Da Vinciho kód

Da Vinciho kód https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30760/bmid_da-vinciho-kod-5Uf-30760.jpg 4 7097 703

Robert Langdon série

Speciální obrazové vydání světového bestselleru amerického autora pod ve světě všeobecně používaným názvem Da Vinciho kód (první č. vydání vyšlo pod titulem Šifra mistra Leonarda). Ve Velké galerii v Louvru je zavražděn kurátor Jacques Sauniere. Jeho tělo je nalezeno ve velmi podivné pozici a vedle něj leží záhadná zašifrovaná zpráva. Policie přizve k vyšetřování harvardského profesora symbologie Roberta Langdona, a brzy se na scéně objeví i mladá francouzská kryptoložka Sophie Neveuová. Spolu se prodírají spletí hádanek a zanedlouho zjistí, že kurátor měl cosi společného s Převorstvím sionským a obětoval život, aby ochránil nejposvátnější tajemství, které bylo tajné společnosti svěřeno, totiž místo, kde se nachází Svatý grál. Jedna z nejprodávanějších knih všech dob v novém překladu a ve speciálním vydání s ilustracemi, fotografiemi a nákresy symbolů, pamětihodností i uměleckých děl zmiňovaných v textu – od Mony Lisy a Poslední večeře, přes staroegyptské symboly, po plánky Louvru, Westminsterského opatství nebo kaple v Rosslynu.... celý text

Literatura světová , Romány , Thrillery

Vydáno: , Argo

The Da Vinci Code , 2003

Laf
10.08.2022 4 z 5

Úžasná kniha, která je velmi poutavá a hned od prvních stran čtenáře vtáhne. Napětí, záhad a zvratů je tam až dost, takže nebylo kdy polevit v ostražitosti. Moc se mi to líbilo a mohu jen a jen doporučit :)

BrooksWasHere
23.07.2022 5 z 5

(SPOILER) Rýchle, zaujímavé, dychvyrážajúce. Tieto tri slová podľa mňa dokonale opisujú "Da Vinciho kód".

Dan Brown vytvoril pútavé dobrodružstvo, počas ktorého som sa skoro ani chvíľu nenudil, najmä vďaka akčnosti tejto knihy a tiež aj vďaka tomu, že sa tak dobre číta.
Tiež ma veľmi bavilo objavovať spojenia medzi vierou a históriou spolu s Robertom a Sophie a práve vďaka týmto spojeniam mi prišiel "Da Vinciho kód" dychvyrážajúci. Akonáhle v knihe Langdon prišiel na to, že celá kresťanská viera by mohla byť vymyslená a Ježiš má reálnych potomkov, zamrazilo ma a nabehla mi husia koža, možno preto, že mi autor predhodil veľmi vierohodné dôkazy a vysvetlenia a možno preto, že som nad touto témou nikdy v tomto smere nerozmýšľal.

CITÁT: "Nehľadajte Svätý grál; Svätý grál si nájde vás.

No, tak či onak, svižné tempo a sympatické postavy pridávajú tejto knihe na kvalite, len škoda toho záveru, čakal som, že všetky zistené skutočnosti o kresťanstve napokon budú odhalené a verejnosť spozná pravdu.
Ale, samozrejme aj napriek všetkým okolnostiam, musím túto knihu brať s rezervou, pretože je to iba fikcia :)

Určite odporúčam všetkým konšpirátorom :D
90%

MonikaBobo21
16.07.2022 5 z 5

Jsem strašně ráda,že čtu nejdříve knihy,než filmové zpracování. Pak teda člověk usne u filmu. Nebo se nas...

Haduwig
12.07.2022 4 z 5

Jedná se o velmi čtivý příběh s několika hádankami, trochou napětí a pár zajímavými střípky z historie a symbologie (o kterémžto oboru jsem nikdy dříve neslyšela). Co mi ale citelně chybělo jsou ilustrace - pokud jsou významy skryty v Poslední večeři nebo na hrobce Newtona, je opravdu škoda, že nám je kniha nereprodukuje. V tomto ohledu je film výrazně lepším médiem. A na závěr bych ocenila doušku vysvětlující co je opravdu pravdou a co zcela autorovou fikcí, jak jsem zvyklá třeba u Jamese Rollinse, to by rozhodně neuškodilo.

Závěrem - ráda jsem si knihu přečetla, ale v tomto případě byl příběh velice zdařile zfilmován a nepokládám za nutné se ke knize ještě vracet.

