Říjnový seznam

Říjnový seznam https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/234744/mid_rijnovy-seznam-fXz-234744.jpg 4 806 271

Domníváte se, že už vás Deaver nemůže ničím překvapit? Může. Touto knihou. Začátek tohoto neobyčejného krimirománu najdeme vlastně na jeho konci. Alespoň podle tradičních pravidel žánru. Která ovšem Jeffery Deaver převrací na hlavu. Gabriela McKenzieová zoufale čeká na zprávy o své unesené šestileté dcerce. Konečně se otevřou dveře. Do místnosti ale nevstoupí policie ani vyjednavač. Je to únosce a v ruce drží zbraň. Ještě před dvěma dny vedla Gabriela normální život. Jak je možné, že se všechno najednou takhle zvrtlo? Nejenže má zaplatit půl miliónu dolarů jako výkupné, ale musí také odevzdat záhadný dokument nazvaný Říjnový seznam. Nikdy dříve o té listině neslyšela. Ví jen tolik, že patřila bývalému šéfovi, který uprchl před policejním vyšetřováním neznámo kam... Od nedělního večera k pátečnímu ránu se odvíjí chytře vybudovaný děj, v němž nás autor nutí neustále přehodnocovat dříve předložená fakta. A když v samotném závěru konečně vyvstane úplný obraz děje, nezbude nám než užasnout nad tím, k jakému mistrovství Deaver dovedl umění literární manipulace.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi

Vydáno: , Domino

The October List , 2013

DanielaV.
21.08.2019 1 z 5

Knížka mě hodně zklamala, téměř 250 stran se poradně nic nedělo, dej byl zmatený. Poté nastal skvělý spad, ale konec? Prislo mi jako kdyby autora samotného nebavil dej, tak to rychle ukončil. Knížku si znovu neprectu.

Mateo67
18.08.2019 3 z 5

Vybráno kvůli čtenářské výzvě. A kdyby jí nebylo , knihu bych nejpozději v půlce odložila nedočtenou, což by byla škoda. Konec byl výborně vypoentován a já si obratem knihu přečetla znova a tentokrát už jsem si zápletku vychutnala bez přeskakování. Ale Deavera jsem v tom necítila, prostě Lincoln je Lincoln:-).

VěraČamková
18.08.2019 3 z 5

Na začátek knihy jsem se musela vracet několikrát, abych si oživila souvislosti, ale jinak mě knížka bavila, závěr byl překvapivý.

evik_svistik
13.08.2019 5 z 5

Ke knize mě přivedla Čtenářská výzva, mé první setkání s J. Deaverem, jsem nadšená, dokonale promyšlené a propracované, netypické, originální, s překvapivým koncem-začátkem. Už jsem začala shánět jeho další knihy.

4xbabča
12.08.2019 3 z 5

Dost zvláštní způsob psaní knihy, chvíli trvá než se dá řádně začíst i když příběh samotný docela nebyl tak špatný, ale tento styl určitě vyhledávat nebudu.

RSR
12.08.2019 4 z 5

4* za originalitu

Katka1991
11.08.2019 2 z 5

Podle recenzí jsem od knihy čekala víc. Kniha neurazila, ale ani nenadchla.

alabra
10.08.2019 3 z 5

Oceňuji nápad psaní, průběh byl nudný a nezajímavý, poslední kapitola jakoby z jiné knihy, tak neočekávané rozuzlení, vskutku dobře utajované.

lenny_prague
10.08.2019 2 z 5

Od knihy jsem podle hodnoceni a delky cekani na ni v knihovne cekala vic. Celkem napinave vypraveni, ale styl psani pribehu od konce mi moc nevyhovoval, ztracela jsem se v tom, co vlastne “bylo potom”. Posledni tretina knihy mela ale uz vetsi spad a rozuzleni jsem uplne nepredpovidala.

RHorse
08.08.2019 2 z 5

Kniha mě ze začátku nadchla svým originálním nápadem, a to tím, že se odehrává pozpátku. Avšak poměrně rychle jsem vystřízlivěla. Nemám ráda u těchto žánrů, když vím, že mi autor něco zatajuje. Jasně, takhle to u detektivek bývá, ale nesmí to být tak okaté. Navíc mi vše přišlo dosti prvoplánové. Vše tak nalepené, moc to nedávalo smysl. Jasně, zápletka to nakonec vše rozuzlila a vysvětlila, ale bylo to takové na sílu a strašně překombinované. Oceňuji originální nápad i zápletku, kterou bych však nechala bez poslední kapitoly. Mé hodnocení je něco mezi 2-3*.

