Počátek

Robert Langdon, harvardský profesor symbologie a náboženské ikonologie, přijede do ultramoderního Guggenheimova muzea v Bilbau, aby se zde zúčastnil významného oznámení – odhalení objevu, který „navždy změní tvář vědy“. Pořadatelem společenského večera je čtyřicetiletý miliardář a futurista Edmond Kirsch, jenž se díky svým oslnivým supermoderním vynálezům a odvážným předpovědím stal celosvětově uznávanou osobností. Kirsch, který před dvěma desetiletími patřil k prvním Langdonovým studentům na Harvardu, se chystá zveřejnit přelomový vědecký objev… který zodpoví dvě ze základních otázek lidské existence. Po zahájení společenské akce Langdona a několik set dalších hostů zcela uchvátí velmi originální prezentace, mnohem kontroverznější, než si Langdon původně představoval. Pečlivě naplánovaný večer se najednou promění v chaos a hrozí, že Kirschův vzácný objev bude navždy ztracen. Langdon je v bezprostředním ohrožení nucen učinit zoufalé rozhodnutí, aby z Bilbaa unikl. Doprovází ho Ambra Vidalová, elegantní ředitelka muzea, která Kirschovi pomáhala provokativní společenskou akci zinscenovat. Společně uprchnou do Barcelony za nebezpečným úkolem nalézt záhadné heslo, jež má odhalit Kirschovo tajemství. Při pátrání v temných zákoutích utajených dějin a radikálního náboženství se Langdon s Vidalovou musejí skrývat před nepřítelem, jehož všudypřítomná moc podle všeho pochází přímo ze španělského královského paláce… a který se nezastaví před ničím, aby Edmonda Kirsche umlčel. Na cestě vytyčené moderním uměním i tajemnými symboly odhalí Langdon s Vidalovou stopy, které je nakonec přivedou až k samotnému Kirschovu šokujícímu objevu… a úchvatné pravdě, která nám tak dlouho unikala....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/35_/351159/pocatek-EaL-351159.png 3.9946
Série:

Robert Langdon (5.)

Originální název:

Origin (2017)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Thrillery
Vydáno:, Argo
Počet stran:504
Překlad:Michala Marková, David Petrů
Vazba knihy:pevná / vázaná s přebalem
ISBN:978-80-257-2386-9
Nahrávám...

Komentáře (351)

Přidat komentář
margaretz
předevčírem

Knížka se mi moc líbila. I když mi tentokrát přišlo, že Robert řešil velmi málo symbologických záhad, než jak je u něj běžně zvykem.
Co ještě se mi na knize líbilo se dočtete zde:
http://knizniholky.blog.cz/1806/dan-brown-pocatek

Mišulenka
předevčírem

Po poslední Brownově knize jsem k Počátku přistupovala skepticky a bez očekávání něčeho smysluplného. A moc ráda jsem se nechala překvapit.
Příběh mě bavil a když si odmyslím tu protivnou debilní eidetickou paměť a Langdonovo všudybylství a všechnoznalství, tak dávám čtyři hvězdičky.

Oliva2010
15. července

Mam vsechny brownovy knizky a pocatkem se podle me dostava opet do puvodni vynikajici formy. Vyborna je postava winstona - citlive a vhodne zapletena do pribehu.

Neopol
13. července

Prostě výborná knížka

Pavlnka
11. července

Po poslední knížce, jsem nic moc neočekávala a proto možná příjemně překvapila. Bylo to hodně zajímavé, přečteno velice rychle.

burianek
10. července

Pravda, ještě jsem nedočetl, ale po 400 stranách můžu jen konstatovat - dobře se to čte! Oproti jiným "bestselerům", které jsem převážně hodnotil velmi nízko, je to prostě nádhera. Možná ještě přehodnotím po dočtení.

