Inferno

Inferno https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/151700/bmid_robert-langdon-inferno-bmH-151700.jpg 4 4367 787

Robert Langdon série

Dan Brown se vrací novým thrillerem Inferno, který je pokračováním světových bestsellerů Šifra mistra Leonarda, Andělé a démoni a Ztracený symbol. Ve svých románech Dan Brown mistrně spojuje nejzajímavější záhady historie umění s po věky fascinujícími symboly a šiframi. Robert Langdon se tentokráte ocitá v srdci Itálie, kde studuje mnoha záhadami a tajemstvími opředený rukopis – Danteho Peklo (Inferno). Musí se postavit tváří v tvář soupeři, který ho zavede do světa klasického umění, tajných chodeb a futuristických zbraní. Klíč k nezodpovězeným otázkám je skryt mezi řádky Danteho pekla a Langdon se opět vrhá do boje s časem, aby odvrátil zkázu, která světu hrozí.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Argo

Inferno , 2013

kotoulek
12.04.2024 5 z 5

(SPOILER) Naprosto úžasný nápad.
Ze svého okolí jsem slýchala, že toto je nejlepší díl ze série s Robertem Langdonem. Byla jsem už ve tři čtvrtě knihy a říkala jsem si, že absolutně nechápu, co se na tom všem tak líbilo, a že nejlepší díl za mě zůstávají Andělé a Démoni. A jak jsem se spletla. Pak přišel tak nečekaný zvrat, že jsem tomu nemohla snad ani uvěřit. Naprosto dokonale promyšlený příběh.
Za celou tu dobu by mě ani na chviličku nenapadlo, že to všechno je jenom jedna velká a perfektní iluze. Myslela jsem si že agent FS-2080 je doktor Ferris a byl docela šok zjistit, že to celou dobu byla Sienna.
Líbilo se mi, že tento díl nebyl ani tak drsný. Všechny zabití, které se tam odehráli, byli buď iluzí nebo přirozenou smrtí. A myšlenka nebezpečného viru, který nezabíjí ale způsobuje sterilitu, byla opravdu zajímavá a velmi dobrá.
Bylo tam opravdu spoustu zajímavých myšlenek a taky se v knize objevuje docela podstatný reálný problém, se kterým se opravdu potýkáme.

xxbarbarelaxx
31.01.2024 5 z 5

Opět zajímavý díl. Líbilo se mi jak pěkně autor skloubil šifry, tajemství a krásná města. Myslím si, že téma knihy je tak nějak aktuální. Za sebe mohu jedině doporučit.

Radiq
26.01.2024 2 z 5

Jak už to u mě často bývá, knihu jsem nečetl, ale poslouchal. Miroslav Táborský je skvělý vypravěč/načítač s tak specifickým hlasem, že bych ho poznal i kdyby daboval péčko. Chválím a obdivuji jeho schopnost vyslovovat věty v několka různých jazycích, které se zde vyskytují, a to tak, že to zní, jak kdyby tím jazykem uměl mluvit.

Než se dostanu k samotnému ději, musím se pozastavit nad spisovatelovým stylem. Už mě docela unavuje, když se neustále opakuje a vrací se k věcem, které již byly několikrát řečeny dříve. Stejné to bylo i u jeho předchozích knih. Připadám si pak že si o mě myslí, že jsem trochu blbeček, kterému to asi napoprvé uniklo.

Děj, to bylo peklo, a to nemyslím to Dantovo. Bylo to peklo, akorát nevím, jestli v tom negativním nebo pozitivním smyslu. Má peklo vůbec pozitivní smysl? Zaujalo mě, že tentokrát si Brown vzal na přetřes moderní téma - problém přelidnění... a zazněly taky docela kontroverzní názory, s kterými by se vlastně dalo souhlasit, když se na to člověk podívá logicky (a co si budeme povídat - to konečné řešení je nakonec docela elegantní).

Ale aby tady měl Langdon vůbec co dělat, musela se sem vkloubit nějaká ta historicko-symbolická, záhadně hádankovitá část... která už je ale poněkud ohraná. Neustálé se oháněním Dantem už pak bylo dost útrpné a běhání z místa na místo, kde je vám jasné, že bude čekat jen další rébus, to je jak točit kafemlejnkem - furt dokola. A že se po jeho boku objeví nějaká ta inteligentní krásná žena, to bylo jen otázkou času. Stejně jako nějaká tajuplná organizace, tentokrát s názvem Konsorcium. Aspoň ta Langdonova amnésie byla příjemným zpestřením.

Asi bych nebyl tak kritický, kdyby tohle byla první kniha autora, ke které jsem se dostal. Bylo to boží, to nemohu říct (hehe), ale vzhledem k tomu, jak se Brown postavil k tomuto palčivému tématu, musím ocenit, že na to takhle populárně upozornil. A tím pádem neříkám, že to bylo špatné. Bylo to... průměrně fajn.

