Robinson Crusoe (převyprávění)

Robinson Crusoe (převyprávění) https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/47331/robinson-crusoe-47331.jpg 4 1921 235

Před více než 250 lety napsal Daniel Defoe knihu Život a zvláštní podivná dobrodružství Robinsona Crusoe, námořníka z Yorku. Robinson - trosečník na pustém ostrově, bojující o přežití, čelící sám zákeřnostem přírody i kruté osamělosti - tak jej poznalo a obdivovalo již mnoho generací čtenářů. Oblibu příběhu lze jistě hledat v napínavosti a exkluzívnosti děje, ale spočívá především v postavě hrdiny, v tom, jak si vedl v mezní životní situaci. Člověk, který v těžké chvíli zachová rozvahu, houževnatý, pracovitý, odvážný, nezdolně optimistický, člověk s aktivním přístupem k životu. Josef V. Pleva převyprávěl příběh se zřetelem k současnému čtenáři. Robinson v jeho podání se nejen dovede postarat sám o sebe na pustém ostrově, ale také řeší srážky s domorodci pokud možno bez prolití krve nebo jedná velkoryse se zajatými piráty. Dětskému čtenáři se tak dostává do rukou knížka napínavá a zároveň poskytující příklad hrdiny s mnoha dobrými vlastnostmi.... celý text

evelýny
23.10.2017 4 z 5

Kdo by neznal nejslavnějšího trosečníka v dějinách lidstva, jehož příběh ,,hltají" čtenáři napříč staletími, přesněji od roku 1719.
Kdo by neznal dobrodružný příběh jednoho námořníka z Yorku, plného napětí, nezlomené lidské vůle, vynalézavosti, trpělivosti a ... naděje.
Kdo by neznal Robinsona Crusoe, jehož příběh já budu mít navždy spojený s jedněmi zasněženými Vánocemi roku 1974.

ZAJÍMAVOST: Daniel Defoe tímto románem dal základ tzv. robinsonádě - literárnímu útvaru, jehož hlavním motivem je postava trosečníka (POZOR! Neplést si s odvážným skokem brankáře ve fotbale - tento odvážný čin je pojmenovám po úplně jiném Robinsonovi ) :-)))

P.S: Celý život Robinsonovi závidím jeho věrného druha Pátka. Věrných přátel totiž v životě není nikdy dost.

krubi001
08.10.2017 5 z 5

Další knížka z dětství kterou si rád přečtu i teď.

Jirinamac
02.10.2017 4 z 5

Dodnes pamatuji, jak jsem o prázdninách hltala Robinsona a záviděla mu to úžasné dobrodružství. V té době jsem byla ve skautu a představovala jsem si, jak bych uplatnila své naučené dovednosti.

SoňkaSoník
01.10.2017 2 z 5

Nevím proč, ale Robinson mě prostě nikdy nechytl. Nemám moc ráda dobrodružná díla, kde jde o přežití. Ale to je každého názor, někdo na to je, někdo ne :-)

sola_lupa
17.09.2017 5 z 5

Konečně jsem se k ní dostala, a to hlavně díky výzvě. Je to úžasná dobrodružná literatura. Není jen o dobrodružství, ale taky o přemýšlení. Fascinovalo mě, jak byl Robinson podnikavý, co všechno si dokázal pomocí vlastní hlavy a rukou vytvořit. Za mě jedna z nejlepších knížek minimálně za tento rok, pokud ne za delší dobu, co jsem četla.

Gwendelína
13.09.2017

Moc krásná kniha a s postupem času je snad stále krásnější. Ráda se vracím do dobrodružství na ostrově.

JosefPluhař
21.08.2017 5 z 5

Poprvé jsem knihu četl jako dítě a zopakoval jsem si to v dospělosti. Kniha udržuje stálé, příjemné, mírné napětí. Je velice srozumitelná. Musíte číst stále dál a dál a dál...Každá další stránka přináší něco nového, objevného. Moc fajn.

DK197
12.08.2017 4 z 5

Oblíbená kniha mého táty v dětství a kniha, na kterou jsem se léta chystala. Nelituji ani omylem! A obzvláště části s Pátkem byly úžasné, ale nejen ty. A, ač to nerada přiznávám, na konci slzička ukápla. :-) Tohle budu číst dětem! :-)

vampiru
30.07.2017 4 z 5

Člověk co nezná Robinsona jakoby nežil. Přestože v přepisu je hodně velkých změn, tak byla kniha dle mého očekávání. Byla zábavná, dobrodružná a napínavá.

Tarzan1978
20.07.2017 5 z 5

Jediná škoda je že byl originál zkrácen ze 3 knih na 1 !

Simona99
26.06.2017 5 z 5

Myslím, že tato knížka patří k základnímu vzdělání každého člověka. Krásný, poutavý příběh mladého muže na ostrově...:) Knížku jsem četla v Chorvatsku a o to lepší to byl zážitek.