Dandulka
09. července

Paráda! Jako všechno, co jsem zatím četla. Mohu jen doporučit.

mari.seri
08. července

Novou knihu s RL jsem si nemohla nechat ujít. Ano je to stále stejná mohlo by se říci ohraná předloha (velký objev, útěk s krásnou a chytrou ženou, falešné obvinění, stíhání a velkolepé odhalení), ale autorovi nelze upřít, že stále píše tak, že přiková čtenáře ke knize a ti hltají další a další stránky v touze zjistit jak to dopadne a jakou velkou záhadu kniha skrývá. Líbilo se mi, že tentokrát se vše vyloženě netočilo kolem RL a jeho symbolů, ale prostor zde dostaly nové technologie, což je téma více než aktuální. Ovládáme mi digitální technologie nebo už pomalu ony ovládají nás? A jak to bude za pár desítek let? Neženeme se dopředu moc zběsile? Za mě osobně opět super počin autora.

Bobina74
08. července

Tak tohle by šlo. A opět se ze mne stává smyslů zbavená bytost, jinak si neumím vysvětlit modrou zónu v hodnocení. Mně se kniha prostě líbila a po dlouhé době od Šifry konečně zase povedené dílo, které mně nenudilo. A ano pan Brown píše pořád stejně....ostatně jako i všichni jiní autoři, proto se k tomu spisovateli vracíme. P.s. : Nebo, že bych já to měla zase nějak pomotané??? ;-)

Lana33
08. července

V novém díle se již známý profesor Langdon vydavá opět za dobrudružstvím, které je svým tématem velmi aktuální. Setkáváme se s rozporem mezi vědou a náboženstvím, které je líčeno velmi poutavě. Jak už jsem tu několikrát četla, kniha není nejakčnějším dílem autora, nicméně je velmi současná. Velmi se mi líbí, že Brown vyúžívá začlenění různých biologických tezí, technických poznatků i detailních popisů míst bez mystifikace čtenáře.
Kniha je poutavá, nicméně se neustále opakuje stejný styl všech autorových knih s RL - navození problému, tragédie, únik s atraktivní ženou, obvinění Langdona, prchání a pronásledování, velké odhalení.
Tentokrát zde byl i nastíněn problém s umělou intelgencí a celkově toto nové téma mělo osvěžující nádech.
Na druhou stranu si říkám, že by to bez toho klasického "brownovského" děje nebylo ono :)
I přesto - skvělá kniha jako vždy.

jana89
07. července

Kniha pojednává o dalším dobrodružství profesora Langdona. Pro tentokrát mi kniha oproti jiným dílů nepřišla až tak akční, ale téma, kterým se zabývala je aktuální. Člověk, náboženství a technologie. Každým dnem se technologie stále posouvá dopředu a i Winston je toho ve knize důkazem, kam se můžeme časem posunout. A důležité je taky si uvědomit otázku nebezpečí takovéhoto vývoje, což si i profesor na konci uvědomil. Kniha se mi líbila, i když jsem měla z počátku problém se do ni pořádně vnorit. Pote jsem už ale hltala stránku za stránkou a byla zvedava, jak to vše dopadne. Z knihy jsem si ale odnesla více z pohledu technologie než náboženství, které přeci je Brown v knihách s profesorem Langdonem řeší.

PetK
07. července

Možná je to tím, že jsem si od Browna dala pár let pokoj, protože jeho schémata už mně připadaly až moc stejné a předvídatelné. Ale tohle jsem si zkrátka a jednoduše užila. Jasně, zase to bylo na jedno brdo ve smyslu - děj v plus mínus 24 hodinách, kráska po boku Langdona (btw Ambra Vidal - nemám ráda přechylování - je opravdu jméno jak pro královnu), odbočky do minulosti a zvrat těsně před koncem... Ale Brownovi se nedá upřít, že umí psát. Vzbudit napětí. A hlavně! vzbudit touhu cestovat a poznat všechna ta místa, ve kterých se děj knihy odehrává.
Konec už mi přece jen přišel trochu zdlouhavý, s tou slavnou prezentací se fakt babral už moc. :-) Ale jinak jsem si to opravdu vychutnala.

