Počátek

Počátek https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/351159/mid_pocatek-EaL-351159.png 4 2642 725

Robert Langdon série

< 5. díl

Robert Langdon, harvardský profesor symbologie a náboženské ikonologie, přijede do ultramoderního Guggenheimova muzea v Bilbau, aby se zde zúčastnil významného oznámení – odhalení objevu, který navždy změní tvář vědy. Pořadatelem společenského večera je čtyřicetiletý miliardář a futurista Edmond Kirsch, jenž se díky svým oslnivým supermoderním vynálezům a odvážným předpovědím stal celosvětově uznávanou osobností. Kirsch, který před dvěma desetiletími patřil k prvním Langdonovým studentům na Harvardu, se chystá zveřejnit přelomový vědecký objev… který zodpoví dvě ze základních otázek lidské existence. Po zahájení společenské akce Langdona a několik set dalších hostů zcela uchvátí velmi originální prezentace, mnohem kontroverznější, než si Langdon původně představoval. Pečlivě naplánovaný večer se najednou promění v chaos a hrozí, že Kirschův vzácný objev bude navždy ztracen. Langdon je v bezprostředním ohrožení nucen učinit zoufalé rozhodnutí, aby z Bilbaa unikl...... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Argo

Origin , 2017

Hanulka25
24.11.2020 3 z 5

Tentokrát mě pan Brown moc nenadchl. Hrozně se to vleklo a už od půlky byl konec dost předvydatelný.

Schary
23.11.2020 4 z 5

Kniha nezklamala a dobře se četla. Opět sympatický Langdon, tentokrát s nastávající španělskou královnou řeší vraždu a přelomový objev technokrata Kirsche. Kulisami příběhu je krásná Barcelona a hlavně Gaudiho stavby. Je super si "vygooglit", jak jeho stavby vypadají a zjistit, kam bych ještě potřebovala jet :)

Aggie.
18.11.2020 5 z 5

Rozhodně jsem nebyla zklamaná, Brownovy knihy mě vždy baví neskutečným způsobem a i když pro mě budou vždy nejlepší Andělé a démoni a Šifra mistra Leonarda, i Počátek byl skvělý zážitek. Jen si mezi jednotlivými díly musím dávat pauzu, abych si knihu mohla náležitě vychutnat. Sice mi přišlo, že odhalování pravdy a řešení rébusů tu nebylo tolik jako v jiných dílech, ale zas tu jsou jiné klady. Líbí se mi, co za zprávy chce autor pomocí svých knih světu vzkázat. Rozhodně vybízí k zamyšlení a vzdělávání se a ještě takovým poutavým způsobem!
Kdo je hlavním tahačem za nitky a jak to celé je, jsem tušila tak v polovině knihy, což asi není nic těžkého pro ty, kteří ví, jak Brown píše a určitě se najdou tací, kteří to rozluštili mnohem dříve. Ale mě to vůbec nevadí, naopak jsem ráda, když se objevovaly v příběhu nápovědy podporující mojí teorii a připadala jsem si chytrá (což je při čtení Browna fajn) a moc se mi líbí, jak to Brown celé pojal.

mazlak
08.11.2020 4 z 5

Tato kniha opět perfektní příběh. Už jen ten námět, kde jsme se tu vzaly a kam směřujeme. Celý příběh byl perfektní, ale trochu jsem postrádal řešení symbolů a rébusů.

Nikkiproch
06.11.2020 4 z 5

Moje první “brownovka”, příběh se mi moc líbil, napínavý do poslední stránky. V některých knihách vám můžou přijít některé pasáže zbytečně dlouhé, Dan Brow však dokáže popsat události jediné noci na 500 stran a není to nuda. Zajímavé téma, zajímavá myšlenka.

Petronelka123
08.10.2020 3 z 5

Kniha měla jako vždycky příjemný spád, napětí a pro mne spoustu nových faktů. Otázky "Kde jsme se tu vzali?" a "Kam směřujeme?" ve mě dlouho rezonovali. Na knihách Dana Browna mám právě tohle moc ráda, že to ve mě probouzí otázky po základních věcech člověka...jak to v sobě mám já? a čemu vlastně věřím?...

ladycatelyn
30.09.2020 3 z 5

Dočetla jsem do konce, ale už jen ze zvědavosti o jaký převratný objev jde, jinak je to zbytečně rozvleklé a natahované, jedna vědecká přednáška za druhou - zajímavé ale i otravné. Nenadchlo mě to.

Simikik
22.09.2020 2 z 5

Nějak se to nedalo dokončit.. oproti všem jeho ostatním dílům tedy nic moc..

Paldiny
20.09.2020 4 z 5

V porovnaní so Symbolom sa karty odkrívali až do poslednej stránky, no v porovnaní so Symbolom bolo tých šifier na lúštenie pomenej. Možno aj preto som bol viac v obraze a podaktoré odhalenia na moju smolu predvídal. Kniha sa ale čítala sama a prekvapujúco viac než odpovede na otázky "odkiaľ sme, kam smerujeme", ma zaujal vývoj postáv a ich nejednoznačných vzťahov.

ydnac
02.09.2020 5 z 5

Za mě skvělá kniha, od Dana Browna čtu všechno a všechno se mi líbí :-)

milena8281
28.08.2020 4 z 5

Tohle byla moje první kniha od Dana Browna. Jeho styl se mi celkem líbí, umí nádherně popisovat, takže je jednoduché si v duchu představovat. Robert Langdon je velmi charismatický. Samozřejmě jsem měla před očima Toma Hankse, který hrál roli Langdona v Šifře. Nemohu tedy srovnávat, jestli je Počátek lepší nebo horší než ostatní knihy o Langdonovi. Námět je dobrý, i když si nějak neumím představit, že tahle prostá pravda - odkud přicházíme - by skutečně mohla rozvrátit světová náboženství. Závěr překvapil, i když poslední kapitoly už ledacos napovídaly.