Han-nah
06.07.2022 4 z 5

D.B. umí psát tak přesvědčivě, tajemně, že svým příběhem čtenáře zmanipuluje. Nejsou to historická, vědecká fakta, ale snaha rozvinout je v dobrodružném ,promyšleném příběhu honěním se za .....Velmi se mi líbilo sladění s obrazy geniálního všestranného Leonarda da Vinciho. Ze všech maličkostí , šifer a skládaček, krásná kniha.

nicolettkaa
26.06.2022 3 z 5

Šifru jsem četla poprvé asi před 15 lety a tehdy jsem z ní byla opravdu nadšená. Dnes po opětovném čtení musím na hodnocení dost ubrat. Kniha se čte sice dobře (i když by neškodilo několik stránek ubrat), ale stejně jaké Andělé a démoni je to strašně překombinované. Doporučuji zastáncům konspiračních teorií. Za mě dobrý, ale vím, že znovu už ji číst nebudu a s dalšími díly si to ještě rozmyslím.

Juagustin
08.06.2022 1 z 5

Hluboce smekám před autorem i nakladatelem: napsat a vydat takovou slátaninu a udělat z ní bestseller, to je opravdu vyšší umění;-) Ale vážně: kniha na mě působila jako prvoplánově napsaná předloha k filmovému thrilleru. (SPOILER) Zápletka: profesor a policistka velmi upoceně absolvují šifrovačku připravenou dědečkem, zemře při tom asi 7 lidí včetně autora celé té kratochvíle, abychom se dozvěděli, že babička a bratr žijí. Vše se odehrává v efektních historických nebo snobských kulisách, všichni se i s revolverem u hlavy chovají tak, aby hlavně co nejefektněji zapůsobili na čtenáře. Místy je to napínavé (dokonce tak, že autor občas musí napsat, komu všemu právě běhá mráz po zádech, protože čtenář to není;-). Ilustrované vydání je navíc poučné: z obrázků se dozvíte, jak vypadají egyptské pyramidy, Izaac Newton, zvířetníkový symbol ryb nebo třeba Davidova hvězda... Čekal jsem aspoň náznak nějaké duchovní nebo literární kvality, ale na to nedošlo; ploché a povrchní až hanba. Knihu nedoporučuji, číst toto je ztráta času.

Alisa1980
08.06.2022 4 z 5

Super čtení. Browna mám ráda i jeho styl. Člověk má pocit, že všechno, co tam píše je naprostá pravda. Moc pěkné čtení. Oproti tomu filmy nic moc.

morienhithwen
05.06.2022 2 z 5

Mám dilema. Na jednu stranu je to napsané tak čtivě, že má čtenář problém knížku vůbec odložit, na druhou stranu se to ani nesnaží přesvědčivě manipulovat "skutečnou" historií a "fakta" si to vymýšlí a ohýbá opravdu přes koleno, včetně nepotřebných "skandálních" orgií a démonických albínů a podobně. A pak ještě ten další problém, že některé věci (a hlavně konec) byly lépe a elegantněji vyřešené ve filmové adaptaci, takže teď knížka působí spíš jako chudý příbuzný, ačkoliv to ve vztazích kniha-film většinou bývá naopak.

capricorn__
28.05.2022 5 z 5

Skvělá kniha, která perfektně prolíná oblasti historie a thrilleru. Brown je velmi dobrý spisovatel, který umí vytvořit napětí a napsat dlouhé historické popisy bez toho, abyste se u nich nudili. Všechno v jeho knihách dává smysl, je logicky odůvodněné, autor se opírá o fakta a balancuje mezi úctou k umění/historii/náboženstvím a úplnou fikcí. "Anděle a démony" a "Šifru..." řadím mezi jedny z nejlepších detektivních knih, které se spousta autorů snažila (a taky snaží) napodobit. Bohužel jediný problém Browna vidím v tom, že se od třetího dílu začíná opakovat.

Legens
01.05.2022 odpad!

Kniha mi byla doporučena, jak prý je skvělá. No teda! Hlavní protagonista je posílán od jedné hejble ke druhé hejbli a když má přijít konečně vrchol, nedostaví se nic. Jinak pokud se chcete dovědět proč na sebe Bůh přijal tělo a stal se člověkem, tak si přečtěte křesťanský katechismus a nenechejte si nalít do hlavy blábolivé nesmysly, které jsou zde prezentovány jako objevená geniální fakta, a to jen proto, aby se to dobře prodávalo.

