Říjnový seznam

Říjnový seznam https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/234744/mid_rijnovy-seznam-fXz-234744.jpg 4 805 271

Domníváte se, že už vás Deaver nemůže ničím překvapit? Může. Touto knihou. Začátek tohoto neobyčejného krimirománu najdeme vlastně na jeho konci. Alespoň podle tradičních pravidel žánru. Která ovšem Jeffery Deaver převrací na hlavu. Gabriela McKenzieová zoufale čeká na zprávy o své unesené šestileté dcerce. Konečně se otevřou dveře. Do místnosti ale nevstoupí policie ani vyjednavač. Je to únosce a v ruce drží zbraň. Ještě před dvěma dny vedla Gabriela normální život. Jak je možné, že se všechno najednou takhle zvrtlo? Nejenže má zaplatit půl miliónu dolarů jako výkupné, ale musí také odevzdat záhadný dokument nazvaný Říjnový seznam. Nikdy dříve o té listině neslyšela. Ví jen tolik, že patřila bývalému šéfovi, který uprchl před policejním vyšetřováním neznámo kam... Od nedělního večera k pátečnímu ránu se odvíjí chytře vybudovaný děj, v němž nás autor nutí neustále přehodnocovat dříve předložená fakta. A když v samotném závěru konečně vyvstane úplný obraz děje, nezbude nám než užasnout nad tím, k jakému mistrovství Deaver dovedl umění literární manipulace.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi

Vydáno: , Domino

The October List , 2013

Deia
02.01.2020 3 z 5

Kniha je písaná zaujímavo, v podstate od konca na začiatok. Mne to prišlo trošku zmätené, po konci každej kapitoly som chcela vedieť ako to ide ďalej, ale to som mala už vlastne prečítané :).
Kniha je napísaná veľmi "čtivo", číta sa rýchlo a dobre, stále tomu chcete prísť na kĺb. Postavy sú tiež sympatické. Čo som nečakala, bol veľmi prekvapivý koniec (respektíve začiatok), už len kvôli nemu sa to oplatí prečítať :).

Placi
31.12.2019 3 z 5

Zajímavým způsobem pojatý kriminální thriller, který běží pozpátku od konce příběhu až na jeho začátek a i tak vše dává ve výsledku smysl. Celou dobu jsem si říkal, že se nemůže na začátku stát nic velkého, když celou dobu znám konec, ale přesto jsem byl na konci překvapen a to dokonce hned dvakrát v posledních dvou kapitolách. Četl jsem však už mnohem lepší kusy.

matfan
31.12.2019 4 z 5

Líbí se mi styl - detektivka psaná od poslední kapitoly k první. Přesto zde o napětí a nečekaná odhalení není nouze.

Sobotikova
21.12.2019 3 z 5

Detektivky od Deavera mám moc ráda a tato také nebyla špatná. Obrácený čas mi ale bránil se zcela vtáhnout do děje.

leny.wood
13.12.2019 4 z 5

Tohle mě bavilo, protože číst knihu od konce k začátku není obvyklé a donutí vás to k většímu soustředění. Dopředu jsem listovala snad jen dvakrát, abych se ujistila, že mi nic neuniklo.

MadamC
13.12.2019 4 z 5

Tuto knihu jsem četla kvůli výzvě a přišla mi neskonale vhod. Po hodně dlouhé době jsem si zase přečetla detektivku a moc mě to bavilo. Byla to osvěžující změna. Od autora si určitě ještě půjčím další tituly, až si budu chtít odpočinout od mých obvyklých knih.
A to, že je to psané od konce k začátku byla jen třešnička na dortu. Občas jsem se musela vrátit kvůli nějakému jménu, které jsem si nepamatovala, kdo to byl, ale jinak super!

WowKokinko
08.12.2019 2 z 5

Závěr super ale dostat se k němu byl boj.. Tenhle styl mi nesedl :(

Macek1978
07.12.2019 3 z 5

Jeffrey - můj oblíbený autor. Holt jsou lepší i horší dny i u geniálního detektivkáře.

keiko33
16.11.2019 3 z 5

Ako celok to zle nebolo, ale autorov styl mi nevyhovoval. Prve 4/5 knihy bola dost nuda. Doslova som sa nutila to citat. Zvrat nastal az v nejakej 4 kapitole, ked sa to vsetko zacalo vyjasnovat. A kedze zaciatku som nevenovala velku pozornost, tak som si znovu musela precitat kapitolu na zaciatku knihy, cize poslednu. Proste toto ma neohurilo. Nebyt vyzvy, urcite knihu neprecitam.

