Na Věrnosti

Život Franka Mackeyho změnil v devatenácti letech jediný rozhodující okamžik. Jeho dívka Rosie Dalyová, s kterou měli v úmyslu společně utéct do Londýna, nepřišla na smluvené místo srazu v uličce Na věrnosti. Od té chvíle o ní Frank neslyšel. Po dvaceti letech Frank stále žije v Dublinu a pracuje u policie na oddělení tajných operací. Se svou rodinou zpřetrhal veškeré vazby. Jednoho dne mu však zavolá sestra, že se našel Rosiin kufr… Návrat do uliček dětství a dospívání vrhá Franka zpět do minulosti, vyvolává temné polozapomenuté vzpomínky, v jejichž spleti hledá stopy, aby rozluštil případ, který ovlivnil jeho celý dosavadní život....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/10_/107571/rob-ryan-a-cassie-maddox-na-vernost-X1o-107571.jpg 4.2318

Dublinské oddělení vražd (3.)

Faithful Place (2010)

Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Argo

konicekbily

Dokonale vyuobrazené prostředí chudé irské rodiny. Popisovaná rodina nedává dětem šanci se osamostatnit, a tak si každý hraje na svém písečku. A to přináší řadu problémů a autorka toho využila k napsání sociálního románu s detektivní zápletkou.

malkina11

Tana French mě před lety uchvátila knihou V lesích a když se mi teď náhodou dostala do ruky Na Věrnosti, upřímně jsem se zaradovala. Od čtení jsem se nemohla odtrhnout a Francise jsem si zamilovala. Jsem skutečně velmi nadšená a přesně takhle si představuju dokonalou a poctivou detektivku.

Mira7
10.12.2017

Tana French dokáže velmi umně skloubit detektivní zápletku s psychologickým a sociálním románem. Tentokrát se čtenář dostane do prostředí irské nižší sociální třídy a velmi ponurého prostředí. Frank Mackey, který v jiných knihách vystupuje poněkud břitce, poodhalí svůj životní příběh. Na tajuplnosti přidává pomalé rozplétání starého případu a dynamiku přidává Frankova obrovská osobní motivace jej vyřešit.
Na rozdíl od některých jiných moderních detektivek přeplněných vraždami se knihy Tani French zaměřují na jeden případ a jeho detailní vyšetřování. Celkově tak mne její knihy působí více realisticky.

olle3
19.10.2017

Tak tohle se opravdu povedlo.
Musím se přiznat, že dětství bych s nikým z hlavních hrdinů neměnil, a do ulice Na věrnosti bych se nepřestěhoval ani za nic. Pečlivě vykonstruovaná ponurá atmosféra skvěle kontrastovala se svérázným hlavním hrdinou - při každém "pedál derba" jsem se nahlas smál.
Chování postav na mě působilo nepřikrášleně a realisticky, jako bych to měl přímo před očima. A spisovatelce se navíc povedlo vzbudit ve mně nefalšovaný zájem o identifikaci vraha.

Ale všemu stejně vévodil způsob psaní, který bych nepopsal jinak, než střízlivě trefný. Při každém dalším odstavci jsem měl nutkání skládat autorce poklonu.

Nevím, jestli je zatím talent nebo pečlivá práce, ale jedno z toho určitě.

Hodnocení: 4/5
Více recenzí na: sekerkatomas.cz

eiramka
27.09.2017

Tahle detektivka tak trochu klame tělem - o tělo nalezené Rosie tam jde totiž až v druhé řadě. Dostane se nám ale celkem napínavého příběhu, zajímavého vhledu do rodiny irské dělnické třídy, kde se chodí do kostela, matka pevně vládne rodině a zástěru má proto, aby zakrývala modřiny a hříchy svého věčně opilého muže. Děti vyrostou a v dospělosti se jejich život moc neliší od života rodičů - jen hlavní hrdina v 19. zdrhne z domova a dá se k policii - ale neviditelné vazby nespřetrhá tak snadno a osud v podobě nalezeného těla si ho povolá zpátky . Nečekejte "thriller", ale kdo má chuť na poutavý a čtivý příběh , nesáhne vedle.

martina.tim
14.07.2017

Tak nevím. Dala jsem autorce druhou šanci. Už před delší dobou jsem četla knížku V lesích a z této knihy mám naprosto stejný pocit. Že já blb se vždy nechám nachytat anotací a komentáři. Popravdě začátek měl parádní rozjezd. Než jsem se dostala do poloviny už to začalo dost skřípat a posledních 100 stran už jsem měla co dělat abych je dočetla. Není problém v tom, že by kniha byla špatná, ale problém je to, že tady je to uváděné jako detektivka, ale vždyť drtivou většinu se tam řeší rodinné vztahy. Kdo, kde, s kym, proč...... co se stalo před 20 lety, jaký vztah k sobě mají v současnosti atd.... Spíš bych knihu doporučila románovým čtenářům. Já osobně mám radši takovou tu svižnější dějovou linii, kde se pořád něco děje, že ani nepostřehnu že jsem na konci. Tohle pro mě byla nuda nuda a zase nuda.

