Robokalypsa

Robokalypsa https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/143947/bmid_robokalypsa-143947.jpg 4 248 64

V ne příliš vzdálené budoucnosti se vyspělé technologie řídící svět lidí obrátí proti svým stvořitelům. Za pomoci superinteligentního stroje zvaného Archos se jim podaří téměř kompletně vyhladit lidstvo; ti, co přežili, však ukryti chystají odvetu… Sci-fi technothriller o zoufalém boji člověka proti vzpouře strojů – zdá se to jako otřepané téma, Daniel H. Wilson, původním povoláním inženýr robotiky, ho však dokázal zpracovat tak lákavě a originálně, napínavě, drsně a zároveň humorně, že se jeho námětu chopil slavný Steven Spielberg a natáčí podle něj film.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Knižní klub

Robopocalypse , 2011

Andy0892
07.02.2016 4 z 5

Líbí se mi jakou formou je kniha psaná, také to, že sleduje život několika postav, přesto se v ní dobře orientuje. Téma knihy velmi současné - protože jednou takhle dopadnout opravdu můžeme. :-)

E_Lan
24.01.2016 4 z 5

Velmi realistická a uvěřitelná sci-fi kniha. Zpočátku trochu zmatečné a možná i pomalý rozjezd, ale postupem času kniha nabírá na obrátkách a poslední třetinu člověk čte jedním dechem. Navíc u těchto knih často dochází ke zklamání ze závěru a díky bohu v tomto případě tomu tak za mák není, příběh šlape smysluplně až do konce. Divil bych se kdyby nebyl brzy natočen film podle tohoto námětu. Navíc kniha má až scénáristické zpracování...

zoew
26.10.2015 4 z 5

Spíš než obsah hodnotím zpracování, neboť jsem si opět ověřila, že apokalyptické náměty nejsou můj šálek čaje. Nicméně velmi pozitivně hodnotím styl psaní - román je čtivý, propracovaný, má spád a myslím že i pro netechnické typy je dost srozumitelný. A navíc působí velmi sugestivně, takže by se člověk skoro začal bát i svého mobilu nebo mikrovlnky.

Petrasuvicka
20.09.2015 5 z 5

Zprvu podivné, protože jsem si musela zvyknout na ten násilně přítomný čas a styl vyprávění. O pár stránek později chytlavé a neskutečným způsobem děsivé. Bohužel pro nás lidstvo někdy v budoucnu i dost možná reálné (minimálně část z toho, co Robokalypsa obsahuje). Autor má bezesporu slušnou fantazii, s popisy strojů a různých scénických výjevů toho, co budoucnost a povstání strojů přineslo bylo skutečně zajímavé a neotřelé. Celkem vzato i originálně pojal celou knihu, kterou vlastně rozčlenil do povídek z různých pohledů nejdůležitějších postav příběhu. Překvapivě tenhle tah čtenáře nemate, ale naopak... aspoň má přehled o různých úhlech pohledu, názorech a pocitech jednotlivých charakterů. A i když od první kapitoly víte, jak celá kniha skončí, stejně se s každou další kapitolou děsíte pokračování a svým způsobem i toho, jestli na vás zaútočí váš vlastní mobil nebo ovladač na televizi.

trudoš
16.09.2015 4 z 5

Apokalyptický román podle mého gusta - přeskakování z postavy na postavu, změny vypravěčských stylů, popis absolutní zkázy civilizace. Autor s chladným novinářským odstupem zaznamenává konflikt s nelítostnými roboty, kteří zcela ignorují pravidla boje, jež si lidstvo za těch pár let co existuje, vymyslelo.
Trochu škoda je, že se Daniel H. Wilson drží zpátky, co se týče brutálnosti střetů. Zatímco by člověk čekal totální válku alá Terminátor, mají zdejší roboti tendence humanoidy zavírat do pracovních táborů, což s logikou věci nemá moc společného. Hodně se taky soustředí na vývoj situace v přetechnizovaných oblastech a záměrně se vyhýbá méně zalidněnému venkovu. Vynahrazuje to rychlým tempem vyprávění a nápaditostí partyzánského boje. Komplexnost celé války ruší jen vztahové propojení hlavních aktérů. Aby autor čtenáři usnadnil orientaci, nechává vybrané hrdiny dělat to, na co by ve skutečnosti byly třeba desítky osob. Ale jinak bezvadný kousek, i když možná zbytečně kýčovité finále.

józi.odkudkam
13.09.2015 3 z 5

Tahle černá skříňka boje o trůn vám díru do hlavy neudělá. Ani se tak ale neprezentuje. Úplně hloupá zas taky nebyla a já se bavil.
Za svižně odsýpající, pohodově napsanou oddechovku, 3 pohodové ***
Dejte na mě lidi, jednoho dne se jim uvnitř ta žárovka rozsvítí sama od sebe. Ledničky, dostanou nás ledničky!

Jaymay
24.07.2015 4 z 5

Na 5* to není, neboť originalitou kniha nijak neoplývá, ale líbil se mi styl vyprávění. Četba se dá přirovnat ke skládání puzzle. Z malých dílčích příběhů na konec dostanete celek, v tomto případě rozuzlení. Nenudila jsem se, žádná z postav mi nelezla na nervy, byl to zkrátka takovej správnej robo-lidskej masakr. Kde jinde si počtete o "robozombie" ?(pár stránek na konci). Promiňte za SPOILER, ale musím to napsat. Neoblibujte si žádnou z postav, stejně jich většina dřív či později umře :)
PS. proč se na pokraji apokalypsy, kde každý umírá, musí vždy někdo zamilovat, hm?

glombas
23.07.2015 3 z 5

Podle mě je to dobrá kniha, ale trochu mi vadí ty velké časové přeskoky.

