Pôvod

Pôvod https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/362225/bmid_p-vod-fna-362225.jpg 4 2637 724

Robert Langdon série

< 5. díl

Harvardský ikonograf profesor Robert Langdon príde do Guggenheimovho múzea moderného umenia v Bilbau, aby sa zúčastnil na odhalení objavu, ktorý „naveky zmení tvár vedy“. Podujatie usporiadal štyridsaťročný miliardár a futurista Edmond Kirsch, ktorý sa vďaka svojim ohurujúcim ultramoderným vynálezom a odvážnym predpovediam preslávil po celom svete. Kirsch, ktorý pred dvoma desaťročiami patril k prvým Langdonovým študentom na Harvarde, sa chystá zverejniť prelomový vedecký objav, ktorý zodpovie dve zo základných otázok ľudskej existencie. Langdona a stovky hostí uchváti originálna prezentácia, oveľa kontroverznejšia, ako Langdon čakal. Dokonale zorganizovaný večer sa však v okamihu zmení na chaos a hrozí, že Kirschov vzácny objav sa navždy stratí. Langdon sa ocitne v bezprostrednom ohrození a musí z Bilbaa utiecť. Sprevádza ho Ambra Vidalová, elegantná riaditeľka múzea, ktorá Kirschovi pomohla provokatívny večer pripraviť. Vydajú sa do Barcelony, aby našli záhadné heslo, ktorým odhalia Kirschovo tajomstvo. Pri pátraní v temných vodách utajených dejín a radikálneho náboženstva sa Langdon s Vidalovou musia skrývať pred nepriateľom, ktorého všadeprítomná moc zjavne pramení v španielskom kráľovskom paláci a ktorý sa nezastaví pred ničím, aby Edmonda Kirscha umlčal. Na ceste vyznačenej moderným umením a tajuplnými symbolmi odhalia Langdon a Vidalová stopy, ktoré ich nakoniec dovedú až ku Kirschovmu nečakanému objavu... a šokujúcej pravde, čo nám tak dlho unikala.... celý text

Literatura světová , Romány , Thrillery

Vydáno: , Ikar (SK)

Origin , 2017

Karoley
28.12.2021 4 z 5

Můj pátý Robert Langdon. Už z anotace mi bylo jasné, že tenhle díl mě nebude bavit tolik jako Šifra, Andělé či Inferno, ale když má člověk rozečtenou sérii :))
Hlavní hrdina se ocitá tentokrát ve Španělsku, kde se snaží nalézt klíč k odpovědím na základní otázky lidské existence. Kniha se čte skoro sama, Brownův styl psaní mě neskutečně baví, ale příště bych ocenila více symbolů, šifer a luštění a méně filozofování. Už se moc těším, s čím přijde Brown příště!

KateTheBlogger
06.12.2021 5 z 5

Dan Brown je můj oblíbený autor. Přestože je děj této knihy předvídatelný, jako vždy se odehrává na zajímavých místech. Tentokrát nás příběh zavede do Španělska a zápletka nebude ani tak historická, jako spíše technologická. Brown umí psát čtivě a poutavě. A i tato kniha vás jen tak nepustí.

Charming
10.11.2021 4 z 5

Dan Brown nikdy nezklame, baví mě jeho styl psaní a jeho příběhy. Bohužel tato knížka mi z celé série přišla neslabší a celou dobu jsem jsem tak nějak tušil, jak to dopadne.

INCOGNITOREADER
08.11.2021 2 z 5

Pokud čekáte podobný díl jako byla Šifra mistra Leonarda nebo Andělé a démoni tak bohužel. Zde dostáváme spíše technothriller. To by nebylo samořejmě nic špatného, kdyby ovšem děj nebyl neúměrně natahovaný a počet 504 stran je prostě moc. Pokud by se kniha zkrátila na obligátních cca 350 stran, tak by to rozhodně prospělo.
Poslouchal jsem jako audio a narovinu říkám, že kdybych měl knihu číst tak bych to vzdal. Za největší mínus celé knihy považuji to, že jsem to "velké" překpavení odhadl už někde ve třetině knihy a to je rozhodně špatně. Série má pro mě dost nevyrovnanou kvalitu, kdy první dva již zmníněné díly jsou super, ale třeba Ztracený symbol, který byl přeskočený v rámci filmové série je velmi slabý. Doporučit lze asi jen vyloženě skalním fanouškům. Za mě rozhodně nejslabší díl série.

