Robert Šlachta: Třicet let pod přísahou

Robert Šlachta: Třicet let pod přísahou https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/433187/bmid_slachta-tricet-let-pod-prisahou-74c-433187.jpg 4 595 195

Robert Šlachta poskytuje prostřednictvím rozhovoru se známým českým investigativním novinářem Josefem Klímou osobní zpověď svého neobyčejného života, a to nejen osobního, ale především toho profesního. Jako bývalý ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a náměstek Odboru pátrání Celní správy ČR otevřeně hovoří o ožehavých tématech a kauzách (Nagyová, Pitr, Vidkun, Bereta a mnohé jiné), o nichž v době služby mluvit nemohl. Koupí každé knihy přispějete 50 Kč na konto nadačního fondu Be Charity.... celý text

rabor
rabor
10.01.2022 4 z 5

Múže to vypadat, vzhledem k tomu jak dlouho jsem s komentářem k této knize otálel, že jsem tak činil s ohleduplností, abych tu nevířil politické vášně a nedělal tomuto pánovi během nedávných voleb nějakou agitku. Pravda je ale taková, že jsem na vás, milý kolegové čtenáři a čtenářky, nějakou tu delší dobu házel bobek a databázi knih poněkud zanedbával. Co jsem celou tu dobu dělal? No, rozpovídal bych se, ale teď mi dochází, že tenhle koment by měl být zase o nějaké pitomé knížce, uf. Takže, knihu si u mě objednal brácho, jelikož pracuje v ozbrojených složkách (nemúžu to upřesnit abych neohrozil jeho bezpečnost a možná to taky přesně nevím, ale to se vzájemně nevylučuje). A když kniha putovala přese mě, trochu jsem nakouknul a celou ji přečetl. Tato kniha je o pánovi, který se jmenuje Šlachta, takže všechny ty obavy ohledně toho, že se z mého bratra stal monarchista, protože mektal něco o tom, že bude asi volit nějakou šlechtu, byly naštěstí hloupé bludy z přeslechnutí užvaněné osoby. No, pan Šlachta je policista tělem i duší, a kniha z jeho pohledu odvypráví třicet let jeho vesměs policejní kariéry. A k práci, kterou za tu dobu odvedl, vždycky přistupoval s odhodlaností, odvahou, zápalem a takovým tím srdíčkem. Hrozný nezmar a aktivní blbec, kterému nestačí jen zahřívat židli a ještě má tu drzost strkat nos do lumpárem vesměs svého zaměstnavatele. Jeho politické ambice jsou aplikací rčení, vyhodili jsme ho dveřmi a on nám sem leze oknem. Tenhle rytíř spravedlnosti je zcela nezpochybnitelně přesvědčen o svých pravdách, názorech a postupech, což nemusí být nutně špatně a v politice byli určitě i mnohem horší lidi než Šlachta, ale...hm, zakončil bych to takovým citátem k zamyšlení..., který řekl určitě někdo slavný, ale má slabá paměť na jména lidí, mě často nutí si i citáty slavných lidí často vymýšlet.
"Problém současného světa je, že hlupáci jsou skálopevně jistí, ale inteligentní lidé jsou plní pochybností"

Terez9119
Terez9119
09.01.2022 4 z 5

Za prvé musím říct, že to bylo lepší, než jsem čekala. Předpokládala jsem, že to bude pouze jednostranný pohled pana Šlachty, ale tím, že to bylo formou rozhovoru, tak ho pan Klíma dokázal s určitými věcmi konfrontovat, čímž podle mě vznikl mnohem lepší výsledek. Obecně je ta kniha velmi zajímavá i velmi poučná, protože jsou tam popsány postupy policie, které se jinak dostávají k lidem skrze média poněkud zkresleně. A ačkoli jsou novináři hlídací psi demokracie, z vlastní zkušenosti vím, že co se týká práva a postupů správních orgánů nebo orgánů činných v trestním řízení, vůbec tomu novináři nerozumí, a proto se nedivím panu Šlachtovi, že k nim zaujímá tak kritický postoj. Část s politickými kauzami byla také obohacující, s mnoha souvislostmi, které si člověk jen tak nespojí. Reorganizace policie byla podána poněkud jednostranně, ale znělo to docela věrohodně. Za mne kniha, kterou by si mělo přečíst co nejvíce lidí, ačkoli i mne plnila z počátku velká nedůvěra.

