jpg 4 19 8

Rodinnými svátky o století zpátky uzavírá autorka řadu útlých knížek, jejichž titul má vždy dovětek „...o století zpátky". Předchozí publikace přiblížily čtenáři vánoční a velikonoční obyčeje, seznámily jej s dětskými hrami v minulosti a nyní přicházejí na řadu neméně významné svátky a oslavy rodinné. Tak jako z našeho života zmizela většina výročních kalendářních zvyků, obřadů a obyčejů, tak postupně mizejí i rituály a oslavy rodinné. Ale ani ony dnes nejsou zbytečným přepychem: uvítání dítěte na svět, křestní trachta, zásnuby, svatební obřadnost, ale také věci poslední, důstojné rozloučení se členem rodiny... Přezírání těchto staletých zvyklostí má neblahé důsledky. Náš život se stává citově chudším, je plochý, jednotvárný. Odkaz předků v podobě vžitých rodinných rituálů nelze nahradit. Je v nich tradice, úcta k minulosti vlastního rodu, jistota letitých kořenů. Kdo odmítá minulost, nemá budoucnost. Slavme tedy dobře, bodře, vesele i důstojně, jak to uměli naši pradědové a prabáby. ... celý text

Andělský
Andělský
07.07.2023 5 z 5

Maličká knížka obsahující velké kouzlo. Doplněno milými ilustracemi.

IvaniceTamta
IvaniceTamta
23.01.2023 4 z 5

Knížku jsem si zakoupila v zápalu tendence stát se dobrou hospodyní a do dnešního světa zařadit tradice našich předků. Tyto informace v knížce nenajdete.
Kniha popisuje dobové rituály - narození dítěte, sňatek a pohřeb.
Je to však milé čtení, nic proti ničemu.

Noisette73
Noisette73
09.01.2023 5 z 5

Moc pěkná knížečka s ještě krásnějšími obrázky jaké paní Skopová umí. Rychlý, ale moc milý exkurz do rodin našich předků. Čtena už dávno, přesto utkví v paměti.

jiri77
jiri77
27.11.2022 4 z 5

Pěkná knížka, která čtenáře provede rodinnými oslavami a tradicemi při narození dítěte, svatbou a i tím smutným na závěr, důstojným rozloučením s blízkými.

Heyhey
Heyhey
11.03.2019 2 z 5

Čekala jsem víc, než jen kompilát omezující se na Čechy. Nějaký přesah k dnešku. Jak se dá dnes tradice uchopit v současné rodině.

hanka8827
hanka8827
02.03.2019 5 z 5

miluju folklor a tuta knížka je úžasna :)

Mánička178
Mánička178
14.11.2018 4 z 5

Knížky o folkloru patří k mým srdcovým záležitostem. A tato bude mezi ně taky rozhodně patřit - ať žijí staré dobré časy :o)

Marčullkas
Marčullkas