Toffee
06. července

Brown je rutinér, ale nedá se mu upřít, že umí vyprávět. Není jediný, kdo píše podle úspěšné šablony, jenže kde pořád hledat nějaká mystéria a konspiraci? Už u Inferna to bylo krkolomné a z velké části byl román spíš atraktivním turistickým průvodcem. Slibný rozjezd románu Počátek s avizováním objevu, který může naprosto zničit světová náboženství, v poslední třetině naprosto vyšuměl a thriller byl nahrazen podrobnými popisy z oblasti chemie, biologie apod. A samozřejmě opět atraktivním průvodcem hlavně po Bilbau a Barceloně. Za mě jednoznačně nejslabší autorův počin.

ivca7818
06. července

Nová kniha bestselleristy Dana Browna vyvolala ve čtenářské i fanouškovské obci značný ohlas a rozporuplné reakce vzhledem k poněkud kontroverznímu a přitom aktuálnímu tématu. Brown, který se proslavil se svou sérií o harvardském profesorovi a symbologovi Robertu Langdonovi, jež odkrývá záhadné symboly v průběhu historie a dává je do pro mnohé neobvyklých souvislostí, tu totiž pokládá dvě kontroverzní otázky, jež hýbou lidstvem již od "počátku". Odkud jsme a kde jsme se tu vzali. Odpověď na ně nalézá v umělé inteligenci a pokrokových technologiích, které přijdou již za několik desítek let. Tematika románu v čele s Langdonem je tedy poněkud odlišná, ale přece má s předchozími knihami jedno společné: náboženství, které společnost spojuje i rozděluje a otázky, jež se náboženství týkají. Mezi čtenáři a fanoušky Browna rezonují komentáře buď ryze pochvalné nebo ryze kritické a nic mezi tím. Ti, kteří byli totiž doposud zvyklí na to, že hlavní hrdina Robert Langdon luštil starodávné symboly, budou zklamáni, protože tentokrát se Langdon víceméně pouze účastní a nechává se "vést" pokročilou počítačovou technologií. Naopak čtenáři zajímající se o futurologii, fyziku a další exaktní vědy budou nadšeni zpracováním i aktuálním tématem, na které Brown upozornil. Z veskrze objektivního hlediska je to kniha čtivá, má podobnou strukturu jako autorovy předchozí romány, má spád a překvapivý závěr, jak je u Dana Browna zvykem. Mohu doporučit a uděluji čtyři hvězdy.

Targa Dall
04. července

Nyni znam pocatek i smerovani lidske rasy. Zajimava kniha, moc.

zpevSusannah
03. července

Nevím, čím to je, ale tentokrát mi to přišlo malinko jiné. Žádná bezhlavá a zběsilá honba za symboly. Počátek si od začátku až do konce držel svůj půvab a tím dal krásný prostor pro hlavní myšlenku celé knihy. A že to bylo zase pořádné poselství!
Za mě určitě lepší než Inferno. A mám zase nad čím chvíli dumat...

"Náboženství si nemůže činit nároky na morálku. Jsem dobrý člověk prostě proto, že jsem dobrý člověk! Bůh s tím nemá nic společného!"

PS: Jak to ten Langdon jen dělá, že se kolem něj vždycky motají takové kočky a že vše zvládne přežít a vyřešit? Je to takový James Bond bez Astona Martina DB5 :-D.

turtle
02. července

Bohužel, stále stejné. Vědec a superman Langdon, krásná žena, tajemná záhada jenž vyšumí do ztracena, jen kulisy se mění. Za popisy Barcelony a Sagrada Família díky, ale jinak sbohem, Dane Browne.