EmillyT
EmillyT
08.12.2021 4 z 5

Trochu mě mrzí, že jsem tuto knihu začala číst několik dní předtím, než jsem se dozvěděla témata Čtenářské výzvy pro rok 2022. Krásně by se hodila k jednomu z témat, ale když už jsem jí měla rozečtenou, nechtěla jsem jí odkládat a čekat až na leden 2022. Přestože kniha není příliš obsáhlá, prokousávala jsem se jí cca měsíc. Jistě bylo velmi těžké vyjadřovat se k některým kauzám, kde je p. Šlachta stále vázán mlčenlivostí. Za mě se jednalo o zajímavé čtení a náhled na policejní práci. Kauzy s vysoce postavenými vlivnými osobami jsou smutným, ale nikoliv nečekaným odrazem toho, jak někteří mocní mají pocit, že jsou nedotknutelní. Naše politické prostředí by rozhodně potřebovalo více lidí, jako je p. Šlachta, kteří se nebojí a poukáží na korupci.

janik6969
janik6969
07.12.2021

mě to nebavilo, nedočetla (nedoposlouchala) jsem. Možná za to zčásti mohl i přednes předčítajících, nebo mě prostě nebaví reportáže.

Pavli19
Pavli19
26.11.2021 4 z 5

Kniha rozhodně stojí za přečtení. Dobře se četla, trošku můžeme nahlédnout jak to chodí i ve vysoké politice.

Katka2382
Katka2382
11.11.2021 5 z 5

Jo jo,politika je svinstvo a vysoká politika je vysoké svinstvo.To je stará vesta.
Kniha je to rozhodně poučná a zajímavá.
A propó nezdá se vám, že v poslední době nepadají žádné vysoké hlavy?

Mruskulka
Mruskulka
06.11.2021 4 z 5

Knihu dostal manžel darem a nebýt této výzvy, ležela by někde zastrčená. Vůbec mě nelákalo si o nějakém Šlachtovi něco přečíst. A teď si říkám, škoda, že až po volbách, získal by můj hlas...

deauville
deauville
06.11.2021 2 z 5

No... S jednou kauzou, kde pan Šlachta hrál zásadní roli, mám bohužel vlastní, byť vzdálenou zkušenost. Dramatické zatýkání, mediální prezentace, nakonec ale všechno vyšumělo do ztracena, a opravdu to nebylo tím, že by obvinění (celkem 20) upláceli soudce... Moje hodnocení tedy není zcela nestranné.

Moji zkušenost ovšem potvrzuje tato kniha - pan Šlachta je fanatik. Přesvědčený, že všechno, co udělal a dělá, je bez chyby, celý život slouží vlasti, bez ohledu na těžkosti, jde mu o spravedlnost, ale ne každý ho chápe a korupce je všudypřítomná. O uznání nestojí, ale zároveň má potřebu o tom sepsat knihu... Za mě nebezpečný člověk - korupci považuji samozřejmě za negativní jev, ale motivace zkorumpovaných je pro mě alespoň jasná - jde jim o peníze. Z těch, kterým jde o tzv. spravedlnost a potřebují to hlásat do světa, mám strach.

Dvě hvězdičky jen za to, že kniha obsahuje "insiderské" informace, byť i zde je samozřejmě důležitý úhel pohledu. Ale skutečně může přiblížit fungování politiky a policie, které samozřejmě také není ideální a bezchybné. Otázkou je, zda chceme, aby je napravoval zrovna pan Šlachta.

koubin007
koubin007
06.11.2021 4 z 5

Moc dobře, že někdo otevřeně napíše o významných politických kauzách. Fakt, že ačkoliv proběhlo několik trestních oznámení na autora knihy, ale k žádnému obvinění nedošlo, mi utvrzuje v tom, že to bude vesměs pravda. Což mi přivádí k myšlence, že je dobře, že založil Přísahu a vstoupil do politiky. Knížka je to čtivá a poučná. Většina informací snadno dohledatelná.

hnidopiška
hnidopiška
02.11.2021 4 z 5

Autor svým projevem není novou hvězdou na literárním nebi, proto jsem knize ubrala jednu hvězdu. Co se ovšem týká obsahu, především druhé poloviny knihy, navrhla bych ji jako povinnou četbu. Všem dospělým, co léta dávají hlas stranám podle ideologie, kterou hlásají , i když jejich zákulisní hry sledují cíle zcela jiné.

JancaMia
JancaMia
31.10.2021 3 z 5

Všechno je to mašinerie , je jedno jestli je to Slachta, Komorous nebo kdokoliv jiný ... všude je to o tlaku shora a penězích , v půlce mě kniha přestala bavit ..

