Robinson Crusoe

Robinson Crusoe https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/153494/bmid_robinson-crusoe-WaC-153494.jpg 4 2071 212

Těžko bychom hledali čtenáře, který by neznal už od dětských let – většinou ovšem v úpravách či převyprávěních – jádro tohoto klasického díla anglické prózy. A kolik nejrůznějších robinsonád se inspirovalo během staletí Defoeovým barvitým líčením, které mu získalo popularitu už r. 1719. Svědčí to nesporně o životném jádru „zvláštních podivných dobrodružství“ námořníka z Yorku, který je tipickým představitelem své doby, ale nese v sobě i pevné optimistické přesvědčení přesahující jeho éru: o lidské zvídavosti, nezdolnosti, odvaze. Nové vydání předkládá čtenáři však nejen známý nezkrácený text prvního dílu o Robinsonových cestách a zážitcích, ale i méně známé pokračování o „dalších dobrodružstvích“ tohoto Defoeova hrdiny. Sledujeme tedy nejprve osud trosečníka, který na opuštěném ostrově v Atlantském oceánu prožije téměř třicet let a svou vynalézavostí a dovedností svých rukou uhájí jak holou existenci, tak si dokáže zpříjemnit prostředí kolem sebe a obstojí ve zkoušce „rozumem obdařené bytosti“ – i odvážně čelí divochům, kteří na jeho ostrov zajíždějí ke kanibalským hodům. Návratem z ostrova však Robinsonovy pohnuté osudy nekončí. Neklidná krev ho žene na nové cesty, do nového podnikání. Spolu se svým věrným domorodým sluhou Pátkem podniká nejprve cestu po západní Evropě a pak se znovu vydá na moře, do Západní Indie. Zavítá na svůj ostrov či kolonii, až nakonec svá putování uzavře návratem po souši přes Čínu, Mongolsko, Sibiř, Rusko. Do vlasti se vrací po mnoha letech jako stařec. Díky své podnikavosti a neohroženosti zbohatl a s uspokojením přehlíží své úspěchy. Robinsonovy cesty, postřehy i úvahy představují neobyčejně zajímavou charakteristiku doby, její podnikavosti i etiky. Jako jedinečný dokument i svébytné umělecké dílo zaujme i po více než dvě stě padesáti letech od svého vzniku, a dnešního čtenáře navíc ještě pro krásné nové ilustrace Adolfa Borna.... celý text

Literatura světová Dobrodružné Romány
Vydáno: , Odeon

Robinson Crusoe , 1719

Christo
25.12.2018 2 z 5

Klasika, kterou bez opakovaní kliše, už nelze překonat. Výborné do zachránění, další dobrodružství už jsou jen přílepky....

Chesterton
26.11.2018 5 z 5

Vůbec netuším zda jsem tento poklad našla na některé prázdninové půdě. Nebo jestli mi ho strčila mamina zoufalá z mé rané závislosti na psaném slovu ;o)
Rozhodně jsem tento skvost a perlu anglické literatury přečetla ještě dříve než se nám socialistické školství pokusilo vnutit převyprávěnou verzi nad kterou jsem jako děcko nestačila kroutit hlavou. Kam se poděl můj dětský svět dobrodružství, ale i smysluplného řádu? Takže kouzlo měla i pro menší holčičky :o)

Korsika
07.11.2018 2 z 5

Nevím, jestli proto, že jsem knihu četla až ve 24 letech nebo proto, že jsem holka, ale přišlo mi to, spíš než jako dobrodružné vyprávění, jako jeden dlouhý návod na výrobu ... všeho možného ... ale věřím, že pro menší chlapce to má své kouzlo :)

kubiznak
06.11.2018 5 z 5

Tuto knihu doporučuji tím že má hrozně zajímavý příběh. A že je napsaná podle skutečnosti.
Kniha mě překvapila tím že je dlouhá ¬_¬ . A hlavně je tak napínavá prostě vás to nutí číst.

Evina.Cetba
11.10.2018 4 z 5

Nejdříve jsem si v dětství hrála na Odvážnou školačku, později na Robinsona Crusoe. Byla jsem rovněž dosti vynalézavá. Jablka v obýváku se stávaly exotickými plody, které jsem našla na opuštěném ostrově, měla jsem ve fantazii ochočená domorodá zvířata, i když v reálu mi doma pobíhal jen křeček, domácí květiny se přeměňovaly na vzrostlé palmy... :-) Jaká inspirativní krása, tuhle knihu přečíst! :-)

Mirka2778
29.08.2018 3 z 5

V prvním díle si Robinson u mě nějaké ty sympatie získal, ale v druhém díle se už bezhlavě vrhal z jednoho dobrodružství do druhého a já poněkud ztrácela pro jeho vyvádění pochopení. Není to můj žánr, přesto jsem moc ráda, že jsem Robinsona přečetla.
Přidám citaci z Paličkovy předmluvy,: Daniel Defoe napsal k Robinsonovi dvě pokračování. Druhý díl již není tak poutavý jako první, a díl třetí, „Vážné úvahy o živote Robinsona Crusoe“, je tak přeplněn mravoličnými pojednáními,
příznačnými pro tehdejší dobu, ale zastaralými už v minulém století, že jej ani čtenářům nepředkládáme. Quido Palička

TimeLord
27.08.2018 5 z 5

Najtaršia kniha akú som čítal. Bavilo ma to, je to taká kniha, čo by mal každý poznať.