Pechule
05.08.2019 4 z 5

Souhlasím s většinou komentářů, že začíst se do knihy pár kapitol trvá, ale vyplatí se vydržet.

zuzca.h
04.08.2019 4 z 5

Začátek mě moc nebavil. Bylo trochu komplikované se zorientovat v ději vyprávěném po zpátku. Ale s přibývajícími tedy ubývajícím kapitolami se vše lepšilo a poslední kapitola, v které dojde k nečekanému rozuzlení mě opravdu dostala. Nicméně už jsme četla mnohem lepší dektektivny a 4 hvězdy jsou za ten velmi nečekaný konec.

hzd
04.08.2019 3 z 5

Tak to byla opravdu hodně zvláštní kniha. Přečetla jsem jen v rámci Knižní výzvy. Nápad psát knihu odzadu je zajímavý. Knížka mě ale moc nebavila i když konec jsem nečekala. Nebo spíš začátek ?

ivana1924
01.08.2019 2 z 5

Bohužel, asi to není můj šálek kávy. I když.... "konec" mě strašně bavil. Ale víckrát ji číst nebudu :(

Terkishead
23.07.2019 3 z 5

Vážně jsem se dlouho nudila.. a četla jen v autobusu..a to jen kvůli výzvě. Jenže autor překvapil a přichystal čtenářům překvapení, které jsem vážně ocenila a knihu jsem alespoň na posledních stránkách vzala na milost a dobře se bavila.

Warty
18.07.2019 5 z 5

Naprosto geniální. Konec (nebo vlastně začátek) jsem vůbec nečekala. Perfektně napsané a ve strhujícím tempu. Na 100% doporučuji.

Marta08
17.07.2019 3 z 5

Svěží nápad začít knihu vlastně od konce, jehož zpracování je velmi zvláštní a originální. Nic není tak, jak to vypadá a s postupujícími kapitolami se postupně odhalují skutečné záměry postav. Celé vyústění knihy je prakticky popsáno v kapitolách 1 až 6. Atraktivní formu však kazí banální příběh, který se odehrává jako na drátkách, jak je nalinkováno v posledních dvou kapitolách (respektive prvních dvou).
V klasickém stylu vyprávění by příběh neobstál, neboť je příliš banální a předvídatelný.

Yokolobuna
14.07.2019 3 z 5

Čteno jako součást Čtenářské výzvy 2019 – "6. Kniha, která má v názvu kalendářní měsíc"

Původně jsem chtěl psát tento komentář jako Deaver, tedy odzadu, ale nakonec jsem tuto myšlenku zavrhl. Ze strachu, že by se mi rozsypal jako místy autorova vize krimirománu psaného od konce.

Deaver zkusil kulišáckou věc. Jako cihly pro stavbu románu použil kapitoly, řazené proti proudu času. Snad každému však musí být jasné, že tady nic nebude tak, jak se zdá, a z vypravěče se postupem času vyklube pěkně nespolehlivý sviňák. Sviňák, jež věci prostě neopakuje. Vždyť už je jednou řekl... o pár stránek dál.

Neustálé přehodnocování autorem prezentovaných informací a děje, patří bez debat k tahounům příběhu. Sám příběh by, přiznejme si, v klasickém stylu vyprávění u čtenáře neobstál. To však zásadní problém není.

Podstatně více mi na knize vadily neskutečně klišé dialogy hlavních i vedlejších postav. Samotné rozuzlení působí dost nuceně a překombinovaně. Zvraty ve zvratu mě spíše přiměly kroutit očima než užasle převracet stránky.

Poslední (a první zároveň) kapitola vlastně nalajnuje děj, který se poté bez většího zaškobrtnutí odehraje precizně, jako pod taktovou pedantského režiséra. Samotná pointa mi přitom minimálně v postavě Daniela nepřišla tak šokující, jak bylo nejspíše zamýšleno.

Ojediněle ve svých komentářích zmiňuji překlad, ale zhovadilosti jako pití "Krvavých Marií", sledování filmu "Hanební parchanti" tloukly do očí. Úplnou záhadou je mi poté věta: "Hledal muže ve žluté košili, hledal Josepha..." ze strany 107, která moji pozornost svedla úplně špatným a nesmyslným směrem. Do celkové synopse příběhu přitom nezapadá. Že by opět nevhodný překlad?

Zakoupeno v roce 2019 za 79,- Kč z e-shopu Megaknihy.

Zkráceně? Svěží nápad, který v celkovém kontextu většinou funguje a dovede čtenáře navnadit. Plytké dialogy plné klíše postav bez charisma a vzájemné chemie bohužel čtenářské nadšení spolehlivě ochladí. Kvůli atraktivní formě bych byl ochotný leccos přehlédnout, ale překombinovaný závěr mě v jen lehce nadprůměrném hodnocení utvrdil.

Hodnocení na DK v době přečtení 78 %, Moje hodnocení 60 %

leonessa
12.07.2019 5 z 5

Fakt doporučuji, napsané úplně odlišným způsobem a to má své kouzlo. O napětí rozhodně není nouze.

Gumiczud
11.07.2019 3 z 5

Zajímavě napsaná knížka. Chvilku jsem se ztrácel, ale stačilo přečíst pár odstavců a byl jsem zase v obraze. Rozuzlení bylo pěkné, jenom určité prvky byly přehnané, snad jako by to psal scénárista Ulice.