Inferno - Peklo

Inferno - Peklo https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/169710/mid_robert-langdon-inferno-peklo-qaB-169710.jpg 4 4360 787

Robert Langdon série

Vzrušujúci život Roberta Langdona pokračuje! Známy a uznávaný symbolista sa tentoraz ocitá v srdci Talianska, kde sa rozpúta napínavé dobrodružstvo okolo jedného z najtajomnejších literárnych diel v histórii. Langdon sa musí postaviť tvárou v tvár súperovi, ktorý ho zavedie do sveta klasického umenia, tajných chodieb a futuristických zbraní. Kľúč na nezodpovedané otázky je skrytý medzi riadkami Danteho Pekla a symbolista sa opäť vrhá do boja s časom, aby odvrátil skazu sveta...... celý text

Literatura světová , Romány , Thrillery

Vydáno: , Ikar (SK)

Inferno , 2013

Hermiona419
15.01.2022 5 z 5

Dan Brown prostě umí! Opět skvěle, lehce kontroverzně, zpracované téma, které nás má donutit k zamyšlení, obzvlášť v této nelehké době, kdy se svět potýká s pandemií. Za mě je to trošku slabší, než byla Šifra mistra Leonarda, ale i tak klobouk dolů! A na závěr jeden z mých oblíbených citátů od Danta: „Nejtemnější místa v pekle jsou vyhrazena těm, kdo si v časech mravní krize zachovávají neutralitu."

Karoley
27.12.2021 5 z 5

(SPOILER) Robert Langdon je světově proslulý symbolog, který v minulosti pátral po Iluminátech v Římě, Svatém grálu ve Francii a zednářském pokladu ve Washingtonu. Tentokrát je povolán do Florencie, aby rozluštil temné poselství skryté mezi řádky Dantova Pekla.. a to dřív, než bude pozdě!

Ráda se nechávám unést do některé světové metropole, kde poznávám historické památky a umělecká díla.. napjatě sleduji nesmrtelného Roberta, pronásledovaného temnou stranou, jak běhá z místa na místo, hledá symboly a luští šifry.. Sice je to vždycky podle stejné šablony, ale mně se ta šablona náhodou moc líbí!

Inferno navíc poukazuje na globální hrozby dnešního světa - neúnosné přelidnění, negativní eugenika, šíření smrtícího viru. Četba v době pandemie zážitek ještě umocní a vede k hlubšímu zamyšlení nad budoucností lidstva, za což přidávám jednu hvězdu navrch.

"Nejtemnější místa v pekle jsou vyhrazena těm, kdo si v časech mravní krize zachovávají neutralitu."

MocPísmenek
12.11.2021 4 z 5

Jak už je i Dana Browna zvykem, vždy si najde nějaké zajímavé a lehce kontroverzní téma. Tady jsem skutečně netušila, kam bude celý příběh směřovat, a bylo to překvapení. Bez spoilerů se dá těžko napsat víc, ale je to hned do DaVinciho kódu pro mě druhá oblíbenkyně v žebříčku Brownových knih.

Booklice
05.10.2021 5 z 5

Inferno je poslední knihou od Browna, která mi zbývala přečíst a musím se přiznat, že mi jeho knihy budou chybět. Doufám, že brzo vydá další! I když jsem od ně přečetla všechny díla a do jisté míry mají podobný koncept, obdivuji na něm, že vždycky přijde s něcím novým a dokáže překvapit. Inferno mělo dobré téma, které navíc do současné situace s pandemií dokonale zapadalo. Příběh byl opět plný zvratů a samozřejmě také exkurzí do zajímavých míst spojených se zajímavými příběhy.

Mr.Moldau
03.10.2021 5 z 5

Browna bych přirovnal k hodináři, jež pečlivě a precizně komponuje jednotlivé dílky v úžasně a komplexně zpracované dílo. Inferno mě ani na chvíli nenechalo vydechnout. Již od prvních stran jsem se tak ponořil do příběhu, že již nebylo cesty zpět. Příběh byl úderný a dynamický. Líbí se mi, jak Brown komponuje do svých knih historii a umění a vyvolává v člověku hlad po dalším vědění. Ostatně jako profesor na zajímavé přednášce o umění.

willy9203
30.09.2021 5 z 5

Řemeslně perfektně zpracované - napínavé, překvapivé i plné zajímavých informací anebo podnětů k zamyšlení. Někdy možná až trochu překombinované, ale to nebylo až tak rušivé. Rozhodně to stojí za přečtení.