Han-nah
Han-nah
19.10.2021 5 z 5

Tato kniha se ke mně dostala teď po volbách. Robert Šlachta zde popisuje svůj život hlavně policejní, odkrývá a připomíná kauzy. o kterých se psalo, ale tak, jak bylo pro určité lidi potřeba. A těch kauz, co ani nevíme.
"Kdo chce s vlky žíti, musí s nima výti". Je dobře, že se pořád najdou lidé, kteří jsou čestní a jdou tzv. proti zdi. Ví, že jsou jim házeny klacky / spíše trámy/ pod nohy, ale nevzdávají se.
Škoda, že R. Šlachta svou politickou kariéru nezačal spíše, určitě by měl více hlasů a v tom jejich rybníčku by rozčeřil hladinu, když vidím, jak se začínají rvát o koryta. Vůbec se dle této krásné knihy nedivím, že vždy byl takový zájem o Ministerstvo vnitra.
Více takových v naší zemi.
Končím hláškou, která šla od srdce Kelišky z filmu Slunce, seno ..." Jdu blejt!!!"

Jaruš7
Jaruš7
06.10.2021 5 z 5

Audiokniha skvěle načtená.
Mimořádný skoro dokumentární počin z novodobé historie o kriminálních deliktech v naší novodobé kapitalistické společnosti z pohledu elitního vyšetřovatele Roberta Šachty.
Jeho životní krédo je zatvrzele nezlomné.
Jeho start v politice bude po zkušenostech zpestřením zaběhlých smluvních praktik.
Ještě jisté kauzy jsou v řízení, a tak se jeví, že už bude snad čisto.
Příběh je životní cesta oddaná přísaze, jako málokdo je jí věrný. O to, je jeho citové soukromí jiné.
Hrdina bez bázně a hany, jeví se tak, sázka jestli ho nenalomí práce či city není na místě.
Výtka - na obálku by nekompromisně jako tapetu coby podklad pod fotografii patřil snímek medailí. ( I navzdory RŠ.)
Pozoruhodný životní projekt.
Bravo.

Damato
Damato
30.09.2021 5 z 5

Kniha se mi dostala do rukou nyní , v době předvolební, kdy jsem ve srabu- nevím koho volit , dokonce už jsem sáhla i ke kalkulačce voleb a ještě před předčtením jsem o panu Šlachtovi něco vyčetla. Jako člověk mi pan Šlachta sedí . Hodně. Doporučuji knihu přečíst.

evik_svistik
evik_svistik
29.09.2021 3 z 5

Styl psaní mi spíše nesedl a místy mě to až nebavilo, jinde se mi to četlo lépe, nicméně jsem za přečtení ráda, ale asi nemůžu říct, že bych ji každému doporučila. Ke knize si musí najít cestu ten, koho toto téma zajímá, jinak to nemá smysl...

kahoma
kahoma
28.09.2021 4 z 5

S knihou jsem velmi spokojena. Respektive s audioknihou v tomto případě. Obsahově velmi dobré, v podstatě dle očekávání. Poslouchala jsem to ve stejné době jako Zpupnost od Krmáčové a přijde mi, že se knihy v jistém smyslu doplňují... Obě nám odkrývají zákulisí velké politiky, z čehož se slušnému občanu právem dělá zle. Rozhodně doporučuji. Při poslechu mi ale vadil hlas Davida Prachaře - sama bych Šlachtovi přiřadila jiný hlas, jiného načítače, to jediné mi na této audioknize vadilo.

Miška74
Miška74
17.09.2021 1 z 5

Musím říct, že pro mě bylo opravdu náročné knihu dočíst. Nemám ráda nedotčené knihy a navíc jsem si ji dala do výzvy a to mě asi donutilo. Četla se mi fakt špatně, vůbec mě to nebavilo, nelíbil se mi styl psaní a vyloženě jsem se u ní trápila. Pro někoho to může být zajímavé čtení, ale mě opravdu nesedla.

radimch
radimch
07.09.2021 4 z 5

Člověk se dozví spoustu poměrně zajímavých informací z té zákulisní policejní strany. Rozhodně jde o zajímavý životní příběh. Škoda jen, že Robert Šlachta míří do politiky, takže kniha může být oprávněně vnímana jako účelová.

Libunka74
Libunka74
03.09.2021 3 z 5

Zajímavé, ale před půlkou jsem odložila. Tak nějak je mi z toho nanic...
Ne snad z Roberta Šlachty, ale z prostředí, které popisuje.
A sama bych asi kladla jiné otázky, nebo minimálně jinak. Takže při vší úctě, plný počet nedávám.

potok
potok
23.08.2021 3 z 5

Těžko se zbavit dojmu, že je to čistě účelově napsaná kniha.