Plaknel
01. července

Počátek - bylo to moc hezký, pěkně se to četlo. Sice jsem si pořád něco vyhledávala na netu, ale aspoň jsem se podívala do Španělska.
Jen na straně 199 mi došlo, jak to bylo s tou vraždou. Už jsem asi přečetla moc detektivek.
Knihu doporučuji

Dubin3k
01. července

Se začátku se zdálo že půjde o typického Browna, ale po přečtení trochu větší části knihy jsem si uvědomil že tomu tak není. Přišlo mi, že kde se dalo tak autor snažil napínat do poslední chvíle, a tak pro spoustu informací jako třeba text SMS zprávy jsem musel čekat skoro až několik kapitol (možná přeháním ale byla to věčnost). Napětí, které se budovalo okolo dvou otázek, na kterou se hledala odpověď celou knihu mě přinutilo doufat, že se bude jednat o něco velkého co člověku vyrazí dech, ale chyba. Odpověď na první otázku nebyla, alespoň pro mě vůbec, nic nového je to obecně známá věc a odpověď na druhou více zajímavější otázku beru jako samozřejmost, jelikož technika jde dopředu a je jasné že to tak jednou dopadne, pod odhalení na konci knihy jsem až přišel o chuť číst dále takové zklamaní jsem nečekal a dost mě vzalo. Ale aby jsem jen nekritizoval tak kniha měla i zajímavé pasáže a spíše jsem si vážil okolních věcí detailů a popisů, které se tak netočili kolem těch dvou "velkých" otázek jako třeba vývoj AI, popis barcelonského kostela, který by jsem určitě chtěl vidět a málem bych zapomněl Winstona a Ambru, protože bez ženy po profesorově boku by to nebylo ono. Přesto vše se srovnáním s předchozími knihami mi chybělo ne tak obyčejné rozuzlení. Tuhle knihu beru jako konec knih s profesorem Langdonem i kdyby vyšly další díly, protože si chci zachovat svoje pocity, které k sérii mám a nechci si je ničit případnými špatnými dalšími díly. Takže sbohem profesore Langdone budete mi chybět.

Warty
29. června

Začátek je prostě strhující, člověk nemůže přestat číst. Konec a rozuzlení mě však trošku popravdě zklamalo. Celkový dojem je ale i tak velmi dobrý a knihu můžu jenom doporučit.

Nelasp
28. června

Opět Brownovská superjízda. Tentokrát pro mě byl zážitek z četby umocněn tím, že jsem na všech popisovaných místech byla a mohla jsem si tedy velice konkrétně představit popisované prostředí. Náš McGyver Robert Langdon i nadále táhne ke čtení :-D

Anie.M
27. června

Na Počátku se mi nejvíce líbil námět. To jak se věda rozpíná čím dál více do našich životu, ať už chceme nebo ne, ať už s dobrým či špatným záměrem. Knížka u mě nepředčila Ztracený symbol, ale za přečtení rozhodně stála :)
Z knihy jsem si musela zapsat toto: "Nic nelze vynalézt, protože všechno už je zapsáno v přírodě. Originalita neznamená nic jiného, než návrat k počátkům" - Antonio Gaudí

sackettboy
25. června

Typický Dan Brown, knihe nechýba napätie, príbeh je síce originálny, no stále pre Browna typicky s jeho podobnou šablonou. Páčilo sa mi ako pospojoval všetky možné aktuálne technológie a vecí.

Marekh
24. června

Kniha je výborná. Jedná se o první knihu, kterou jsem četl od tohoto autora a časem plánuji přečíst další knihy.

Kniha byla čtivá, je členěná do více kratších kapitol. Prof. Robert Langdon byl inteligentní, sympatický, jeho postavu jsem si oblíbil. Líbily se mi popisy památek, vysvětlení symbolů. V knize se také vyskytovaly akční scény a v menší míře i láska. Velmi se mi líbila prezentace, kterou zpracoval Edmond Kirsch. Zpočátku jsem neodhalil vraha, ale postupně jsem na něj přišel. :)

Citáty z knihy, které mne oslovily:

Jenže věda a náboženství nejsou konkurenti. Jsou to dva různé jazyky, které se snaží vyprávět stejný příběh. V našem světě je místo pro oba.

