Andělé a démoni

Andělé a démoni https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/40667/bmid_andele-a-demoni-sdG-40667.jpeg 4 5424 559

Robert Langdon série

Autor Dan Brown v knize líčí první dobrodružství uznávaného harvardského symbologa Roberta Langdona, budoucího hrdiny knihy Da Vinciho kód (známou také pod titulem Šifra mistra Leonarda). Spletitý příběh jedné noci a jednoho dne začíná nočním telefonátem, v němž se ředitel elitního švýcarského vědeckého ústavu CERN na symbologa obrátí s žádostí o pomoc při pátrání po vrazích jeho kolegy. Cejch, který má zohavená mrtvola vypálený na hrudi, Langdona přivádí na stopu dávného bratrstva iluminátů, kteří po desítkách let zdánlivé nečinnosti opět udeřili, aby přímo v srdci katolické církve, ve Vatikánu, definitivně a poněkud brutálně vyřešili odvěký spor vědy s náboženstvím. Langdon, a s ním i půvabná fyzička Vittorie, prožijí neuvěřitelných čtyřiadvacet hodin, během nichž v římských kostelích kdosi podle starodávného vzorce popravuje kardinály a kdesi v útrobách Vatikánu, očekávajícího volbu nového papeže, odtikává nejničivější časovaná bomba v dějinách lidstva.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi

Vydáno: , Metafora

Angels & Demons , 2000

rafan65
26.05.2023 5 z 5

První kniha, kterou jsem od tohoto spisovatele přečetl a jsem opravdu spokojen. Jakmile jsem začal Anděle číst, tak mě to pohltilo a konec byl prostě úžasný. Skvělé rozuzlení doporučuji.

Anavi8912
12.03.2023 5 z 5

Úžasně napsaná kniha, která mě hned od začátku pohltila a nutila číst až do konce. Skvělý příběh, kombinace historie a současnosti, akční děj, možnost nahlédnout do římských a vatikánských ulic, tajemno, symbolika a skvěle vykreslené postavy. Určitě doporučuji si knihu přečíst.

Maryčka
03.03.2023 4 z 5

(SPOILER) Myslela jsem si, že tento žánr znám dobře, ale nechala jsem se napálit. V hlavním záporákovi jsem se mýlila jako jistě spousta jiných. Co mi ale neuniklo, bylo to, že se asi ve třetině knihy autor nebo překladatel překecl a všem na rovinu řekl, kde se antihmota nachází. Proč tomu kromě mě nikdo nevěnoval pozornost, nevím. Kniha se jinak čte svižně. Jeden zvrat střídá druhý, a napětí nikdy neklesá. Je navíc poučná, seznámila mě s novým tématem. Styl psaní je podobný stylu Chrise Cartera (stejná šablona), ale Dan Brown je ve výběru námětu a způsobu rozuzlení odvážnější. Jestli je to dobře, nevím a je mi to celkem fuk, hlavně, že jsem si čtení užila.

Beramar
27.02.2023 1 z 5

Moje první setkání s Danem Brownem. Bohužel, velké zklamání. Děj předvídatelný, mnoho naprosto nereálných scén, někdy úplně zbytečných. Autor si s tím zřejmě nedal moc práce. Asi byla chyba, že jsem nezačala Šifrou mistra Leonarda, kterou jsem si chtěla přečíst původně, ale nechtěla jsem "přeskakovat". Možná dám panu Brownovi ještě šanci. Jednu hvězdičku dávám za snahu a za hezké ambigramy :)

evvva
25.02.2023 4 z 5

To prostě nemohlo jít stihnout....každopádně,tolik akce,reakce,zvratů,odhalení,která jsou za minutu úplně jinak...mazec, ale nakonec,bavilo mě to, do čtení jsem se nenutila, stránky nepřeskakovala,těšila se na rozuzlení....a vo vo tom to je!

georginaa
11.02.2023 5 z 5

Když se řekne Vatikán, ihned si představím plno skrytých tajemství dávné doby. Jakmile je vtažena do případu církev, vždy se stane něco špatného. Měla jsem ze všeho smíšené pocity, vtáhlo mě to do děje a představa, že bych žila v takovém prostředí, jde mi z toho mráz po zádech. Nicméně si Dan Brown umí pohrát s detaily a tak upoutat čtenáře až do samotného závěru knihy.