Kitsume
06.09.2021 5 z 5

Ze začátku jsem se musela lehce přemáhat, ale po prvních 20ti stránkách mě kniha vtáhla a nepustila. Přečteno za dva dny. V noci pod malou lampičkou, perfektní. Navíc mě kniha inspirovala k zjišťování bližších historických informací. Díky popisu míst, kde se kniha odehrává jsem měla okamžitě chuť si zabalit kufr a letět.

Niu
26.07.2021 5 z 5

Tuto sérii mám hodně ráda. Ani se nenaději a knížka je u konce. Dan Brown píše velmi čtivě a má dar vás ihned vtáhnout do děje. Jeho knihy začínají vždy nějakou akcí, která teda většinou pokračuje v celém příběhu :o) Možná proto je těžké se od knihy odtrhnout. Líbí se mi vždy první polovina knihy, kdy nás Brown i Longdon protáhnou některým významným evropským historickým centrem. Mám pocit, jako bych tam byla s nimi. Popisy událostí, které se staly, jejich provázanost se symbolikou a náboženstvím mě přímo uchvacuje. Druhá část příběhu se vždy přetaví trochu ve sci-fi mišmaš, což považuji už trochu na hraně uvěřitelnosti. Při čtení jsem se nemohla ubránit pocitu, že Dan Brown vidí do budoucnosti, zvlášť, když si dáte knihu do kontextu se současnou situací ve světě. Těším se na poslední díl a to, s čím se Robert Langdon předvede.

Eicherik
22.07.2021 5 z 5

Celá série Robert Langdon je výjimečná tím, že každý její díl, tedy alespoň doposud tomu tak vždy bylo, je takovým průvodcem po architektonických a uměleckých památkách nějakého městského regionu. V tomto čtvrtém dílu se to týkalo Florencie, Benátek a Istanbulu. Co se týká děje a zápletek, tak se v dílu nazvaném Inferno setkáme s agenturou, která se zaobírá výrobou falše a kouřových clon, dále s básníkem Dantem Alighierim a jeho eposem, Božská komedie, zejména částí Inferno, dále s transhumanistickým hnutím, potom také se světovou zdravotnickou organizací WHO a v neposlední řadě s hrozbou přelidnění. Opět jsem byl s tímto thrillerem spokojen a chválím velmi překrásnou obálku, která zdobí vydání z roku 2013.
Citace: "A Vatikán to vidí jinak."
"Do značné míry. Vynaložili ohromné množství energie a prostředků na to, aby v zemích třetího světa rozšířili víru, že antikoncepce je zlo."
"Jistě," Langdon se vědoucně pousmál. "Kdo jiný by měl poučovat lidstvo o sexu než parta osmdesátníků, kteří strávili život v celibátu, že?"

lucie2371
15.07.2021 4 z 5

Film se mi líbil o něco více.

jakub2418
08.07.2021 4 z 5

Další z povedených Brownovek!

Morisius
06.07.2021 5 z 5

Jako obvykle velmi zajímavý a poutavý příběh a nadčasový s nynějším děním ve světě. Překlad se fascinující a nedovoluje knihu zavřít, dokud nemáte přečteno.

hetty64
19.06.2021 4 z 5

(SPOILER) Myšlenka opravdu zajímavá, děj poutavý, ovšem to množství popisu různých staveb a uměleckých děl už na mě bylo příliš. Ano, některá fakta byla zajímavá, ale při čtení mě tyto pasáže spíše nudily. Čtvrtou hvězdu dávám za myšlenku řešení přelidnění a také za konec, kde mi konečně Brooksová přestala lézt na nervy a překážet.

