Rodinná terapie psychosomatických poruch

Rodinná terapie psychosomatických poruch https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/145949/rodinna-terapie-psychosomatickych-poruch-145949.jpg 4 35 2

Originální ucelená koncepce rodiny, která sdružuje biologická a psychosociální fakta. Vývojový systém rodiny jako sociální dělohy je postavený na soudobém systemickém paradigmatu narativní terapie. Hlavní nástroj k zobrazení média rodiny představuje dialog, který oba autoři vedou. Rodina jako rostoucí organismus je tak nahlížena současně pohledem muže i ženy, lékaře i psycholožky. Tento přístup odkrývá netušené možnosti, jak pohlížet na stav zdraví a nemoci. Celá řada poruch a nemocí je zde líčena jako důsledek stagnujících vývojových oscilací celého rodinného systému. Autoři uvádějí i praktické zkušenosti s možností léčby, které sice pokrývají široké spektrum nemocí, nejlépe jsou však ilustrované na léčbě poruch příjmů potravy. Postoje autorů jsou v některých ohledech provokativní vzhledem ke stávajícímu paradigmatu, které je stále více orientováno na jedince. Přestože autoři integrují známá fakta, otevírají čtenáři nové a revoluční pohledy.... celý text

Psychologie a pedagogika , Rodina

Vydáno: ,

douchová
08.11.2018 5 z 5

Výborná věc, skoro bych řekla až napínavé čtení. Velmi široký vhled do situace, hodně mě to obohatilo.

Klamm
29.11.2017 5 z 5

První třetina knihy byla pro mě spíše vlažnější. Jednalo se o představení autorů, vývoj psychosomatiky a význam jazyka pro vývoj rodinného systému. Čelist mi však spadla, jakmile jsem došel k ústřední myšlence knihy v kapitole Rodina jako sociální děloha. Autoři přicházejí s propracovanou analogií mezi biologickou a sociální dělohou. V textu srovnávají tři výrazné fáze biologického těhotenství s třemi časovými obdobími psychického vývoje dítěte v rodině. Rozvoj osobnosti je v knize detailně rozebrán. Nechybí ani popis vzájemných vazeb mezi jednotlivými členy rodiny a následky různě skrytých disharmonií. Jsou uvedeny i případy z praxe a je až strašidelné, z čeho všeho nemoc může pramenit. Klobouk dolů, co všechno se podaří zkušenému psychosomatikovi rozklíčovat.

I když se zdá, že uvedená analogie do sebe obdivuhodně zapadá, autoři podotýkají, že se jedná jen o určitou hypotézu a inspiraci. A tou pro mě tato kniha nepochybně byla.
90%

psychologie rodina psychosomatická medicína

Autoři knihy

Vladislav Chvála
česká, 1952
Ludmila Trapková
česká, 1949

Kniha Rodinná terapie psychosomatických poruch je v