Pôvod

Pôvod https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/362225/bmid_p-vod-fna-362225.jpg 4 2643 725

Robert Langdon série

< 5. díl

Harvardský ikonograf profesor Robert Langdon príde do Guggenheimovho múzea moderného umenia v Bilbau, aby sa zúčastnil na odhalení objavu, ktorý „naveky zmení tvár vedy“. Podujatie usporiadal štyridsaťročný miliardár a futurista Edmond Kirsch, ktorý sa vďaka svojim ohurujúcim ultramoderným vynálezom a odvážnym predpovediam preslávil po celom svete. Kirsch, ktorý pred dvoma desaťročiami patril k prvým Langdonovým študentom na Harvarde, sa chystá zverejniť prelomový vedecký objav, ktorý zodpovie dve zo základných otázok ľudskej existencie. Langdona a stovky hostí uchváti originálna prezentácia, oveľa kontroverznejšia, ako Langdon čakal. Dokonale zorganizovaný večer sa však v okamihu zmení na chaos a hrozí, že Kirschov vzácny objav sa navždy stratí. Langdon sa ocitne v bezprostrednom ohrození a musí z Bilbaa utiecť. Sprevádza ho Ambra Vidalová, elegantná riaditeľka múzea, ktorá Kirschovi pomohla provokatívny večer pripraviť. Vydajú sa do Barcelony, aby našli záhadné heslo, ktorým odhalia Kirschovo tajomstvo. Pri pátraní v temných vodách utajených dejín a radikálneho náboženstva sa Langdon s Vidalovou musia skrývať pred nepriateľom, ktorého všadeprítomná moc zjavne pramení v španielskom kráľovskom paláci a ktorý sa nezastaví pred ničím, aby Edmonda Kirscha umlčal. Na ceste vyznačenej moderným umením a tajuplnými symbolmi odhalia Langdon a Vidalová stopy, ktoré ich nakoniec dovedú až ku Kirschovmu nečakanému objavu... a šokujúcej pravde, čo nám tak dlho unikala.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Ikar (SK)

Origin , 2017

alcerka
08.03.2018 3 z 5

Ačkoliv jsem se postupně do čtení víc a víc nutila, pořád jsem byla zvědavá, jak se Brown popere s tak těžkým úkolem - vymyslet něco, co by teoreticky mohlo popřít smysl veškerého náboženství. A popral se dle mého žalostně. Ten významný objev nestál za to, aby kvůli němu bylo způsobeno takové haló.

loskatos
08.03.2018 1 z 5

Velké nafouknuté nic. Brown už čaruje z vody, doslova dělá z prdu kuličku. V knize je pár milých, nepříliš obecně známých faktů, spíš drobností, zasazených do rádoby honosného příběhu. Ale ty WTF momenty překvapení z prvních knih se tady už nekonají. Opravdu ještě existuje někdo, kdo neví, že logo FeDexu obsahuje šipku? Nebo že ampersand je znak složený z latinského et? "Pachatele" jsem znal od poloviny knížky, ale to samo o sobě ještě knihu špatnou nedělá.
Čistě subjektivně asi nepomohlo ani to, že Gaudího stavby se mi nelíbí, mám radši klasicismus nebo funkcionalismus.
Myslím, že jestli Brown napíše někdy další pokračování serie s profesorem Langdonem, asi už ho číst nebudu. To se radši vrátím k DaVinci code, nebo k Digitální pevnosti - ta podle mě podobně technické téma zpracovává daleko lépe.

