Říše

Říše https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/437052/bmid_rise-8gS-437052.jpg 4 293 100

Druhá světová válka skončila vítězstvím nacistického Německa. Ihned v roce 1945 začala stavba Hitlerova valu, známého pod prostým názvem Zeď, který přetnul euroasijský kontinent od severu k jihu. Území na východní straně využívala Luftwaffe jako střelnici. Koktejl jaderných, biologických a chemických zbraní vrátil bývalé Rusko do středověku, zároveň však způsobil nové mutace. A to nejen fyzické, ale také mentální… Podaří se vojákům SEALs unést jednoho výjimečně nadaného jedince? Dokážou jeho telekinetické schopnosti zabránit vypuknutí třetí světové války mezi USA a Velkoněmeckou říší? A jak se žije ve stále se zmenšujícím protektorátu Čechy a Morava? Nový vůdce Reinhard Heydrich pokračuje v odsunu zbývajících Slovanů na východ, ale co odsun vlastně znamená – vyhnání za Zeď, nebo rovnou smrt?... celý text

Tamten
18.11.2020 3 z 5

Škoda rozdělení na dvě části a jejich prohození. Když člověk ví, jak má příběh skončit, tak i když je sebelépe napsaná, napětí a překvapení se z ní prostě ztratí.

kirkpatrick
16.11.2020 3 z 5

SPOILER V první části mi to vzdáleně připomenulo knihu od Stephena Kinga Žhářka, která je také o nabytí zvláštních psychických schopností a co se může dít. Tato část je právě vystavěna na Alexandrových schopnostech než na alternativní historii.
V druhé části je podrobně popsán odsun a cesta ke zdi do Hitlerburgu a potom nuzný život tam a v závěru nepodařený útěk.
První část mě bavila více, ale přesto jsem očekával něco jiného.

Racek213
27.10.2020 5 z 5

Asi stejné pocity jako většina zde. Trochu jiný konec než jsme zvyklí, mrazivý a tak pravděpodobný, ach jo, Bureš je dobrej.

shabazza
24.10.2020 2 z 5

Výborný nápad, výborný začátek, ale bohužel potenciál zůstal těžce nevyužit.
Nechce tu knížku někdo koupit?

Dragell
16.10.2020 4 z 5

Co kdyby se dějiny odehrály trochu jinak než je známe? Co kdyby čistě teoreticky Hitler válku vyhrál? Pojďme se nakouknout do alternativní reality Říše, která pohltila náš národ, rozdělila lidi na árijskou rasu a ty druhé. Odsuny neskončily a lidské osudy jsou zde tak diametrálně rozdílné. Možná by s tím někdo něco měl udělat?

Autor si pohrává s myšlenkou nadlidí, kteří vládnou zajímavým schopnostem, mimo jiné třeba telekinezi. A ono to parádně příběhově zapadá, funguje a stává se uvěřitelnou realitou tohoto prostředí.

Netradiční kniha, ve které se objevují hned dva příběhy, které se vzájemně doplňují. I přesto jsou tak naprosto odlišné, jeden akční, mrazivý, krvavý a druhý s ponurou atmosférou, nejasným osudem a napětím, co bude dál, protože jediné, co lidé mají, jsou oni sami.

Ačkoliv první příběh končí nečekaně a je opravdu akční smrští, více mne zasáhl příběh druhý, poklidný, protože co můžete dělat, když vás chtějí poslat daleko od vaší rodné krajiny mezi "vaše" lidi? Jen se děsit nejistoty budoucnosti, protože s tím, co se děje, nic nezmůžete. Právě tohle vláčení osudem a bezmocnost mne opravdu silně zasáhly a definitivně mohu říci, že pro mne se stal druhý příběh poutavějším, ačkoliv jsou oba dva tak důležité.

hurwajz
10.10.2020 5 z 5

Čtivá alternativa světových dějin....ono to tak opravdu mohlo dopadnout....Ikdyž první část byla napsána "akčněji", druhá část(vlastně před první) mě zaujala více, škoda, že byla kratší....
Nejvíce mě však pobavil zážitek při čtení knížky v autobuse hromadné dopravy při cestě z práce. Kdy jeden spolucestující, už od pohledu rejpavej človíček s vysokou školou života, si stále něco pod flekatou rouškou mumlal, najednou zbystřil knihu v mé ruce a zaostřil zrak na přebal knihy, rázem přes celý autobus pronesl : "...a lidi si veřejně čtou nacistické knížky" :DDD.
Jen jsem se pousmál(pod rouškou, takže to nebylo vidět), udělal pár kroků k němu a přes celý autobus říkám : "Vidíte tady ten štítek Sci-fi klub? Buďte v klidu, nejsem žádnej nácek..."
Jen si odfrknul a vrátil se ke svému mumlání.
To jen tak pro pobavení....já si knihu užil :)

