Robert Šlachta: Třicet let pod přísahou

Robert Šlachta: Třicet let pod přísahou https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/433187/bmid_slachta-tricet-let-pod-prisahou-74c-433187.jpg 4 599 195

Robert Šlachta poskytuje prostřednictvím rozhovoru se známým českým investigativním novinářem Josefem Klímou osobní zpověď svého neobyčejného života, a to nejen osobního, ale především toho profesního. Jako bývalý ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a náměstek Odboru pátrání Celní správy ČR otevřeně hovoří o ožehavých tématech a kauzách (Nagyová, Pitr, Vidkun, Bereta a mnohé jiné), o nichž v době služby mluvit nemohl. Koupí každé knihy přispějete 50 Kč na konto nadačního fondu Be Charity.... celý text

Cimeřan
26.12.2020 4 z 5

To, že je u nás klientielismus, korupce a kamarádíčkování papalášů všude, kam se podíváte není nic neznámého. Ale když ty informace dostanete takhle nahuštěné "v kostce", a to i se známými jmény, daty a místy, dokáže to člověka připravit i o poslední zbytky iluzí o demokratičnosti tohoto státu a slušnosti jeho obyvatel. Tato sonda do nejvyšších kruhů české politiky a státních orgánů je nanejvýš znepokojivá a odráží to, co se děje ve větší i menší míře v celé společnosti.

Robert Šlachta z knihy sice možná vychází jako morální vítěz, ale poražena je celá podstata demokracie. Velmi smutné čtení.

Za občasnou nepřehlednost kauz, jmen a situací dávám hvězdu dolů. 85/100.

karelpeter
25.12.2020 5 z 5

Pokud vám zbyly nějaké iluze o politice, radši tuto knihu nečtěte.

pepa4081
08.12.2020 5 z 5

Ke knize jsem přistupoval zaujatý (v dobrém smyslu), protože pan Šlachta ve mně vždy vzbuzoval důvěru. I když vím, že existuje bermudský trojúhelník: byznys, politika, zločin, některé zde probírané kauzy mne šokovaly svým rozsahem. Velká škoda, že pan Šlachta byl „odejit“ z policie. Myslím, že špičkových policistů je jen málo a přitom bychom je u nás tak potřebovali. Kniha se velice dobře čte. Je znát, že pan Klíma je zkušený reportér, kterých je také spíš pomálu a pan Šlachta odpovídá srozumitelně a řekl bych lidově. Doporučoval bych ji především lidem, kteří ještě věří politikům. Ti by však nejspíš neuvěřili faktům zde uvedeným. Pro mne to byl velmi silný zážitek.
Nanejvýš uspokojivé.

rencovav
07.12.2020 3 z 5

Musím se přiznat, že tohle byla obsahově poměrně náročná kniha - tolik informací, ne všechny podstatné, ale rozhodně vše nanejvýš zajímavé. Pro mě to v podstatě bylo něco nového, v časech kauzy Nečas a Nagyová jsem se sotva začínala zajímat o veřejné dění, a tak jsem třeba doposud jméno Šlachta neznala.
Nemůžu říct, že Robertu Šlachtovi všechno věřím. Nejsem si ani jistá, že Josef Klíma zůstal stoprocentně objektivní. Ale rozhodně to byl skvělý rozhovor a vlastně je Šlachta zajímavou osobností. Respekt za jeho nasazení, neumím si představit, jak jiný by obrázek české společnosti mohl být, kdyby všichni pracovali tak usilovně. Kdyby aspoň polovina lidí věřila, že stát (a jeho budování) má smysl. Ale zároveň se nedivím té nedůvěře, kterou velká spousta lidí ke státu, k politikům má. Koneckonců tam patřím i já.
Na závěr snad jen pochvala Davidu Prachařovi za skvělou interpretaci. Po poslechové stránce jsem si to opravdu užila!

