Robokalypsa

Robokalypsa https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/143947/bmid_robokalypsa-143947.jpg 4 248 64

V ne příliš vzdálené budoucnosti se vyspělé technologie řídící svět lidí obrátí proti svým stvořitelům. Za pomoci superinteligentního stroje zvaného Archos se jim podaří téměř kompletně vyhladit lidstvo; ti, co přežili, však ukryti chystají odvetu… Sci-fi technothriller o zoufalém boji člověka proti vzpouře strojů – zdá se to jako otřepané téma, Daniel H. Wilson, původním povoláním inženýr robotiky, ho však dokázal zpracovat tak lákavě a originálně, napínavě, drsně a zároveň humorně, že se jeho námětu chopil slavný Steven Spielberg a natáčí podle něj film.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Knižní klub

Robopocalypse , 2011

Kortexo
03.10.2014 5 z 5

O tuhle knihu jsem se začal zajímat v okamžiku, kdy Steven Spielberg, řekl , že chce natočit film.
Robokalypsa je román o válce lidí proti robotům.Nic víc, nic míň.Je napsán formou deníků a na začátku je jasně stanoveno vítězství lidí.Svým stylem se nejvíce podobá románu: Světová válka Z.
Největší sílou románu je jeho kreativita a originalita v přístupu strojů k boji,komunikaci a všech ostatních činností.
Lidé jsou pak nuceni vyvíjet značné úsilí, nejenom aby přežili, ale hlavně, aby průběh války zvrátili.Ale pořád má hlavní slovo logika a chytrost
Ve většině románů jsou roboti v boji jen bezduchí zabijáci bez kreativity, což tady je přesně naopak...
Vřele doporučují!!! Velice se těším na film...

Lorrainee
07.09.2014 5 z 5

Nechtela jsem ji docist. Ne! konec jeste ne prosim!
Jenze to zkoncilo. Tecka. rychle a bez vytacek, ostatne jako cela kniha, oklestena od zbytecneho fylozofovani coby kdyby, bez popisu kazdy kytky a pocitu. Je valka, tak sakra delejte!
Kazda kapitola s jinym pribehem perfektne poskladanym do jednoducheho ale naprosto uchvacujiciho celku.
kazdy pribeh vas necim zasahne a nasledny Koumakuv doslov a uvod k dalsi kapitole vse jeste podtrhuje.
Jen si bohuzel nemyslim ze kdyby se neco takoveho stalo, prezijeme. Ani nahodou. kdyz vidim dalsi generace bez spetky respektu k ostatnim nebo sama k sobe, myslim ze by mel Archos lehkou praci. Jen hrstka by se mozna vzpamatovala a dokazala neco podniknout...

Flipper
15.05.2014 5 z 5

Ak by ste mi povedali o románe kde roboti ovládnu svet, že je písaný len hutne a stroho bez zbytočných odbočiek (len čistá kostra príbehu) a ešte k tomu že je prekliate dobrý - neveril by som vám ani trochu. Každého tu hneď napadá Terminátor, no Robokalypsa je skôr Matrix (nie vo svojej filmovej podobe, ale skôr jeho začiatok), ktorý svojím chladom vie upútať od prvej strany. Pomáha tomu aj svižné rozdelenie krátkych kapitol, ktoré sú skôr len útržky zo života ľudí. Postava je bez väčšieho vysvetľovania či opisu vhodená do deja a tým pádom vzniká túžený survival efekt, ktorý poháňa mašinériu kupredu. Pri čítaní si zoberte sveter, lebo bude to desivo chladné čítanie.

fear
30.03.2014 4 z 5

Mně osobně se forma napsání líbila, protože tím, že se děje prolínaly s ostatními hrdiny, mi kniha neustále frčela svižným tempem a nestalo se mi tak, že bych se začala nudit. Nemůžu moc posuzovat s ničím dalším, protože tenhle žánr alá vzpoura strojů jsem si přečetla poprvé, ale pro mě tam bylo všeho dost a knihu jsem přečetla jedním dechem. Za mě velká spokojenost, i když bych se taky nebránila ke konci větší gradaci a napětí, než vlažnějšímu ukončení.. Proto dávám 4 hvězdičky.

mrliš
02.02.2014 3 z 5

Velmi svižná jednohubka. Zvažoval jsem i čtyři hvězdičky, ale mé pocity z knihy jsou někde mezi třemi a čtyřmi. Je to napsané opravdu zvláštní stylem. Popisy jen kusých útržků jednotlivých situací je pro mě opravdu něčím netradičním. V robokalipse se rozhodně vyskytují zajímavé nápady, které potěší milovníky robo-scifi. Samotný závěr už za moc nestojí - finální boj s úhlavním mozkem robotů je nijaký a spíš to trochu zamrzí, že autor místo gradace použije úpadek. Ale na druhé straně poslední bitva na kraji lesa je opravdu pěkná a myslím, že by zasloužila vícestránkové rozšíření. Obzvláště pak více rozvinout robo škorpiony, kteří se zavrtají do mrtvých těl lidí a donutí je vstát a dělat strojům bio štít. Ty byly parádní, škoda že pro ně v knize bylo místo jen na tři stránky.

