Říkali mi Leni

Říkali mi Leni https://www.databazeknih.cz/img/books/90_/9037/bmid_rikali-mi-leni-8u0-9037.png 4 1350 259

Leni série

Leni je 11 let a žije v poválečném Německu. Sama však cítí, že se sem nějak nehodí. Je jiná, citlivá, ve škole nemá kamarádky. Nechápe jejich fašistické náboženství. Žije s maminkou, babičkou a bratrem Raulem, ale ani doma to nemá lehké. Touží po vlídném slově, po pohlazení, ale to se jí občas dostává jen od babičky. Leni má často kusé vzpomínky na nějakou jinou maminku i tatínka. Na rodiče, kteří ji drží v náručí, zpívají jí a ona cítí jejich lásku. Nakonec sama přijde na to, že není Němka, že pochází odněkud z Čech a byla ukradena svým vlastním rodičům. Ví, že tatínek už nežije, ale maminka určitě ano. Podaří se jí najít pravou maminku a dostat se zpět domů, do Československa?... celý text

malpet
31.03.2017 2 z 5

Knihu jsem našel v knihobudce na náměstí, a s chutí si jí přečetl, abych tak splnil dluh vůči povinné školní četbě, kdy mně zajímaly knihy docela jiné. Kniha je dost tendenční, ale to je pochopitelné. někdy se Leni chová jako malá blbka, někdy je až moc přechytralá. Jsem rád, že jsem knížku četl, ale asi jí zase vrátím zpět do budky a posunu dál :-)

veronika4918
24.03.2017

Hezká povinná četba na ZŠ...

Emilie1906
25.02.2017 4 z 5

Četla jsem ji jako malá v rámci povinné školní četby a dodnes ve mně zanechala hlubokou stopu jako asi žádná jiná kniha z povinné školní četby na základní škole.

28401
24.01.2017 5 z 5

I po letech, kdy byla kniha školní četbou, i dnes - příjemné čtení.

Jirinamac
17.01.2017 5 z 5

Tuto knížku jsem měla ráda už jako dítě, i když to byla povinná četba. Dneska jsem jí chtěla pouze prolistovat a hned jsem se do ní zase začetla. Doporučuji jí pro dospělé i děti. Pokračování této knížky už bylo hodně ovlivněno dobou ve které vznikala a jsem ráda, že mě minula v dětství a nebyla povinná.

HáTa94
02.01.2017 5 z 5

Krásná, smutná kniha. Srdce mi často bušilo během četby a bylo mi z toho tak nějak úzko. Příběh je silný a podtrhuje ho ještě to, že je vyprávěn onou dívkou Leni/Alenkou a ne dospělou "nezaujatou" osobou. Jsem ráda, že jsem se k ní dostala až teď a nečetla jsem ji jako malá. Řekla bych, že se hodí spíše pro dospělé nebo starší děti. Každopádně stojí za přečtení.

Matesik94
24.12.2016 5 z 5

Jako dítě mě kniha minula, poprvé jsem se k ní dostala ve svých 22 letech a jsem ráda, že jsem si ji přečetla, chytla mě hodně za srdce. Od čtení mě původně odrazovalo, že se jedná o dívčí román, ale jak jsem vzala knihu do ruky, nemohla jsem se od ní odtrhnout, dokud jsem ji nedočetla. Proto bych knihu ani tak nezařazovala do literatury pro děti a mládež, ale doporučila bych ji i dospělým.

Hannelle
15.12.2016 5 z 5

Dojemný příběh se šťastným koncem. Kniha mě už jako dítě chytla u srdíčka a i nějaká ta slzička ukápla (hlavně na konci příběhu). Pamatuji se, že jsem nechápala, jak mohlo být dítě "bez důvodu" odebráno rodičům a dáno navždy k cizím lidem, strašné! Člověka z toho mrazí...

Dakarianna
20.11.2016 5 z 5

Ve škole povinná četba, ale stejně se mi líbila. Velmi silný příběh.

Nelimilujeknihy
18.11.2016 5 z 5

Kniha byla super, mohla bych ji číst poříd dokola takže doporučuji...

Hathor89
05.11.2016 5 z 5

Tato kniha dlouho odpočívala v mé knihovně. Nakonec jsem si ji přečetla až v dospělosti … a nelituji času. Sice je zařazována do kategorie pro děti mládež, ale myslím si, že i starší v ní najdou zalíbení. Mladší budou číst příběh o dívce, která hledá maminku, starší budou zhrozeni násilnou germanizací a poválečným vývojem v Německu. Četla jsem velké množství knih o druhé světové válce, tato mé city zasáhla nenásilným podáním z pohledu malého děvčátka.

MirijamFrankl
21.08.2016 4 z 5

Moc hezké vyprávění o nelidskosti a o tom,jak malá Lenik rodině přišla.
Krásné popisy dětských her,akorát by mohla byt o meč delší.

Apollka
13.08.2016 5 z 5

Pocity Leni Friewald, její onen svět ve mně probudily velkou lítost.

any333
08.08.2016 5 z 5

Tahle kniha ukazuje, že ani v Německu nebylo vše tak úžasné, jak jsem si předtím myslela. Obyvatelstvo spustošeno válkou nemělo dost jídla a pořádné oblečení.
Bylo zajímavé, když si Leni vybavovala různé okamžiky pro ni "z onoho světa".

Makkulka
23.07.2016 5 z 5

Nádherná kniha, moc bych jí neřadila do žánru Pro děti a mládež,.Krásným jednoduchým způsobem vás vtáhne do poválečného Německa. Přečetla jsem jí jedním dechem.

Tvefisto
16.07.2016 5 z 5

Když jsem ji četla jako dítě, moc mi nedocházelo, oč tam jde. Viděla jsem jen děvčátko, které se vrátilo k mamince. Neměla jsem moc tušení o "věcech kolem", jen mi přišlo pěkné, jak to celé dopadlo. Podruhé jsem ji přečetla před rokem, za jediný den. Vím, co je germanizace, vím, jak se násilně odebíraly děti a jak byly zavlečeny do Německa a vím o tom, že jejich praví rodiče byli posílání do koncentračních táborů, ale nic z toho nebrání v tom, aby pro mě knížka ztratila své kouzlo. Jen mě z toho nyní mrazí a radši bych o oněch "věcech kolem" tušení neměla, ale bohužel, jsou součástí historie a rozhodně by to nemělo být zapomenuto.

AllyKumari
04.07.2016 5 z 5

Přišla jsem na ni při vyřazování knížek ze školní knihovny. Útlá, ohmataná... Ještě nikdy jsem tak neplakala u žádné knihy. A dokonce na dvakrát. I když člověk přečetl mnohé o druhé světové válce a historii, dojde mu díky knížkám jako tahle, jak strašný zločin je krást děti maminkám.

okureček
29.06.2016 5 z 5

Myslím si, že tuto knihu by měl znát každý. Jsem moc ráda, že jsem měla k dispozici si ji přečíst, alespoň vím, jak to v té době vypadalo a nebylo to jako peříčko jak v dnešní době. Kniha mě chytla hodně za srdce, průběh se mi moc líbil, tady není nic k řešení - 5 hvězdiček. :)

SeverusSnape
17.05.2016 5 z 5

Velice smutný avšak poutavý příběh malého děvčátka,které nic netuší,ale pomalu a jistě všemu přichází na kloub :'(

petulka.sasanka
13.03.2016 4 z 5