radmik
08.03.2018 2 z 5

Tak nevím, co si o tom myslet. Možná D.Brown má pouze jeden scénář, podle kterého píše, možná mu došly nápady, možná zkouší, jak dlouho budou lidé ještě kupovat knihy psané přes kopírák. Profesor zase k něčemu přišel, jako slepý k houslím, zase dostal jako parťáka babu, ze které si většina chlapů sedne na zadek, zase po něm jde policie, zase má na vyřešení jen šibeniční termín, zase, zase, zase...Tentokrát nám Lagdon nepředvede až tak moc svých znalostí výkladu symbolů, což je velká škoda. Spíš jde někam, kam ho pošle jeho pomocník, tam něco odhalí, zase je nasměrován někam...Kniha je napsaná ale stejně poutavě, Brown musel nastudovat spoustu informací o mnoha místech a dílech, přesto, alespoň pro mne, už příběh ztratil kouzlo překvapení ze zvratů v příběhu, překvapivá odhalení také zmizela, záchrany na poslední chvíli už tolik nefungují. Připadá mi, že se Brown spíš už jen snaží napsat dobrou (ne skvělou) knihu, kterou si lidé koupí, ale původní zápal pro vyprávění příběhu a nechávání čtenáře přemýšlet, je už pryč

daisypec
07.03.2018 4 z 5

Brown nezklamal...

Gagarinuvbratr
07.03.2018 3 z 5

Brown už pravdepodobne senilnej. Kvalita jeho diel ide strmo dole.

Pozde
07.03.2018 4 z 5

Zajímavá novinka. Pokud jde o téma - za mě super. Nechci spoilerovat - proto snad jen: soužití lidí a strojů, umělá inteligence, hledání odpovědí na zásadní otázky - skvěle! Brown ukázal odvahu pustit se do křehkých otázek naší existence a ještě větší odvahu předkládat odpovědi, které nemusí být pro mnoho lidí přijatelné.
Zpracování se mi líbilo trochu méně; není to jen Brownův problém, ale spíše výsledek tendence dnešní "masové" literatury - touha být zfilmován a u Browna jistota. To nás stojí pár akčních scén ve skutečných reáliích a spousta míhajících se obrazů na úkor lepší propracovanosti postav. Například vztahy uvnitř královské rodiny, jejich trápení a touhy, zákulisí paláce a vlády by si pro mě zasloužily více prostoru na stránkách - "akce" jen oddalovala závěr a chvílemi to byla docela nuda.

Valeyman
07.03.2018 5 z 5

Další Brownova kniha s profesorem Langdonem se odvíjí podle stejného scénaře, kdy se Robert přimíchá do nějaké vraždy a společně s krásnou ženou uniká vrahům. Něco je ale přece jen odlišné. Langdon neluští hádanky, nezkoumá historická díla, sochy, nehledá ve vatikánských archivech a já nevím co všechno. Za celý příběh se snaží defakto rozlousknout jedinou věc a to mi trochu zklamalo. Historická díla vystřídala moderní technika a největším Langdonovým rádce je vlastně stroj. Mně osobně se kniha líbila, velmi čtivá jako všechny ostatní a opět jsem během čtení několikrát googlil různá místa, spolky atd. Jediné za co jsem měl chuť autorovi srazit hodnocení bylo poměrně brzké odhalení padoucha " Regenta ". Souhlasím s většinou komentářů, že už nejdéle od poloviny knížky mi to bylo jasné, ale opět čtivé a konec vedl k zamyšlení...

jana1599
06.03.2018 3 z 5

Za me zatim nejhorsi knizka od Browna, i kdyz tema bylo hodne zajimavy. Prisla mi dost amatersky/naivne napsana, obzvlast casti okolo prince, Ambry a palace.

Endy17
06.03.2018 4 z 5

Celou dobu čekáte překvapení - a ono pak přijde z úplně jiné strany.

