Říše kamenného sokola

Říše kamenného sokola https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/2812/bmid_rise-kamenneho-sokola-kz3-2812.jpg 4 179 16

Sága rodu Ballantyneů série

Prvni dil tetralogie osudů rodu Ballantyne začíná v roce 1860 v Africe nad obratníkem Kozoroha. Otrokářské lodě brázdí naplno Atlantský oceán a kolem mysu Dobré naděje proplouvá Atlantským oceánem na sever až k ostrovu Zanzibar. Zde nakládají nešťastné oběti, ulovené Araby či vydané vlastním kmenem, za tučné zisky. Otroky přepravují do Ameriky, zatímco Angličané se už snaží prosazovat lidskost a podobné obchodníky chytají. Hlavní proud lapených ubožáků postupuje k moři z nitra země, z neznámých černošských království, rozložených na území, jímž protéká čtvrtá největší africká řeka Zambezi. Tam se rozkládá bájná říše náčelníka jménem Monomatapa. A tam také doktorka Robyn Ballantyneová začíná svou dobrodružnou pouť do nitra horké Afriky. Spolu s bratrem hledá otce, který v těchto končinách založil misii - není však známo, kde přesně a v jakých podmínkách pracuje. Sourozenci postupují proti karavanám s otroky, mířícím k pobřeží Indického oceánu. Cestu plnou dobrodružství zahaluje navíc tajemství věštby kmenové kouzelnice; ta tvrdí, ži v zemi mír nebude, pokud sokol nenalezne klidu (jde o sošku sokola z mastku, kterou kdysi dávno opracovali původní obyvatelé této krajiny). Dotisk 2007 (ISBN 978-80-7218-207-7)... celý text

Literatura světová Dobrodružné Romány
Vydáno: , Alpress

A Falcon Flies , 1980

Luigi1
27.10.2020 4 z 5

Nějak jsem se nemohl začíst.Sourozenci Ballantynů pátrají po svém otci.Cestu jim kříží otrokářské skupiny.

niknikita
19.08.2019 4 z 5

Nerada přiznávám, že tentokrát můj oblíbený autor moje očekávání nesplnil.
Možná chtěl čtenáře připravit na pokračování příběhů o tom, jakým způsobem je drancován černý kontinent...na mne tentokrát ale nezapůsobil a nejsem si jistá, jestli chci znát osud doktorky Ballantyneové nebo jejího bratra.
Nestává se mi totiž často, že mi hlavní postavy nejsou sympatické...

Kerberos
08.04.2019 4 z 5

Už dlouho jsem se odhodlávala k přečtení této ságy,první díl mám za sebou a jsem spokojená určitě si přečtu i ty další.Dobrodružné čtení,které učitě doporučuji

Kubajzz
08.04.2019 4 z 5

Pěkné čtení, líbila se mi.

