Počátek

Počátek https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/351159/mid_pocatek-EaL-351159.png 4 2642 725

Robert Langdon série

< 5. díl

Robert Langdon, harvardský profesor symbologie a náboženské ikonologie, přijede do ultramoderního Guggenheimova muzea v Bilbau, aby se zde zúčastnil významného oznámení – odhalení objevu, který navždy změní tvář vědy. Pořadatelem společenského večera je čtyřicetiletý miliardář a futurista Edmond Kirsch, jenž se díky svým oslnivým supermoderním vynálezům a odvážným předpovědím stal celosvětově uznávanou osobností. Kirsch, který před dvěma desetiletími patřil k prvním Langdonovým studentům na Harvardu, se chystá zveřejnit přelomový vědecký objev… který zodpoví dvě ze základních otázek lidské existence. Po zahájení společenské akce Langdona a několik set dalších hostů zcela uchvátí velmi originální prezentace, mnohem kontroverznější, než si Langdon původně představoval. Pečlivě naplánovaný večer se najednou promění v chaos a hrozí, že Kirschův vzácný objev bude navždy ztracen. Langdon je v bezprostředním ohrožení nucen učinit zoufalé rozhodnutí, aby z Bilbaa unikl...... celý text

Literatura světová , Romány , Thrillery

Vydáno: , Argo

Origin , 2017

Ahmose
16.01.2023 2 z 5

Do tejto knihy som šiel po dlhšej prestávke od tohto autora a dúfal som, že dostanem opäť raz kvalitný mysteriózny triler, ako som od neho zvyknutý. Žiaľ, v tomto prípade sa tak nestalo.
Do knihy som sa začítal pomerne rýchlo, veľmi som sa tešil, akú záhadu si pre nás autor pripravil. Moje počiatočné nadšenie však upadalo s každou uplynulou kapitolou. Autor čím ďalej, tým viac naťahoval dej a napätie sa vytrácalo. Zaujímavé veľké tajomstvo, ktoré ma malo udržať pri čítaní ma začalo vytáčať, lebo autor jeho odhalenie naťahoval ako gumu na trenkách. Ako býva zvykom aj v tejto knihe robila spoločnosť nejaká atraktívna ženská postava. Žiaľ, ani tá sa autorovi v tejto knihe nevydarila. Bola skôr nevýrazná a dosť nudná.
Spomínané veľké tajomstvo, vlastne ani nebolo až také veľké a povedal by som, že to ani nebolo až také tajomstvo. Pozornejší čitateľ ho odhalí dosť rýchlo. Aby som to nejak zhrnul, Pôvod je najslabšia kniha série, má pár svetlých miest, číta sa dobre, ale jeho predchodcom nesiaha ani po kolená. Možno keby som touto knihou začal, tak by som z nej nebol taký sklamaný. Mrzí ma, že táto séria, ktorá sa tak dobre začala má takúto klesajúcu tendenciu. Až mám obavu, čo bude v šiestom diely, ak niekedy vyjde.

TinaFr
13.01.2023 3 z 5

Po Brownových knihách jsem vždycky sahala jako po velmi odpočinkové četbě - tudíž moje nároky nejsou nijak vysoké. U Počátku jsem se ovšem docela nudila. Příběh je strašně dlouhý, ale tak polovinu času se pořádně nic neděje. Doufala jsem, že se teda aspoň "posadím na zadek" z toho rozuzlení, ale ani to se nestalo. Vyloženě špatné to nebyla, pořád to je Brown, ale kvalit předchozích knih bohužel nedosahuje. Malé plus má autor za popisy španělských krás, hned bych se tam vydala.

Guarnere
01.01.2023 3 z 5

(SPOILER) Nevadí mi, že má Langdon po ruce vždy nějakou atraktivní ženu, s níž putuje z místa na místo, sledován úkladnými zabijáky najatými bůhví kým - koneckonců i každá detektivní série má často stále se opakující vzorec.
Moc ale nevím, jak knihu zhodnotit. Ze začátku jsem měla velký problém se do ní začíst, táhla mě dál jen zvědavost, co velkolepého Kirsch objevil, protože popisy Gaudího architektury mě tentokrát dost nudily, nikdy jsem nebyla jeho fanda. Taky mi příliš nesedl vševědoucí Winston - připadal mi jako zbytečná spisovatelova berlička a když na část děje zmizel, tempo nabralo větších obrátek. Poměrně hodně stránek před koncem jsem taky rozluštila hádanku, kdo tentokrát tahá za nitky - a když vám pak chybí onen Aha moment a tím pádem i poselství knihy chápete dřív, než se k ní místy rozvleklým tempem dobéřete, stává se z dočtení posledních cca 100 stran už jen povinnost a to by se u takovéhle knihy asi stávat nemělo. Na stranu druhou to pořád svou atmosféru má a psychologie postav je vykreslena věrohodně.

