Robinson Crusoe (převyprávění)

Robinson Crusoe (převyprávění) https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/369/robinson-crusoe-369.jpg 4 1918 235

Známá kniha anglického spisovatele o námořníkovi z Yorku, který ztroskotá na pustém ostrově a po dlouhá léta zde musí bojovat o základní potřeby svým důvtipem a s pomocí věrného přítele, domorodce Pátka.

Mindy
Mindy
08.03.2024 5 z 5

Mně se to líbilo. J.V.Pleva přepsal originál tak, aby se to dobře četlo.
Asi je zbytečné cokoliv psát. I ten, kdo to nečetl, ví, o čem to je.
V dětství mě tato kniha nějak minula, tak mám splněný jeden restík. A taky jsou zde krásné ilustrace Zdeňka Buriana.

simca9342
simca9342
17.02.2024 5 z 5

" Z pravěku"
Tak tady tu knihu vím přesně, kde a komu jsem ji četla.. v nemocnici mamce, která tam byla se mnou, protože mi tehdy ve 12 letech operovali mandle.. Ale zpátky ke knize... Klasika od anglického autora. Příběh o bohatém pánovi, který ztroskotal po nehodě s parníkem. Snaží se dostat zpět domů s vorem, který si vyrobí. Ve filmu Trosečník s Tomem Hanksem v hl.roli si vyrobí imaginárního přítele, kterému bude říkat Pan Wilson.

Emik87
Emik87
14.02.2024 5 z 5

Knížka, která mě provázela dětstvím od doby, co jsem se naučila pořádně číst. Je prostě topová. Tahle Plevova je převyprávěná, ale nikdy mi to nevadilo. Za mě plný počet hvězd.

heavy66
heavy66
28.01.2024 5 z 5

Originál Daniela Defoe jsem nikdy nečetl, tak nemohu soudit, jak moc ho J.V.Pleva upravil. Mohu jen říct, že je to skvělý příběh, i když pro nadšeného dětského čtenáře místy trochu pomalý a rozvláčný. Ovšem Robinson strávil na pustém ostrově jedenáct roků, takže nebylo kam spěchat!

Věra91
Věra91
17.11.2023 2 z 5

Tuhle knihu jsem poslouchala nakonec v audio verzi, protože u papírové jsem dost často usínala. Film jsem viděla několikrát, ale knihu jsem nečetla nikdy. Tento román je vcelku dobrý, ačkoliv má své nedostatky. Je hodně obšírný, nejvíce se mi líbilo jeho přátelství z domorodcem Pátkem. Nic podstatného této knize nechybí a tak bych ji doporučila všem. Mínusem této knihy je v některých částech zdlouhavost.

MiroslavKutík
MiroslavKutík
23.10.2023 5 z 5

Vzpomínky na dětství. I po letech si ji člověk rád přečte a zavzpomíná na své mládí.

Racek213
Racek213
22.08.2023 5 z 5

Ach ano, Robinson... povinná četba kterou jsem ovšem miloval. Bohužel, v té době jich bylo málo a tak jsem musel, jako spousta jiných, si číst společně se spolužačkou, které rodiče knížku sehnali. Ale posléze jsem mi ji teta sehnala a já ji četl snad tisíckrát.
Knížka nádherně převyprávěná spisovatelem Plevou, přístupná dětem i dospělým. Ona ta původní verze je přece jen už nám dost nepřístupná tak nám stvořil novou knižku s části původní dějovou kostrou.. No, občas to spisovatelé dělají, třeba dnes i p. Neff s Verneovkami. No, koupil jsem si, zkusil ale není to ono. On ten Verne se do mně v mládí nějak zakousl a nepustil... prostě originál je kouzelný...že?

vlkodlaq
vlkodlaq
17.08.2023 5 z 5

Po několika letech jsem samozřejmě přečetl Robinsona zas. Asi tak po jedenácté. Čím starší jsem, tím víc nedostatků (opravdu jsem napsal nedostatků??) nacházím s každým přečtením. Kniha je úžasným strojem času a náhledem do myšlení tehdejšího "civilizovaného" člověka, a to je verze páně Plevy hodně zestručněná a přiblížená dnešnímu člověku (člověku minulého století). Ta starší pětisetstránková verze je ještě více nacpaná pánbíčkářstvím a nadřazeností civilizovaného křesťana nad vším ostatním, co není civilizovaný křesťan. Vždyť si vezměte i jen to, jak v této umírněnější verzi Robinson jednal s Pátkem, snažil se z něj udělat civilizovaného člověka a byl překvapen, jak onen hloupý nevzdělaný divoch dokáže být učenlivý a chápavý. Vlna předsudků, na které tehdejší člověk jel, musela být obrovská. Robinson, přestože v cizím prostředí, doufal, že divokého lidojeda může naučit evropským způsobům, které byly samozřejmě a nezpochybnitelně ty jediné správné a ta jediná víra bylo diktátorské a zaslepené křesťanství. Další bod obžaloby by byla Robinsonova (autorova) nutkavá touha likvidovat původní druhy kolem sebe. Na ostrově bylo evidentně potravy až až, přesto musel Robinson spálit prales, aby se tam mohl rýpat v hlíně a cosi si pěstovat. Naprosto zbytečně. Za to spálení pralesa bych mu urazil obě ruce a jednu nohu. Třetí bod obžaloby by bylo plýtvání, v jedné části je popisováno, když to zkrátím, že Robinson lovil mnohem více koz, želv, aguti a různého ptactva, než mohl sníst, něco vyudil do zásoby, ale stejně toho musel spoustu vyhodit, což už tehdy muselo být chování nanejvýš opovrženíhodné.
Přesto všechno je Robinson moje srdcovka a kniha mého dětství.