Elapheg
21.09.2018 4 z 5

První kniha ze ságy rodu Ballantyneů přečtena. :-) Wilbur nám zde předkládá dost důležité téma otroctví. Hlavní postavy dějové linie jsou Robyn a Zouga Ballantyneovi, kteří se snaží v Africe najít svého dávno ztraceného otce misionáře a kteří mají rovněž za úkol zmapovat tažení amerických, portugalských a arabských otrokářů, které již v době 1860 bylo v mezinárodních vodách trestné a pokud na takovéto otrokářské lodě narazily Angličani, "měli" právo takovouto loď s otroky, prohledat, zajmout. Autor zde někdy podrobně líčí, jak krutým způsobem bylo s otroky zacházeno a jsem rád, že popis nezjemňuje. Ca 200 000 živých otroků každý rok do otrokářských zemí + nutno připočíst k tomuto počtu 80 000 otroků každý rok, kteří transport nepřežili. Wilbur zde dobře popisuje, že sice v roce 1860 již otrokaření bylo ze strany Anglie nelegální, ovšem už tehda existovaly právní kličky, kdy otrokářské lodě mohly i přes tento zákaz otroky převážet Anglickým lodím téměř před očima, protože to byl lukrativní obchod ze kterého těžili i angličtí konzulové na Zanzibaru. Anglický kapitán Codrington zná tato úskalí, přesto však považuje za svou povinnost, udělat ze své strany vše pro to, aby tento hnusný obchod překazil, ač mu to jeho nadřízení mohou dát vyžrat a tak nahání a ničí všechny otrokářské lodě. S kapitánem Codringtonem jsem celkem sympatizoval, naopak často nepříjemný byl americký kapitán Mungo St. John, který otroky převážel. Robyn Ballantaneová jako lékařka, ale i odpůrce otroctví se rovněž snaží ze všech sil tento nelidský obchod s bratrem ničit. Ačkoliv je otroctví téma, které mě velmi zajímá, zdá se mi, že Wilbur v této knize nevyužil celý svůj talent, protože mi v knize stále něco chybělo, asi jsem ale jako čtenář ságy rodu Courntenyů byl zvyklý na jiné kafe. V žádném případě se ale nenechte od čtení knihy odradit. Má vynikajicí poselství. A já se ptám, když po staletí trval obchod s otroky, kolik miliónů bylo za tu dobu zotročeno, či zemřelo při transportu v otrokářských lodích za naprosto katastrofálních podmínek. Ptám se rovněž, kde Amerika dnes bere tu drzost, říkat nám Čechům, jak se máme chovat, abychom neporušovali lidská práva nikoho v naší zemi, když sama Amerika, připustila integraci černochů ca v 70. letech 20. století. Nutno podotknout, že trvalo bílým v Americe ještě drahno času, než si na tuto asimilaci zvykli. V této době ( a mnoho desetiletí dřív ) už dávno u nás nikdo na nikoho neukazoval prstem pro jinou barvu pleti, pokud nekradl, nebo pokud pracoval. Druhá věc, která je stále aktuální a která mě zaráží, ale jsem rád, že o tom Wilbur píše, jsou kmenové války v Africe mezi černochy po staletí. Na jednu stranu černoši dokonale spjatí s přírodou, ale s naprostou nenávistí k prakticky každému jinému kmeni. Jsem vemi zvědav na pokračování ságy v knize Tvrdší než diamant.

Davidaxik
06.05.2018 4 z 5

Víceméně velice přínosná kniha, velice překvapila. Tuto dobu (myšleno dobu v knize) jsem četl poprvé a vůbec jsem nečekal že by mě možná mohla bavit. Bavila.

Zmitko.m
04.07.2017 5 z 5

Pro mne velmi dobrá kniha, hlavně první část na palubě klipru mě, jako fandovi plachetnic, hodně učarovala, fandil jsem Mungovi a nesnášel Codringtona :-) ...Rozhodně doporučuji...

Vojslava
03.05.2017 3 z 5

Na to, že se příběh odehrává v tak exotických kulisách, mi připadal poněkud "nijaký". Základní linie pokračování jsou načrtnuty, ale zatím se do dalších afrických dobrodružství pouštět nebudu...

alef
07.10.2014 5 z 5

Afrika je Smithovou stálou inspirací, vždyť se také v Severní Rhodesii narodil a na jeho příbězích je vidět, že jsou psány s láskou k černému kontinentu. Na Ságu Ballantyneů jsem se opravdu moc těšila, a opět nezklamala.

rengers
15.06.2014 4 z 5

Je to první část tetralogie od Wilbura Smithe. Popisuje historii Jižní Afriky v 19. století, jak tam probíhaly nepokoje a různé politické zvraty. V příběhu jsou použita jména osob, které doopravdy existovaly a samozřejmě také smyšlené.
Teď zrovna čtu poslední díl a musím uznat, že ten první byl asi nejlepší.
Ale nenechte se odradit čtením dalších dílů, jsou taky dobré, jako většina jeho románů.

lucifuk
14.04.2013 5 z 5

Vynikajúci dobrodružný román, plný akcie a napätia. Majster Smith znova raz dokázal svoju spisovateľskú genialitu

paloma
24.03.2013 3 z 5

Kniha není špatná, ale trochu jsem se nudila. Knihy Pobřeží v plamenech a Šelma mají daleko větší spád.

Vlasta610
17.01.2013 5 z 5

Kniha krásná a ráda se k ní vrátím a opět si přečtu.

kryspin66
06.01.2013 4 z 5

První díl ságy. Vtáhl mě do děje a rozhodně stojí tato kniha za přečtení.

petka-2007
30.12.2012 5 z 5

Jako vždy u tohoto spisovatele - maximální spokojenost!

pavlinapavlina
14.07.2012 4 z 5

Skvělé v popisu, historii, ale táké dost smutné.

Afrika otroctví otrokářství ságy

Wilbur Smith
britská, 1933 - 2021
1997  89%Dravec
1997  86%Řeka bohů II
2001  82%Čaroděj
1994  90%Když loví lev
2014  75%Bůh pouště

Kniha Říše kamenného sokola je v