Počátek

Počátek https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/351159/mid_pocatek-EaL-351159.png 4 2643 725

Robert Langdon série

< 5. díl

Robert Langdon, harvardský profesor symbologie a náboženské ikonologie, přijede do ultramoderního Guggenheimova muzea v Bilbau, aby se zde zúčastnil významného oznámení – odhalení objevu, který navždy změní tvář vědy. Pořadatelem společenského večera je čtyřicetiletý miliardář a futurista Edmond Kirsch, jenž se díky svým oslnivým supermoderním vynálezům a odvážným předpovědím stal celosvětově uznávanou osobností. Kirsch, který před dvěma desetiletími patřil k prvním Langdonovým studentům na Harvardu, se chystá zveřejnit přelomový vědecký objev… který zodpoví dvě ze základních otázek lidské existence. Po zahájení společenské akce Langdona a několik set dalších hostů zcela uchvátí velmi originální prezentace, mnohem kontroverznější, než si Langdon původně představoval. Pečlivě naplánovaný večer se najednou promění v chaos a hrozí, že Kirschův vzácný objev bude navždy ztracen. Langdon je v bezprostředním ohrožení nucen učinit zoufalé rozhodnutí, aby z Bilbaa unikl...... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Argo

Origin , 2017

Majrek
16.04.2021 4 z 5

Není to rozhodně špatná kniha - ostatně Dan Brown už prokázal, že umí vytvořit osobité prostředí a připoutat čtenáře k ději. Jen mi tak trochu přijde, že finální pointa není nikterak oslnivá, ani překvapivá. Z logiky věci vyplývalo, že bude asi dosti obtížné, ba spíše nemožné odpovědět na některé základní otázky smyslu života a jeho dalšího směřování - proto má autor mé uznání alespoň za snahu podat čtenáři určitou odpověď, byť ne zrovna převratnou. Jako obvykle jsou dějové linky propracované a zavedou čtenáře na zajímavá místa, tentokrát ve Španělsku.

Skodinka89
14.04.2021 5 z 5

Šifra mistra Leonarda bylo něco nového v rámci literatury, titul Počátek už je jenom "slabý odvar", ALE neurazil. Dobře se to četlo a opět autor jako obvykle nechá čtenáře po dočtení přemýšlet nad myšlenkou, která se objevila v knížce :D.

certik003
02.04.2021 3 z 5

Knížky s Robertem Langdonem jsem přestala číst po prvním filmovém zpracování, mně tam prostě Hanks nesedí, měla jsem jinou představu a od té doby knížky nemůžu číst. Ale protože jsem ji dostala jako dárek, musela jsem se do ní pustit. Naštěstí mě napadlo pustit si audioverzi, že by mi cizí hlas mohl pomoct překonat rozporuplné představy. A to se povedlo, děj mě docela bavil, na Brownových knihách mám ráda, že jsou vlastně takoví turističtí provodci městy, kde se odehrává děj. Oceňuju i další zajímavosti ze všech možných oborů. Ale když jsem se dostala k vysvětlování, odkud se bereme, tak jsem se zasekla, a audio si několikrát neúspěšně vracela. Nakonec jsem musela sáhnout po knize a dočíst ji. Ale žádné wow z odhalení se tady nekonalo. Ale Winston byl super!

a.b.wolf
30.03.2021 5 z 5

Tuto knihu doporučuji. Je velice napínavá. Já jsem ji přímo nečetla, ale poslouchala jsem audioknihu. Závěr mě opravdu překvapil (ano myslím úplný závěr s Vinctnem). DOPORUČUJI

Sklenička
27.03.2021 5 z 5

Dala jsem si od Browna několikaletý odstup a prospělo to věci. Prostě pecka.

wlado
11.03.2021 4 z 5

Veľmi zaujímavá kniha s množstvom faktov, ktorej záver núti čitateľa sa zamyslieť nad ďalším osudom ľudstva. Brown podoprel svoju víziu množstvom faktov, ak sme si už zvykli vo všetkých jeho knihách. Odporúčam.

Mako123123
01.03.2021 3 z 5

Táto kniha nebola zlá ale kto pozná písanie Dana Browna vie že jeho tvorba nieje nejak prelomová takže to až tak nevadí. Ide o uchádzajúce béčko čo sa kvality týka o témach ktoré si vyžadujú áčkové zaobchádzanie. Mrzí ma že tento diel vôbec nenavezoval na predchádzajúci (ktorého koniec bol že ludom sa nebudú rodiť skoro žiadne deti). Tuná ked prišla zmienka na budúceho dediča tak hl. hrdinka vysvetlila že dieta nemôže mať pre úplne iné osobné zdravotné dôvody, a na pointu ako riešenie problému v predošlom diely (Inferno) sa jaksik pozabudlo. Chápem že tieto fiktívne knihy nemáme brať vážne ale ani samotný autor ich v rámci deja neberie vážne? ... Inak klasická Brownovka- nesmrteľný profesor Langdon príde do kontaktu s náboženskou záhadou a v riešení mu pomáha krásna žena. Pridáme tam trocha, minule to boli maliarove vidiny moru, ešte predtým to boli ilumináti, ešte predtým to boli počítače, teraz to bude techno-evolúcia. V porovnaní s predchádzajúcimi dielami tu sa stráca tempo, zaujímavé-nie napínavé, a ak viete preskakovať pasáže so záporákmi a opisy miest tak sa to dá.

prochajda
07.02.2021 3 z 5

Kniha nebyla tak napínavá jako předchozí, ani téma knihy se mi bohužel moc nelíbilo.
"Sladká věda vyžene temná náboženství, aby osvícená náboženství mohla vzkvétat."

