Robert Šlachta: Třicet let pod přísahou

Robert Šlachta: Třicet let pod přísahou https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/433187/bmid_slachta-tricet-let-pod-prisahou-74c-433187.jpg 4 598 195

Robert Šlachta poskytuje prostřednictvím rozhovoru se známým českým investigativním novinářem Josefem Klímou osobní zpověď svého neobyčejného života, a to nejen osobního, ale především toho profesního. Jako bývalý ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a náměstek Odboru pátrání Celní správy ČR otevřeně hovoří o ožehavých tématech a kauzách (Nagyová, Pitr, Vidkun, Bereta a mnohé jiné), o nichž v době služby mluvit nemohl. Koupí každé knihy přispějete 50 Kč na konto nadačního fondu Be Charity.... celý text

katy238
23.02.2021 5 z 5

Zpověď Roberta Šlachty o jeho působení u policie, postupném vzestupu i pádu i o tom, jak šťoural prstem do zad mocných. To vše, a i něco navíc, lze nalézt v knize dlouhých rozhovorů Roberta Šlachty a Josefa Klímy Třicet let pod přísahou. Čtenář se zde může dočíst o podrobnostech metanolové kauzy, aféře NagyGate i o mnoha jiných. Robert Šlachta zde popisuje své nelehké začátky, a ještě nelehčí postupy a poodhaluje čtenáři i kousek ze svého nitra.

Kniha je rozhodně zajímavým počinem a všem zájemcům o poctivou policejní práci přinese velmi zajímavý vhled do dřiny a drilu rozsáhlých vyšetřovacích týmů a bohužel i povědomí o dlouhých prstech mocných, kteří na jejich úspěchu nemají vůbec žádný zájem. Rozhovory se nesou v příjemně profesionálním duchu a rozhodně se nejedná o žádnou politickou agitku, právě naopak. Je to jen povídání policajta a novináře o tom, co bylo a jak se to dělo. A je to super takové, jaké to je.

betička
22.02.2021 5 z 5

Hezky a čtivě zpracovaný rozhovor. Rozhovory a paměti nejsou u mě vyhledávaným knižním žánrem. K přečtení této knihy mě inspirovala knižní výzva a přesvědčil spoluautor Josef Klíma. Díky němu jsem doufala, že to nebude jen glorifikace jedné velmi zajímavé osobnosti, ale že zde budou kladeny i někdy nepříjemné otázky.
Je mi dost smutno z toho co se tu člověk dočte. Drogová mafie, lihová mafie to není žádná stranda a ovlivnilo to život a zdraví mnoha lidí. Co je pro mě asi daleko nejvíce děsivé, je představit si, jak moc je policie ve vlivu jednotlivých politiků, jejich stran a je asi úplně jedno kdo to je a z jaké je strany. Nezbývá jen modlit se doufat, že někdy bude alespoň trochu líp a že ty ještě živé kauzy, na které se přišlo, se vyšetří a budou spravedlivě odsouzeni ti, kteří jsou jejimi strůjci.

libuna60
18.02.2021 5 z 5

O politiku se až tak dopodrobna nezajímám, takže některé osoby, nemyslím z politiky, pro mě byli neznámé. Knihu jsem chtěla přečíst i proto, že mě zajímá a zdá se mi důvěryhodný p. Šlachta a líbí se mi styl p. Klímy. Splnila moje očekávání, jen jsem se někdy nestačila divit co se u nás děje a jak jsou nám některé aféry předkládány. V knize se člověk dozvěděl víc podrobností a zajímavostí a tím pádem se na určité věci teď dívám jinak. Stojí to za přečtení, doporučuji.

Belanna
17.02.2021 5 z 5

Tuto knihu by si měli všichni přečíst, stojí to za to.

Jenda_985
13.02.2021 3 z 5

Kniha mi zase o něco přiblížila osobu Roberta Šlachty a navíc uvedla některé zajímavé "zákulisní" informace o fungování naší policie a o průběhu kauz.

bersek
09.02.2021 5 z 5

Pecka.

5256
07.02.2021 5 z 5

Autor popisuje organizovaný zločin a korupci v nejvyšších patrech poliky na základě skutečně proběhlých kauz velmi erudovaným a strhujícím způsobem. Kniha je promyšlená a čtivá. DOPORUČUJI.

Milinito
06.02.2021 5 z 5

Kniha je jen pro silné žaludky. Povinná předvolební četba pro všechny voliče ODS, ČSSD, Pirátů a spol. Zároveň smutné svědectví o stavu českého soudnictví, politiky a společnosti 30 let od revoluce. Karle, už zase ryjeme držkou v zemi !!!

Nuray
04.02.2021 5 z 5

Za mě velmi povedené dílo.

Sice jsem se místy ztrácela, ale přesto ... pokud je pravda alespoň 30 % z toho, co pan Šlachta v rozhovorech popisuje, tak klobouček.