laepus
30.09.2020 4 z 5

Bez debat nejbrakovější brak, jaký jsem kdy četl :) v dobrém i ve špatném, vždyť dávám čtyři hvězdy, tak to přece nemohla být úplná pitomost. No vlastně byla to úplná pitomost. Vlhký sen všech latentních nácků, kteří se maskují za milovníky a znalce druhé světové - je tu pro ně vše - náckové (a jejich vláda nad světem), mučení, mutanti, krásné ženské, občas sex, atomové zbraně, přestřelky... Když se to dobře namíchá, proč ne? Je fajn, že se autor snaží napasovat alternativní historii na historii skutečnou a přichází se zajímavým (nikoli novátorským) názorem, že dějinám uniknout nelze. Dějiny si svou cestu vždy najdou. Někdy k tomu lidstvo dospěje dřív (kvůli nějaké katalyzátorské dominantní osobnosti), jindy k tomu dojde postupně a později, ale dojde k tomu. Jen jsem přece jen čekal trochu propracovanější zápletku knihy, která díky rozdělení na dvě odlišné části přece jen působí trochu nejednotně a chybí tomu nějaký silnější scelovací prvek.
Ale závěrem - pokud chcete totálně vypustit hlavu, jděte do toho :)

Tazz1
25.09.2020 4 z 5

Na knihu jsem se velmi těšil. Samotné téma avizovalo velmi zajímavé čtení a jméno autora je také dobrou zárukou. To, že je kniha tvořena dvěma částmi, kdy druhá předchází první, to už tady padlo mockrát. Ale po přečtení obou mám pocit nevyužitého potenciálu. Proč autor nenapsal raději dvě knihy místo těchto dvou dílů. Prostě mi to celé přišlo jako nedokončené, jako rozjeté a pak najednou utnuté, jako by to už autora nebavilo či ho tlačil čas. Prostě skvělý potenciál, ale nevyužitý. A co mě strašně křižovalo, to byly ty neustálé sexuální narážky. Ty bolestivé erekce, masturbační představy, falické hlavně tanků a spousta dalšího. Působilo to rušivě a až nechutně. Původně jsem chtěl dát 3 hvězdy, i za ty zbytečné sprostoty, ale pak ta ponurá psychologie druhého dílu, která mě vtáhla, kdy jsem opravdu z té nacistické bezútěšnosti měl husí kůži, ta sama o sobě si hvězdu nahoru zaslouží. Také jsem čekal, že se dozvím, jak je to s tím Alexandrem, když tedy zjevně asi nebyl jen produkt radioaktivity...a nic. Dvě samostatné a propracované knihy, méně nadrženosti a mohl to být knižní TOP roku. Takhle je to "jen" dobré čtení.

knihovnička007
24.09.2020 5 z 5

Adolf Hitler vyhrál druhou světovou válku...
Obvykle čtu jiný žánr, knihu jsem původně půjčila z knihovny synovi (nakonec ji stejně nečetl), ale nedalo mi to a začetla jsem se... A to takovým způsobem, že jsem 400 stran přečetla za pár hodin a strašně mne rušilo, když po mne někdo něco chtěl...
Kniha je rozdělena na dva díly-příběh Alexandra v roce 1979 a příběh jeho rodičů na začátku 60.let.
Berlín je hlavním městě německé Říše, Hitler vládne všemu a všem. Čeština se stala mrtvým jazykem...
Mám ráda (jestli se to tak dá říct) příběhy z války a KT, ale toto bylo jiné čtení. Lítal mi mráz po zádech, když jsem četla, že v Praze je místo Václavského náměstí Goebelsovo náměstí a na Žižkově je obrovská socha Hitlera se psem.
Autor si nebral servítky, vyprávěl příběh tak, jak by se mohl opravdu stát, kdyby Německo vyhrálo válku...
Mé první setkání s knihou tohoto autora a jsem spokojená. Dostala jsem, co jsem čekala a možná i víc. Super čtení, které vtáhne a nepustí.

