Počátek

Počátek https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/368782/bmid_pocatek-8vp-368782.jpg 4 2643 725

Robert Langdon série

< 5. díl

Harvardský profesor symbologie Robert Langdon přijede do ultramoderního Guggenheimova muzea v Bilbau, aby se zde zúčastnil významného oznámení – odhalení objevu, který „navždy změní tvář vědy“. Pořadatelem společenského večera je čtyřicetiletý miliardář a futurista Edmond Kirsch, jenž se díky svým oslnivým supermoderním vynálezům a odvážným předpovědím stal celosvětově uznávanou osobností. Po zahájení společenské akce Langdona a několik set dalších hostů zcela uchvátí velmi originální prezentace; pečlivě naplánovaný večer se však najednou promění v chaos a hrozí, že Kirschův vzácný objev bude navždy ztracen. Langdon je v bezprostředním ohrožení nucen z Bilbaa uprchnout; doprovází ho při tom Ambra Vidalová, elegantní ředitelka muzea, která Kirschovi pomáhala provokativní společenskou akci zinscenovat. Společně se vydají do Barcelony za nebezpečným úkolem: nalézt záhadné heslo, s jehož pomocí odhalí Kirschovo tajemství. V cestě jim však stojí zákeřný nepřítel, který se nezastaví doslova před ničím…... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: ekniha , Argo

Origin , 2017

Adlinkaa
04.07.2020 4 z 5

Tahle kniha se mi zatím líbila ze všech Brownových knih nejméně, to ale neznamená, že se mi nelíbila vůbec. Děj byl sice zajímavý, kniha mi rychle utekla, ale víc mě bavili jeho předešlé knihy, kde je špetka té historie. A to bych nikdy nečekala, že řeknu, protože nejsem zrovna zapálený historik. Brownovy knihy holt dělají divy :)

Vidlička
02.07.2020 3 z 5

O nějakou vrcholnou literaturu se tady samozřejmě nejedná, ale u Browna mě baví, že se člověk dozví spoustu věcí o spoustě věcí. Ále - gdyby to zkrátil na půlku, nic by se asi nestalo. Hvězdičky srážim v tomhle případě hlavně za zbytečnou a otravnou rozvláčnost.

zarovicka4
29.06.2020 4 z 5

Hlavni zapletka se toci uz moc kolem novejsich technologi a moderna, od Browna me vice bavili Ty knizky, kde to tihne k historie :) ale I take stala za precteni ;)

Bája89
18.06.2020 3 z 5

Počátek má velmi pomalé tempo vyprávění. V určitý moment jste plní očekávání a chvíli na to už tušíme, co se vlastně stane. Dá se říct, že Dan Brown používá podobný, ne-li stejný modus operandi. Přestože je řada zvratů předvídatelná najde se pár překvapení a řada zajímavých informací. Přesto se mi zdá, že je kniha svým způsobem docela dost přeplácaná. O tom, že mi při poslechu audioknihy rval uši doslovný překlad International Klein Blue ani nemluvím. Ale zase musím připsat k dobru, že se Dan rozhodl nastínit širší světové veřejnosti jedno z nejtemnějších období španělské historie hned po inkvizici. Toto národní trauma totiž přetrvává dodnes.
A co dál musím vyzdvihnout je Winston. Ten mě hodně bavil. A je velká škoda, že autor přepálil konec. Mohl nás nechat tápat, hádat, bloudit v nevědomosti. Některé věci mají zůstat nevyřčené a nevysvětlené. Teď mám na mysli Winstona. Pozor! Spoiler! Ne tu krásnou teorii, že život na zemi je vlastně důsledkem fyzikálních zákonů. To se mi taky moc líbilo. A je to navíc něco, s čím se velmi dobře dokážu ztotožnit.

Aingeal
09.06.2020 5 z 5

Na Brownových knihách se mi líbí, že člověka 1) něco naučí, 2) dají podněty k zamyšlení. Není to nikdy žádný bezduchý thriller, ale naopak každá kniha má silné poselství a nutí nás uvažovat nad světem, ve kterém žijeme. Nejinak je tomu i v Počátku, kde se propojuje otázka soužití vědy a náboženství s etikou technologického pokroku. Za mě nesmírně inspirující čtení a věřím, že podobně jako o Šifře a Infernu o něm budu přemýšlet ještě dlouho.

K textu samotnému: byl napínavý a měl spád, jak je u Browna zvykem. Přiznám se, na mě někdy moc sci-fi (ve fyzice a moderních technologiích se moc neorientuju), chybělo mi tam to napínavé luštění kódů v uměleckých dílech, jak to bylo v knihách předchozích. Ale uznávám, že k povaze knihy by se to ani nehodilo.