Mikik
22.04.2022 5 z 5

Za mě musím říct, že to byla velmi poutavá kniha. Film mě úplně minul, takže jsem vůbec nevěděla, co se bude dít. A musím říct, že se mi ty konspirační teorie opravdu líbily. Příběh byl vykreslen velmi precizně a líbily se mi obsáhlé popisy uměleckých děl, budov a celkově historie.

veverkaVv
04.03.2022 5 z 5

Tuto knihu jsem četla v roce 2003 a mám za sebou i film, který se mi tehdy líbil hlavně kvůli hlavnímu hrdinovi. Hned jak jsem si přečetla letošní výzvu a její zadání, bylo jisté, že knihu opět vytáhnu z knihovny a oživím si vše, co mě tehdy tak nadchlo. Zklamaná jsem nebyla, děj mě vtáhl jako tenkrát. Čas strávený nad touto četbou nepovažuji za promarněný a všem doporučuji.

OuFistle
16.02.2022 3 z 5

Nějak nenacházím slova. Po celou dobu na mě kniha působila jako skvěle napsaný scénář. Jako kdyby předem naplánovaná předloha pro film (A nebo je to pouze tím, že je zkrátka skutečně film sám o sobě skvělý). Ten jsem bohužel viděl jako první, už dávno ještě jako dítě, takže jsem doufal, že se v knize dozvím o něco více podrobnějších historických souvislostí bez omílajícího se přílišného soustředění se na akční linku příběhu. Bohužel v tom jediném mě ale zklamala. Ohromně čtivá a napínavá opravdu dokáže být, v tom je Brown mistr a na čtenáře hledající takový typ ,,zábavy" přesně cílí. Avšak, pro mé dětské já, vznešenost, jakou v sobě pro mě příběh nesl, po návratu k příběhu v podobě originální (knižní) verze, postupem čtení tak nějak vyprchala. Tu vznešenost a velikost vystřídala jakási popovost a mírná povrchnost, kterou jsem nečekal. Každopádně i tak knihu doporučuji, dává čtenáři láskyplnou příležitost si (především) renesanci zamilovat a chtít vědět víc.

cvpython
14.02.2022 3 z 5

V tomto případě lepší film

Martina291086
07.02.2022 4 z 5

Nejsem úplně zastánce této mysteriózní literatury, ale "Šifra" vtrhla na český trh jako lavina a ani já neodolala... Nyní jsem ji četla po několika letech a musím říct, že (a teď mě ukamenujte) lepší průměr. Je to čtivé, ale místy trochu přehnané... Filmové zpracování nicméně výborné (obzvlášť Tom Hanks je velmi věrohodný, o Siru Ianu McKellenovi ani nemluvím).

m.zirhut
19.01.2022 3 z 5

(SPOILER) (audiokniha) Vykonstruované, nereálné a místy nelogické - jedna šifra odkrývá další a takto se to opakuje nejméně desetkrát, abychom se za poslední hádankou dozvěděli, že "Svatý grál je cestou za možností poklonit se kostem Máří Magdalény. Cestou za modlitbou u nohou vyvržené ženy." Opravdu je tato informace tak tajná, že musela být zašifrována tak důmyslnými mechanismy a musela být tak nutně předána Sophii a Landonovi? Jestliže chtěl Saunier Sophii informovat hlavně o jejím rodovém původu, což by působilo trochu věrohodněji, šlo to určitě udělat podstatně jednodušeji. Navíc pokud by se jeden z dílků hádanek nevyřešil nebo přehlédl, celý příběh by se autorovi trochu sesypal. Nelogické jednání policie, věrohodnosti také moc nepřidalo.

Přes všechny nedostatky nemohu knize upřít jistou čtivost. Takže těch 20h poslechu uteklo poměrně i rychle. Na druhou stranu je z toho trochu smutné, jak lze bohužel skrze poutavě napsaný text manipulovat s fakty.

Hanncha
18.01.2022 5 z 5

Kniha má skvěle propracovaný děj, který vás vtáhne a nepustí. Napínavé, zajímavé a nemohu než doporučit.

LucyBrand
11.01.2022 5 z 5

Ke knize jsem se dostala náhodně a nakonec jsem jí i přečetla. Je to skvělá kniha, napínavý děj, od kterého se nelze odtrhnout, ale bylo to sice trochu náročné čtení ale za mě super. Ve srovnání film a kniha je to rozhodně rozdíl. Mám ráda historii jako takovou a i historické romány ale tahle mě bavila.

Arlienen
06.01.2022 4 z 5

Poutavá kniha, která mě bavila tak moc, že jsem si i spánek odepřela. Celé roky jsem si říkala, jak si ji musím přečíst, když se mi tolik líbí film. Konečně jsem to udělala a rozhodně lituji toho, že jsem knihu nezačala číst dřív!