Sága rodu Forsytů

Velké společenské změny s sebou nesou i změny charakteru. Nositel Nobelovy ceny za literaturu, romanopisec Galsworthy, byl svědkem přerodu britské společnosti z pozdně viktoriánské v moderní a jako pečlivý kronikář zaznamenal na osudech vyšší vrstvy úpadek duchovních hodnot a narůstající fixaci na hodnoty materiální.

https://www.databazeknih.cz/images_books/41_/417776/saga-rodu-forsytu-d5a-417776.jpg 4.5315

Rod Forsytů 1.

Vydáno, BB art

The Forsyte Saga, 1922

Kniha Sága rodu Forsytů

dana-alena8170
12.11.2019

Mno. Čekala jsem víc než romantickou zápletku. Postavy jsou však uvěřitelné a body za historický kontext. Přesto nudná pesimisticky laděná slaďárna. Důvod sympatie téměř všech postav k Ireně mi zůstal záhadou, ta ženská mi lezla na nervy.

m.zirhut
12.06.2019

(audiokniha) Nevím, jestli to je tím, že jsem Forsyty poslouchal po skvělých Žítkovských bohyních, ale přišlo mi to dost slabé. V podstatě je celý děj postaven na propletenci vztahů a rozchodů kolem jednoho rodu zbohatlíků, což mi přišlo dost málo. Tak nějak podobně si představuju, že jsou napsané různé nekonečné telenovely. Pravda, je to možná trochu přehnané přirovnání, ale neodpustil jsem si ho :)
Toto dílo mi asi v paměti moc dlouho nezůstane.

Jaruš7
12.06.2019

Audiokniha, skvělé oceněné výpravné dílo zobrazující pohled na vysokou anglickou společenskou vrstvu, ve víru citů, morálky, mamonu, předsudků, uzákoněních mravů a vztahů.
Bohatství je pro zachování rodu pouto, které nemusí být v manželství tak pevné, tak jak by se zdálo.
Vývoj doby mění společnost i její názory. Ale jen těžko se mění city, i když by to byla pro pokolení záslužnost.
Každá z postav má v audioprovedení svou tvář ( známých herců), a tak jsme s nimi v době kdy se ke stolování nosil sváteční oděv, kdy dopisy se psaly s uctivým a vytříbeným stylem, kdy nejstarší z rodu měl úctu, respekt a vážnost.
Klasika v anglickém stylu na vysoké úrovni.

Lolila
27.05.2019

Mám rada ságy a toto je klasika. Odohráva sa vo viktoriánskom Anglicku, kde môžeme sledovať osudy jednotlivých členov Forsytovského rodu, ich pocity, vášne, charaktery, vzťah ku kráse... a hlavne túžbu vlastniť, a to nielen majetok. Rozhodnutia a správanie Forsytovcov mali nepriaznivý vplyv na ďalšie generácie a ich príbeh pokračuje v ďalšej časti....

Tomeckova
26.03.2019

Krásně napsaná sága. Popis doby, ve které se příběhy několika generací odehrávají, byl neskutečný.

Kuža007
15.02.2019

Krásná sága o rodu Forsytů a velice přesný popis viktoriánské Anglie.

Acamar
09.01.2019

Duch viktoriánské Anglie očima příslušníků rozvětvené bohaté rodiny Forsytů. Z pevně propojené rodiny se postupem času oddělují a navzájem odcizují dvě větve, rozdělené v první části románu sporem kvůli ženě, který má neblahé dopady i na další generace, zdánlivě tak odlišné od té původní ...Na této zápletce autor rozvíjí své úvahy na téma vlastnění i vztahu ke kráse a na jedné z hlavních postav Soamesovi ukazuje, že ač je také člověkem hluboce lidským a citlivým, díky přebujelé potřebě vlastnit prohrává ... Kniha není pro čtenáře lačnící po dějové lince, je hodně popisná (a ty úžasně obrazné popisy se mi vlastně na knize líbily nejvíce) a spíše se snaží zachytit ducha té éry a tehdejší pevné "pilíře" společnosti, jimiž jsou majetní Forsyti typickými představiteli.

mgeisselreiter
24.11.2018

Po první kapitole jsem se zhrozil, kolik postav zde vystupuje a měl obavy, že v tom budu mít guláš. To se naštěstí nepotvrdilo. Autor se soustředí jen na pár klíčových hrdinů a hrdinek, takže děj je poměrně jednoduchý. Kniha se čte až na některé popisné části dobře. Dovedu si představit, že u britské čtenářské obce měl román úspěch, jelikož nastavuje zrcadlo jejich společnosti. To je českému čtenáři trošku vzdálenější, přesto i našinec se dokáže snadno přenést do minulosti a do Británie a děj si vychutnávat. Je zajímavé, jak rozsáhlý román je, i když vlastně dějově se tam toho odehrává hodně málo a přesto nenudí. Nejvíc se mi ovšem asi líbila první část se starým Jolyonem, kterého jsem si oblíbil. 70% a 4*, 20.11.2018.