Kluvo
05.03.2018 3 z 5

Od zaciatku som dufal, ze Danislav Brown to zahra tak, ze bajna prezentacia skveleho pana Kirscha zostane tajomstvom. Nestalo sa a Danislav sa, bohuzial, dopustil tej chyby, ze ju odprezentoval. No ani on sam nie je tak genialny, aby v tomto smere prisiel s niecim novym (ale asi si to o sebe mysli). Nic nove ani smerom do minulosti ani smerom do buducnosti. Takze trufaly slub odpovede na zakladnu zivota vesmiru zivota a vobec pukol ako mydlova bublina. Bokom nechavam otazku, ci by vobec nejaky, hoci aj kvantovy, superpocitac dokazal simulovat tak ocividne chaoticky system s takym neprebernym mnozstvom stupnov volnosti. Danislav si jednoducho odhryzol prilis velky kus.
A nedohnal to ani svojimi ostatnymi silnymi strankami: nenavist voci cirkvam vseobecne a katolickej zvlast (ku koncu je akysi rozciteny a asi by aj nejakeho Boha chcel, ale skor len takeho neskodneho), tak vela prekvapujucich zvratov, az to citatela zmiatlo a na konci to necakane zabil (uz to kazdy cakal a tym padom bolo od zaciatku jasne, ze to nebude ani biskup, ani princ, ani sef gardy, ani papez, ... a po tej rakovine uz bol pachatel uplne jasny), ci tak pritazlivy opis lokacii, ze mal clovek chut ist sa tam pozriet (mozno preto, ze sa dej odohral pocas jedinej noci a z vrtulnika, ci sukromneho lietadla, toho clovek vtedy moc nevidi). Este ze tam dal tu cistu platonicku lasku medzi biskupom a spanielskym kralom, to som uz naozaj necakal. Brown uz poriadne pretahuje strunu, ale kazdy dolac sa predsa pocita a ked je stale dost ludi, co mu tie CTRL C/CTRL V knihy cita tak preco by ich nepisal...

Jamilily
05.03.2018 2 z 5

Brown vykrádá sám sebe... stokrát ohrané téma, popisů tolik, že kdyby je vynechal, tak má kniha cca 100 stran... Pro mě zklamání roku.

jahex
05.03.2018 3 z 5

Musím říct, že celkově opět kniha není špatná. Zajímavá myšlenka, výborné prostřední (asi musím do Španělska na Sagrada Família :D), ale celkově to pro mě nemělo ten šmrnc jako předchozí Inferno a už vůbec ne jako Andělé a démoni.

Placi
05.03.2018 4 z 5

Ampersand volá domů!
Profesor Langdon s Mikymausem na svém zápěstí je zpět a já jsem se nenudil. Ano, závěr knihy je spíše prorocký a reagující na soudobou společnost a nejsme svědky události typu odhalení původu svatého grálu nebo "celosvětové nákazy morem", takže někomu může kniha přijít slabší než autorovy předchozí.
Po provedení Římem, Paříží, Londýnem, Washingtonem, Florencií nebo Istanbulem jsou na řadě španělská města Bilbao a Barcelona a procházka po místních pamětihodnostech byla opět inspirující, poučná a nutící člověka k návštěvě.
Nechápu komentáře typu: "Kniha mohla být o dost kratší, byla rozevlátá a obsahovala příliš popisů prostředí". Vždyť o tom Brownovy knihy jsou, ukazuje nám památky, provádí nás po nich prostřednictvím výkladu profesora Langdona a propojuje historii s dneškem.
I když mými nejoblíbenějšími autorovými knihami zůstávají Šifra a Andělé a démoni, kniha se mi líbila, Dan Brown zkrátka umí psát. Stejná šablona jako u ostatních knih je osvědčená a v jiné zemi s jiným příběhem mě opravdu neuráží, takže jsem si knihu opět skvěle užil.

Nezbývá než na závěr pronést prosbu: "Prosím, pane Browne, příště veďte Langdonovy kroky do Prahy!"

