Inferno

Inferno https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/151700/bmid_robert-langdon-inferno-bmH-151700.jpg 4 4360 787

Robert Langdon série

Dan Brown se vrací novým thrillerem Inferno, který je pokračováním světových bestsellerů Šifra mistra Leonarda, Andělé a démoni a Ztracený symbol. Ve svých románech Dan Brown mistrně spojuje nejzajímavější záhady historie umění s po věky fascinujícími symboly a šiframi. Robert Langdon se tentokráte ocitá v srdci Itálie, kde studuje mnoha záhadami a tajemstvími opředený rukopis – Danteho Peklo (Inferno). Musí se postavit tváří v tvář soupeři, který ho zavede do světa klasického umění, tajných chodeb a futuristických zbraní. Klíč k nezodpovězeným otázkám je skryt mezi řádky Danteho pekla a Langdon se opět vrhá do boje s časem, aby odvrátil zkázu, která světu hrozí.... celý text

Literatura světová , Romány , Thrillery

Vydáno: , Argo

Inferno , 2013

sharik
10.03.2021 3 z 5

Po marném pokusu přečíst Brownův Ztracený symbol jsem přece jen ještě zkusil Inferno. A musím říct, že mě mile překvapilo. Vlastně je to lepší než Andělé a démoni nebo Šifra mistra Leonarda. Hlavně proto, že Dan Brown se konečně nehrabe v čím dál tím šílenějších konspiracích, jejichž alfou a omegou je iluminátské hnutí, což mohlo fungovat v první knize, ale postupně se z toho stávala neskutečná otrava. A i když mám mnoho výhrad k jeho stylu psaní (stále zůstává ten problém, že postavy chápou zjevné strašně pomalu a čtenář tak uhodne dávno před údajně geniálními lidmi, o co vlastně jde - s tím souvisí i problém, že místy je děj zbytečně natahován, zvlášť ke konci až neúnosně), je to příjemně zábavné čtení. Oceňuji také, že - na rozdíl od filmového zpracování - není vyznění románu tak jednoznačné. Nakonec i v tomhle Inferno předčí předchozí romány ze série, což je fajn. Brownovi se často vyčítá, že si hraje na hloubku, která v jeho románech není. Myslím, že tady se k ní - přinejmenším částečně - propsal. Chápu, že se jedná o román pro masy, a tak je třeba k němu i přistupovat - nejde o literaturu na umělecké výši, jenže to prostě není její účel. A z tohoto hlediska beru Inferno jako kvalitní čtení. Řemeslný um Brownovi zkrátka odepřít nelze, stejně jako docela promyšlenou strukturu prózy. Jinými slovy: Nečekejte nic ultra geniálního, ale jako zábavné  čtení (ač s děsivým tématem, zvlášť teď, v době pandemie, že), které není tak plytké, jak bychom se s intelektuálním nadhledem čtenářů těžkých textů rádi tvářili.

Jara.v
04.03.2021 5 z 5

Tahle kniha mi doslova vzala dech. Dan Brown perfektně popisuje místa, kde se děj odehrává a dostává tak čtenáře do centra dění, jako by byl jeho součástí. Téma přelidnění a snaha to jakýmkoli způsobem změnit se mi líbilo. Se Šifrou nejlepší kniha Dana Browna co jsem četla.

intelektuálka
10.02.2021 4 z 5

Každá kniha chce svůj čas - a tak došlo i na toto dílo Dana Browna - a pěkně se mi četlo, za okny tiše sněží a já mohu cestovat s Robertem i Siennou .....

Přes impozantní stavby italské Florencie, Benátek a končím v tureckém Istanbulu ....

Připomněla jsemsi Danteho Božskou komedii - jeho sedm smrtelných hříchů /saligia/ a ztvárnění Mapy pekla od Sandra Botticelliho....

Zaujala mne filosofie transhumanismu a samozřejmě jsem s napětím čekala na rozuzlení - zachrání Robert svět před apokalypsou ?

Mně se ta záhadologie líbila a předala mi hodně nových informací ....
A protože mi bylo zapůjčeno vydání se speciální obrazovou přílohou, mohla jsem se lépe orientovat....

" Dantův epos není ani tak o utrpení v pekle jako o síle lidské duše, která dokáže překonat každou, jakkoliv děsivou nástrahu ...."

Simstr
08.02.2021 3 z 5

Kniha se dobře četla, děj utíká, ale není to úplně můj šálek čaje. Za mě zbytečně protahované. Od půlky knihy mi přišlo, že je to pořád dokola a konec v nedohlednu...

alice9642
07.02.2021 3 z 5

Kniha je velice dobře čitelná. Musím říct, že její děj se dá celkem dobře napasovat na momentální corona krizi, ale přes toto je to kniha na stejné brdo, jako všechny ostatní od Browna. Hezky se to čte, ale vlastně od začátku víme, jak se to bude přibližně odvíjet, i když je nová zápletka. Musím říct, že mě trochu mrzí naprostý nerozvoj hlavní postavy, takže jeho vzorce chování jsou totožné s předchozími knihami - je to starý mládenec, co nosí dětinské hodinky, je neskutečně chytrý a je to profesor a v neposlední řadě se tam odehrává nějaké propojení s ženou, ať už romantické nebo na jiné úrovni. Proto nemohu dát více hvězdiček.

MatoPalkes
27.01.2021 5 z 5

Veľmi dobré čítanie, od začiatku do konca.

