Říše

Říše https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/437052/bmid_rise-8gS-437052.jpg 4 293 100

Druhá světová válka skončila vítězstvím nacistického Německa. Ihned v roce 1945 začala stavba Hitlerova valu, známého pod prostým názvem Zeď, který přetnul euroasijský kontinent od severu k jihu. Území na východní straně využívala Luftwaffe jako střelnici. Koktejl jaderných, biologických a chemických zbraní vrátil bývalé Rusko do středověku, zároveň však způsobil nové mutace. A to nejen fyzické, ale také mentální… Podaří se vojákům SEALs unést jednoho výjimečně nadaného jedince? Dokážou jeho telekinetické schopnosti zabránit vypuknutí třetí světové války mezi USA a Velkoněmeckou říší? A jak se žije ve stále se zmenšujícím protektorátu Čechy a Morava? Nový vůdce Reinhard Heydrich pokračuje v odsunu zbývajících Slovanů na východ, ale co odsun vlastně znamená – vyhnání za Zeď, nebo rovnou smrt?... celý text

mclenin
30.06.2021 5 z 5

S radosťou musím konštatovať, že sa mi tento výlet do alternatívnej minulosti podarilo bezpečne absolvovať, ba čo viac, odnášam si z neho dojem viac než pozitívny, podkutý zvláštnou fascináciou zobrazovanej látky a zároveň zážitok z príbehu tak ľudského, až som mal v závere z neho zimomriavky. Páčil sa mi zvolený spôsob podania príbehu (bez ďalších spoilerov), ktorý je aj napriek svojej odlišnosti (prvá časť viac dynamická s prvkami fantastiky, druhá časť skôr dôraz na ľudskú stránku) kompaktný a smeruje k nevyhnutnému a nervydrásajúcemu záveru.

Gracian1964
09.06.2021 5 z 5

Prečítané rýchlo. Páčilo sa mi to, viac prvá časť, ale ani druhá nebola zlá. Pútavo napísané, akčné, poučné. Hneď som to posunul aj synovi, nech sa poteší, prirovnal to trochu k Mužovi z vysokého zámku, teda že je to podobná téma.

SkillJam
21.05.2021 5 z 5

O trochu slabší než Inferium, které mi absolutně sedlo, ale i tak jsem si Říši moc užil. Občas lehce uspěchané, ale za to asi může rozdělení do dvou příběhů.
První část byla přesně taková, jak jsem čekal. Klasická česká fantasy z alternativní německé říše, kvalitní standart. Četlo se to moc dobře, ale hořkosladký konec přišel nečekaně rychle a já si říkal, že je škoda, že to Bureš trochu více nerozvinul a o čem vlastně bude psát dál?
Ale pak přišla druhá část, která mě atmosférou a vyprávěním dostala víc. Záleželo mi na hrdinech, i když jsem částečně už věděl, jak to s nimi dopadne. Přesto mě konec dostal, smutný a depresivní, asi jako většina lidských osudů pod hákovým křížem. Celá finální část o posledním pokusu vymanění se z nacistických řetězů byla prostě drsná a z představy, že bych toto musel podstupovat, mě mrazí.
Druhá část knihy je psaná vážněji, než klasický fantasy "brak" první části, a já si jí opravdu moc užil.
Zajímalo by mě, jak by na mě působila kniha při prvním čtení, kdyby pořadí částí bylo naopak.

Denny456
03.05.2021 4 z 5

Za mě fakt povedený, i ta koncepce knihy, jak se o tom tady píše mi něřišla úplně špatná. Tahle alternativní historie mě prostě bavila, byť oboje vyvrcholení djových částí bylo takové dost urychlené.

hanzmb
14.04.2021 5 z 5

Připadá mi divný, když se v alternativní sci píše o mém mládí. Ale ty kubánský pomeranče fakt nebyly k žrádlu :-). Vidím, že autor na ty fašisty opravdu trpí. Zatím je má v každé knize. Tuhle bych asi dával malinko výše než Inferium, ale trilogie je zase o 2 levely výše. Trochu mě překvapil ten otočený styl, kdy nejprve přijde finále a pak se teprve vše vysvětluje. To by mu žádný americký scénárista nevzal :-).

jatoprectu
12.04.2021 4 z 5

Roman Bureš umí, to se musí nechat. Myslím, že brzo zkusím další jeho knihy.