Anavi8912
12.01.2024 5 z 5

Knihy spisovatele Dana Browna mě nikdy nezklamaly. Poskytují čtenářům nejen zajímavý příběh, napětí, tajemno, ale i mnoho zajímavých informací o historii, umění, o zajímavých místech, v níž se příběhy odehrávají. Trochu jsem se této knihy obávala po shlédnutí filmu, který se mi vůbec nelíbil. Kniha předčila mé očekávání. Kromě zábavy, poučení a poznání nutí čtenáře k zamyšlení nad palčivým problémem lidstva - narůstající populace na naší planetě, přelidnění.

Dédečko75
25.12.2023 5 z 5

Ať si říká kdo chce co chce, je to velmi aktuální téma této doby. Vřele doporučuji

Darmoděj
26.11.2023 5 z 5

To co mám rád, na knihách Dana Browna je tajemnost příběhů, zajímavá zápletka, často nečekané vyústění. Snažím se dohledávat informace , které slovy a činy Roberta Langdoma předává čtenárům. Cestování po ruzných zajímavých místech tím pro mě získává hlubší nádech. Vždycky to sedí, nebo aspoň je to možné z jeho úhlu pohledu. Ze série knih Dana Browna mám nejraději tuto, je to možná proto, že jsem ji četl jako první. Byl to ten pocit "vau". Film, přesto, že ho mistrně hraje Tom Hanks je slabší odvar.

iskovsky
31.10.2023 3 z 5

Ak by toto bola moja prvá kniha s Langdonom, tak by som bol určite nadšený...
pátranie po indíciách ktoré vedú k ďalším indíciám ma vždy bavilo... ale aj mamkin štrúdel sa mi preje, ak je ho priveľa...

mila2411
31.10.2023 4 z 5

Úplný opak oproti "Šifře", film je jedna velká tragédie, knížka mě bavila. Navíc zpětně viděno: nic lepšího ze sebe autor ani Robert Langdon před tím ani potom nedostanou. Děj krásně odsýpá, pořád se něco děje, tradičně je všechno nakonec úplně jinak. Za mě NEJ Langdon i Brawn.

Holly.W
11.10.2023 5 z 5

Mé první setkání s autorem a rozhodně ne poslední! Viděla jsem kdysi sice film, ale knize nesahal ani po kotníky. Jsem nadšená!
Kniha se odehrává ve strhujícím tempu, pořád se něco děje. Honičky, přestřelky, hádanky, detailní popis Danteho díla Peklo, úžasný Robert Langdon a jeho sypmpatická společnice.
Děj se odehrává ve Florencii, Benátkách a Turecku. Autor je mistrem popisů světových památek, takže jsem si mohla tato díla živě představovat i když jsem tam nikdy nebyla.
Kniha přináší i důležité poselství, nad kterým se čtenář musí zamyslet. Problém, který je čím dál více palčivý. A to sice růst populace na zeměkouli, a s ním přicházející stále závažnejší problémy. Čtenář se zamýšlí, kam až tento stav může zajít, aniž by se stal už neudržitelným.
Smekám! Brzy nashledanou pane Roberte Langdone!

Maraiser
24.09.2023 5 z 5

Inferno je zde srovnávané s romány předešlými. Tak to já mám tu výhodu, že pro mne je to první kniha od Browna, co čtu. A mně se to líbilo. A líbil se mi i konec.
Hele, přiznejte se, že stejně často fandíte tomu zlosynovi, aby mu to vyšlo? Já tedy občas jo a teď jsem mu docela fandil. Takže nakonec jsem ocenil, že to skončilo, jak to skončilo. Ne úplně tak, kam příběh směřoval, ale přesto jaksi......

m2056
01.09.2023 2 z 5

Zklamání čekal jsem od knihy více předešlé knihy o moc lepší.

Ivanka83
22.08.2023 4 z 5

Další skvělé dobrodružství s Robertem v hlavní roli.
Knihy Dana Browna jsou skutečně čtivé, i když mám pocit, že se sobě dost podobají.
Nevadí. Dám si teď několik jiných autorů a pak se s chutí pustím do pokračování.