Milosz
08.12.2022 3 z 5

(SPOILER) Další z řady Brownových turistických průvodců s příběhem, tentokrát po Barceloně a několika dalších památkách ve Španělsku. Těšil jsem se, že napíšu další vtipnou recenzi, jako v roce 2013 na Inferno, ale přepočítal jsem se. Počátek je o něco méně blbý, a tudíž o něco nudnější než Inferno.
Je tu jedna velká inovace už v prologu, protože v něm nikdo neumře. Tím ale inovace končí, a následuje obvyklé schéma, ve kterém Robert "chodící encyklopedie" Langdon s atraktivní chytrou kráskou po boku odhalují velké spiknutí a prchají před nelítostným zabijákem.
Už v prologu se dozvíme, že jistý mladý geniální vědec odhalil velký objev, kterým vědecky dokázal, že se všechna světová náboženství mýlí, a kterým odpověděl na otázku, kde jsme se tu jako lidstvo vzali, a jak skončíme. Vědec je samozřejmě záhy zavražděn náboženským fanatikem, aby se objev nedostal na světlo světa. No, a dalších 400 stran Brown jenom natahuje děj a neustále připomíná, jak úžasný a důležitý objev to je, aniž by uvedl něco bližšího. Takže i já jsem bohužel podlehl tomuto lacinému triku a knihu jsem přečetl velmi rychle, protože jsem byl zvědavý, jak moc velká blbost ten objev bude. Když je to 50 stran před koncem konečně odhaleno, tak jsem musel uznat, že to není úplná blbost, nicméně to ani není nic, kvůli čemu by se musely církve plašit, protože by to mohly snadno zpochybnit či ignorovat a nic by se nestalo.
Kromě toho je na konci každé kapitoly nějaký další menší cliffhanger, většinou spočívající v tom, že se někdo dozví něco šokujícího (obsah telefonátu, mailu apod.), a když je to o pár kapitol později prozrazeno, je to čtenáři už u pr*ele, protože se mezitím objevilo několik jiných cliffhangerů a čtenář ztratil přehled, co že se to tu právě prozradilo.
Ale bojím se, že další jeho knihu si zas přečtu, je to takové guilty pleasure.
P.S. Dlouho jsem doufal, že na hodinky s Mikymauzem nedojde, ale bác ho, na straně 411 na ně došlo, a pak ještě několikrát.

Filomena1961
06.12.2022 3 z 5

Kdo jsme a kam jdeme - odvěká otázka lidstva. Tentokráte se děj Brownova románu odehrává ve Španělsku. Hlavním hrdinou zůstává Robert Langdom a ředitelka Guggenheimova muzea Ambra Vidalová. Před Robertem je opět významný úkol zabránit vraždě Edmonda Kirsche a pak už se odvíjí příběh plný napětí a dobrodružství, ale bohužel nedosahuje úrovně předchozích knih.

Ozymandias
02.11.2022 odpad!

kdybych to cetl pred dvema roky tak se mi to mozna libi, ale ted? protikrestansky hnus, svadi lidi z cesty, ale aspon par veci prozradil

SUC185
03.10.2022 3 z 5

Oproti Ztracenému symbolu se jedná o dost lepší knížku s dějovými linkami. Hlavní myšlenka a zápletka mě dost bavila. Doslova mě nadchlo zjištění s kým si Langdon telefonuje a kdo je onen "přítel na telefonu". Musím tento díl pochválit.

jana277
19.09.2022 3 z 5

Pre mňa asi najslabšia z Brownových kníh. Námet super, kniha zaujala hneď od prvých strán, ale postupne spisovateľovi dochádzal dych.

Hakate
28.08.2022 3 z 5

Uff, přemýšlím jak tento díl hodnotit. Předchozí díly byly brilantní (1-2), 3.dil byl nejslabší, Inferno bylo skvělé, ale už ne tak jako Andělé a Šifra. Pocatek nebyl špatný, ALE, předchozí díly byly prostě lepší. Rozhodně nebyl tak výborný jako Inferno, ale nebyl ani tak špatný jako Symbol. Takže něco mezi tím :) 3,5*

jedlba
25.07.2022 4 z 5

Nevím zda-li to bylo tím, že už jsem od něj četla Digitální pevnost nebo mým rozpoložením v poslední době, ale mě moc tato kniha nechytla. Přiznávám, že chvílemi mě kniha táhla vcelku dost, zajímalo mě jak to dopadne, ale chvílemi jsem si říkala proč to vlastně čtu. Udělala jsem si nějaké svoje závěry jak to asi bude a posledních cca sto stran pro mě bylo už jen dočítání, aby nezůstala nedočtená.
Přesto dávám 4 hvězdičky, protože některé pasáže fakt napínavé, tak jak lze od Browna očekávat.