Beruska18
13.11.2019 2 z 5

Poprvé jsem četla knihu psanou tímto způsobem, chvíli mi trvalo, než jsem se začetla, i když příběh samotný nebyl tak špatný, spíše mi nevyhovoval tento způsob psaní.

Sasha001
08.11.2019 5 z 5

Velmi povedená kniha. Líbil se mi styl vyprávění příběhu do minulosti a především překvapivý konec, který byl vlastně začátek toho všeho. Jeffery Deaver prostě nikdy nezklame.

Faila
06.11.2019 4 z 5

Nejdříve jsem se bála, že mě vyprávění od konce příběhu bude nudit, mást, že mi to celé nebude dávat smysl nebo že se v tom budu ztrácet. Knihu jsem přečetla během pár dní, což je zřejmě výhoda. Při delších pauzách se mohou některé detaily vytratit z paměti a nemusí vám to do sebe tak snadno zapadat. Za mě je tohle podání nejen neotřelé, ale také skvěle zvládnuté. Kniha má spád, je nesmírně napínavá a čím víc jsem se blížila ke konci/začátku, tím víc jsem byla příběhem udivená. A nadšená. Říjnový seznam mi přišel neskutečně úžasný.

Charlie
06.11.2019 4 z 5

První kniha od tohoto autora, takže jsem nevěděla, co od něj čekat. Nebudu se opakovat, že jsem ten začátek děje nečekala a že mě autor překvapil. Kvůli opačnému toku času bylo těžké se do ní začíst. Doporučuju nechat si na ni čas a přečíst ji během krátké doby. A nebo po první kapitole přečíst znovu poslední.

Olous1
03.11.2019 4 z 5

No nejprve mě toto dílo moc nebavilo,ale postupně se to zlepšilo. Za mě zlatý střed. A další kniha do čtenářské výzvy.

Petrasim
29.10.2019 5 z 5

Skvělá kniha. Překvapivý konec-začátek. Hlavně je vidět, že člověk nemá dát na první dojem, protože všechno může být úplně jinak než jak to na první pohled vypadá.

mataj
28.10.2019 5 z 5

Kniha psaná od konce k začátku příběhu je jedinečná a neotřelá. Rozuzlení bylo nečekané. Jsem nadmíru spokojená...

jana1976
21.10.2019 5 z 5

Krásně vše do sebe zapadalo. Ten konec/začátek... prostě to mě dostalo.

raty
18.10.2019 5 z 5

Kniha psaná od konce k začátku? Nikdy předtím jsem nic podobného nečetla. Tohle nebylo to dnes tolik moderní postupné odkrývání skutečností. Při čtení téměř každé kapitoly jsem si udělala nějaký závěr, ten pak autor rozmetal hned v té další, která popisovala, co se dělo krátkou dobu předtím. A ani jednou mě nenapadlo, co bude ve dvou kapitolách na konci knihy.

Gibis
15.10.2019 3 z 5

Na úvod musím říct, že jsem systematický člověk, který ve všem potřebuje řád. Takže stejně jako mě rozčilují komiksy manga, která se čtou jakoby pozpátku a ještě k tomu zprava doleva, moc se mi nechtělo ani do knihy, která se odvíjí od konce k začátku. Navíc to na mě celou dobu působilo spíše jako ženský román s detektivní zápletkou, což je naprosto netypický Deaver. Na druhou stranu jsem byla dost zvědavá, co za tím vším vězí a poslední dvě kapitoly, nebo v tomto případě vlastně první dvě kapitoly byly dost velkým překvapením. Rozhodně smekám před Deaverovým uměním něco takového do detailu promyslet a nechat do sebe zapadnout všechny dílky skládačky.

Irsaf
14.10.2019 5 z 5

Nejdřív mě kniha moc nebavila a ten postup od konce na začátek mi přišel zvláštní... Ale začátek-závěr to dost napravil a byl opravdu překvapením...