BoredCop
02.12.2020 4 z 5

(SPOILER) Inu, jak tuhle knihu pojmout? Jako upřímnou zpověď člověka, který dal republice 30 let života a oplátkou dostal jenom pohrdání? Nebo jako způsob, jakým si zhrzený policista se všemi vyřizuje účty?
Díky tomu, že mám k policejnímu prostředí velice blízko, se kloním spíš k první verzi. V naší milé zemičce se prostě dějí strašlivé prasárny. Na druhou stranu se v některých chvílích ani čtenář jako já nevyhne dojmu, že pan Šlachta si svoje působení u policie a způsob svojí práce trochu idealizuje a nepřipouští si možnost, že nemá vždy pravdu. Nicméně pro toho, kdo si chce prohloubit znalosti o zločinu (a hlavně o jeho propojení se vším ostatním v ČR), rozhodně super.

Pokud jde o strukturu knihy, souhlasím s tím, co už tu zaznělo. Občas to působí chaoticky, zamotaně, nepřehledně. Trochu jako dlouhý rozhovor, který je sice zajímavý, ale s jeho následnou úpravou už se nikomu nechtělo moc ztrácet čas. O tom, že je hned na začátku avizováno, jak dostanou prostor i kritici pana Šlachty a jeho práce, přičemž nakonec jsou jim věnovány 2 strany a pár poznámek, že se nikdo z nich nevyjádřil, ani nemluvě.

Zandice
27.11.2020 5 z 5

Knížka bohužel popisuje realitu v ČR.

hron
24.11.2020

Pan Šlachta
je vzorem těm, co se strachy třesou ,aby si udrželi svoje zaměstnání u Policie, měl by být vzorem státním zástupcům, zbabělým politikům co jsou " kam vítr tam plášť, a jiným, proto je česko tak zkorumpované a bez lidí jako pan Šalchta se z korupce nikdy nedostane.
Ostuda protekčního soudu je , že nevyhověl dovolání NSZ a ostuda je i pro korupční komunistické egoistické Top 09 jakýho náměstka komunistu pana Grygárka , člen TOP 09 Pospíšil doporučil a prosadil , již to ukazuje, co je TOP zač.

Je správné, že pan Šlachat prohlásil, že se nebude nikdy omlouvat, za pravdu se neomlouvá byť se to těm, co lžou a jsou právem obviněni, nelíbí astraší soudy.

toni-az
13.11.2020 3 z 5

Historky zajímavé, ale jinak to moc dobře napsané není. Připadá mi to tak nějak neuspořádané, často se tam opakují informace, stylisticky taky žádná sláva. Co mi vadí hodně je ta forma jakože rozhovoru. A ještě v audioknize Klímu mluví Klíma, a to je fakt hrozný. Prachař jakožto Šlachta mi moc nesedí hlas, ale přednes dobrý.

Co se týče obsahu, člověk si rozšíří obzory o tom, jak to u nás chodí u policie, celní správy, ale i v politice. Jako hlavní deviza knihy to je dostatečně nosné a stálo za to ji přečíst.

iceVS
13.11.2020 2 z 5

To máte za to, že jste si mě nevážili, všechny vás napráším. Mimochodem - velmi nekvalitní kniha po fyzické stránce. Vím o třech exemplářích, které se rozlepily po dvou až třech přečteních. Takže vydavatel má velké mínus.

Jana283
05.11.2020 4 z 5

Kniha jako začátek politické kariéry? A vlastně, proč ne. Minimálně jednu vlastnost nelze panu Šlachtovi upřít a to je velká pracovitost, tu u mnoha politiků postrádám. Že je jeho pohled příliš subjektivní? A není pohled každého člověka na svůj život subjektivní? My čtenáři musíme číst přemýšlivě a kriticky. Což je tedy v případě politiky fakt těžké a číst o době, kterou žijeme bez růžových brýlí hodně bolestné. Pan Šlachta zaslouží určitě obdiv za své postoje a odvahu. Nedovedu si představit, že bych podobným způsobem musela ukončit kariéru v práci, které jsem dala úplně vše… Doufejme, že je to natolik silný, že to ustojí, nesemele ho to a ještě o něm uslyšíme.