kure91
12.09.2020 4 z 5

(SPOILER) Jak jsem byl nadšený z Inferia i obou pekelných povídek v Antologiích Hokr-Kyša, tak tady jsem rozpolcený. Jedno se Romanu Burešovi rozhodně nedá upřít, umí psát opravdu čtivě a tak, abych prostě zapomněl na to, že ráno vstávám do práce a prostě četl tak dlouho, než dojdu konce knihy. Potud dobré. Avšak jak lze čekat, teď přijde to ale. A nebude jen jedno. Takže bacha, možná lehce spoilnu. Knížka je tvořena dvěma povídkama, přičemž první časově následuje tu druhou. Druhá se věnuje rodičům hlavní postavy z první povídky a vykresluje život v končícím Protektorátu. První povídka dějově odpovídá většině anotace knihy a ukazuje zda jeden výjimečně nadaný jedinec dokázal zabránit třetí světové válce. Vzhledem k provázání jsem trochu doufal, že se z druhé povídky dozvíme, jak se jedincovo nadání vzalo, ale to jsem nějak nezjistil a to, jak se jeho schopnosti vyvíjely v první povídce, taky bych čekal nějaké větší vysvětlení. Samotný konec první povídky byl takový jako... "Konec".... Na závěr si nemohu nechat poznámku, že mě prokreslení světa trošku připomnělo Muže z vysokého zámku, ale ono asi po vítězství Osy to moc jinak nejde.

Boby17
03.09.2020 5 z 5

Výborný příběh alternativní historie, ale řádně mrazivý a depresivní. Zvláště pro náš národ, občany kategorie B a C. První část byla hodně akční, druhá klidnější, ale o to více svíravější. Knížku jsem doslova zhltnul a určitě to není moje poslední setkání a autorem. Bez váhání dávám všechny hvězdy.

petr0697
23.08.2020 4 z 5

První část knihy mě "jen" bavila. Zato druhá mě úplně dostala skvělou atmosférou mrazivé beznaděje. Pro některé komentátory je druhá část kupodivu nudná, holt se nejde zavděčit všem. Mně však důrazně připomněla, jaká je totalita svinstvo. Děkuji pane Bureši.

boekwurm
21.08.2020 5 z 5

Mám slabost pro alternativní dějiny. Obzvlášť pro ty naše. Vzhledem k některým komentářům jsem se trochu bál, ale na druhou stranu je to Bureš. A musím říct, že mě zase nezklamal. První novela je jeho klasika. Začíst do druhé mi chvíli trvalo, ale pak to nabralo obrátky.

pobijecmuch
18.08.2020 1 z 5

Tak bohužel, pátý pokus s knihou pana Bureše a opět zklamání. Začátek první části mně hodně bavil, ale ten její konec je prostě zabitý. Byl jsem tak zklamaný, že mně druhá část už vůbec nebrala. Jsou prostě lepší knihy s alternativní historií. Pro mně konečně jedno velké ponaučení, že se knihám tohoto autora, mám hodně zdaleka vyhnout.

Tilikum
16.08.2020 5 z 5

Zatímco v první povídce Říše odvádí Roman Bureš standard, až druhá povídka Zeď mě naprosto rozsekala. V Říši je to, co mám u autora rád, skvělá akce a super postavy. Ve Zdi ale dominuje hustokrutá atmosféra. Nejsem si jist, jestli nějaký jiný český autor dokáže psát tak čtivě, aniž by použil jedinou akční scénu. Hlavní postavou obou povídek ale je do detailu promyšlený alternativní svět, na který navazují skutečné světové události. A někteří historičtí hajzlové se místo ke komunistům přiklánějí k náckům, viď, Fidele.

Terva
16.08.2020 2 z 5

Ty svině!
„oslovila boha“
Ty bezcitná svině!
Rozhodl ses,
že mi vezmeš úplně všechno!

Tohle se zdálo od počátku jako dobrý příběh. Avšak, čím více se rozvíjel děj, tím více jsem začal pochybovat a příběh i jeho možný směr pomalu vyšuměl. Při delším čtení vám dojde, že vlastně tohle není alternativní historie, ale spíš jen předělávka té staré. Vše vlastně zůstává, tak jak to mnozí prožili, jen se změnila vláda. Čekal jsem nějaké inovace, obhajobu toho, proč SS vyhrálo válku a jaký má důvod pokračovat v říši, ale ono se to pomalu hrotí samo do sebe.

Malá ochutnávka:
Každou sobotu musela uklidit vše, co nemělo být viděno, převléct zválená prostěradla a vyvětrat, což znamenalo pustit do bytu zápach ulice, který překryl zápach cigaret. Na noční stolek položit Mein Kampf, obléct si cudnou halenku a sukni pod kolena a svázat neposlušné vlasy do poslušných copů.