Usire
25.01.2021 5 z 5

Opět jsem byl napjatý jak struna a užíval si další pokračování proferosa Roberta Langdona. Tato série je velmi vydařená a každá kniha má neskutečný dopad na mé představy o světě.

smudlajs
22.01.2021 5 z 5

Dan Brown a jeho profesor Langdon rozhodně opět nezklamali. Postavu Roberta Langdona mám jako obdivovatelka umění opravdu ráda a nechat se tentokrát zavést do Florencie a do Benátek bylo prostě úžasné. Příběh byl opět velice poutavě napsaný, za mě prostě pět hvězdiček.

renne
07.01.2021 5 z 5

Četla jsem jako první ze serie, ale ničemu to nevadí. Poutavé čtení, popis památek a možnost "virtuálního cestování" :-). Kniha má spád a čtenář je napnutý do poslední stránky.

Lenndy
30.12.2020 5 z 5

Opravdu skvělá kniha.Bavil mě i popis památek.A i když jsem čekala,že něco bude jinak,než se zdálo na začátku,tak jsem stejně byla překvapená.

kamila5406
26.12.2020 5 z 5

Tak tenhle spisovatel je moje krev dobře napsaný, zajímavý od začátku do konce

jaroslav0572
14.12.2020 4 z 5

Přiznám se, že nejprve jsem zřel film z roku 2016, který je oproti nepovedeně fantasmagorické „prostřední" části Andělé a démoni o dost na výši. Zaujala mne teze o přelidněné planetě; přiznávám, že mne otázka rapidní změny klimatu dosti zajímá. Kniha je napsána bravurně, skvělé jsou dialogy mezi Langdonem a mladou sestřičkou, která mu zprvu zachránila krk. Ona je velmi sečtělá, její empirické znalosti o Dante Alighierim a Florencii jsou opravdu úctyhodné. Spousta zápletek, nádherná renesanční Itálie+ jasná zpráva: Vše je v našich rukou, ne v Zobristových krvavých myšlenkách. 90%.

KateTheBlogger
08.11.2020 5 z 5

Tuto knihu jsem si nemohla lépe načasovat. Pandemie korona viru a já čtu o šíleném géniovi, který chce virem spasit lidstvo. Jako vždy skělé čtení, Robert Langdon je můj oblíbený hrdina. Zápletka knihy se mi líbila. A opravdu hodně mě zasáhla ztráta Mickeyho...ale nebudu nic dalšího už prozrazovat. Pro fanoušky pana Langdona povinné čtivo!

wlado
08.11.2020 4 z 5

Výborné čítanie, hlavne v súčasnosti. Autorova precízna príprava na písanie knihy je už samozrejmosťou. V závere kniha graduje a necháva na čitateľa, aby si sám zodpovedal neľahké otázky.

DanaKa81
26.10.2020 5 z 5

Dan Brown a jeho Inferno byla jízda od začátku až do konce. Oceňuji autorův smysl pro umění a tyto úžasná místa, kde se profesor Landon skrýval před pronásledováním, jsem si nejdřív našla prstem na mapě a později je i navštívila. Doporučuji

capricorn__
23.10.2020 3 z 5

Mě docela štve, že dávám autorovi jen tři hvězdičky, ale tahle kniha, byť je moc zajímává a je vidět, že si s ní dal autor spoustu práce, je úplně stejná jako předchozí dva díly.

tereza1198
16.09.2020 3 z 5

Začátek se mi moc líbil. Nemocnice, Itálie, pronásledování. Pak to ztratilo kouzlo. Měla jsem určité podezření, které se vyplnilo. Nezdolný Landon přežil minuty pod vodou, zjistil sexuální preference Ježíše, skočil z vrtulníku, zvládl jít půl předchozí knihy chodbou ve Washingtonu a teď v této knize konečně bojuje o osud světa. Má super chytrou pomocnici, které musí všechno vysvětlit a schopnost být neviditelný pro armádu když se schová do stínu. Opět se mi nejvíce líbily historické zajímavosti. Brown by měl psát literaturu faktu. Jinak klišé na klišé. Žádné překvapení. Ale stejně si přečtu další knihu o superhrdinovi v tvídovém saku.

ydnac
02.09.2020 5 z 5

Za mě skvělá kniha, od Dana Browna čtu všechno a všechno se mi líbí :-)

emkejta
28.08.2020 5 z 5

Příběh mě lapil od začátku až do konce a bylo pro mě bonusem se dovědět o italských mistrech umění.

Mášenka31
29.07.2020 2 z 5

Těžko říct, jestli bych měla zmiňovat, jak neoriginální je Brown co se příběhu i jeho formy týče.

Když jsem začala číst Inferno, musela jsem se na chvíli zastavit a přemýšlet - jak už je to dlouho, co jsem četla Šifru mistra Leonarda a Andělé a Démoni? Tehdy jsem si myslela, že je Brown docela génius a umí psát. Možná jsem vyrostla, zmoudřela, ale o spisovatelském umění se u Brownova Inferna mluví těžko. Jazyk je bohatý a nápaditý maximálně tak u popisů děl. Postavy jsou všechny do jednoho ploché. Strana dobra a zla se mění jako v loterii.

Ale pojďme říct i něco pozitivního. Rozuzlení konečně rozbíjí formuli pro romány s Langdonem. Na druhou stranu, kde je řešení toho problému, který Brown na konci uvedl? Bude v další knize? Nejsem si totiž jistá, jestli mám dostatek trpělivosti, abych přečetla další bichli o tom, jak Langdon s pomocí mladé, chytré a nadané mladé ženy vždy na poslední chvíli unikne před nebezpečím a honí se po stopách, které jsou sice promyšlené, ale po chvíli nezajímavé. O nějaké logice už se vůbec nedá mluvit.

Tahle kniha mě přesvědčila o tom, že Brown je autor pro masy těch, kterým se nechce číst kvalitní literatura, protože by příliš zatížila jejich mozkové buňky. A přiznám se, že ani Pavučina lží nebyla dostatečně dobrá, abych ještě někdy vzala Browna do ruky.