Bedřich63
01.04.2021 4 z 5

Zajímavý námět, ale souhlasím s tím, že by bylo lepší knihu poskládat jinak, jak už psali někteří čtenáři přede mnou.

evilunicorn
24.03.2021 4 z 5

Pátá kniha, kterou jsem přečetl od autora a musím říct,že tak temnou,depresivní a ponurou četbu jsem nečekal.Je znát,že Bureš má za sebou i historické romány- dokáže výborně vystihnout atmosféru doby(byť fiktivní).Je to čtivé a akční,se špetkou sci-fi a člověk si jen může říkat "Díky Bohu,že to těm náckům nevyšlo". Bavilo mě to,i když Inferium mi bylo asi přece jen bližší. Pořadí částí mi nevadilo,ba právě naopak.. užíval jsem si,jak autor postupně odkrýval minulost a souvislosti.A co víc, druhá část se mi líbila asi trochu víc, stylem psaní a atmosférou mi tak nějak připomněla Mornštajnovou.Roman Bureš roste s každou další knihou a nezbývá než si to pořádně užít.

robin9739
21.03.2021 5 z 5

Velkoněmecká říše vyhrála druhou světovou válku, většina Evropy patří pod její správu. Na východě nechal šílený Adolf postavit monumentální zeď obřích rozměrů jenž měla oddělit Evropu od východu. Za zdí německá Luftwaffe zkoušela své nejnovější druhý bomb, nejen atomové ale i chemické a biologické. To uvrhlo Rusko do doby středověku. Navíc se začali u některých lidí projevovat různé druhy mutace. Jednou z nich je telekineze a tou je obdařen náš hlavní hrdina. Alexandr je si svého daru vědom, ale netuší, že ho jednou bude muset použít k něčemu strašlivému. Dokáže s jeho pomoci zachránit Evropu?

Je to druhá kniha od Romana Bureše co jsem četl. První byla "Inferium", kde se setkáváme také s nacisty. Musím říct, že tato kniha je jiná než Inferium. Je více temná, méně přímočará, hlavně druhá polovina mě hodně pohltila. Příběh je rozdělen na dvě části, které jsou časově prohozené, druhá půlka se odehrává před první. V tomhle chronologickém přehození je krása této knihy. Druhá část perfektně doplní první a ucelí celkový příběh jedné rodiny, kde každý její člen je svým způsobem hrdina. Někdo to dělá pro rodinu, jiný pro lásku a někdo se chce pomstít. Kniha je napsaná čtivě a její četba je zábavná nechybí akce, sex, utrpení, paranormální schopnosti ale i láska k rodině, boj proti režimu a hlavně chuť přežít a žít lepší život. Tohle všechno je Říše...

kokrokr
05.03.2021 3 z 5

Román dost dobře vykresluje pochmurný život v „Říši” a za „Zdí”. Je to ale jen výplň příběhu s velmi jednoduchou pointou. Na předestření zápletky stačila klidně delší povídka či novela. Tady se dá základní myšlenka románu vyjádřit takřka pár slovy a to je u tak rozsáhlého příběhu přece jen málo.

Pardubák_One
23.02.2021 4 z 5

Prekvapujúco dobrá kniha, napísaná pútavo hoci ja takéto knihy s alternatívou históriou nemusím

Fifineek
20.02.2021 5 z 5

„Život v protektorátu je stejný jako některé potraviny dovezené z Říše – s omezenou dobou trvanlivosti.“

Zajímalo vás někdy jak by vypadala Evropa a zbytek světa, kdyby Německo vyhrálo 2. světovou válku? Co vše by se pod nadvládou Hitlera změnilo? Říše od Romana Bureše vám zajisté na některé z vašich otázek odpoví.

Příběh je rozdělen do dvou části, přičemž ta první začíná na území Ruska, které je zpustošeno chemickými, biologickými a atomovými zbraněmi. Celé Rusko je od Evropy odděleno monstrózní zdí, kterou nechal vybudovat Adolf Hitler a nese po něm název Hitlerův val. Pro mnohé prostě Zeď. Hlavním hrdinou první části je mladý Alexandr, který žije za Zdí a díky radioaktivním částicím všude kolem se narodil s telekinetickými schopnostmi. Americká zpravodajská služba však o takto nadaných jedincích ví a ve spolupráci s vojáky SEALS je vykupuje a přepravuje do Ameriky, kde s nimi mají své vlastní plány.
Část druhá se odehrává dvě dekády před částí první a ukazuje život českého učitele historie z Lidic. Po úmrtí Adolfa Hitlera po něm převzal nadvládu Reinhard Heydrich, který nenávidí Čechy a rozhodl se jejich zbytky z území Čech a Moravy vysídlit do Ostlandu. Zde jsou sice zákony mírnější, ale práce je tady mnohem tvrdší. Proto hlavnímu hrdinovi nezbývá nic jiného než sklopit uši a jít s davem. A nebo ne?