ArwenEvenstar
26.06.2017 5 z 5

Knihu Robinson Crusoe jsem poprvé otevřela před více než deseti lety. Tehdy mě ale její děj nezaujal a já se nedostala dál než za první kapitolu. Před nedávnem jsem se, částečně díky čtenářské výzvě, rozhodla, že tuto knížku konečně přečtu celou, a musím říci, že nelituji. Ke knize se určitě ještě vrátím. Ráda bych si ji přečetla nezkrácenou v původní podobě.

Midudedi
25.06.2017 5 z 5

K Robinsonovi v podání páně Plevy jsem se vrátil po mnoha letech a četl jsem jej po několikáté. A mimo kvalit uvedených v předchozích komentářích, které nezpochybňuji, mi při posledním čtení došlo, že v příběhu v každém věku a při každém dalším pokusu lze najít něco dosud neviděného, ca zaujme. Úžasná kniha o tom, že nejbližší pomocná ruka je na konci vlastní paže a že i syčáci mohou prozřít. Klasika všech klasik.

A jako vždy, ilustroval-li knihu Zdeněk Burian, vydání bez jeho ilustrací ztrácí smysl.

hanak_v_exilu
20.06.2017 5 z 5

Robinson Crusoe je dost možná moje nejoblíbenější dobrodružná knížka. A že má v různých verneovkách, foglarovkách, nebo v Terroru od Dana Simmonse hodně tvrdou konkurenci. Příběh světoznámého trosečníka je tak napínavý a pohlcující, že mě neomrzel ani po pátém přečtení. Jen poslední kapitoly nemám rád. Chápu že Robinson celou dobu bojoval za zlepšení svého života, takže by bylo kruté nechat ho v tom plácat pořád dokola. Bohužel se v závěru z knihy vytratilo ono nadšení z nových vynálezů, a s dostatkem zdrojů a nástrojů robředl jak strach z budoucnosti, tak atmosféra.

Bargud
05.06.2017 5 z 5

Dětská dobrodružná klasika. Ach to dětství :-)
Kdo nechtěl být aspoň na chvíli Robinsonem na opuštěném ostrově :)
V knize je toho rozhodně tolik navíc oproti filmům, že se nedá porovnávat. Pamatuji třeba na vlastní pečení chleba, stavění pícky, chov koz atd. atd. Klasika.

mira.l
27.05.2017 4 z 5

Po Robinsonovi jsem sáhnul po hodně dlouhé době jednak proto, že jsem si ho chtěl přečíst znovu a taky kvůli letošní čtenářské výzvě. Musím konstatovat, že tato verze v převyprávění J. V. Plevy je velmi čtivá, četlo se mi to i po letech bez problémů.
Robinsonovo dětství, kde je vykreslen jako ne zrovna poslušný syn, doba otroctví, ze kterého uprchl (řekl bych až nečekaně snadno a hladce) a pochopitelně jeho následný pobyt na ostrově, vše se čte jedním dechem. Asi nejzajímavější fází jsou pak jeho začátky pobytu na ostrově, kdy postupně poznával, co všechno ostrov skýtá za možnosti a postupnými krůčky se zařizoval od základních potřeb obživy až po poměrně slušné hospodářství. Po záchraně Pátka už to z tohoto hlediska tak poutavé není, ale i závěr knihy se odehraje ve svižném tempu. Akorát jsem se místy nemohl ubránit dojmu, že je to přece jenom zestručnělé místy až moc a ten úplný závěr, kde je popsáno pochytání bandy pirátů jakoby to byla dvoudenní kuřata, je trošku přitažený za vlasy.
Za ten trošku odbytý konec jednu hvězdičku strhávám, ale i tak to budou pěkné, poctivé čtyři, Robinson je zkrátka jeden z příběhů, na které se nezapomíná.
Asi se poohlédnu i po plné verzi D. Defoa.

stastnyandel
25.05.2017 5 z 5

Překvapilo mě, jak moc se mi líbila. Určitě si ji ještě někdy přečtu.

Zikus
24.05.2017 4 z 5

Když opomenu drzost převyprávět příběh kvůli politickému režimu a přehnanou Robinsonovu tendenci sbírat a ničit (zapálil prales; bral želvám 90 vajec na jeden zátah, přitom by je mohl brát v menším počtu a častěji; zotročil si papouška, což je v knize popisováno tak, jako že je to pro něj fajn, být zavřený v kleci; apod.), tak je to opravdu pěkný a čtivý příběh. Robinson se zkrátka na ostrově výborně adaptoval. Na konci správné úvahy o tom, jak se z kdekoho může stát pirát a naopak. Shrnuto podtrženo- služná knížka.

Adelajda_4
05.05.2017 5 z 5

Stačil mi den a noc, abych knihu přečetla. Bylo to strhující a kniha je jasným důkazem, že i povinná četba může být zajímavá.

Barsine
18.04.2017 5 z 5

Oblíbená pasáž - dělání másla :-)

Každý by si měl tento příběh trosečníka přečíst, je to velmi poučné.
Škoda jen, že nejsme vedeni a učeni k přežití v divočině nebo na ostrově...jednou se nám to bude hodit a co potom?