Kerberos
18.06.2017

Tana French mě baví jdu na další díl

PetK
12.06.2017

Ta série mě baví čím dál víc. Každý díl je jiný, což je dáno různými vypravěči (první až cynicky, inteligentně sžíravý, druhý jemnější, když vypráví žena, třetí o poznání vtipnější - existuje něco jako irský humor?), přesto to vše drží dohromady ústřední téma jednoho policejního sboru. Skvělý nápad zaměřit se na postavu, kterou jsme v předchozích dílech jen letmo "zahlédli" a měli z ní nějaký dojem, který nám autorka patřičně poupraví. Dnes načínám díl čtvrtý.

studentice
07.02.2017

Knížka byla stejně dobrá jako předchozí díly. Napínavá, čtivá, temná. Doufám, že autorka brzy napíše nějakou další knihu.

tereza4227
17.01.2017

Kniha ve mně vyvolala správný emoce - vztek a smutek. To holt k tomuhle žánru patří. Příběh celkem mile překvapil, četlo se to dobře a některý pasáže opravdu nutily číst dál a dál. Pro mě zatím jediná knížka, kterou jsem od této autorky četla, ale už mi leží v knihovně "V lesích" ;)

ArwenAragorn
29.12.2016

Moje první kniha od Tany French. Jde spíš o psychologický detektivní román (a jak jsem později zjistila, všechny knihy bych zařadila k tomuto žánru). Mě tahle autorka baví. Téma je docela citlivé a v závěru jsem byla i trochu dojatá.

harena
02.12.2016

Snad bych ani nezařadila knihu mezi detektivky, spíš je to psychologický
román, sugestivně popsaný život chudší dublinské rodiny, rozpracovává psychologii postav a témata jako láska, závist, vražda, nenávist, rodinné spory, pocity
ublížení, nevyužité životní šance, jak se lidi navzájem štvou atd. Není zde hlavním tématem vražda, ale to, co k vraždě vedlo. Je to čtivá, příjemná kniha, ale její "V lesích" se mi líbila víc. Ale určitě si přečtu od Tany French i další knihu.

Nestorkea
02.10.2016

Hezká, příjemně ubíhající kniha. Psychologie postav byla krásně rozebraná, člověk se s hlavními hrdiny dobře sžil. Na to, že děj nebyl ani moc krvavý, ani nijak moc komplikovaný, se mi toto obsáhlé dílo četlo moc dobře, nenudila jsem se a neměla tendenci některé pasáže překskakovat. Moc často se mi nestává, že bych z knížek čerpala zásadní moudra a citáty, ale u téhle jsem se často přistihla, že některé věty čtu několikrát právě z důvodu, jak hlubokou pravdu v nich vidím. Tato kniha od Tany French jistě nebyla moje poslední.

martina.bella
23.02.2016

U Tany French se mi líbí dobrá psychologie postav - je to mnohem víc než obyčejná detektivka. Je to spíš román šmrncnutý zločinem. Jen možná by mezi postavami mohlo být trochu méně machrujících "drsňáků" :)

sonya
21.02.2016

Děkuji za Tanu French!

Space.Junkienka
19.02.2016

Pro mě nejlepší kniha T. French (prozatím). Po Podobě, která byla trochu zmatená, nejasná a dloouhá, konečně knížka, kterou jsem přečetla rychlostí blesku - a taky jsem se na chvilky s ní těšila. Zajímavá zápletka, popisy nejsou dlouhé a hlavně i finální rozuzlení je originální, napínavé a prostě super :).

Kája6
03.02.2016

Velká spokojenost. Při každé koupi knihy od této spisovatelky čekám něco zajímavého a vždy to tam je.