Eva88
10.08.2020

Za mě zklamání. Na příběh jsem se moc těšila, do čtení jsem se ale bohužel musela nutit. Nemůžu hodnotit, protože jsem nedočetla. Třeba někdy jindy.

katushah
31.07.2020 4 z 5

Velmi se mi líbí téma života a jeho počátku, doufala jsem, že ten objev bude mega nářez ale ve skutečnosti to byly nějaké tečky na počítačích. To mně trochu zklamalo. Jinak krimi zápletka se mi líbí, byla jsem překvapená na konci. Jednu hvězdu strhávám za zdlouhavý děj, místama jsem už neměla chuť číst dál.

katallinka
29.07.2020 2 z 5

Nutno podotknout, že jsem velký fanoušek Browna a autor patří k mým nejoblíbenějším, ale při čtení této knihy jsem se hrozně moc trápila. Být to kniha od někoho jiného v půlce bych ji odložila. Bohužel kniha nepřinesla nic nového a děj se vlekl! Tentokrát pro mě ani prostředí a ani historické souvislosti nedokázaly přidat na čtivosti. Doufala jsem alespoň v nějaký wow efekt na konci, ale nebyla jsem překvapena téměř ničím.

maris123
26.07.2020 3 z 5

Jiné postavy, jiná místa, ale v podstatě stále stejný příběh. A naštěstí stále stejný hlavní hrdina - bohužel tentokrát vice v roli akčního hrdiny než odborníka na symboly.
Bod za moje milované Španělsko, Barcelonu, Gaudího - jako cestopis to je dobré. A za Winstona.

JSmerda
21.07.2020 2 z 5

Kniha mě moc nebavila a je to takový slabý odvar z Šifry mistra Leonarda. Myslím, že Dan Brown měl slabší chvilku. Kniha je dost rozvleklá a upřímně řečeno byl jsem rád, když už jsme se doplácali do finále. Byl jsem docela rozladěn, když se nedostavil žádný aha efekt. Aneb není nic hloupějšího na detektivce, než když čtenář po třetině knihy tuší, kdo je vrah a přitom to mělo být skryto až do finále.

Linda007
17.07.2020 4 z 5

Četlo se to dobře, ale něco tomu chybělo. Navíc jsem uhodla zápletku. Přišlo mi to hodně natahované. Slabší 4*.

VasnivaCtenarka
13.07.2020 3 z 5

Kniha Počátek má poměrně mnoho krátkých kapitol, které jsou obohacené o články z konspiračního webu. To dodává knize zajímavost a jistou originalitu.

Přestože mne příběh bavil, nemůžu si pomoci a nenapsat pár kritických bodů, které mne na knize zklamaly. První věc, která mne při čtení zarazila, bylo na můj vkus zbytečné protahování. Nevím, co tím chtěl autor docílit, ale když skončila další kapitola a já měla pořád pocit, že jsem se nic nedozvěděla, tak jsem tu a tam už koulela očima. Polovina knihy mi přišla taková zbytečně táhlá. Až teprve v druhé polovině se tempo trošku urychlilo a přibyl tam tu a tam nějaký zvrat.

Co se zvratů a napětí týče, tak ve srovnání s předchozími knihami mi přišlo, že Počátek byl o ně trošku ochuzen. Předchozí knihy mi přišly živější, pestřejší, promyšlenější (to rozhodně!!!) a bylo tam více zvratů a napětí.

A co mne při čtení také trošku mrzelo bylo to, že v knize nebylo příliš mnoho symbolů, což bych právě s ohledem na povolání mého milovaného Langdona čekala.

Ale i přesto se v knize dozvíte nové informace. To je další věc, kterou na knihách od D. Browna miluji. Zbožňuji inteligenci, moudrost a gentlemanství pana Langdona.

Počátek není špatná kniha. Nejspíše se nebudete zase tak moc nudit. Je třeba však počítat s tím, že některé pasáže jsou, alespoň podle mne, zbytečně natažené, ale jinak se to četlo moc dobře. V porovnání s ostatními knihami ze série však musím napsat, že se jedná o nejslabší kousek. Přesto jsem ráda, že jsem si knihu přečetla. Ovšem čekala jsem více, mnohem více.

bethulda
07.07.2020 3 z 5

Říkám si, co mě na těch jeho knížkách vždycky tak přitahuje, když jsou vlastně všechny úplně stejné. To je podle mě to pravé umění, které Brown ovládá lépe než kdokoliv jiný. Bohužel tady jsem se musela obejít bez luštění symbolů a uměleckých děl, což mě na knížkách s Langdonem baví vždy nejvíc. Tak proto ty 3*.

nik077
06.07.2020 5 z 5

Musím se přiznat, že ze začátku mě kniha vůbec nezaujala...vůbec jsem se nedokázala začíst, ale po určité odmlce, jsem to zkusila znovu a pak knihu přečetla jedním dechem.

náboženství Španělsko tajemství umělá inteligence věda

Dan Brown
americká, 1964