Jass
23.08.2018 4 z 5

Na základní škole patřil Robinson Crusoe mezi mé oblíbené hrdiny, možná to bylo tím, jak moc ho zbožňovala Ransomova Titty, ale... to nic nemění na tom, že jsem tu knihu četla nesčetněkrát - v různých převyprávěných verzích. Vtipné na tom je, že dlouho jsem ani nevěděla, že se jedná o převyprávění, a když jsem to zjistila, už jsem nebyla sto najít si na originálního Robinsona čas... Až newtory přišel se skvělým nápadem společného čtení klasiky a volba padla na Robinsona... měla bych číst horu jiných věcí, ale věděla jsem, že je to teď, nebo nikdy, a tak jsem si konečně tuhle knihu přečetla.
Přiznávám, že jakékoli hodnocení je pro mě značně obtížné, pořád se nemůžu rozhodnout, jaký z toho mám pocit... Částečně se mi to líbí ze sentimentu, a taky proto, že ta knížka má nečekané myšlenkové hloubky. Ale... Robinson mi byl poměrně dost nesympatický a kupodivu se mi to ani nečetlo moc lehce. Naštěstí mě tlačil deadline (i když ani to to nezachránilo), ale musela jsem se do čtení hrozně nutit, i když informace mi přišli zajímavé... Teď ještě zbývá vrátit se k převyprávění, zajímá mě, jaký z toho budu mít dojem teď.... ale to až někdy jindy...

SladkaK
08.08.2018 3 z 5

Kniha se četla velice lehce, byla napínavá, dobrodružná a místy nechutná, ale neustále jsem nemohla vystrnadit připomínku na seriál MacGyver, kterého mi Robinson lehce připomínal.

DeKo1996
25.07.2018 5 z 5

Nebýt povinné četby, asi bych si knihu nepřečetla. Příjemná kniha, která ukazuje, jak se dá přežít na pustém ostrově. Jak člověk dokáže být vynalézavý a ví si rady v každé situaci.

marketa4853
07.07.2018 5 z 5

Přečteno snad stokrát! Velmi silný, krásný a upřimný příběh, jehož hlavní hrdina je tak trochu i mým hrdinou :)

-neuvedu-
03.07.2018 5 z 5

Čteno vícekrát. Kniha mého mládí.

medvedice3
19.05.2018 5 z 5

Kniha do Výzvy 2018 - několikrát zmíněna v https://www.databazeknih.cz/knihy/kocici-krimi-kocka-ktera-zmizela-ve-skrini-2486 . Jinak v přepracování J. Plevy kniha mého dětství.

vlastimil577
01.04.2018 5 z 5

Krásná kniha, krásný příběh, krásné čtení !!

Atak
30.03.2018 5 z 5

Po dlouhých letech jsem si tuto knihu rád znovu přečetl úžasný příběh, ještě jej doplním filmem Dobrodružství Robinsona Crusoe a budu spokojen :)

Sabinaski
07.03.2018 5 z 5

Další kniha, kdy jsem žila děj s hlavním hrdinou. Krásné líčení Robinsona, který zprvu jen přežívá na pusto prázdném ostrově, ale potom dokonce žije. Klobouk dolů, jak se umí postarat o svou stravu. Asi to bude tím, že je to chlap, protože já bych zajisté umřela hlady a nechytila a nezabila ani jedno zvíře. Umí se poprat s divochy a kanibaly a má věrného přítele Pátka. Moc hezké!

Orange8knihomol
13.02.2018 4 z 5

Knihu jsme četli ve 4. třídě ve škole, ale možná v trochu jiném a starším vydání... Kvůli tomu, že moje pučená kniha ze školy vypadala jako salát a měla přeházené a chybějící stránky, mě nezaujala. S odstupem času si uvědomuji, že kniha nebyla zas až tak špatná.

stanza
11.02.2018 5 z 5

Četla jsem již v dětství a teď znovu, díky výzvě, pěkná a čtivá klasika.

michaela3483
04.02.2018 5 z 5

Byla jsem naprosto nadšená.
Kniha mě moc bavila a hodlám si ji pořídit, protože jen u jednoho přečtení nezůstane. A taky doufám, že až bude syn starší, mohla by se mu líbit.

Corso
01.02.2018 5 z 5

Tato kniha ma v mladosti dost poplietla, citala mi z nej starka ked som bol este krpec, az neskor som zistil ze to bol Robinson "prerozpravany"... neskor som ziskal vydanie ilustrovane Vincentom Hloznikom, napodiv ta prerozpravana je dnes cennejsia, ono je to z nejakych 1930 plus minus.
Zaujimavost: Robinson je milionkrat spominany v Mesacnom kameni Wilkie Collinsa, oblubena kniha sluhu B., hlavneho rozpravaca prvej casti, takze vyuzivam a zaradujem do CV2018..hehe
PS: tak ma teraz napada, ze raz musim mat aj tu ilustrovanu Adolfom Bornom... musim musim a este raz musim