HaHa11
11.01.2016

Detektivka, ve které pátrání po vrahovi není to úplně nejpodstatnější. Čtenář poznává prostředí, které mu současné bestsellery tak často nenabízejí - sociálně vyloučenou lokalitu irského hlavního města, a to hned ve dvou časových rovinách - v polovině 80. let minulého století a o více než dvacet let později, kdy se protagonista příběhu vrací, aby vypátral, co se tehdy ve skutečnosti stalo. Oproti knize Dokonalá podoba tentokrát autorce věřím snad úplně všechno. Precizně vykreslenou beznaděj mladých lidí, vyrůstajících v rodinách, kde je násilí a alkoholismus na denním pořádku. Snahu detektiva vyrovnat se s osobním traumatem starým dvaadvacet let, jeho nechuť vrátit se do míst a k lidem, které na prahu dospělosti opustil. Jeho touhu vytvořit harmonický vztah s dcerou, pokusit se znovu najít společnou řeč s bývalou manželkou. Za nejsilnější místa příběhu považuji posledních zhruba sto stránek. Vrah je známý, otec a detektiv svádí ve Frankovi vnitřní boj. Krásně nostalgickou vzpomínku si autorka schovala na úplný závěr knihy - Frank si vybavuje jeden letní den, kdy mu bylo šestnáct .... Ach ano, to se tehdy (nejen v knihách) děly věci!

trudoš
15.09.2015

Asi by bylo nejlepší, kdybych spisovatelce hned z kraje vysmekl poklonu. Málokdy se stane, že třetí kniha z cyklu překoná kvalitativně obě předchozí. O to víc, když Podoba tolik selhala v překombinovanosti.
Co mě na románu Na věrnosti asi nejvíc sebralo, je skvěle zvládnutá sonda do nitra obyčejné irské familie. Chudá rodina s pěti dětmi a otcem alkoholikem, to je moje. Člověk se hned cítí jako doma a má vícero možností ztotožnit se s hrdiny, než by měl v prostředí americké smetánky s třemi služkami a jedním řidičem.
Zápletka samotná je příjemně nekomplikovaná a přitom nápaditá. Tana Frenchová nehraje na překvapivá odhalení, ale spíše na psychologii zločinu samotného. Jeho příčiny a následky. Což se podepisuje především na posledních šedesáti stránkách, kdy je vrah znám a zbývá ho už jen konfrontovat. Přesto mě autorka bez problémů udržela v pozornosti do posledního řádku a nenechala vydechnout. V jejím světě totiž nic není tak úplně jednoduché a rozhodně nic není úplně černobílé.

Bylina
28.05.2015

Vynikající knížka, která určitě stojí za přečtení, pokud máte rádi severské psychologické detektivky. Ke konci se mi zdálo, že kniha přestává mít spád, ale autorka to na dalších stranách vyvrátila a s chutí jsem ji dočetla. :-) Sarkazmus Franka Mackeyho měl také své kouzlo. :-)

nightlybird
02.04.2015

Jak už jsem se zmínil jinde, padla mi do ruky Na věrnosti Tany French a tentokrát mi nějak obzvlášť sedla (byla už 3 její knihou). Tana se mi obecně dobře čte – je to možná mou jakousi umanutostí na Iry (nevím proč, v Irsku jsem nikdy nebyl, jediné irské slovo, které znám je „Slainté!“). Asi nějaké zatoulané geny. No nic. Na věrnosti jsem ale kupodivu nevnímal jako detektivku. Ano, je tam detektivní zápletka, jsou tam patřičně zakomponovány i mrtvoly, jedna současná, jedna 20 let stará. Zdá se mi to ale podružné, jen jakási úlitba čtenáři. Spíš je to ale jakási (takřka sociologická) sonda do irské duše a povahy lidiček odstrčených na okraj společnosti. Asi tak jsem to alespoň já vnímal a tentokrát mi ani nevadila jisté míra rozvláčnosti, kterou zpravidla Taně vyčítám. Prostě jsem si docela početl a vám přeji totéž.
Už mnohokrát bylo řečeno, že kniha má být čtena v určité době, v určitém věku, atd., atp.
Kdybych byl nějaký vyznavač astrologie, začal bych nejspíš tvrdit, že i za jisté konstelace hvězd – jistě na tom ale možná něco bude – proto má smysl se k některým knihám vracet a testovat, jestli už nepřišla jejich chvíle (pochopitelně ne ke všem, které jste v životě pohodili znechuceně do kouta – jenom k těm některým, vyvoleným).

Jossie
12.08.2014

Myšlenkové pochody Francise mě občas přiváděly v úžas, ale líbilo se mi, že Dělovka Kennedy tu byl za pitomce a z Šestnáctky šel úplně mrazivý strach, takže mně se to líbilo.

