Říjnový seznam

Říjnový seznam https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/234744/mid_rijnovy-seznam-fXz-234744.jpg 4 805 271

Domníváte se, že už vás Deaver nemůže ničím překvapit? Může. Touto knihou. Začátek tohoto neobyčejného krimirománu najdeme vlastně na jeho konci. Alespoň podle tradičních pravidel žánru. Která ovšem Jeffery Deaver převrací na hlavu. Gabriela McKenzieová zoufale čeká na zprávy o své unesené šestileté dcerce. Konečně se otevřou dveře. Do místnosti ale nevstoupí policie ani vyjednavač. Je to únosce a v ruce drží zbraň. Ještě před dvěma dny vedla Gabriela normální život. Jak je možné, že se všechno najednou takhle zvrtlo? Nejenže má zaplatit půl miliónu dolarů jako výkupné, ale musí také odevzdat záhadný dokument nazvaný Říjnový seznam. Nikdy dříve o té listině neslyšela. Ví jen tolik, že patřila bývalému šéfovi, který uprchl před policejním vyšetřováním neznámo kam... Od nedělního večera k pátečnímu ránu se odvíjí chytře vybudovaný děj, v němž nás autor nutí neustále přehodnocovat dříve předložená fakta. A když v samotném závěru konečně vyvstane úplný obraz děje, nezbude nám než užasnout nad tím, k jakému mistrovství Deaver dovedl umění literární manipulace.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi

Vydáno: , Domino

The October List , 2013

ewi
14.10.2019 3 z 5

kniha ma príliš nebavila a musela som sa do dočítania nútiť... ano, záver je zaujimavý a prekvapivý ( i ked niečo som odhadla už dopredu) , ale celkovo hodnotím knihu skor ako priemernú...

Skalara
13.10.2019 1 z 5

Druhá kniha tohoto autora bohužel mě nechytla a asi s tímto autorem nehodlám pokračovat :) Věřím že někomu se líbí a nedá na to dopustit u mě to bohužel neplatí.

Lejdus
06.10.2019 5 z 5

Byla jsem nadšená! Nečekala jsem, že kniha, ve které je konec prozrazen čtenáři hned na začátku, může mít ještě nějaký vývoj (zpětný :), ale především překvapivý. Obdivuji autora, že to skvěle promyslel, aby čtenáře zaujal až do konce/začátku příběhu.

Hana46
01.10.2019 5 z 5

Dokonalé.Nejprve jsem ji po asi polovině chtěla odložit, zdála se mi zmatená,ale zařekla jsem se a četla dál.Super nečekaný závěr.Jsem ráda, že jsem vydržela a knihu dočetla. Autor opět nezklamal.Děkuji

kozisek1
26.09.2019 5 z 5

Pro mě první setkání s tímto autorem. A musím říct,velmi zajímavá myšlenka, děj od konce. Z počátku mi to motalo hlavu, překvapivý závěr, musela jsem si ale potom přečíst znovu ten "konec"..

kofina
24.09.2019 3 z 5

Myslím, že se shodneme na tom, že hlavní "kouzlo" knihy spočívá v tom obráceném plynutí děje zpět do minulosti. Bez toho by příběh neměl ani malinký wow efekt a některé části i tak byly poměrně předvídatelné.

abssint
18.09.2019 3 z 5

Zezačátku jsem byla totálně zmatená, skoro jsem to vzdala a knížku odložila. Ale závěr skvělý. Nakonec jsem se musela vrátit k první kapitole a srovnat si celý děj v hlavě. Něco úplně nového - za mě zajímavé a za přečtní tahle kniha stála.

haWranka
17.09.2019 3 z 5

Myšlenka určitě zajímavá. Bohužel se to ale nečte moc dobře a jediné, co tak z knihy uvízne v hlavě je ten opravdu povedený konec (něco jsem prokoukla, něco ne).

garf
16.09.2019 4 z 5

jo, za ten zaver hvezdicku pridam :) ale skoro do dvou tretin knihy jsem byl utvrzovan v pocitu, ze reverzni casosled je jen obtezujici komplikace bez pridane hodnoty

Sirael440
16.09.2019 5 z 5

Velmi čtivá knížka s překvapivým závěrem.