Betti
23.07.2022 5 z 5

Geniálně vymyšlené dílo, ve kterém Dan Brown propojil svět vědy, techniky, biologie, fyziky i náboženství. Nad touhle neskutečně komplexní knihou vám bude hlava stát. Myslím, že nepřeháním, když označím Dana Browna za vizionáře, který velmi uvěřitelně předvídá budoucnost. Určitě mě to navnadilo na další jeho knihy.

efka.saf
08.07.2022 4 z 5

(SPOILER) S menším zpožděním (asi 4 roky) jsem úspěšně zdolala v pořadí již pátého Langdona a celkově je to pro mě zdolání velmi rozporuplné. Ačkoliv si už moc nepamatuji, o čem vlastně byl Ztracený symbol, Počátek považuji i tak za nejslabší Brownovu knihu. Kde začít?

Páté dobrodružství Roberta Langdona opět má vše, na co jsme u Browna zvyklí. Monstrózní zápletku sahající tentokrát až do španělské královské rodiny, spoustu akce, rozpor mezi vědou a náboženstvím, superkrásnou a superchytrou ženskou spolubojovnici, nějaké ty mrtvoly a jako bonus nám autor přimíchal do koktejlu sympatickou umělou inteligenci. Příběh byl tentokrát situován do Španělska a především Gaudího Barcelona pro mě byla velmi atraktivním prostředím. Bohužel krom chrámu Sagrada Família se zde umění jako takové moc neobjevovalo a ani Langdon moc příležitostí na řešení nejroztodivnějších symbologických problémů nedostal. Celkově mi první polovina přišla neskutečně natahovaná a neustále se zde zabředalo do vysvětlování technických, fyzikálních, biologických či jiných pikantností, jejichž znalost je u autora sice obdivuhodná, pro čtenáře v této míře ovšem dosti únavná. Začíst se mi podařilo až cca v polovině, kdy příběh začíná dostávat koule a co si budeme namlouvat, byla jsem nesmírně napnutá, co že to Edmond Kirsch vlastně objevil. No... A ne že by to nebylo zajímavé a hodno zamyšlení, ale taková bomba to taky nebyla. Ve finále mě více zaujalo vyřešení kriminální zápletky, než ono grandiózní odhalení. Vyvrcholení na španělském královském dvoře pro mě bylo až kýčovitě úsměvné. Bylo by krásné mít takového empatického, inteligentního a statečného státníka, který miluje svůj lid a svou zemi. No ne? :-)
Celkově neustále balancuji mezi 3 a 4 hvězdami a opět bych potřebovala něco mezi. Počátek není rozhodně špatná kniha, obsahuje spoustu zajímavých myšlenek a prostoru pro zamyšlení, zápletka je zajímavá a bombastická, ale nebylo to úplně to, v co jsem doufala. Autorova znalost problematiky v oblastech kunsthistorie, historie, náboženství, biologie, fyziky, chemie, počítačové technologie atd. je absolutně obdivuhodná, ale kniha chvílemi působila spíš jako literatura faktu, než napínavý thriller, takže není na škodu občas trochu ubrat na popisech. I tak ji ale doporučuji k přečtení těm, které doposud míjela. Myslím, že litovat nebudete.

Babsie
30.05.2022 3 z 5

Za mě super zábavná kniha, která ale zdaleka nedosahuje ostatních Brownovek. Jediný z jeho příběhů, o kterém bych řekla, že je předvídatelný. Celou dobu mi přišlo, jako bych to už četla a žádné velké překvapení se nekonalo. Nebyla jsem tolik napjatá jako u ostatních a začátek mi přišel příliš dlouhý. Celé velké tajemství ohledně prezentace nebylo tak zajímavé, Edmondův příběh také ne a ostatní postavy už vůbec. Ale bavila jsem se, je to napsané skvěle jako vždy, krátké kapitoly nutí člověka číst dál a zároveň může kdykoliv přestat, když potřebuje knihu odložit. Téma vzniku života a prostředí Španělska se mi moc líbilo.