Beovulfak
18.05.2015 4 z 5

Není to zrovna vrcholné dílo, ale je to kniha čtivá a zábavná, takže účel plní dokonale. Moc mě baví.

martunka
04.05.2015 5 z 5

Musím uznat, že tahle kniha není tzv. "velké" dílo, ale myšlenka příběhu se mi líbila, i když to není nic nového. Líbí se mi zpracování a autorův styl vyprávění. Je to taková lehčí literatura, ale skvěle jsem si u této knížky odpočínula. Těším se na další knihu od tohoto autora.

Knižní špajz
21.04.2015 2 z 5

Opět zklamání... Snad kdyby autor hned na začátku nevyzradil konec knihy, knihu bych dočetl s chutí. Takhle to bylo je z povinnosti

stobard
10.03.2015 3 z 5

Mozaika robotické vzpoury. Kniha se zaměřuje spíše na akci než na nějaké zajímavé myšlenky. Jako filmový materiál ideální, jako originální kniha moc nefunguje. Koncem jsem se musel vysloveně prokousávat. Pozitivní je autorův syrový přístup k tématu.
K ne úplně pozitivnímu pocitu z knihy přispívá překlad, kdy tvrdí vojáci zocelení bojem proti robotí přesile používají spojení typu "ty bláho" a "ty kráso" :)

Schmetti
03.03.2015 3 z 5

Kniha mě bohužel zklamala. Nemohla jsem se pořádně sžít s postavami. Chystám recenzi.

Hudis
01.03.2015 4 z 5

Stylem je to podobné jako Světová válka Z od Brookse. Akorát, že tady neřádí zombíci, ale rebelující roboti.

callahanh
07.02.2015 4 z 5

Velice solidní žánrovka, která mě mile překvapila. Dlouho se mi do ní nechtělo, nakonec jsem se do ní konečně dal a nelituju. Wilson získává body tím, že poněkud neoriginální téma vypráví deníkovými záznamy, střídá vypravěče i styly vyprávění, čímž to celé osvěžuje a notně oživuje, takže to plyne rychle dopředu. Příběh je sice strohý, ale je plný zajímavých nápadů a bohužel ne nemožných vizí, které by se brzy mohly vyplnit. Wilson píše stejně úsporně, ničím se moc nezdržuje a čtenáři sděluje jen to nejnutnější, což je ku prospěchu věci, protože ten se pak nikdy nenudí. Je pravda, že tu vlastně až na výjimku "Koumáka" neexistují až tak zajímavé charaktery a žádná postava nemá dostatečnou hloubku a Wilson příliš neumí prodat myšlení robotů. I závěr mohl být možná víc strhující a trošku rozsáhlejší, protože není až tak působivý, jak by si možná téma zasloužilo. Ve výsledku je ale Robokalypsa dost slušná sci-fi, která má co nabídnout a její zfilmování, které se zatím posunulo na nedohledno, by nemuselo být úplně marné. Vracet se k ní ale určitě nebudu. 70%

Patapuf
03.02.2015 5 z 5

Tak po dlouhé době dám pět hvězd.... samozřejmě to není nic zas tak světoborného, ale tak knížka dokázala po dlouhé době něco co ostatní moc nezvládnou.... Zaujmout.... a to od prvních stránek... příběh sám o sobě je parádní a kniha má spád a najednou zjistíte, že jste ji celou přečetli....

Aaron_Hill
02.02.2015 4 z 5

Pod béčkovým názvem (jak vystřiženým z Futuramy) se ukrývá poctivá sci-fi kniha s výborným příběhem. První kapitoly dají vzpomenout nesmrtelným příběhům od Isaaca Asimova. Mnoho zdánlivě nesouvisejících příběhů v průběhu knihy zapadá na své místo a vytváří silnou dějovou linii, od které se nelze odtrhnout. Charakterní postavy a svižnost děje velmi dobře napomáhají téměř až filmovému prožitku. Škoda snad jen uspěchaného závěru, který bez špetky překvapení zakončuje jinak více než solidní dobrodružství.

DajaF
27.12.2014 4 z 5

I když jsem se prvními stránkami musela prokousávat, tak od té druhé jsem se nemohla odtrhnout. Dílky skládačky se začaly dávat dohromady a každá osoba v ději splnila svůj úkol.. Doufám, že vyjde i druhý díl, ale jak znám KK tak to nehrozí.

nemer
17.11.2014

Kniha není vůbec špatná, leč navzdory veškerým kladům a zajímavým myšlenkám trpí místy syndromem "určeno pro náctiletého čtenáře" (konečně primárně to má asi být román pro náctileté). Zřejmě proto jsem ještě nedočetla a netrpím obsesí "nutno číst a neodkládat". Filmové zpracování ale působí slibně.

3DD!3
05.10.2014 4 z 5

Robíci útočí. Výtahy zabíjí lidi, auta páchají nečestná harakiri... Wilson volí styl vyprávění, který je místy naprosto podmanivý, jindy strašně ruší. Neumí se vcítit do robota, neumí podtrhnout základní rozdíl mezi člověkem a strojem. Dokáže ho shrnout, ale nevychutná si ten moment a spěchá dál. Některé kapitoly tak docela nudí, některé jsem hltal rychlostí blesku. Nevyvážené. To je bohužel to hlavní slovo. Robokalypsa působí hlavně jako podklad pro film, neadaptovaný scénář násilně složený do knihy začínajícího spisovatele. Nosné myšlenky jsou ale natolik dobře zvolené a chytlavé, že jsem přes všechny výtky knihu s chutí slupl. Teď konečně sem s tím filmem.

roboti umělá inteligence postapokalyptické romány

Daniel Howard Wilson
americká, 1978