Miliarda
15.09.2019 5 z 5

Má první kniha od Jeffreyho Deavera a rozhodně se jednalo o milé překvapení. Deaver vytvořil retrospektivně velmi napínavý příběh, v němž musíte stále přehodnocovat fakta a vytvářet si nové úsudky. Současně musím ocenit fakt, jakým způsobem autor pracuje s tempem. Naprosto přesně ví v jakých pasážích zvolnit a kde je naopak třeba, aby děj akceleroval. Nejvíc ze všeho však musím vyzdvihnout závěr knihy. Když už si myslíte, že víte jaká je motivace jednotlivých postav, autor dvěma neuvěřitelnými zápletkami zvrátí děj úplně jiným směrem a nechá čtenáře v němém údivu. Jeffrey Deaver odvedl zkrátka skvělou práci a určitě mě navnadil na další jeho knihy.

pige
08.09.2019 3 z 5

Pozpátku psaný román? Proč ne, je to zajímavá čtenářská zkušenost. Minimálně prověrka toho, jak čtenář vnímá detaily a je schopný držet linii příběhu. A ano, nakonec je všechno úplně jinak. Geniálně promyšlené.

Příběh není až tam poutavý.
Zaujala mě jen myšlenka Říjnového seznamu. Jak NIC nabude velkého významu, něco, kvůli čemu se zabíjí, něco, za čím se všichni ženou jak štvaná zvěř. (Není to tak i v našich životech?!)

JankaV80
06.09.2019 2 z 5

Deavera mám ráda, ale tahle kniha mě nezaujala. Čtení příběhu pozpátku mi přišlo těžkopádné, bohužel. Někdy jsem se musela vracet a zorientovat se, co se vlastně časově stalo, zda to na sebe navazuje. Asi to prostě není můj "šálek knihy" ....
Jsem v tomhle asi konzervativní, detektivky mám moc ráda, ale víc mi vyhovuje, když se příběh postupně vyvíjí a vrah zůstane, pokud možno, co nejdéle utajený a já můžu odhadovat, kdo to je.

Janík511
05.09.2019 4 z 5

Nebylo to vůbec špatné. Trochu něco jiného od Deavera, ale spokojená jsem byla. Mohu doporučit, pokud hledáte změnu.

xindl007
02.09.2019 5 z 5

Souhlasím s alekis. Čtení od konce není snadné, člověk se občas musí pár Kapitol vrátit a ujasnit si souvislosti. Ale stále platí, že Deaver umí zatraceně překvapit. Mistr manipulace se mu neříká pro nic za nic ????

adlenka
29.08.2019 3 z 5

Žádná super akční detektivka, ale styl psaní byl tak sugestivní, že vždy po konci kapitoly jsem automaticky mačkala na své čtečce tlačítko “zpět” místo “vpřed” :-)

alekis
28.08.2019 5 z 5

Kniha plná otazníků. Podaří se malou Sáru osvobodit ze spárů únosce, zlosyna první kategorie? A co Gabriela a sympatický Daniel, vyvine se jejich vztah k něčemu trvalejšímu? Jak se Gabriele podaří vyvléct z toho, že těžce postřelila policistu? Bude to vůbec možné? Jak sežene peníze na výkupné, když její šéf zmizel se všemi firemními, a tedy i jejími penězi? A ovšem, to nejdůležitější, nejzáhadnější... kde je a co znamená Říjnový seznam?
Čtení od konce není snadné, jsme zvyklí na jiné postupy. Ale překvapivá pointa dokonale korunuje tuto neobyčejnou detektivku. Za tu trochu námahy orientovat se v ději, psaném proti času, to podle mého názoru stojí.

jana0345
24.08.2019 2 z 5

Knihu jsem začala číst díky Čtenářské výzvě a byla pro mě velkým zklamáním. Obráceně řazené kapitoly, těžkopádné (místy až trapné) dialogy, absurdní situace. Na závěr autor až příliš tlačí na pilu ve snaze co nejvíce šokovat. Připomněl mi tím cimrmanovské "nejsem tvůj otec, jsem tvůj syn". Od Deavera si už nic nepůjčím, v tom mám jasno.

barusak1
23.08.2019 5 z 5

Deaver je pro mě jeden z nejlepších autorů a touto knihou si to potvrdil. Tak moc se mi do ní nechtělo, ale nakonec stačil den a já ji dočetla. Pro mě skvěla kniha.

Booky84
22.08.2019 5 z 5

Tahle knížka je prostě překvapující. Nikdy jsem nic podobného nečetla. Příběh vyprávěný pozpátku. Skvělé čtení, vůbec jsem se nemohla odtrhnout.