Za mě tedy 5*- opět skvělý Brown, který splní to, co od něho čtenář očekává. Jo, a budete mít chuť vyrazit do Španělska v jeho stopách :)

Barunkaz
05.06.2020 5 z 5

Úžasné čtení,které čtenáře doslova vtáhne do děje.

iskovsky
29.05.2020 3 z 5

Moja druhá kniha od DB a opäť rovnaká schéma deja: Záhada na začiatku/Langdon sa do toho pripletie/nespravodlivo obvinený/na úteku s krásnou ženou po boku/po ceste rieši rébusy/ďalšie rozpačité tajomstvo odhalené/koniec dobrý všetko dobré... a okolo toho všetkého zasa kopa zbytočných kecov...

Katuska88
24.05.2020 4 z 5

Za mne bohužel horší, než předchozí. Konec byl super a rozuzlení taky. Ale celkový děj mne moc nebavil. Možná je to také tím, že ke Španělsku nemám vůbec žádný vztah, takže předchozí romány z Itálie mne zaujaly mnohem víc už jen místem.
Jinak chvíli jsem se docela i bála, co z prezentace p. Kirshe vyplyne. A říkala jsem si, jak nebezpečně pravdivě a děsivě to zní.

jirka9453
17.05.2020 4 z 5

Souhlas s tím, že Počátek má nejblíže ke sci-fi, když si srovnám autorovu tvorbu. Už jsem samozřejmě věděl, co zhruba se dá od formátu Dana Browna očekávat, ale protože mám rád historii a tajemno, byl jsem zvědav, co Langdona potká tentokrát. A že to autor vzal opravdu zgruntu, to musím uznat. Knížka za mě super, ale když si jí vezmete jako četbu na dovolenou jako jedinou a tudíž JÍ čtete dvakrát za sebou... i tak si přečtěte§

pavla.ba
10.05.2020 3 z 5

Tak tohle za mě bohužel ne! Téma se zdá originální, aktuální, zajímavé. Moc jsem se na ní těšila, věřila jí, protože Browna miluju, ale bohužel ten děj si mě nijak moc nezískal a hlavně ten konec byl celý takový nemastný neslaný, celé to bylo takové hodně povrchové, zvláštní a neuvěřitelné.

alois.randa
01.05.2020 5 z 5

Zase napínavé čtení, tentokrát nám autor přiblíží památky Španělska, hlavně tedy Barcelony. Tato kniha je v sérii Roberta Langdona asi nejvíce sci-fi.

ivana02
01.05.2020 5 z 5

Tak to jsem si vychutnala. Kniha má přes pět set stran, já ji měla za tři dny přečtenou. Je to klasický Braun - všechny jeho knihy jsou psány podle stejného scénáře. Opět kniha nacpaná fakty, která jsem si posléze ověřovala a zjišťovala si o nich víc na internetu. Dozvěděla jsem se zase plno nových informací, na které v běžné beletrii nenarazíte. Takže nutně potřebuji vidět Guggenheimovo muzeum v Bilbao.

NemmamSlov
26.04.2020 4 z 5

"Je jasné, že kresťanstvo môže prežíť v nadchádzajúcej ére vedy jediným spôsobom. Musí prestať s odmietaním vedeckých objavov. Musí sa stať duchovným partnerom vedy, využívať ohromnú skúsenosť - tisícročia filozofie, osobného bádania, meditácie, sebaskúmania - ako pomoc, aby si ľudstvo vytvorilo morálny rámec a zabezpečilo, že prichádzajúce technológie nás zjednotia, osvietia a pozdvihnú....a nie že nás zničia."

Príbehy Roberta Langdona zbožňujem. Profesor sa tento krát ocitá v Španielsku. Spisovateľ tu opisuje krásy Bilbaa, Barcelony, Madridu a jeho okolia. Zameriava sa tu hlavne na moderné umenie a dokonca experimentuje s umelou inteligenciou. Hlavný hrdina sa opäť dostáva do sporu s cirkvov, aj keď si myslím, že sa autor oproti ostatným knihám dosť šetril, a dokonca by som povedal, že samotným náboženstvom neopovrhuje. Fanúšikovia konšpiračných teorií a ateisti si nájdu svoje.

Špekyn
22.04.2020 5 z 5

Kniha přečtena velmi rychle. Nemohla jsem ji pustit z ruky. Opět velice poutavý příběh, tentokrát z prostředí Barcelony. Zajímavý postoj k ovlivňování lidí náboženstvím. Nicméně oproti jiným dílům (př. Inferno), je z mého pohledu slabší.