woita
28.10.2021 3 z 5

Kdo čekal další román s Robert Langdonem řešícího historická tajemství, byl asi zklamán. Počátek je více regulérní technothriller o umělé inteligenci se špetkou toho historického bádání. Já jsem byl touto knihou překvapen a potěšen. Zajímavé technické popisy a polemika o propojení moderních technologiích s lidstvem a jejich vzájemném osudu.

mstychov
30.09.2021 3 z 5

Knížku jsem si koupila v audio podobě. Nyní jsem za to neskutečně ráda! Především proto, že je nesmírně obsáhla a natahovaná, takže jak se znám, tak bych ji cca v půlce odložila na později. Když vezmu příběh samotný, tak mě neskutečně nadchl. Autor umí úžasně vykreslit místa, lidi, čas. Naučila jsem se spoustu nových poznatků o náboženství, ale i o místech, která se v knize vyskytují. Do hlavních postav jsem se díky úžasnému vykreslení příběhu dokázala vžít. Co bylo pro mě velkým zklamáním je natahování. Občas jsem se přistihla, že už ani vedlejší dějové linky neposlouchám. Konec byl pro mě překvapující. Nečekaný. Celkově je to spíš knížka, kterou bych si tišťenou nekoupila. To ale neznamená, že si moc ráda nepřečtu další autorovy knihy. Ještě bych na závěr zmínila hlas, kterým byla audio kniha mluvená. Chvíli mi to trvalo, ale nakonec jsem si na něj zvykla. K danému příběhu se mi hodil.

alissis
11.09.2021 3 z 5

Zajímavý příběh, který mě donutil přemýšlet o budoucnosti lidstva.

TaJeMa
21.08.2021 1 z 5

Pro mě nejhorší díl této série.

Niu
08.08.2021 5 z 5

Myslíte si, že už vás Brown nepřekvapí? A ono ejhle :o) Nedá se upřít, že všechny knihy série jsou psané v tomtéž stylu. Tady mě oproti předchozím knihám překvapil velmi klidný začátek. Byl tak moc klidný, vláčný a roztáhlý, že jsem si v závěru říkala, jestli na nás nehraje Brown (spolu s Kirschem) habaďůru a my se vlastně dozvíme, co bylo alfou a omegou příběhu. Akce byla, to ano, jen mě to natahování na několik set stran trošku štvalo. Pamatujme, že příběh nikdy neskončí tak, jak si myslíme :o) Námět se mi líbil.

Eicherik
29.07.2021 5 z 5

Série Robert Langdon prozatím dopsala svoji poslední kapitolu, ve které jde o dvě bytostní otázky: Odkud lidstvo vzešlo a kam kráčí. Tentokrát je děj ospalejší a kniha je plná filosofických úvah na téma náboženství versus věda. Ne každému to asi sedlo, ale já byl spokojen. Román je hodně zahleděný do budoucnosti. Jednou z hlavních postav je futurista Edmond Kirsch a další dokonce umělá bytost jménem Winston. Svezeme se Teslou s autonomním řízením a prohlédneme si superpočítače budoucnosti. Mimo jiné se dozvíme třeba něco málo o frankistech, Palmarské katolické církvi, chrámu Sagrada Família a umělci Williamu Blakeovi. Pátý díl, jenž se odehrává ve Španělsku, se mi líbil, jen ta obálka byla protentokrát slabší.

5holek
29.07.2021 5 z 5

Jako vždy bavilo, perfektně vystavěná zápletka, atraktivní lokality a odkazy - neustále jsem volala na pomoc strejdu googla. Profesor Langdon tradičně okouzlující a šarmantní, nechybí ani dámský doprovod. Co víc si přát?

blazkoma
28.07.2021 3 z 5

Oceňuji krásnou procházku Barcelonou a prohlídku Gaudího architektonických skvostů, ale jinak je pro mě kniha asi nejslabším dílem ze série.