marra82
09.02.2023 3 z 5

"Značkovací pistolí trefím delfína ve výskoku na 40 metrů!" :D ..to je hrozně legrační knížka, tohle.. Pořád se něco děje, pořád- důležitý, nedůležitý, jedno přes druhý..jako by akce měla být tím hlavním sdělením.. Takhle za poklusu poznáváte postavy.. Langdon, co o něm víte- na škole sportovec, skoky do vody, 50 bazénů denně...(vata!)..věděc- hm, ale hned na začátku se přizná, že o CERNu vůbec nevěděl, ajaj.. Ženská postava je taky vědkyně, pochopitelně, a také v dost širokém oboru, takže si přitom někdy zapotápí, jindy značkuje defíny..prostě šik ženská, co umí všechno.! Je to pochopitelně love-story, vědecká love-story, Dan Brown si představuje vědecké love-story neuvěřitelně akčně :) Je to jednička v sérii, Langdon ještě sem tam chybuje a někdy se chová jako zajíček... ale.. já mám Dana Browna rád :) doporučuji jeho masterclass, jsou podnětné, jsou fajn..

JamesCZE
20.01.2023 5 z 5

(SPOILER) Moc pěkná kniha, jak vlastním dějem, tak i tím, kde se to děje (Vatikán) a kdy se to děje (během jednoho dne). I když dle mého je to místy až přehnaně časově napresované, ale člověk nad tím mávne rukou, stejně jako např. v seriálu 24 hodin, protože to je velká zábava.

Hlavní hrdina je vlastně opakem klasického hlavního hrdiny – všude přijde pozdě, všechny souboje prohraje a musí ho na konci zachránit žena :D

Jedna z mála knih, která mě místy donutila googlovat, jak daný, v knize popisovaný, objekt vlastně vypadá.

EDIT:

Viděl jsem část filmu natočeného dle knihy a hrůza. Ani jsem nedokoukal. Kniha lepší tak asi 1000* a ani Tom Hanks to nezachrání.

SUC185
16.01.2023 5 z 5

V tomto případě je za mě kniha lepší než film, přečetl jsem ji jedním dechem a rád se k ní někdy vrátím.

kamka1103
31.12.2022 5 z 5

Velice poutavé poslouchání. Hlas M. Táborského dodává příběhu ještě víc. Poslouchala jsem tuto knihu, jak se říká, jedním dechem. Určitě jen jen doporučuji a určitě si přečtu i další knihy od tohoto autora.

sabina5156
26.12.2022 4 z 5

Přesouváme se do Vatikánu, kde pokračuje naše bádaní za tajemstvím nejrozšířenějšího náboženství. Tentokrát jsou našimi hlavními nepřáteli "Ilumináti". Tedy osvícení. V knize se dozvídáme, že Ilumináti byl spolek vědců, kteří se postavili za Galileo Galileem, mužem, který věřil ve vědecky podložená fakta navzdory oficiálnímu přesvědčení církve. Tito vědci následně prchli ze země aby se usídlili ve spolku Svobodných Zednářů, kde se jim po několika desetiletích postupné infiltrace podařilo postavit se do výsadních lóží. Opět se nám představuje Robert a spolu s ním krásná vědkyně, která přiletí až z CERNU, aby přesvědčila muže náboženství o nutnosti klást důraz také na vědu, jelikož to bude právě ona, která má nyní potenciál zničit náboženský svět - nebo naopak zachránit? Kniha má opět přesah, jelikož z CERNU byla odcizena látka zvaná antihmota, která je nebezpečnou třaskavinou, a její exploze má dle některých neoficiálních (možná oficiálních - nesleduji to) zdrojů, za příčinu právě vznik vesmíru, jak ho známe dnes (anihilace). Kniha nám opět, jako u předchozího dílu nabízí prostor pro zjišťování si oficiálních teorií i názorů. Dozvěděla jsem se díky této knize o hierarchii ve Vatikánu, jak probíhá konkláve a díky knize se seznámíme s několika zásadními architektonickými stavbami, které mají svůj význam pro křesťanské společenství a leží na výše uvedeném území.

Rihatama
08.10.2022 5 z 5

Pro velký úspěch jsem se znovu vrátila k Brownovým Andělům, a nejen pro atraktivní prostředí Vatikánu, čímž si svého času Brown vysloužil ostrou kritiku vedení katolické církve. Pamatuji si, že mě to překvapilo, ta malost církve, protože dělat ze sebe nedotknutelné k větší slávě boží dle mého přispět nemůže. Alespoň u mě ne. Do lůna církve Brown vmísil nejen zločin a ďábla, ale i vědu, a to hned lákavým objevem antihmoty v evropském výzkumném centru CERN, které se výzkumem a výrobou antihmoty skutečně zabývá. Nevím, jak moc reálná je myšlenka zneužití antihmoty coby výbušniny s účinky kataklyzmatických rozměrů, ale zápletka je to rozhodně zajímavá.