Gibis
05.03.2018 5 z 5

Vlastně se ani nedivím, že napsání nové knihy Danu Brownovi vždy tak dlouho trvá. Musí nastudovat neskutečně moc materiálu, aby dokázal napsat tak propracovanou knihu. Jeho knihy beru mimo jiné i jako knihy prohlubující mé vědomosti. Inspirují mě k tomu, abych vyhledala a pročetla další informace o umělcích, uměleckých dílech, památkách a tentokrát i o vědeckých pojmech, takže po dočtení se cítím tak nějak chytřejší :)
A navíc mě jeho knihy nesmírně baví! Takže pro mě opět za pět :)

Lina
05.03.2018 2 z 5

Téma zajímavé,ale celkově nuda.Pořád stejná polívka.

Strnady095
04.03.2018 3 z 5

spíše než kniha mi to připomíná naučnou přednášku, na skvělé téma, doplněné Langdonem...zklamání...

RicardoB
04.03.2018 4 z 5

Bezprostředně po dočtení se musím přiznat k silně smíšeným pocitům. Jako velký milovník Roberta Langdona a klasického umění jsem se v přetechnologizovaném prostředí necítil úplně komfortně. Brown ubral Langdonovi na pátračkách v jeho eidetické paměti a demonstracích profesorovy geniální znalosti všeho možného. Na druhou stranu Brown znovu nezklamal co se týče podání samotného textu. Dokonalá vyváženost mezi popisy scén a samotným dějem, zajímavé popisy Gaudího staveb které vás nutí navštívit Barcelonu a výborné zachycení postav od krásné Ambry Vidalové až po kontrozverzního biskupa Valdespina. Takže hodnocení ? Nejslabší Langdonovka ale vážení...pořád to je Brown !

Sarka14
04.03.2018 5 z 5

Počátek je sice jiný, než jsme od Browna zvyklí, ale přesto se knížka výborně čte. I rozuzlení je celkem jasné skoro od poloviny knížky. Nicméně je příběh velmi zajímavý a poutavý. Možná tentokrát nejde jen o symboly, které jsou Longdonovi tak blízké. Jde také o to zamyslet se nad současnou dobu a nad riziky, které nám přináší. Vždyť i moderní technologie je vlastně tím "symbolem" dnešní doby. A i když v knížce je ukázána dost nadsazeně, není to příběh současnosti až tak nereálný. A právě pro tohle se mi Počátek tak líbil.

Kozel
04.03.2018 3 z 5

Páté dobrodružství Roberta Langdona bylo pro mne v rámci série trochu hořkosladké, protože bylo jiné (což samo o sobě neznamená špatné). Brown se sice držel osvědčené konstrukce, ale Roberta Langdona uvrhnul do oblasti, která hrdinovi nebyla úplně vlastní, což bylo znát. Celý příběh ztrácí na obvyklé mysterióznosti a lehce si zahrácá se sci-fi. Langdon se však cítí pevnější v minulosti, zatímco v technologiích a moderně poněkud šlape vodu. Se mnou je to dost podobné.

Takže jestli patří Počátek mezi slabší díly, myslím, že je to spíš dáno nešťastnou volbou prostředí, než že by autorovi docházel dech, jak jsem se dříve dočetl. Přesto všechno Brown opět otevírá zajímavé lokace a otázky, které donutí čtenáře k zamyšlení či otevření googlu. A to je to, čeho si na Brownově knihách už léta cením nejvíc. Ani tentokrát tomu nebylo jinak. Přestože výsledné odhalení výzkumu Edmonda Kirsche (zajímalo by mě, zda podobnost se jménem moravského podnikatele je čistě náhodná) není nijak světoborná, rozhodně se nad celým problémem musí člověk pozastavit. Odvěká kolize náboženství a vědy je jednoduše věc zajímavá.

Elea
04.03.2018 5 z 5

Kniha se mi líbila, autor umí psát velmi čtivě, zajímavě, dokáže udržet napětí. Některé zdejší negativní komentáře považuji za dost nespravedlivé, jakoby jejich autoři měli na Browna mnohem přísnější kritéria než na ostatní spisovatele. Je možné, že příčinou jsou provokatní témata i ostrá kritika náboženství a církví.