Baiba
09.07.2014

Bohužel jen tři hvězdy. Příběh mi připomínal jednu hodně nataženou epizodu ze seriálu Odložené případy, což nemyslím úplně ve zlém, jen prostě nic originálního. Pokud chtěla autorka spíše než thriller napsat něco jako sociologickou studii irské nižší třídy, tak mě moc nepřesvědčila ani v tomhle ohledu. Abych byla konkrétnější, musela bych spoilerovat. Ale připadalo mi, že tak spíše klouže po povrchu, na druhou stranu je kniha dost rozvleklá... Jediné, proč jsem ji dočetla, byla zvědavost a taky čtivý styl. Hlavní hrdina mi dost lezl na nervy :)

SONP
05.05.2014

Sociálně vyloučená lokalita, rozvedený a vnitřně rozervaný detektiv s rodinnými spory, po 20 letech nalezené tělo mladé dívky. Na první pohled si čtenář řekne: další detektivka. Přes nespornou, ale poměrně nevýraznou detektivní zápletku jde ale spíš o sociální román, který čtenáře pohrouží hlouběji do společenského bahna Irska, o kterém, pravda, u nás v české kotlině mnoho nevíme a tak nám o něm může autorka navyprávět ledacos. Postavy jsou zajímavě napsané, nešustí papírem a rozhodně nejsou černobílé. Kniha trpí trochu rozplizlým koncem - detektivní zápletka je vyřešena asi ve třech čtvrtinách knihy a zápletka rodinná trochu vyšumí doprázdna. Jako zástupci mužské populace mne trochu iritovalo příliš ženské uvažování titulní mužské postavy. Popíjejícího zkrachovalce umí prostě lépe napsat Nesbo. Přes všechny neduhy knihy dávám 4/5.

Lidka
28.02.2014

Plně souhlasím s tím, co napsal Lamanai, nemám k jeho příspěvku vlastně co dodat jen to, že jsem to nečetla v originále:-) a že já už Ztracený přístav četla.
Jinak souhlas, souhlas, souhlas stran jeho hodnocení knihy Na Věrnosti.

marimari
16.02.2014

Přečetla jsem tuto knihu jako druhou, musím říct, že se mi líbila víc, než V lesích. Nejde jen o to, kdo je vrah a kdy jej čtenář odhalí. Silný příběh , dobře vykreslená sociální i národnostní mentalita, umocněná použitím jazykových prostředků . Doporučuji!
Ztracený přístav jsem právě dočetla, další dobře napsaná kniha, ale příběh mě tak nezaujal. Pokud je matka opravdu tak milující a oddaná, těžko uvěřím, že ze strachu z posměchu a opovržení dokáže udělat takovou věc a neřešit problémy jinak.

Moňa69
12.02.2014

Tak tady se přiznám, že mě Tana malinko zklamala, po Ztraceném přístavu a V lesích jsem asi měla moc nadsazená očekávání, tak jedna hvězda pryč, ale jinak dobré. Ta atmosféra a podivná aura, kterou mají romány Frenchové, tu nechybí, což celou knihu dost zachraňuje.

KattyV.
10.02.2014

Po přečtení Ztraceného přístavu jsem se těšila na další bombu od této autorky. Nezklamala mě, kniha je dobrá, ale dávám o hvězdu méně než u přístavu.
Vraha jsem si tipla ještě v první polovině knihy, bylo skoro jasné, kdo to byl. :-)
Byla jsem i trochu překvapená, jak je zde popisován Dělovka, kterého jsem si oblíbila v minulé knížce.
A přidávám se k Efče - "Ježkovy voči" a "Přisámbohu" už mi šlo docela na nervy. :-))

Moje další kniha od Tany bude V lesích, doufám, že nebudu zklamaná.

Dagmara36
11.01.2014

Přečetla jsem jedním dechem. Zatím nejlepší knížka od této autorky. Moc se mi to líbilo.

Lamanai
18.12.2013

S Frenchovou to mám hodně zvláštně posazené. Někdy mi vadí děj přitažený za vlasy (Podoba). Skvělou V lesích mi zkazila nedořešenost jednoho z případů. Váhal jsem, zda se do Na Věrnosti vůbec pustit. Nakonec jsem neodolal a jsem rád. Tři hvězdy dávám jen proto, že spíš celou dobu tušíte, kdo je pachatel a bráníte se přijmout, že by to bylo tak jednoduché. Občas se Frenchová v rodinných sporech příliš vyžívá a asi ve dvou pasážích mi to tedy drhlo. Ale na druhou stranu - úžasný jazyk (četl jsem v angličtině), nádherný cynický humor, jako obvykle skvěle vystavěná atmosféra a moc hezká sociologická studie nejen Frankovy rodiny, ale vůbec celé jedné části irské společnosti. Takže - výborně jsem se bavil a neuspokojen jsem zůstal spíše z pohledu čtenáře detektivky, tam to zůstalo někde v půli cesty. A do Ztraceného přístavu jdu zas, protože mě zajímá autorčin jazyk a styl vyprávění mě baví.

Irsko

Tana French