Většina kauz, která je v knize zmíněna, se odehrávala, když jsem ještě o politiku neměla takový zájem, takže si ani příliš nepamatuji jejich mediální zpracování. Nicméně jsem ráda za "subjektivní" názor či náhled pana Šlachty, ať je to, jak je to. Díky, střípky skládačky zapadají a mě kniha opravdu neskutečně bavila, což jsem vůbec nečekala. Doporučuji každému, koho zajímá názor jiný než-li mediální.

Janina2609
03.02.2021 5 z 5

“Je to rebel. Při zatýkání tři politiky těžce zranil, dva zhmoždil a jednoho zesměšnil!“
Doporučuji k přečtení.
Uvidíme po volbách, ale já mu to věřím.

kopeceli
03.02.2021 5 z 5

Práci Policie v době pana Roberta Šlachty na ÚOOZ jsem sledovala, moc se mi líbilo, že se nebál "velkých zvířat". V době, kdy spolupracoval s paní Bradáčovou jsem konečně jako obyčejný občan měla pocit, že zákony neplatí jen pro chudé, ale pro všechny. Ovšem až na občany s imunitou, nebo dokonce demunitou. Když si teď kauzy dohledávám, vidím to, co jsem si myslela od začátku: velcí viníci skutečně potrestaní nebyli. Kniha je velmi čtivá, nutí přemýšlet a dohledávat fakta, to mi vyhovuje. Na mnoha místech je potřeba zastavit a uvědomit si, jak jsme manipulovaní. Mě osobně pan Šlachta a jemu podobní u Policie chybí.

grizlinka
02.02.2021 5 z 5

Bohužel smutná realita našeho státu.Samozrejme jde o jedno svědectví vyprávěné jen z jednoho pohledu,ale pokud se příběh zasadí se vsemi navaznostmi tak i obyčejný laik pozná kolik z techto zazitku jen potvrzuje jak vrcholnou politiku ovladaji mocni skrze sve znamosti a ve svuj vlastni prospech...

Rihatama
29.01.2021 4 z 5

Bubeník, fotbalista, vlastenec a zdá se, že i poslední spravedlivý policajt z Jižní Moravy. Opravdu zajímavý úvod, který mě navnadil. Nikdy jsem Šlachtův životopis nezkoumala, ať se v TV v souvislosti s různými kauzami objevoval sebečastěji. Teď, kdy už uplynula nějaká doba, jsem naznala, že je čas to změnit. Je však shoda okolností, že v době, kdy jsem se je knize dostala, Šlachta zveřejnil svůj politický projekt - založit hnutí Přísaha, s nímž chce pravděpodobně nakráčet do příštích voleb a posléze do poslanecké sněmovny.

Šlachta. Kdo by neznal tohle jméno, společně se jménem vrchního státního zástupce Ištvana, a kauzu Nagyové, která (nejenom) oba pány spojila. Jenže zprávy v TV jsou zprávy mediální a zprávy politické, především, tedy stranné. Sama jsem Šlachtu vnímala coby ušatého Káju Maříka, který si nevidí na špici nosu. Pochopitelně je třeba knihu rozhovoru Šlachty se známým, investigativním novinářem Klímou vnímat jako Šlachtovu osobní zpověď, prezentaci jeho vlastních postojů, názorů, úspěchů i frustrací. A pochopitelně prezentuje své poslední chvíle působení v pozici ředitele ÚOOZ i v GŘC ze svého pohledu a je plný nespokojenosti a zmaru. Je to přece jeho kniha a jak může odstoupit sám od sebe či neobhajovat svá vlastní rozhodnutí. Vůbec však nepochybuju o pravdivosti jeho slov, když hovoří o tom, co zaznělo v odposleších. Fakt děsivé. Možná obecně odpovídá tak, aby nevypadal jako pitomec, ale určitě to není lhář.

Za sebe mohu říct, že jsem se se zájmem vrátila do časů kauzy intrikánky Nagyové a slabocha Nečase, uvítala zákulisní informace o pánech Kovanda, Páleník a Pohůnek, kteří byli nachytáni s kalhotami na půl žerdi (sekretářka Nagyová "dokázala" neuvěřitelné věci) a seznámila se se Šlachtovým viděním pánů Chovanec, Tlustý (dnes náš velvyslanec na Slovensku) a mnoha dalších. Je mi to nesmírně líto, ale ať se na domácí politické scéně podívám doprava nebo doleva, vidím jen málo dobrého. Šlachtu chápu, že z policejních řad směřuje do politiky, a taky že chce založit svůj vlastní subjekt. V policii už by se totiž zřejmě neměl šanci uchytit. Ne ve stávající politické konstelaci. Všichni se svého času cítili Šlachtou ohroženi. I v policii se dostal už dost vysoko a na další postup by potřeboval opět politický back up. Zbývá mu tedy politika samotná, úroveň, na které má pocit, že ještě něco může udělat. Nikdy jsem o něm nesmýšlela Bůhvíjak dobře, či spíše nijak. "Zazářil", když s těžkooděnci napochodoval k Nagyově... Věřím však, že ve své práci, jakkoli partyzánské, musel překračovat spoustu klacků, čelit řadě obvinění a pracoval v dobré víře, hlavně ale "nebral". A že ve vedení našeho státu a mezi jeho parlamentními zástupci je spousta politických příživníků, kterým nešlo a nejde o blaho státu, ale jen o své vlastní, a mnohem hůře na úkor tohoto státu, je nabíledni i bez Šlachtova odhalení. 30 let pod přísahou stojí za přečtení.