Marek.Sc
20.04.2020 3 z 5

Dej knihy nás zavedie do Španielska, do Bilbaa a Barcelony a miest, ktoré len tak nepoznáte z dovolenkových destinácií. Bývalý excelentný Langdonov študent, Edmond Kirch, oboznámi najznámejšie cirkevné elity, zo svojím objavom na začiatku knihy. Ale posolstvo prezentácie, sa nedozvieme. Až neskôr. Avšak, niekto má záujem umlčať a pochovať obsah a aj posolstvo prezentácie tak, aby nikdy neuzrela svetlo sveta. Dej má spád, a zápletka začína vraždami hláv najznámejších predstaviteľov svetových náboženstiev. Situácia sa začína komplikovať, keď do hry vstupuje tajný rad "palmariánov" a s nimi spojená vojna voči Vatikánu. Vo svetle nadchádzajúcich tragických udalostí, musí Langdon utiecť s budúcou snúbenicou španielskeho princa. Kto je vyslúžilý admirál Ávila, akú úlohu v tomto tajomnom svete hrá blízky dôverník španielskeho kráľa, biskup Valdespino? Kto aká za nitky a kto je tajomný Regent? Čitateľ sa všetko dozvie. Aj odpovede na najnákladnejšie otázky,odkiaľ prichádzame a kam smerujeme.

JaniMa
20.04.2020 5 z 5

Strhující už od samého začátku. Děj mě ihned pohltil. Podobně jako spousta dalších jsem se ani já neubránila nutkání projít si alespoň na internetu místa, kterými čtenáře Brown v příběhu provází.
Příběh je dobře promyšlený, velmi dynamický a pro mě byl i tématicky velmi atraktivní. Z celé knihy mě zklamalo snad jen pár stran před samotným vyvrcholením a připouštím, že mi v jednu chvíli přišlo, že se autor až přespříliš opakuje, když zdůrazňuje význam velkého odhalení, kolem kterého se celá kniha točí.
Krom těchto drobností je knížka perfektní. Myslím, že je to jednoznačně nejlepší román, který jsem v posledním roce četla.

kozel89
19.04.2020 5 z 5

Mně se prostě Brownův styl líbí. Příběh se mi od první do poslední stránky líbil. Že jede příběh pořád podle stejného jádra mi vůbec nevadí. Naopak vím co můžu od knížky čekat a knížka mi to v plné parádě vrátí. Nemůžu hodnotit jinak než za 5 hvězd.

marara
13.04.2020 4 z 5

Skvělý Dan Brown mě opět přiměl pocítit chuť sbalit si kufr a na vlastní oči znovuprozkoumat Barcelonu. Jenže to teď v době koronavirové není možné (ne že bych si i v normální situaci mohla dovolit hodit vše za hlavu a vyrazit), tak jsem si alespoň surfovala po internetu a zkoumala Guggenheimovo muzeum v Bilbau, barcelonské skvosty Casa Mila a Sagrada Familia, podívala jsem se do Údolí padlých. Takže jsem si hezky pocestovala.

Co se příběhu týká, byla jsem dloho zvědavá, k čemu se vlastně dostaneme. Východiskem je souboj vědy s náboženstvím a nalezení odpovědi na otázky kdo jsme, odkud pocházíme a kam směřujeme. Moc se mi nelíbilo, kam futurolog Edmond Kirsch svým objevem míří, o to více ale souhlasím s myšlenkami profesora Langdona a otce Beňa, kněze Sagrady Familie. Všechna světová náboženství by měla přestat odmítat vědecké objevy a stát se partnerem vědy (a věda by to měla umožnit a přijmout). Neměl by to být souboj kdo z koho, protože, pokud budeme slepě věřit vědě a následovat její překotný vývoj, může to být cesta do pekel. Zvláště rozvoj umělé inteligence je třeba řídit podle přísných pravidel . A právě tady je role náboženství - pomáhá nám hlídat morálku, společně s filozofií by měla pomoci uhlídat, aby nás v budoucnu technologie "spojovaly, obohacovaly a posouvaly vpřed ... a ne aby nás zničily."

Náboženství jako taková by ale také měla nastoupit cestu modernizace, především přestat odmítat vědecké objevy a soupeřit mezi sebou. "Připadá mi, že se kvůli Bohu zbytečně moc přeme. Každý má jinou verzi pravdy. Kdybychom všichni uctívali gravitaci, nehádali bychom se, kterým směrem táhne. Abyste spatřila cizí pravdu, stačí někdy jen troch změnit úhel pohledu." Toto říka Langdon Ambře a ukazuje jí, jak relativní je neplatnost rovnice I + XI = X. Když se na tuto rovnici podíváme vzhůru nohama, najednou platná je.

lucie9998
12.04.2020 4 z 5

Napínavý příběh, můj první od Dana Browna.

Magrata15
04.04.2020 5 z 5

K téhle knížce jsem si musela vzít kus papíru, kde jsem si dělala poznámky a pak jsem si informace dohledávala na internetu. Velmi mě totiž zajímá umění a architektura a tady to bylo nabité zajímavostmi - (třeba bazilika Svaté Rodiny pro mě byla velkým překvapením).
Jinak celý román se mi zdál úžasný a velmi napínavý. Dan Brown opět nezklamal.
Samozřejmě profesor Langdon v mé hlavě má podobu Toma Hankse (přeju mu hodně zdraví).