Sarka25
19.06.2021 5 z 5

Kniha byla super, napínavá a opravdu čtiva a ty zvraty to jsem kolikrát nečekala. Chvilema jsem mela pocit, ze si někdo touto knihou inspiroval a vytvořil Covid a rozpoutal pandemii. Vím že kniha o tom nebyla ale trochu mě to to připomnělo. Jinak všem milovníkům Roberta Langgdona doporučuji. Ale upřímně jeho život bych mít nechtela.

666Jitka
16.05.2021 4 z 5

Opět typický Dan-Brownovský počin, styl psaní, děj plný tajemství, hádanek, nebezpečí a zvratů, propojený s historií - tentokrát s dílem nesmrtelného Dante Alighieriho. Hlavní hrdina opět pomáhá odhalit cestu k odstranění závažné hrozby, kterou by bez něj nezvládly ani ty nejtajnější a největší organizace světa :-) Je až neuvěřitelné, co se všechno během tak krátké doby dá stihnout :-)

Darkleynon
23.04.2021 3 z 5

Takové odpočinkové letní čtení, velmi čtivé. Neurazí, nenadchne. Oceňuji představení uměleckých děl, střípky z historie. Mnohem poutavější než příběh je však myšlenka řešení přelidnění planety, která je nabídnuta k zamyšlení se nad ní. Zajímavé téma i v současném kontextu. Možná bych někdy ráda nahlédla do vydání s obrazovou přílohou. Ale spíše na knihu zapomenu.

Vydra57
19.04.2021 odpad!

Stupidní překombinovaná rádobydetektivka , kde počet stránek je důležitější než logika příběhu .

TaNya_
16.04.2021

Tak Brown si to bere pěkně spatra. WHO by mu měla udělit nějaký vědecký ocenění, protože nápad je to neskutečnej. A všechno to pobíhání a detektivní pátrání mi tady dělalo mráz po zádech. Navíc v opět nádherném prostředí - viz verze knihy s fotografiemi. A na konto Inferna jsem si přečetla Dantovu Božskou komedii.

vampyrcik
15.03.2021 2 z 5

Ach ta moje potřeba dočíst každou ptákovinu, abych zjistila, jestli se to náhodou nezlepší :-D Je to přesně tak tupé, jak jsem očekávala a proto jsem se Brownovi doteď vyhýbala. Třičtvrtě knihy se nic neděje a pak se stane velmi očekávaný vývoj při kterém se ale taky nic neděje. V podstatě tam chybí motiv, děj i zápletka, hlavní hrdina je tam jen proto aby se kochal a hlavní záporák nesmyslně navádí své protivníky do centra dění. Nápad na elegantní omezení populačního růstu se mi líbil.

Ahmose
14.03.2021 3 z 5

„Najtemnejšie miesta v pekle sú vyhradené tým, čo v čase morálnej krízy zaujímajú neutrálny postoj.“

Čítať Inferno v čase svetovej pandémie naberá celkom iný rozmer, ako čítať ho v normálnych časoch. Žiaľ som aj napriek tomu ostal po dočítaní sklamaný. Inferno je zo série zatiaľ piatich kníh rozsahom najdlhšie, ale ani zďaleka nedosahuje kvality Anjelov a Démonov alebo Da Vinciho kódu. Dan Brown síce využíva svoj klasický vzorec : charizmatický profesor Langdon + krásna vedkyňa + šialenec a konšpiračná teória a on to aj zo začiatku fungovalo a fungovalo by to aj ďalej, ale od polovice knihy som nadobudol pocit, že autor si niečo vymyslel a potom zrazu nevedel ako z toho von. Inferno je podľa mňa zbytočne prekombinované.
Samozrejme kniha má aj pozitívne stránky, tak ako v každej Brownovej knihe som sa opäť dozvedel niečo nové z histórie a dejín umenia a samozrejme pridal Florenciu na zoznam miest, ktoré chcem navštíviť. Takže ako to zhrnúť ? Ak už máte predchádzajúce tri diely prečítané, kľudne siahnite po tomto, ak ste sa však s Danom Brownom ešte nestretli, touto knihou nezačínajte.