Arev122
19.04.2022 4 z 5

Příběh měl zajímavou zápletku, o které i po přečtení knihy je nutno uvažovat. " Kde je počátek žití". Ale občas byl děj zbytečně zdlouhavý.

SemperStudeo
18.04.2022 3 z 5

Další vynikající Brownova kniha, na Inferno z mého subjektivního pohledu nemá, ale jinak samozřejmě úžasná. Pro mě možná jen trochu škoda, že už je malinko předem odhadnutelné, podle jakého vzorce Brown příběhy staví, takže mě tentokrát ta “záporná strana” moc nepřekvapila, spíš jsem s ní počítala. Nejvíc v příběhu zbožňuji a oceňuji jednak okamžik, který autora samotného inspiroval k jeho napsání - když Robert a další hlavní postava slyší onu skladbu, chvalozpěv s textem Darwinovy “O původu druhů přirozeným výběrem”. (Musela jsem si pak samozřejmě album se skladbami Brownova bratra okamžitě najít - a je to nádherné.) Druhý úžasný okamžik je myšlenka entropie, přidána do simulace, nějak mě to celé dojalo a věřím, že to za přečtení opravdu stojí. I kdybyste jen potřebovali nějaký odpočinek od reálného života a ani v tom nepotřebovali hledat nic hlubšího. Kriticky se stavím snad k jedinému momentu na konci, zas tady ale nechci psát spoilery.

kuwu
03.04.2022 3 z 5

Už na začátku čtení jsem přemýšlela co o téhle knize napsat.
A upřímně, kdyby byla o cca 150 stránek tenčí, vůbec by se nic nestalo. Než se vše dostalo do nějakého přijatelného tempa, táhlo se to jak žvýkačka.
A konec?
Nabízelo se říct celkem tři wow, ale proběhlo jenom jedno.
Nemůžu si pomoc, ale za mě nejslabší kniha co jsem od Browna četla.

Mr.Moldau
12.02.2022 4 z 5

Na Brownovi se mi líbí, že má vhled do různých oborů, které dokáže poutavou formou představit čtenáři a jejich teorie naroubovat na příběh tak, že čtenář jeho příběh bude hltat. Což se v mém případě stalo. Ačkoliv byl začátek příběhu až zbytečně táhlý, Brownovi se podařilo udělat z děje napínavou detektivku, od které jsem se nemohl odtrhnout. Za mě výborná kniha.

Jack93
06.02.2022 5 z 5

(SPOILER) Kdy jindy napsat komentář k Počátku než v den 60. narozenin Axla Rose? Při pohledu na hodnocení jednotlivých knih o profesorovi Robertu Langdonovi jsem si říkal, že Počátek půjde s kvalitou o něco dolů oproti předchozím dílů, proto mě velmi mile překvapilo, že tomu tak nebylo. Ba právě naopak! Zatím poslední příběh v této sérii mě naprosto uchvátil a v několika ohledech byl dle mého názoru vůbec nejlepší. Především se mi líbil jeho společenský, až filozofický přesah a vize budoucnosti, velice přesvědčivě podaná stejně jako odpovědi na ústřední dvě otázky Edmonda Kirsche. A to vyvrcholení! Popravdě řečeno ve mně zanechalo rozporuplné dojmy, ale nikoli proto, že by se Brownovi nepovedlo, nýbrž kvůli tomu, že vše do sebe zapadlo šokujícím způsobem...

Hanule942
29.01.2022 5 z 5

Výborná kniha. Dan Brown prostě umí psát a nadto má široký rozhled a je vizionář.
Všimli jste si, že v jeho knihách jsou otvírána témata, kterým je věnována celospolečenská pozornost až o pár let později?
Počátek naprosto zapadá do současné společenské a planetární situace.

Burák
25.01.2022 3 z 5

Mám knihy s hlavní postavou Roberta Langdona ráda, byť jsou všechny tak trochu na jedno brdo. Svým příběhem, zápletkou ani poselstvím Počátek rozhodně nijak nevyčníval, dostalo se mi toho, co jsem od knihy požadovala. Užila jsem si to, přineslo mi to dost podnětů k zamyšlení i rozšířilo obzory v oblasti dějin umění i umělé intelgence. Proto ráda knize odpustím prvoplánové zápletky, které posouvají děj dopředu i předvídatelnost vývoje celého děje. Na další Brownovu knihu si v budoucnu určitě čas udělám, ale rozhodně to nemusí být hned po tom, co kniha vyjde.

náboženství Španělsko tajemství umělá inteligence věda

Dan Brown
americká, 1964