Brownův svět démonů a andělů není černobílý, což je vzhledem k tématu jenom ku prospěchu. Démoni přece nejsou vždy patrní na první pohled a totéž se týká bytostí andělských. Tentokrát se démon usídlil v samotném středu katolického sídla ohrožující svatopetrský svatostánek a jeho samotné základy. Uznávám, Brown chce jako obvykle čtenáře šokovat těmi nejdivočejšími scénami a nejpřekvapivějšími momenty, jak už je u harvardského profesora Roberta Langdona zvykem. Profesůrek je nucen žít hodně dobrodružný a napínavý život. Ale proto se člověk obrací do světa literatury, aby prožil něco víc, než obvykle nabízí standardní život člověka naplněný prací a rodinou. A proč jsem se ke knize vrátila.

"Dnešní věda skýtá odpověď téměř na každou otázku, kterou si člověk může klást. Těch nezodpovězených zbývá jen pár, a ty jsou čistě metafyzické. Odkud přicházíme? Proč tu jsme? Jaký je smysl života a vesmíru?“ Langdon nestačil žasnout. „A na tyhle otázky se v CERNu snažíte odpovědět?“ „Já vás poopravím. My na ně v CERNu odpovídáme."

HadleysHope
27.09.2022 5 z 5

Krok za krokem, řekl bych já. Co nový nález, to další záhada. A tak je to celý příběh, který pak vyvrcholý okázalým finále. Dech beroucí dobrodružství.

Eva1693
23.09.2022 5 z 5

Tohle byla jediná kniha, u které jsem se po přečtení podívala na film...
A taky poslední...
Tolik věcí a faktů, co v knize bylo, se do filmu nikdy nedá přenést.

Za mě 5*, kdyby bylo víc, dám víc.

Timkim
19.09.2022 4 z 5

Tak ani při poslechu této knihy jsem nemohl porovnávat s filmem. Nějak mě to minulo, takže jsem se soustředil na poslech.
Co se musí nechat, děj je vážně rychlý a vše stihnout za 4 hodiny je nereálné....jen ty přípravy. Kdyby to byly 4 dny, tak ok.
A jak již bylo zmíněno několikrát, ten konec byl už fakt hodně přes. Párkrát jsem si říkal, no to je ale blbost. Na konci se samozřejmě dobereme rozuzlení ale v současné době si nejsem zcela jistý, zda autor v dalších knihách ještě nepřitvrdí v nelogických věcech a zda mám sílu to poslouchat. Ale za děj a stálou akci mu ty 4 dávám.

Ivanka83
17.08.2022 5 z 5

Takových zvratů. To byla jízda. Sice jsem viděla nejdříve film, ale už je to delší dobu a spoustu věcí jsem už zapomněla.
Za mě plný počet.

MonikaBobo21
16.07.2022 5 z 5

Čtivé. Nepustí mě to

Monnyska
15.07.2022 5 z 5

Po dlouhé době opravdu kniha, která mě nepustila. Velice čtivé, napínavé. Jak už bylo v komentáři pode mnou, velmi mnoho otázek... Velmi zajímavé téma, líbily se mi krátké kapitoly, sympatické postavy. Jako kdybych v tom Římě byla s nimi. Knihu velmi doporučuji :)

Jerry H
27.06.2022 5 z 5

Kniha plná otázek, na jedné straně věda, na druhé straně víra. I když je zde mnoho momentů, které by se v realitě nejspíš nestaly, tak se to krásně čte. Oceňuji autora, který si musel sehnat poměrně dost informací o tématu.

Martina291086
23.06.2022 2 z 5

Tak tohle jsem opravdu nečekala... Už u Šifry jsem psala, že nejsem zrovna příznivce mysteriózní tematiky, ale tohle bylo opravdu moc... Jak filmové zpracování Šifry, tak i Andělů mi poskytlo vcelku průměrný zážitek, byť Andělé mi připadali záživnější. U knihy to tak opravdu nebylo. Při srovnání knihy a filmu vychází kniha opravdu tragicky. Nebudu hodnotit pasáže o antihmotě - nejsem fyzik, nerozumím tomu, nepřísluší mi to. Ale jako čtenář bych si logicky řekla, že si autor najde všechny dostupné informace. To se zřejmě nestalo nebo má pan Brown odlišné chápání informací... Kniha je místy opravdu nezáživná, zdlouhavá, příběh je místy až přitažený za vlasy a vyústění je fantastické. Ovšem bohužel ne v tom pozitivním slovy smyslu. Dočetla jen s velkým sebezapřením a vím, že už NIKDY.