petunkav
30.01.2021 4 z 5

Počátek knihy klasicky "brownovsky" napínavý, skvělé čtení. Přesně takové, jaké jsem očekávala.
Ale za druhou půlku knihy musím odebrat hvězdu - ne vyloženě špatné, ale dost rozvláčné, utahané, zvláštní....

danny_21
26.01.2021 3 z 5

Počátek u mě vychází o kousek lépe než smrduté Inferno - hlavně tím, že tentokrát profesor není naklonován Jamesem Bondem, těch zvratů v odkrývání hrdinů a padouchů ubylo, stejně tak šifrovaných vzkazů, jak bylo zvykem v dílech předešlých. Ano, jinak to běží v zaběhnutých scénáristických kolejích, které ale s postupujícími díly reznou a nemají čím překvapit. K zápletce mám výhradu hlavně v tom, že si nedokážu představit, že by se představitelé náboženství strachy zhroutili před futurologistikými evolučními "důkazy" miliardáře, které málokdo neočekává ( takže žádný mind-fuck se nekoná ) - a celý ten následný cirkus kolem jsem louskal s úsměvem včetně "šokujícího" tajemství španělského pantatíčka krále. Možná by už stálo zaplout do jiných vod Dane a akademika poslat do důchodu - 65 %

asfi
22.01.2021

Celkom to slo az ku koncu mi to zacalo byt kus nudne..a predvidatelne.. od Browna si dam isty cas pokoj :-)

MagicKleeo
09.01.2021 4 z 5

Moc se mi kniha líbila, i když místy jsem očima přeskakovala, protože mi některé pasáže přišly zdlouhavé, nudné. Vyústění bylo zajímavě řešené, ale ne příliš šokující.

Avinea
09.01.2021 4 z 5

Od Dana Browna jsem četla (jak jinak) Šifru Mistra Leonarda, která se mi (jak jinak) líbila. Pak od Dana Browna nic, až se mi do ruky dostala kniha Origin. Ano, byla tam autorská recyklace, ale bavilo mě to a asi tak polovina knihy mi přišla hodně napínavá (chudák rabín a dva členové Španělské královské stráže). Pak už nijak zvlášť, i když úplné rozuzlení, kdo je Regent a objednavatel většiny vražd, mě nepotěšilo. Brownovy kulturní a historické exkursy mám ráda, protože kulturu a historii mám ráda :-)

XbookwormX
08.01.2021 2 z 5

Po všech recyklacích sebe sama (ale to se musí nutně stát, když se jednou trefíte do černýho a pak si svůj level chcete udržet) přišel POČÁTEK konce Dana Browna. Osobně si myslím, že svoje broky vystřílel v případě Roberta Langdona, už v prvních dvou knihách a teď jede na setrvačník. Scénář je pořád stejnej a z celý série se stal už jenom bedekr, kde s Robertem a ženským doprovodem poznáváme nový destinace...a to je už celkem málo.

akynom22
08.01.2021 5 z 5

Kniha od které se jen těžko odlepíte :-), krásně popíše místa, která jsou skutečná a hlavní myšlenka vás taky nenechá v klidu.

Bethanee
05.01.2021 5 z 5

Na začátku je vám předložena taková otázka, že knihu nemůžete odložit, dokud se nedozvíte odpověď. Ani jsem si nevšimla, že to má 500 stránek, přecetla jsem to jedním dechem. Na knihách od Browna oceňuji, že píše o reálných místech a památkách, a taky vás přiměje se vždycky nad něčím zamyslet.

marcela0282
30.12.2020 3 z 5

Poslouchala jsem jako audioknihu. Hodne jsem se tesila, ale opet mi to prislo stajne, jako vsechno pred tim, jen ta zapletka byla snad jeste vic pritazena za vlasy nez kdy driv.

Petronela16
13.12.2020 5 z 5

Na úvod musím podotknúť, že túto knihu som už mala dávnejšie v hľadáčiku, len som sa akosi nemala k čítaniu.No a čírou náhodou som sa dostala k audioknihe.Teda poviem vám bola to pecka.Vobec mi nevadilo,že tam tentokrát nebolo až tak veľa šifier.Jedinou nevyhodou pri počúvaní audioknihy je, že to musím hneď stopnúť a ísť si googlit, lebo zvyčajne čítam e-knihy a pritom to môžem robiť hneď pri čítaní.Aby som si to vedela všetko predstaviť, musela som si trošku pocestovat po Španielsku, samozrejme že na internetových stránkach.
Že vrahom je "záhradník" som odhalila
cca po Kirschnerovej prezentacii, prišlo mi to také logické.Uz sa nebudem rozpisovať, nech niečo neprezradím.
Veľmi dobre počitaničko, vrele doporučujem.Škoda len, že mi nepasuje do žiadnej témy z výzvy.

ujunka
11.12.2020 5 z 5

Kde jsme se tu vzali? A kam směřujeme? Za mě super, moderní, aktuální i futuristické téma. Počátek mě nezklamal.

frantisek8863
29.11.2020 4 z 5

Za mě osobně nejslabší příběh, ovšem stále nadprůměrný. Opět parádní nosné téma knihy, které vede k zamyšlení, ale to je u knih D. Browna standardem, stejně jako spletitost zápletek. Jen zde bylo podání a spletitost trochu slabší. "Zlý manipulátor" byl celkem rychle odhadnutelný, ale čtivost skvělá a rozhodně nezklamala. Winston by se mi také docela hodil.

náboženství Španělsko tajemství umělá inteligence věda

Dan Brown
americká, 1964