Zpočátku jsem fandil hlavnímu hrdinovi Alexovi a strašně moc jsem si už přál, aby své schopnosti využíval v plné míře. A když už konečně začal, otočím stránku v polovině knihy a tam je napsáno KONEC. Následující „pokračování“ je z doby, kdy Alex ještě nežije a je to jen příběh, nic akčního, nic k zasmání, nic k napětí, nic v očekávání...prostě NIC. Musím přiznat, že jsem od mistra, který napsal Inferium, očekával úplně něco jiného.

Citát: Sieg Heil! (tohle však žádné vítězství nebylo)

AnoMANder
13.08.2020 4 z 5

Dobrá oddychovka s tématem alternativní historie, kde stránky mizely rychlým tempem. Velmi čtivé se svižným dějem. Více se mi líbila druhá část o Martinovi a Kláře, líčení těžkých životních podmínek v Čechách i v Hitlerburgu. Ocenil jsem, možná pro někoho překvapivě, opravdu drsný osud hlavních postav.

Okoslav
10.08.2020 5 z 5

Napadlo vás někdy, jak by vypadaly dějiny 20. století, kdyby nacistické Německo vyhrálo válku? Český autor Roman Bureš si tuhle otázku položil ve své novince s názvem Říše. Ta obsahuje dvě povídky – a zatímco ta první je hodně dobrá, ta druhá vysloveně skvělá. Pro fandy fantastiky a/nebo alternativní historie naprostá nutnost.

biki
30.07.2020 5 z 5

Úvodní část knihy víceméně odpovídala tomu, co jsem očekávala. Alternativní svět po vítězství Německa rozdělený na dvě diametrálně rozdílné oblasti: první, kterou tvoří Velkoněmecká říše a její satelity (a ovšem také zámoří), v nichž technický vývoj pokračuje dost podobně, jako v naší realitě. Jakési rozdíly tu ovšem jsou, což ale vyplývá z vývoje společenského. A tu druhou oblast, kterou Německo pro její rozsah nedokázalo ovládnout a uvrhlo ji hluboko zpět do feudálního způsobu života, okořeněného občasnými zásahy chemických či jaderných zbraní se zcela nepředvídatelnými následky pro obyvatelstvo. A někteří takto postižení se tak stali velmi zajímavými pro protivníky Německa. Jedním z nich je i hlavní hrdina Alexandr, kluk s pozoruhodnou, ale před ostatními utajovanou schopností.
Tato část knihy je slušně akční - útěk, přestřelky, napínavý přesun Alexe a jeho průvodce na místo určení, kde ovšem zjistí, že je skoro všechno špatně. Depresivní zobrazení německé společnosti, z níž zpočátku jen lehce vyčnívá osobnost Andi. A poté spektakulární katastrofický závěr. Některé komentáře mu vyčítají, že je přehnaný, uspěchaný. Ale vzpomeňte si na příhodu z Alexova dětství, když mu vlk zabil pejska, a co s jeho schopnostmi i v tak útlém věku dokázaly silné emoce. A což teď, když zjistil, v jak zrůdné společnosti se nachází, co udělali jemu i jeho matce, jak mu lhal i ten, kterému v poslední době věřil - Alex se v podstatě ocitl v bezvýchodné situaci a nechal všechny své emoce přetavit do výbuchu zkázy. I tak si zachoval dost lidskosti, aby varoval Andi, která snad jako jediná měla v těchto fázích knihy opravdu poctivé úmysly.
Druhá část knihy mi ale vyrazila dech. V úvodu jsem se sice musela několikrát přesvědčit o době, kdy se děj vlastně odehrává, ale po několika stránkách mě to naprosto přestalo zajímat a nemohla jsem dělat nic jiného, než jen číst. Z jistých důvodů už hodně dlouho nečtu knihy týkající se doby protektorátu a dalších průvodních dobových událostí, ale pár jich v minulosti přece jen na kontě mám. Nevzpomínám si ale, že by na mne atmosféra té doby, byť vyobrazená současníky a přímými svědky, tak emocionálně zapůsobila, jako to dokázal autor této knihy. Martin i Klára se pro mne stali hrdiny v tom nejryzejším slova smyslu, kteří byli ochotni pro svou malou rodinu obětovat doslova všechno.
Po dočtení knihy jsem se snažila představit, jak by to asi vypadalo, kdyby byl děj uspořádán chronologicky. Jenže mi to vůbec nefungovalo. Autor prostě věděl co dělá, jak dosáhnout co největšího účinku na čtenáře. Přinejmenším u mně se mu to povedlo. Díky.

dpxcz
22.07.2020 4 z 5

Kniha se četla velmi dobře. Pěkně popsaná alternativní historie. Wow zážitek jako u knihy "Propast času" se sice opět nekonal, ale stejně jsem se bavil.

nacismus alternativní historie české sci-fi

Část díla

Roman Bureš