Říkejte si se mnou

Říkejte si se mnou https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/26288/rikejte-si-se-mnou-26288.jpg 5 71 14

alaoda
dnes 5 z 5

Kouzlo této knížky se přenáší napříč generacemi.

Knihomura
24.01.2023 5 z 5

Vracení do dětství. Tolik básniček, co jsme si říkali s maminkou.

Kontryhelka
22.01.2022 5 z 5

Nostalgické a krásné verše, na které se prostě nezapomíná.

boxas
13.02.2021 5 z 5

Také jste si vzali žlutou tužku a namalovali jste hrušku? A také jste na tuhle knížku nikdy nezapomněli?

Osice
01.01.2020 5 z 5

Vlastníme vyřazenou z knihovny. Hrubína mám moc ráda, ale tuhle jsem neznala. Schválně jsem to spočítala a znala jsem předtím jenom 4 říkanky. Autor nás v ní pomocí krátkých básniček provází celým rokem. Četly jsme s dcerou už mnohokrát a ještě určitě číst budeme. Líbí se mi, jak některé verše zní…

„Máma pere, drum, drum, drum,
až se třese celý dům.
…“
/Máma pere/

A zajímalo by mě, jak se hrála hra „fazole“ (v básničce Po škole). S touto básničkou máme spojený zážitek – dcera nevěděla, co znamená, že jich prohrál půl čepice, tak aby si dokázala představit, kolik toho asi prohrál, dala jsem jí klobouček a korálky, aby ho naplnila z půlky. Náš mimišák měl ale s korálky jiný plán, všechny (a že jich byl skoro plný kyblík) rozházel a my je pak všichni asi hodinu sbírali (je to dobré na jemnou motoriku a dělali jsme něco společně:-))

EvikU.

nepouštěj ho do chalupy,
vždyť má nohy od hlíny,
umaže nám peřiny

a podlahu taky, táto,
vždyť má nohy samé bláto." (Prší)

Teprve po letech dohledávám knihy, které se mnou čítávala prababička, a žasnu, kolik je mezi nimi Hrubína. Možná že k němu měla prababička nějaký zvláštní vztah. Zpětně mě napadá, že její předčítání mi o mnoho let později otevřelo cestu k poesii. A co víc, k české poesii.
Dodnes si pamatuji, jak si společně čteme tuhle knihu a já, asi tříletá, se ptám: „Babi, co je to skoupá?" Ach, co asi tak Hrubín udělal pro moji slovní zásobu.

„Sněží snížek, sněží
Kolem starých věží,
Běž, Jiříčku, běž,
Přines mi tu věž!

Věž je těžká, táto,
Na nohou má bláto
A na hlavě sníh,
Sotva bych ji zdvih." (Zima)

Jsou to mnohdy velice prosté verše, právě pro dítě, které se učí mluvit. A přesto dovedou být hravě tvořivé: „Honza honí skopce s kopce / Z kopce na kopec, / Viděl ho tam z naší obce / Kmotr Oukropec." A ty ilustrace Jiřího Trnky k nim neodmyslitelně patří.

stoun25
24.02.2019 5 z 5

Doopravdy krásné básně, které jsem slyšel jako malý, poté jsem je četl své dceři a brzy budu číst znova.

Péťa1950
12.01.2019 5 z 5

Jednoduché říkanky pro děti, které začínají mluvit. A milé ilustrace Jiřího Trnky.
Vezmi žlutou tužku
namaluj mi hrušku
a pod hrušku talíř
sláva, ty jsi malíř
Pamatuji si už přes 60 let.
První vydání jsem dohledala 1943

Ran
16.06.2018 3 z 5

Jsou to milé a hezké básničky pro děti.

Terezinka890
10.09.2017 5 z 5

knížka plná básniček.

Argony
22.03.2016 5 z 5

Srdeční záležitost. Máme ji s věnováním od autora.

aychend
05.05.2013 5 z 5

Tihle knížku jsem jako malá četla pořád dokola a uměla ji nazpaměť. :-)))

PiperW
26.08.2011 5 z 5

František Hrubín má krásné rýmovačky pro děti a snadno zapamatovatelné. Tatko kniha je ideální pro děti školního i předškolního ěku :)