Římský člověk a jeho svět

Starověký Řím vždy patřil a bude patřit k těm kapitolám dějin světa, které k sobě poutají největší pozornost – dědictví této tisíc let trvající říše je dodnes živé a nepřehlédnutelné, ať již se jedná o sféru práva, strukturu evropských měst, či oblast vzdělanosti a umění. Je proto naprosto pochopitelné, že svazek ediční řady nakladatelství Laterza, věnovaný římskému období, přitáhl celou plejádu autorských osobností z celé řady zemí. Editor Andrea Giardina, profesor římských dějin na římské univerzitě Sapienza, uspořádal příspěvky svých italských, římských politiků a státníků, kněží a náboženských hodnostářů, právníků, vojáků, otroků a propuštěnců, rolníků, řemeslníků a obchodníků, římských chudých i banditů a lupičů. V závěrečné kapitole přibližuje proslulý znalec antických dějin Paul Veyne římský pojem francouzských, anglických, polských i kanadských kolegů a doplnil je úvodním slovem. Ve dvanácti kapitolách pak před čtenáře vystupuje svět humanitas – vztah Římanů a „těch druhých“, barbarů – lidí za hranicemi římské moci a civilizace. Jak je tomu u ediční řady Člověk a jeho svět (přítomná kniha je jejím závěrečným svazkem) zvykem, přináší tento svazek mnohostranný a poutavý obraz římských dějin, společnosti a kultury....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/217849/big_rimsky-clovek-a-jeho-svet-xNU-217849.jpg 34
Literatura naučná, Historie

Vydáno: , Vyšehrad

L'uomo romano, 1989

Kniha Římský člověk a jeho svět

Rawen616
18.09.2019

Bohužel nedočteno. Ač jsem velkým fanouškem starověké historie, tohle bylo nad mé síly. Nikoliv co se znalostí týče ale spíše stylu. Kniha je psaná neuvěřitelně nezáživně a zároveň hrozně zkratkovitě, protože se snaží nějak do každé kapitoly nacpat prakticky tisíc let vývoje pokaždé z pohledu jiné vrstvy obyvatelstva (politik, voják, kněží...). Je vám asi jasné, že pokusit se o něco takto obsáhlého v knize která nemá ani 300 stran je předem prohraný boj. Velké zklamání. Vlastně ani nevím pro koho kniha je. Pro laika je příliš odborná a neatraktivní. Pro odborníka to zase bude hrozně zdrcnutý letmý průlet.

ondra2
18.03.2019

Dočetl jsem to,jen protože nemám ve zvyku nechávat knihy nedočtené. Vcelku nuda a rozvláčnost,pouze kapitola o "banditech" byla zajímavá.Znovu číst určitě nebudu.