Martin82
Martin82
21.06.2023 5 z 5

Další kniha mého dětství - plné nostalgických vzpomínek: čtění na základní škole a později i pro použití různých částí pro táborou letní hru....Ano, je to převyprávění - velmi slušně řečeno :o), přesněji by slušelo to označit za vykuchání nebo znásilnění příběhu pro aktuální dobu vydání a pokud by něco takového proběhlo v dněšní době - určitě by to nedosahovalo tak vysokého hodnocení...... Takhle dávám 100 %. Před nedávnem, když jsem marodil a byl v karanténě, jsem při úklidu knihovny narazil na tento již velmi omačkaný kousek a i když jsem ji znovu nepřečetl celou, ale pouze nejzajímavější části ....stále to bylo parádní večerní čtení u krbu.

Wewrka
Wewrka
17.06.2023 odpad!

Soudrhuh Robinson, vykuchané poselství. Šílené je, že 30 let po komunistwch ZŠ stále trvají na četbě právě této verze. Je v jazyce českém mnoho alternativ, které mají k předloze mnohem blíž.

Doubravka1975
Doubravka1975
08.05.2023 5 z 5

Moc pěkně a poutavě převyprávěn J.V. Plevou příběh Robinsona Crusoe, který ztroskotal na pustém ostrově

Nofar197
Nofar197
13.04.2023 4 z 5

Ke knížce jsem se dostala náhodou - na škole v přírodě v Plasech jsme ji s ostatními děvčaty četly po večerce na střídačku při baterce. Je to příjemná vzpomínka. Od vedoucí pokoje jsem pak obdržela diplom za třetí místo " za vzorné čtení po večerce. "Knížku jsem dočetla po návratu domů - nechyběla v bratrově knihovně. Za sebe mohu říci, že Plevovo převyprávění se mi líbilo více než Defoea originál, do kterého se mi tehdy nepodařilo se začíst. Ale dnes bych možná změnila názor, takže se po něm příležitostně podívám v hebrejskem překladu nebo anglickém originále.

Dalia
Dalia
15.03.2023 5 z 5

Kdo by neznal příběh Robinsona Crusoe? Jako dítě jsem knihu četla opakovaně.

Kontryhelka
Kontryhelka
13.11.2022 5 z 5

Známé dílo , které zná snad každý. Zajímavý a napínavý příběh trosečníka, který se klidně v dobách minulých mohl opravdu stát.

Hakate
Hakate
04.09.2022 4 z 5

Knihu jsem četla v rámci základní školy, moc pěkné zpracování, převyprávění tohoto známého díla.

harry9603
harry9603
07.08.2022 3 z 5

Josef Věromír Pleva vymazal asi veškerý náboženský obsah knihy. To je dost trapné, když se má příběh odehrávat v 17. století. Tehdy moc ateistů fakt nebylo... A originální verze knihy od Daniel Defoea obsahuje něco jako: "(...)Důležitým tématem Defoeova příběhu je proto hledání Robinsonovy cesty k Bohu a formování jeho mravních vlastností. Defoe na něm ukazuje typ svobodného jedince ztělesňujícího morálku západní civilizace v ideálním slova smyslu.(...)"

Luigi1
Luigi1
27.07.2022 4 z 5

Zkrácená verze.

Kabuky
Kabuky
28.06.2022 5 z 5

Vzpomínky na dětství. Nádherná čeština.

jarin58
jarin58
24.06.2022 4 z 5

Knihu jsem si přečetl opět po padesáti letech a zase bavila.Jen mi tehdá uniklo že Robinson kozla nemaje,přesto se mu stádečko rozrůstalo.

vernem1850
vernem1850
16.06.2022 5 z 5

SKVĚLÝ A SLAVNÝ ROMÁN KTERÝ JSEM SI HNED OBLÍBIL.