Robinson Crusoe

Robinson Crusoe https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30789/bmid_robinson-crusoe-YWM-30789.jpg 4 2071 212

Známá kniha anglického spisovatele o námořníkovi z Yorku, který ztroskotá na pustém ostrově a po dlouhá léta zde musí bojovat o základní potřeby svým důvtipem a s pomocí věrného přítele, domorodce Pátka. Těžko bychom hledali čtenáře, který by neznal už od dětských let – většinou ovšem v úpravách či převyprávěních – jádro tohoto klasického díla anglické prózy. A kolik nejrůznějších robinsonád se inspirovalo během staletí Defoeovým barvitým líčením, které mu získalo popularitu už r. 1719. Svědčí to nesporně o životném jádru „zvláštních podivných dobrodružství“ námořníka z Yorku, který je typickým představitelem své doby, ale nese v sobě i pevné optimistické přesvědčení přesahující jeho éru: o lidské zvídavosti, nezdolnosti, odvaze. Nové vydání předkládá čtenáři však nejen známý nezkrácený text prvního dílu o Robinsonových cestách a zážitcích, ale i méně známé pokračování o „dalších dobrodružstvích“ tohoto Defoeova hrdiny. Sledujeme tedy nejprve osud trosečníka, který na opuštěném ostrově v Atlantském oceánu prožije téměř třicet let a svou vynalézavostí a dovedností svých rukou uhájí jak holou existenci, tak si dokáže zpříjemnit prostředí kolem sebe a obstojí ve zkoušce „rozumem obdařené bytosti“ – i odvážně čelí divochům, kteří na jeho ostrov zajíždějí ke kanibalským hodům. Návratem z ostrova však Robinsonovy pohnuté osudy nekončí. Neklidná krev ho žene na nové cesty, do nového podnikání. Spolu se svým věrným domorodým sluhou Pátkem podniká nejprve cestu po západní Evropě a pak se znovu vydá na moře, do Západní Indie. Zavítá na svůj ostrov či kolonii, až nakonec svá putování uzavře návratem po souši přes Čínu, Mongolsko, Sibiř, Rusko. Do vlasti se vrací po mnoha letech jako stařec. Díky své podnikavosti a neohroženosti zbohatl a s uspokojením přehlíží své úspěchy. Robinsonovy cesty, postřehy i úvahy představují neobyčejně zajímavou charakteristiku doby, její podnikavosti i etiky. Jako jedinečný dokument i svébytné umělecké dílo zaujme i po více než dvě stě padesáti letech od svého vzniku, a dnešního čtenáře navíc ještě pro krásné nové ilustrace Adolfa Borna.... celý text

Literatura světová , Dobrodružné , Romány

Vydáno: , Odeon

Robinson Crusoe , 1719

jarki
19.08.2016 3 z 5

Úžasná knížka, kterou by si měl přečíst každý. Jenže teď je více obdivován film než kniha.

KikčaHubáčková
02.08.2016 5 z 5

Úžasná kniha.

Koňadra
10.06.2016 5 z 5

Sny, detstvo a ešte raz sny. Ľudkovia zlatí, to bolo tak krásne dobrodružné, exotické a zároveň romantické. Po nociach sme s bratom odvážne, pod perinou, pri baterkách a v pyžamkách plánovali, ako stroskotať na pustom ostrove, aký by ten ostrov mal nevyhnutne byť a čo všetko by sme tam potrebovali navláčiť zo stroskotanej lode, aby bol náš pobyt na ňom síce úžasne dobrodružný ale na druhej strane i dostatočne pohodlný.

edith79
11.05.2016 5 z 5

Krásná knížka. Pamatuju si, že jako dítě jsem Robinsonovi život na ostrově dost záviděla :-)

Alinka2
14.04.2016 5 z 5

Kniha velmi čtivá. Přečetla jsem ji jedním dechem. Je tu náznak osvícenství, důkaz toho, že člověka jen tak nic nezlomí.

Langosh
11.04.2016 4 z 5

Kniha byla čtivá. Myslel jsem, že bude jen o Robinsonově pobytu na ostrově, ale Robinson toho prožil daleko více.

adrianna0305
22.03.2016 4 z 5

Datováno léta páně 2016, kdy je knižní trh zavalen prapodivnými trilogiemi, byl pan Crusoe a jeho oblíbený den v týdnu Pátek příjemnou čtenářskou oázou :-) Už jsem málem zapomněla jak chutná kvalitní literatura :-)

ppetaa27
12.03.2016 5 z 5

Jedna z knih povinne cetby, ktera me vazne bavila. Uz se tesim, az bude syn vetsi, abych mu ji mohla cist. Super. Doporucuju :)

Libunkaa
12.03.2016 5 z 5

Tohle byla v dětství moje absolutně nejoblíbeněší knha.

misssicccka
28.02.2016 5 z 5

to je proste klasika, ktera byla/snad stale je na seznamu povinne cetby

petra4080
22.02.2016 4 z 5

Kniha kterou jsem četla opakovaně, neomrzela.

dana9644
15.01.2016

Kdo nečetl román Robinson Crusoe pak nečetl vůbec nic!!!

BerenikaU.
10.01.2016 5 z 5

Kniha je super :). Příběh je nádherný, dobrodružný, zajímavý a zábavný a člověk jako by na tom ostrově byl s nima. Tato knížka je nádherně napsaná a i moc pěkně ilustrovaná (ale příběh je přece jenom na této knize to lepší).
Dala bych pět hvězd.
Četla v jedenácti letech.

Motyka2
29.12.2015 5 z 5

Super kniha úplně člověka ztrhne do děje:).

kalache
21.11.2015 4 z 5

...mít tak svůj ostrov, třeba s Čtvrtkem...

Kirach
17.10.2015 5 z 5

Jako dite jsem precetla knihu snad 30x. Presne si vybavuju, jak me dej dokazal "vcucnout". Skvela kniha.

Alakfesoj
09.10.2015 5 z 5

Nevím, jak je to přeloženo do češtiny, ale z anglického originálu čišela klasicistní důslednost, strohost až totalita. Hlavně postoj k pátkovi ukazoval vztah evropana ke zbytku světa......

ttpnkov
03.10.2015 4 z 5

Knížku jsem rozečetla jako malá holka, ale dlouho jsem se nedokopala k jejímu dokončení. Nakonec jsem jí dala druhou šanci, ovšem to už bylo trochu pozdě. Robinsonovo počínání na ostrově mě místy nudilo, teprve na konci knihy jsem si uvědomila, jak skvělé vlastně bylo. Kdybych nebyla trubka a vrhla se na něj dřív, nejspíš bych z ní byla bezmezně nadšená - pro o něco mladší čtenáře to musí být skvělý zážitek, proto se Robinsonovi snažím nekřivdit.

Kikinečka
18.09.2015 5 z 5

Strašně skvělá knížka četla bych jí furt dokola je fakt super a napinava nemohl by jste my poradit nějakou super knížku? Jestli jo napište my prosím vaše Kikinečka ☺

renata1824
14.09.2015 5 z 5

Jedna z knih, kterou jsem měla jako povinnou školní četbu ve 12 letech. Bavila mě od samého začátku a moc ráda na ni vzpomínám. Je půvabná i napínavá a nejen pro děti.