Delitka
02.11.2020 5 z 5

Také mi spadla brada jako některým hodnotícím. Už se asi nikdy nebudu dívat na kteréhokoliv vrcholného politika tím naivním způsobem jako doteď. Vůbec nevím jak dětem toto c celé vysvětlit. Sama nechápu, že se toto vůbec dít. Je to více než děsivé i kdyby to byla jen z poloviny pravda.

rr9
01.11.2020 3 z 5

Možná jsem naivní, ale tu dušínovskou pózu Šlachtovi věřím. Autor v knize odhaluje některé zajímavosti u různých kauz, které ale nejsou nijak zásadní. K mnou očekávanému velkému odhalení "něčeho" bohužel nedochází, takže po dočtení jsem cítil trochu zklamání. Přesto bych však řekl, že je kniha "čtivá" (posloucháno jako audiokniha, proto uvozovky). Rozumím vyššímu hodnocení u starších čtenářů, kteří si v knize probírané kauzy velmi dobře pamatují, takže chápou souvislosti lépe než já, jelikož jsem si musel spoustu věcí zpětně dohledávat. Jak tu bylo již několikrát psáno, závěr knihy trochu kazí až přílišná ukňouranost ze strany Šlachty, která se ovšem na druhou stranu a vzhledem k vývoji událostí dá pochopit. Co však knihu (mám na mysli audio verzi) kazí velmi, je pan Klíma, jehož intonace při pokládání otázek je natolik iritující, že jsem si u každé jeho otázky přál, aby byla poslední.

Lachpresak
31.10.2020 5 z 5

Smekám před panem Šlachtou, že se nebál tak otevřené zpovědi a nebojí se jmenovat. Ten pocit bezmoci je v knize silně cítit. O jeho důvěryhodnosti vypovídá fakt, že byl x-krát nahlášen na GIBS a nikdy nebyl uznám vynným. Nejsilnějším zážitkem je prohlášení pana "byvalého premiéra" Nečase, že pa Šlachta položil vládu, bez kapky studu nebo sebereflexe, pokory, si dovoluje ještě útočit, neuvěřitelná osoba! Doporučuji určitě přečíst.

Evazita
29.10.2020 5 z 5

Dávám 5* už jenom proto, že mu fandím od té doby, co jsem o něm poprvé slyšela!

JanC578
26.10.2020 5 z 5

Kniha je velmi zajímavá, je až děsivé, kam sahají chapadla korupce. Že policisté místo toho aby bojovali proti zločinu, tak bojují proti sobě.
Názor nad tím vším, ať si každý udělá sám. Ať už nad kauzou Nagyová, nad tím, že je pan Šlachta nazýván jako „Babišuv muž“ nebo nad reorganizací ÚOOZ.

jindrich7442
21.10.2020 4 z 5

Za zpracování a čtivost bych dal plný počet. Za čistě subjektivní vnímání bych zase ubral - nevím, možná, že v průběhu knihy to nebylo tolik vnímat, protože člověk hltá to svinstvo v naší politice, o kterém je prakticky v knize řeč při rozebírání jednotlivých kauz. Nevím tedy, jestli je v tom můj optimismus a najivita, když je řeš o tom proti Šlachtovském spiknutí, o kterém je právě řeč v závěru při slučování odborů. Nedělám si iluze o vztazích lidí na důležitých funkcích, ale že by Robert Šlachta byl až takovým Mirek Dušín? ... Nicméně při zamyšlení nad celkovým obsahem knihy opět zvedám na 4 hvězdu.

stejsdan
20.10.2020 5 z 5

Tak tohle byl masakr... Zjistila jsem, že jsem velmi naivní a důvěřivý člověk, četla jsem až se zatajeným dechem a úplně mě to dostalo. Ano, spadla mi brada. Pan Šlachta je elitní policista, který je absolutně neúplatný a řekne všechno tak, jak to doopravdy je a to se v naší zemi bohužel nenosí, člověku je z toho docela dost smutno... Kéž by bylo víc takových Šlachtů, hluboce se skláním a doufám, že pan Šlachta neřekl své poslední slovo:) Každopádně držím palce.

Warty
18.10.2020 4 z 5

Velmi zajímavé. Zejména jak politika zasahuje do fungování policie.

Unka
16.10.2020 5 z 5

Obdiv a respekt!

uziRM
16.10.2020 5 z 5

Tato kniha mě jen utvrdila v názoru, že post ministra vnitra v podání ODS i ČSSD, tedy "tradičních" politických stran, je vždy o snaze ovládnuout Policii ČR a ovlivnit soudní systém.
(a jestli bude dalším ministrem vnitra karierista Červ-íček, tak bych se měl asi ohlížet po jiné zemi)