evismaior
06.08.2023 3 z 5

60% - Když jsem před téměř 20 lety na dovolené otevřela Anděly a démony, byla jsem napínavostí a spádem knihy nadšená. Záhy přišla Šifra mistra Leonarda, která mě doslova pohltila a nad námětem příběhu jsem poté dlouho přemýšlela. A pak následovaly další knihy s Robertem Langdonem a já jsem tak nějak čím dál víc znuděnější.
Ty příběhy jsou totiž jak přes kopírák - vždy je tam nějaká "honba za pokladem", kdy Langdon díky svým znalostem musí v omezené době dané pronásledováním policií nebo různými zlotřilci rozluštit řadu symbolů, které ho vodí z místa na místo. Vždy se k tomu přichomýtne nějaká krásná a inteligentní žena, která uhání po jeho boku. Vždy je tam minimálně jedna postava, které Langdon věří, ale pak se ukáže, že to nebyl ten, za koho ho měli. A vždy je tam také nějaký ten génius, který zjevně nemá nic lepšího na práci, než vymýšlet tu komplikovanou šipkovanou mezi nádhernými uměleckými díly, aby mohl hlavní hrdina předvést, kde všude na V.I.P. pozvání byl a co všechno tam viděl (a nezapomněl), a Dan Brown se mohl vytasit se svým průvodcovským talentem.
A ano, pokaždé je tam ten stejný Robert Langdon, jehož charakteristika se omezuje na dobrou paměť, vysokou inteligenci, rozsáhlé umělecké znalosti, strach z uzavřených prostor a tvídové sako. Protože za všechny ty romány, které jsem o jeho pátráních přečetla, jsem se toho o něm mnoho dalšího nedozvěděla - ta postava je naprosto sterilní, bez vývoje, bez jakéhokoli ovlivnění tím, co v těch románech prožil. Jako kdyby ta předchozí dobrodružství ani neexistovala. Což mi začíná docela vadit.
Tentokrát navíc ani děj nestál za mnoho - sociální inženýrství s myšlenkou regulace světové populace je časté téma (ovšem i ten marvelovský Thanos to pojal divácky zajímavěji), ale zvolené řešení mi zas tak prozíravé nepřišlo, neboť počítám, že by mezi lidmi vyvolalo spoustu nenávisti, závisti, ztráty smyslu života, depresí a osobních tragédií, nehledě na korupci a elitářství u těch, kteří by ho chtěli nějakým způsobem zvrátit. Autor se sice pokusil zápletku celkem zajímavě navázat na Dantovu Božskou komedii, ale nedokázala jsem se ubránit pocitu, že se neustále opakuje (mnohokrát si tak přečteme o zlotřilcově videu a jeho ústřední demografické myšlence) a vyplňuje děj vycpávkami, které by tam nemusely být (popisy míst a budov, které se k ději bezprostředně nevztahují). Navíc se autor čtenáře snaží celou dobu mást hloupoučkými manipulacemi, které pak v dalším ději takovým tím "co to sakra" způsobem vyvracuje (ne, dotyčná postava nebyla zdrogovaná, jenom chorá, případně nebyla chorá, jenom alergická, případně to byl úplně někdo jiný), což požitku z četby také nepřidá. Pro mě to tedy nemělo takový spád, na jaký jsem z autorových knih zvyklá. Za mě zatím nejslabší díl série.

Dasime
05.08.2023 5 z 5

Záhadné, tajemné, dramatické, bez krvavých zvratů, od knihy jsem se nemohla odtrhnout. Tuto sérii čtu s rozestupem, ani mi nevadilo, že v každém díle má novou nápadnici. Problém s přelidněním mě děsí už pěkně dlouho, proto tato kniha ve mně zanechala nejvíc emocí, bude to má nejoblíbenější kniha z celé série.

Belanna
25.07.2023 4 z 5

Přestože měl příběh trochu "ohranou" zápletku, neztrácel na poutavosti a čtivosti.
Opět tu jsou šifry, tajemství, pátrání a dějové zvraty. Našla jsem tu mnoho nových, zajímavých informací z oblasti historie a umění.
I když je princip knih stále stejný, jsme ráda, že jsem si mohla přečíst.

Arev122
22.06.2023 5 z 5

Napínavé čtení s spoustou historie, vědy a umění . A i neomylnou skutečnosti o přelidnění planety.

Pert
02.06.2023 5 z 5

Skvělé, ale myslela jsem, že je to třetí díl ( kvůli filmovému zpracování).
Tenhle díl mi přišel o něco čtivejší, než Andělé a démoni. Opět zajímavé informace.

VendaS20
23.04.2023 5 z 5

Za mne opět dobré počtení. Jak je uvedeno v komentářích níže, je kniha položena stále na stejném principu. Profesor s krásnou ženou před někým utíkají, luští záhady a snaží se zabránit zlu. Když čtete celou sérii za sebou, je to zřejmě už nudné. Já knihy četla s velikým odstupem a stále se mi tento styl líbí, jen konec byl trochu zvláštní.

dancadragneel
08.04.2023 5 z 5

Po Ztraceném symbolu krásně překvapení. Trochu jsem se po předešlém díle začala bát, že už jsem se Dana Browna až moc nacetla, ale Inferno mě moc mile překvapilo. Už od prvních kapitol jsem zůstala přilepená ke stránkám a snažila se vše vyřešit stejně jako Robert. Příběh se točil okolo Danteho Božské komedie (kterou si budu muset ještě přečíst) a mnoha dalsich uměleckých děl, že z toho člověku padala čelist. Za mě velmi pěkné čtení... už teď se těším na další pokračování...

Coltain
02.04.2023 4 z 5

Další díl s Robertem Langdonem v hlavní roli. Do této knihy jsem se pustil po delší pauze, protože Ztracený symbol mě moc nezaujal. Inferno, odkazující na Dantovo dílo, má velmi slušný rozjezd. Florencie i Benátky jsou zde hezky popsány, ale to už je u autora klasika. Posledních cca 100 stran a výsledné rozuzlení mě ale hodně zklamalo. Za mě osobně lepší než Ztracený symbol, ale o něco horší než Andělé a démoni, kteří jsou asi zatím nejlepší díl. Ve výsledku ale, pokud máte rádi tuhle sérii a nevadí vám trocha konspirace, můžu jen doporučit a po nějaké pauze určitě zkusím další díl.