Claudius
24.06.2021 2 z 5

Browna jsem měl vždycky rád pro jeho šifry, sledování vodítek a postupné odhalování tajemství. To se v Počátku bohužel skoro vůbec neděje.
Kniha od počátku vlastně jen dokola a dokola zdůrazňuje a čtenáři opakuje, jak je to jakési odhalené tajemství neskutečně důležité, převratné a změní to celý svět. Tajemství, které Langdon odhaluje, je většinu knihy tak jedno. Jakmile je toto první tajemství konečně vyřešeno (po půlce knihy), naši hrdinové hledají místo, kde jej uplatnit, No a to je celé. Kdo je "záporák" je tak strašně jasné a očividné, až to je nudné. Ten scénář je totiž vždycky stejný - někdo, kdo vypadá hodný na začátku, pak vlastně hodný není, a to je pořád dokola a pokaždé. Naopak na koho kniha ukáže, že je zlý, tak vlastně za nic nemůže. Do toho pobíhá nějaký ten vyšinutý zabiják, který dostává pokyny od nějakého "učitele" nebo jiné tajemné přezdívky. A to je vše.
Tak prosím podle toho natočte film s Hanksem a krásnými exteriéry, aby z toho bylo aspoň něco.

HoneyMM
24.06.2021 3 z 5

Příběh byl čtivý a i když byl pro mě děj předvídatelný, stejně jsem na konci knížky přemýšlela o všem co autor napsal a zanechal v knížce jako poselství. Co na všech knížkách, co jsem doposud přečetla, oceňuji jsou fakta a popisy míst. Každá z knížek je tak i menším průvodcem. Klobouk dolů před každou přípravou nové knihy.

Petrasim
22.06.2021 5 z 5

Kniha byla skvělá.

archivářka115
13.05.2021 4 z 5

Na porozumění byla náročná. Ze začátku jsem stále přemýšlela, jak to chce napsat, aby odhalil počátek. Potom mně došlo, že jsem vlastně o podobných myšlenkách už četla. Je obdivuhodné, jak to měl Brown skvěle propracované. Bohužel na můj vkus byla zbytečně zdlouhavá.

ajasin
12.05.2021 5 z 5

Tak tentokrát jsem z knihy nadšená. Možná v tom sehrál roli fakt, že předchozí dvě knihy mne nijak zvlášť nezaujaly, možná to, že jsem si dala v četbě knih Dana Browna větší časovou prodlevu. Zkrátka Počátek mi sedl stejně jako Šifra a Andělé a démoni. A jednu velikou kladnou vlastnost knihy Dana Browna mají. Každá z nich je výborným bedekrem pro začátečníky.

smudlajs
12.05.2021 4 z 5

Když to srovnám s ostatními knihami o Robertu Langdonovi, tak mi tato přijde nejslabší. Téma je velice zajímavé, stojí za zamyšlení a technologie mi nejsou cizí, ale tento příběh mi připadal nejméně propracovaný. Nevím jestli je to tím, že už jsem si na Brownův styl zvykla, ale asi od půlky jsem tušila kdo za vším stojí, takže mě konec nijak nepřekvapil. Kniha určitě stojí za přečtení, ale top to není.

TaNya_
16.04.2021

Ajajaj, dostavilo se zklamání. Laťka byla nejspíš moc vysoko a tady se záporák/záporáci už tolik těm předchozím nevyrovnali. K přemýšlení mě to donutilo ale pan AI mě na*ral a konec mi přišel přetažený.

Majrek
16.04.2021 4 z 5

Není to rozhodně špatná kniha - ostatně Dan Brown už prokázal, že umí vytvořit osobité prostředí a připoutat čtenáře k ději. Jen mi tak trochu přijde, že finální pointa není nikterak oslnivá, ani překvapivá. Z logiky věci vyplývalo, že bude asi dosti obtížné, ba spíše nemožné odpovědět na některé základní otázky smyslu života a jeho dalšího směřování - proto má autor mé uznání alespoň za snahu podat čtenáři určitou odpověď, byť ne zrovna převratnou. Jako obvykle jsou dějové linky propracované a zavedou čtenáře na zajímavá místa, tentokrát ve Španělsku.