Ardein
09.01.2014 5 z 5

Vzpoura strojů po stopadesáté. Ale tentokrát opravdu zajímavě podaná. Kniha sleduje několik osudů lidí, kteří této vzpouře čelí. Od běžných občanů, přes hackery až po profesionální vojáky. Vše je popisováno pomocí přepsaných záznamů z kamer, zachycené komunikace a dalších zařízení. Je to tak skvěle napsané, že nebudete chtít přeskakovat mezi jednotlivými liniemi a budete chtít všechno vědět hned. To vás donutí knížku hravě přečíst. Linií je sice víc, ale nemusíte mít obavy, že se ztratíte. Vše je přehledné a dějové linie se na konci různými způsoby protnou.

Doporučuji! :-)

HλNKA
27.12.2013 5 z 5

I přes to, že anotace je víceméně nicneříkající, mě tahle kniha s poměrně jednoduchou obálkou od první chvíle něčím zaujala. Jak jsem již zmínila, z anotace se toho moc nedozvíme, což mi přijde teď po dočtení jako veliké plus, protože u téhle knihy je jedině přínosem, že se po hlavě vrháte do něčeho naprosto neznámého.
Možná právě toto některé budoucí čtenáře, uvažujícími nad rozhodnutím přečíst-nepřečíst nebo koupit-nekoupit, přivede do pochybností, protože po těch pár větách opravdu nemají tušení, co od knihy čekat. Ti, co se ovšem nenechají odradit a knihu koupí, budou více než spokojení, protože dostanou mnohem víc, než čekali. A ti, co ano, dobře jim tak. Přijdou o jedno více než skvělé čtení!
Na tuhle knihu jsem měla spadeno prakticky od chvíle, co se poprvé objevila na pultech knihkupectví. Z nějakého důvodu jsem ale koupi neustále odkládala, i když jsem po ní pokaždé při mých náletech na knihkupectví toužebně pokukovala. Nakonec se mi s tříměsíčním zpožděním dostala do knihovničky a čekala. A čekala dlouho...
A teď se za to opravdu stydím, protože kdybych věděla, že ta kniha bude taková, rozhodně by nebyla měsíc na čekačce, protože naprosto předčila má očekávání!
Co dodat na závěr? Ta nejlepší část knihy začne někde v půlce a skončí s posledním slovem a já mohu s klidem konstatovat, že tahle kniha je ta nejlepší "scifárna", jakou jsem doposud četla!

kalache
27.12.2013 5 z 5

kdepak,na lidi si hned tak někdo nepřijde......dobré počteníčko...

Krysap
18.12.2013 5 z 5

Téma mě nelákalo, protože už jsem o vzpouře strojů četla příliš mnoho knížek. Ale zkusila jsem to a dobře jsem udělala. Knížka je velmi čtivá a je psaná stylem, který mi sedí. Vyloženě mě baví, jak i během té nejkratší kapitoly jsem se "zažrala" do děje tak, že se mi nechtělo přeskočit na jinou linii. Rozhodně doporčuji.

frana.cz
16.12.2013 5 z 5

Vynikající román o vzpouře robotů proti lidstvu. Rozhodně doporučuji přečíst.

Kopta
07.11.2013 5 z 5

Jedna z nejprapodivnějších knih všech dob! I když je celkem malá, trvalo mi snad tři čtvrtě roku ji přečíst. Ať už kvůli nechuti ke čtení nebo k ní. Tahle kniha je trochu jako holka, o které víte, že ji nikdy mít nebudete. Chvíli ji milujete, chvíli nenávidíte. Já osobně můžu říci, že tato kniha se pro mne stala neuvěřitelným zážitkem a podle mě se jedná o skvost žánru moderního sci-fi. Wilsonovi se musí nechat, že chvíli mě uvedl do stavu, kdy jsme sám nevěděl která bije a nebo naopak to někdy dokázal udělat tak, že jsem se nemohl odtrhnout. Wilson dokázal popsat naši post-apokaliptickou budoucnost perfektně a musíme mu nechat, že si vybral tu, která se i s vysokou pravděpodobností může i klidně stát. Je úctihodné, že se Spielberg hned pustil do filmu, nicméně bude asi těžké ho zpracovat.

Disease
07.11.2013 2 z 5

Pan autor je sice odborník na kybernetiku, ovšem na psaní beletrie ho moc neužije...