O knize jsem věděl dlouhou dobu, ale dostal jsem se k ní až na začátku tohoto roku. Od autora jsem již něco málo přečetl a díky tomu jsem věděl do čeho jdu - a nepletl jsem se! Kniha mě vtáhla hned na začátku, akce postupně eskalovala až byl najednou konec první části! Druhá část tolik akční sice nebyla, ale vzato jsem byl v neustálém napětí, kdy se něco semele. Dále knize nechybí originální hlášky, výborné postavy a neskutečně dobře popsaná atmosféra v celé Říši! Hned při otevření knihy jsem si všiml, že na začátku nechybí jednoduchá mapka a po dočtení jsem zjistil, že na konci je krásný přehled všech událostí, které se staly během války a po válce.

Říši od Romana Bureše doporučuji všem milovníkům fantastiky, dystopií a historie!

milsed04
18.02.2021 5 z 5

Zajímavý mix historické fikce a fantasy. Dvě povídky týkající se jedné rodiny, obě povedené.

John6900
03.02.2021 5 z 5

První část akční a dost dobrá. Co mě ale dostalo, tak druhá část. Tak depresivní a tísnivá, ale zároveň tak čtivá a napínavá, že jsem se od ní nedokázal odtrhnout. Přečteno na jeden zátah.

soupik2012
28.01.2021 4 z 5

Román, který obsahuje dvě novely. V první řadě absolutně nechápu, z jakého důvody jsou tyto novely v časové posloupnosti prohozené. Začnu tou druhou, která je dějově první. Zeď. V té autor fantasticky vykreslil tíživou atmosféru. Podle mého názoru, poměrně reálně vyobrazil situaci jak by pravděpodobně vypadal svět, kdyby Hitler vyhrál válku. Bohužel autor nás ochudil o napětí o šanci na nějaký nečekaný zvrat. Víme totiž jak celý příběh skončí. Nechápu proč. Měla bych chuť se na to pana Bureše zeptat. I tak bych této novele dala plný počet bodů. Druhá novela Říše, začíná stejně zajímavě jako byla Zeď. Příběh za zdí je tajemný. Navíc své velké tajemství ukrývá také Alex. Bohužel po té co Alex opustí prostor za zdí je již příběh jiný. Místo tíživé atmosféry a tajemna které nám zpočátku autor nabízel, se z příběhu stává obyčejná akční jízda. Navíc se do příběhu začnou vkrádat dost nelogické kroky. A ten závěr. To bylo jako co? Ze všeho nejvíc mi to připomínalo nějaký americký komix. Druhé novele bych proto dala pouze 3 hvězdy. Audioknihu čte pan Libor Hruška a nelze mu nic vytknout.

Johny_H.
06.01.2021 5 z 5

Tak toto mě bavilo. Mé první setkání s autorem a opravdu povedené.

OldaB
28.12.2020 5 z 5

Nezvyklé řazení dvou novel, kdy ta druhá časově předchází té první. Syrové čtivo bez zbytečného balastu, které vám ještě dlouho utkví v paměti. Poměrně mrazivá možnost historie osvěžená fantasy prvky. Příjde mi, že Bureš je čím dál lepší.

Michal244
19.12.2020 5 z 5

Je to napínavá kniha, ale ze začátku jsem byl hodně zmatený. Potom jsem si nejdříve přečetl doslov a "novou historii po roce 1945" a teprve potom mi to začalo dávat trochu smysl. Začal bych koncem, potom druhou částí knihy a nakonec začátkem. Ale chápu, že to autor udělal tak úmyslně. Jinak je to zajímavé čtení, knihu jsem přečetl jedním dechem :D.

Hannah88
19.12.2020 1 z 5

Pan Bureš psát umí, proto dvě hvězdičky. Jinak velké zklamání : zajímavé téma nevyužité, zápletka v prvním dílu schematická, jakoby ušitá horkou jehlou. Druhou část jsem dočetla s přemáháním, příběhů z reálné 2. světové války týkajících se odsunů je mnoho a většinou lepších. Člověk získá dojem, že jsou zde dvě novelky slepené do jednoho románu. Ani módní ozvláštnění citáty z pseudo Wiki úroveň nezvedne, rádoby avantgardní přehození časové osy působí křečovitě. Jedna z mála E-Booků, kterou s lehkým srdcem smažu...

Uztokrutyrizek1
05.12.2020 5 z 5

Kniha je velmi dobře napsaná a líbí se mi obě části. Spisovatel podle mě velmi dobře popsal Německo v první části a bez moc s brutalitou v druhé části. Konec první části mě překvapil, sice druhý už tolik ne, což neznamená že je horší ba naopak se dokáže vyrovnat té první. A hlavně musím ocenit surovost toho příběhu, že to není žádná procházka růžovým sadem a jde vidět následky rozhodnutí, či povedený vývoj charakterů.

Knize můžu vytknout jen jednu věc a tu že se mi úplně nelíbil způsob jak Alexander přišel ke svým schopnostem, ale kdo ví třeba to možné je.

Knihu určitě doporučuji.

nacismus alternativní historie české sci-fi

Část díla

Roman Bureš