Náboženství si nemůže činit nároky na morálku. Jsem dobrý člověk prostě proto, že jsem dobrý člověk! Bůh s tím nemá nic společného!

Láska je z jiného světa. Nedokážeme ji vyrobit na přání. A nemůžeme ji ani potlačit, když se objeví. Lásku si nemůžeme vybírat.

Dialog je vždycky důležitější než shoda.

Nietzche: Kdo zápasí s nestvůrami, ať se má na pozoru, aby se při tom nestal sám nestvůrou.

Barush64
24. června

Předesílám, že jsem fanynka Dana Browna a miluju Šifru i Anděly a démony. U Počátku se ale nemůžu zbavit představy spisovatele zmučeně sedícího nad prázdným monitorem počítače, trhajícího si vlasy, kterému se honí hlavou jediná zběsilá věta: "Tak dělej, něco tam už napiš, však oni to zas jako vždycky sežerou!" To už ale bohužel dávno není pravda. Stále stejné schéma - roztomile zmatený ale geniální profesor coby Mirek Dušín, krasavice coby Bondgirl, pár historických baráků a náboženské spiknutí už vážně nikoho neoslní. Během čtení jsem se musela do knihy nutit, což je vážně hrozný, protože dříve psal Brown knihy, od kterých nešlo odejít ani na záchod. Obávám se, že se autor již vyčerpal a jedna zajímavá myšlenka (na kterou si ještě musíme počkat až na závěr vleklé knihy) to fakt nezachrání. Zklamání veliké, převeliké.

Frupet
23. června

Po přečtení předchozích "Langdonovek" poněkud předvídatelné. Proto jen 4 hvězdy.
I přes to mě něco nutilo číst dál a dál. Až konečně po třech dnech čtení...
chci jet na dovolenou do Španělska a podívat se na Gaudiho skvosty.

Mia77
22. června

Prostě pro Browna mám slabost a právem. Opět přečteno jedním dechem. Znova vybral aktuální tíživé téma , znova perfektně propracované detaily a navíc jsem zjistila, co je krásných zajímavých míst, kde jsem ještě nebyla. Doporučuji si při jeho popisu památek a míst, si je vyhledat na netu a vtáhne vás do děje ještě více.

elcapitano
22. června

Pozor Spoiler** Moje nesouvisle poznamky:
Velmi ctive a napinave. Popisy umění, Barcelony, Gaudiho, Miroa super. Sagrada Familia - lepší než na vlastní oči.
Celá kniha (s výjimkou prologu a epilogu) se odehraje během jedné noci.
Napětí, zvláště v první tretině knihy by se dalo krájet.
Popis bombastické prezentace se mi nelíbil, to bylo nějaké moc americko motivační.
Brown očividně nemá rád církve.
Filozofické poselství ... no, na detektivku dobré.
Přečteno jedním dechem.

Enny06
19. června

Za mě super. Bylo to tak napínavé že jsem se nemohla odtrhnout. Každopádně na Inferno to nemá, ale i tak si zaslouží 5 hvězdiček :)

theMarty
19. června

Dobře, přenesme se přes skutečnost, že Brown jiný motiv než Langdona, odhalujícího temnou stránku církve s krasavicí po boku, asi neumí.
Oceňme radši mistrovsky popsané divy Španělska a fakt, že postavy jako Jeremy England skutečně existují, a s nimi i jejich teorie.
A jako obvykle svižný, napínavý děj.
Celkem vzato, když si dáte mezi langdonovkami aspoň roční pauzu, za 5 hvězdiček to bude.