Jack Bauer
18.10.2013 2 z 5

Kniha na kterou jsem se nedočkavě těšil je tak trochu zklamáním, nějak jsem se pořádně nemohl začíst. Děj je dobrý, neustále se něco děje, ale nelíbí se mi styl psaní. První část mě vůbec nebavila. tentokrát věřím, že v produkci Spielberga film předčí knihu.

TessDragon
07.08.2013 5 z 5

Tuto knížku by si měli všichni povinně přečíst! Je napsána naprosto brilantně. A také realisticky, ano jsou tam brutálnější scény, ale to tomu jen dodává na štávě a víc vás z toho bude mrazit. Líbilo se mi, že to nebylo psáno jen z pohledu 1.osoby, ale z více pohledů. Trošku se bojím filmu, ale vzhledem k tomu, že to bude režírovat S.Spielberg, tak snad nebudeme z filmu zklamaní a snad přivede více čtenářů na tuto fantastickou knížku, kterou můžu jen vřele doporučit a těšit se na zpracování filmu. ;)

pkr
16.07.2013 3 z 5

Na tuto knihu jsem se těšil tak strašně dlouho, že mě nakonec, jak tomu už bývá, zklamala. Čekal jsem něco nového, něco, co tu ještě nebylo, ale bohužel je to, alespoň pro mě, jen další příběh o tom, jak se vzbouří roboti a lidi jim nakopou prd*l. Mnoho čtenářů oceňuje rozdělení příběhu do několika linií, ale to nic nemění na tom, že děj připomíná "Já, robot" (Jeden počítač řídí ostatní stroje a člověk se snaží tento Centrální Mozek vyřadit z provozu). Velký bum nastane, až bude tato kniha zfilmována. Pro mě je to ale pouze oddychový příběh, který nenabídla nic nového. Věřím, že kdybych se na Robokalypsu tolik netěšil, přečetl bych ji jedním dechem a pěl bych tu na ni ódy; takhle je to ale pouze průměr.

luciasek86
04.07.2013 5 z 5

Velmi pěkné napsaná knížka, která mě velmi zaujala svým perfektním obsahem a dějem tuto knížku jsem četla jedním dechem. Vřele doporučuji těm co se o tento žánr zajímají. Tato knížka mě nezklamala :)

Satipej
18.06.2013 5 z 5

Moc pěkná kniha, těším se na film.

Darkrufus
25.05.2013 4 z 5

Bezva sci-fi, netradičně vyprávěné retrospektivou skrz kamerové záběry, nahrávky nebo samotné vyprávění postav jejichž osudy se spojí. Nedivim se Spielbergovi, že to chce zfilmovat, mělo by to jít poměrně snadno. Trochu mi vadí skulinka, kterou si autor nechal pro případné pokračování.

Fabiana
05.05.2013 5 z 5

Příběh se na první pohled jeví jako lehké sci-fi klišé, postupně se však začíná odvíjet zcela jiným směrem - po pár desítkách stránek jsem se už od knihy nedokázala odtrhnout, dokud jsem ji nedočetla. Během té doby se mi podařilo najít si mezi postavami absolutní favority i pár méně oblíbených jedinců.
Ačkoli se kniha zdá být dalším "varováním před ohrožením lidstva jeho vlastními technologiemi", ve skutečnosti se jedná spíše o příběh lidské statečnosti a schopnosti přestát i ta největší ohrožení - a v neposlední řadě o tom, že i technologie, které nás "loví", se mohou přidat na stranu "kořisti".

Mako123123
10.04.2013 5 z 5

Prvú polovicu knihy som mal pocit že som v kine na nejakom akčnom a strhujúcom scifi filme... fakt sa Spielbergovi nečudujem že z toho chce spravit film, bo má to mnoho podobných prvkov jak nejaký zatial neexistujúci film a to je i vdaka forme a štýlu písania. Kniha je presne rozdelená na kapitoly a časti v akurátných dávkach ktoré nedávajú šancu čitatelovi sa začat nudit. Čo sa týka tej druhej polovice knihy - je to zrovna tak dobré i ked ten prvotný ošial už opadol ale zanecháva si to .všetko pozitívne. Má to taktiež i ked 100 krát omielanú ale trocha inak originálnejšie vysvetlenú myšlienku... Takmer všetky prvky deja sa mi páčili -počnúc akčno-dobrodružnými až po drasticko-hororové. Dávam 5/5
P.S.: ... skoro som zabudol dodat že ten nie definitívny koniec zla sa mi velmi páčil, -predsa len tam ostala tá skulinka takže ani klišovitý happyend sa vpodstate nekonal...

roboti umělá inteligence postapokalyptické romány

Daniel Howard Wilson
americká, 1978