Navarro
27.01.2021 odpad!

Přiznám se, nešlo to dočíst. Rádoby zajímavá akta z prostředí policie tendenčně podpořený pisálkem Klímou mající představit Šlachtu div ne jako neúplatného a nej nej nej poldu. Z toho se mi zvedal kufr. Vyšetřování, která vyšla do ztracena, padla vláda a zůstala jen kabelka...

ecila13
24.01.2021 3 z 5

Zajímavý pohled do zákulisí policie.

Přijde mi jako paradox, že si Šlachta neohlídal takovou blbost - že jde z každého prodaného výtisku knihy částka fondu Nesvadbové, bývalé manželce a matce dítěte ministra ČSSD a pražského zastupitele Březiny.

(Je tu třeba Nadace policistů a hasičů, která pomáhá rodinám zemřelých nebo tělesně postižených při výkonu služby.)

AndreaCekanova
17.01.2021 4 z 5

Šlachtu na každý útvar a budeme spaseni. Světe div se, ale asi tomu chci věřit. Možná je čas na hrdiny nových rozměrů. Od knihy samotné jsem měla trochu jiné očekávání, nicméně mě překvapilo kolik věcí jsem se dověděla o práci policie. Občas mi šla hlava kolem z přehršle jmen a termínů a občas jsem litovala, že ke knize není "grafíček", kde bylo naprosto zjevné kdo s kým a kdo komu podkuřuje v zákulisí politické scény. To bychom teprve čučeli. Nicméně obrázek o fungování politiky z pohledu pana Šlachty je dost šílený a neuvěřitelný. Na závěr mě zajímá jedna věc - kdo tam teď drží ten pomyslný bič v ruce?

Anniee
03.01.2021 4 z 5

Velmi, velmi zajímavé téma. Nikdy bych neřekla že mě něco takového chytne, práce policie v devadesátkách, postupy a chod na ÚOOZ, ekonomické kauzy.
Je pravdou, že jako laik jsem si musela hodně informací dohledávat a občas jsem se v těch odborech a lidech ztrácela, ale ve finále se kniha velmi dobře četla. Vyhovoval mi text formou rozhovoru a chytré a usměrňující otázky pana Klímy. Mám tendence o knize pořád s někým diskutovat, a myslím že ještě dlouho budu.

KatyM.
01.01.2021 4 z 5

Výborně napsaná kniha, smutnější realita.

Martin_Eli
30.12.2020 4 z 5

Výborná kniha, odhalující zákulisí mnoha kriminálních případů poslední doby. Velmi čtivé a zajímavé, na druhou stranu jde o jednostrannou výpověď a o to, jak problematiku viděl právě Šlachta. Nevěřím úplně všemu co říká, na druhou stranu, jistě to neměl u policie snadné a věřím, že se snažil potírat zločin ze všech sil, někdy možná i za hranou svých legálních možností.

hanavka
29.12.2020 3 z 5

Jelikož sahám k podobným knihám poměrně často, vždy se snažím zaujmout velmi neutrální postoj. Ačkoli je pan Šlachta velmi přesvědčivý, je potřeba se nenechat strhnout a zapojit kritické myšlení. Samozřejmě je neoddiskutovatelné, že jde o pracovitého člověka, který do policejních řad patřil a je velká škoda, že proti zločinu momentálně nebojuje. Fakt, že si dovolil na Janu Nečasovou je v českých sférách nevídaný a úctyhodný. Škoda, že to soudnický aparát vnímá jinak.
Nicméně dušínovská rétorika, kterou o svých úspěších hovoří, je značně bigotní a nemá špetku sebereflexe. Neříkám tím, že za Šlachtu nemluví skutky, ale často za něj také mluví ublížené ego. Až úsměvné mi přijde, jak hluboce kritizuje restrukturalizaci, kvůli které přišel o místo, aby se záhy pustil (taktéž, jak sám přiznává, bez hlubší znalosti problematiky) do restrukturalizace celní správy. V tu chvíli jsem si uvědomila, že jsem se nechala opravdu příliš strhnout a je čas udělat krok zpátky a přemýšlet nad předkládanými fakty zase v neutrálních tónech.
Další zajímavostí je, že audiokniha a ekniha se od sebe v různých pasážích mírně liší - sem tam chybí či přebývá odstavec, sem tam je či není uvedeno něčí jméno, ale je nahrazeno neutrální formulací jako např. "ředitel velké české firmy". To může být samozřejmě důsledek trestních oznámení a nebo také chybějícího důkazního materiálu a tím vzniklé spekulace.
Nemůžu se ubránit dojmu, že lidé jako pan Šlachta do politiky nepatří. Patří do policejních složek. Snad tedy ještě nastane příznivější politická situace, která mu to umožní.