Říjnový seznam

Říjnový seznam https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/234744/mid_rijnovy-seznam-fXz-234744.jpg 4 806 271

Domníváte se, že už vás Deaver nemůže ničím překvapit? Může. Touto knihou. Začátek tohoto neobyčejného krimirománu najdeme vlastně na jeho konci. Alespoň podle tradičních pravidel žánru. Která ovšem Jeffery Deaver převrací na hlavu. Gabriela McKenzieová zoufale čeká na zprávy o své unesené šestileté dcerce. Konečně se otevřou dveře. Do místnosti ale nevstoupí policie ani vyjednavač. Je to únosce a v ruce drží zbraň. Ještě před dvěma dny vedla Gabriela normální život. Jak je možné, že se všechno najednou takhle zvrtlo? Nejenže má zaplatit půl miliónu dolarů jako výkupné, ale musí také odevzdat záhadný dokument nazvaný Říjnový seznam. Nikdy dříve o té listině neslyšela. Ví jen tolik, že patřila bývalému šéfovi, který uprchl před policejním vyšetřováním neznámo kam... Od nedělního večera k pátečnímu ránu se odvíjí chytře vybudovaný děj, v němž nás autor nutí neustále přehodnocovat dříve předložená fakta. A když v samotném závěru konečně vyvstane úplný obraz děje, nezbude nám než užasnout nad tím, k jakému mistrovství Deaver dovedl umění literární manipulace.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Domino

The October List , 2013

Dida86
10.03.2021 5 z 5

Skvělý příběh. Že začátku jsem si chtěla knihu přečíst od konce (začátku) ale jsem ráda že jsem to neudělala :)

Ticiana
12.02.2021 4 z 5

Kniha je hodne dobre napsana. Vsechno se prevraci, i kdyz ja podezreni mela. I kdyz tady je tok casu obracenej, mozna je to i lepsi. Hodne specificka kniha.

kolacky
08.02.2021 5 z 5

Čím déle jsem četla, tím častěji jsem si říkala - Kdo je tady sakra vlastně kladný hrdina??? Moc dobré čtení.

Havrnka
28.01.2021 4 z 5

Zvláštně napsaná kniha. Trochu jsem se v ději ztrácela, tak jsem se i několikrát vracela k již přečtenému textu.

radkanin
19.01.2021 3 z 5

Napad knihy psane dejove pozpatku je zrejme dost narocne, vysledek vsak neni az tak uchvacujici. Kniha se presto cte pomerne dobre, ale jakoby tomu chybela vetsi stava. SPOILER, vyvoj je celkem predvidatelny nebo tusitelny..zvrat/zamotanec na konci je necekany a vlastne prijemne prekvapeni cele knihy.

nangijala
14.01.2021 4 z 5

Zajímavá kniha, podobnou originalitu jsem četla poprvé. Samotný příběh bez ohledu na retrospektivu je pro mě detektivka bez nějakého zvláštního náboje a napětí. Během čtení jsem občas měla zvláštní pocit, že je tam něco divně, tj. takové momenty, které přispěly k předvídatelnosti děje. Nevím, zda to byl autorův záměr, ale chování a jednání některých postav pro mě bylo tak nereálné, že jsem jim vůbec nevěřila, takže jsem možná o to víc přemýšlela, jak to všechno vlastně je. A právě za to a za náročnost zpracování přidávám čtvrtou hvězdu.

veverrka11
13.01.2021 4 z 5

kniha je originální svým způsobem vyprávění, díky kterému vám trvá poměrně dlouho se zorientovat v postavách i ději. A když už si myslíte, že víte všechno a dočtete se o té nejdůležitější události, autor překvapí totálním dějovým zvratem a sebere vám všechny iluze :-)

Sammy.Boy
09.11.2020 4 z 5

Musím přiznat, že mi nějakou chvíli trvalo se začíst (zhruba tak do poloviny knihy), neustále jsem se totiž musel soustředit na originální styl psaní (od konce k začátku). Jakmile jsem se pak už začal v ději orientovat a ŘÍJNOVÝ SEZNAM nabíral na obrátkách, nezbývalo mi než žasnout nad tím, jak do sebe začalo všechno perfektně a překvapivě zapadat. Příště bych možná vynechal fotky v úvodu každé kapitoly, ani jsem je moc nevnímal.

jaroiva
15.09.2020 5 z 5

Zpočátku, teda od konce, mě to moc nebavilo, ztrácela jsem se v postavách, Daniel byl ale poměrně brzo jasný...
Ovšem pak, jak děj postupoval k začátku, bylo to víc a víc na bednu, a po dočtení kapitoly 1 jsem si musela přečíst ještě znovu začátek /konec... Jestli Vám můj komentář připadá zmatený, dávejte při čtení této knihy větší pozor než já :)
Ale užila jsem si to. Určitě zajímavý koncept vyprávění.

Stanas513
14.09.2020 5 z 5

(SPOILER) Docela mě to dostalo. Hned od začátku (nebo od konce) jsem odhadla Daniela jako záporňáka, ale u Gabriely jsem byla docela mile překvapena. Ano, do konce jsem si pořád musela přehrávat v hlavě předchozí kapitoly. Dobře napsáno.

zimolka
03.09.2020 3 z 5

Zajímavý nápad psát knihu od konce,ale styl mě nějak nesedl.

Berta099
14.08.2020 5 z 5

Zajímavé obdivuhodné

Sůvička4
19.07.2020 3 z 5

Zajímavý nápad, vlastně nevím, co bude důležité z konce sledovat a veci nejsou tak jasné jak na první pohled vypadají.... Vlastně typem psaní jako ze života. Napadla mě paralela s tím, jak běžně v životě někoho poznám a vidím jeho přítomnost a teprve postupně se dozvídám o jeho minulosti a začínám trochu rozumět, proč je z něj nyní takový člověk. V příběhu jsem se občas vracela k prvním kapitolám, když jsem se dozvěděla nové souvislosti a nepamatovala jsem si přesně jak to dopadlo :-). Víc mi ale vyhovuje běžné časové odkrývání příběhu. Také jsem měla pocit finální překombinovanosti a dějem nabité rychlé vyústění (teda začátek příběhu :-). Je těžko uvěřitelné, co se stihlo v prvních pár hodinách stát.

Forest66
28.04.2020 2 z 5

Psát knihu odzadu je rozhodně náročné, ale už jsem četl lepší. I když se děj poněkud vlekl, nebylo to úplně špatné, i když celé dost nepravděpodobné. Za ten konec (nebo spíš začátek) musím já naopak hvězdičku ubrat, protože to už bylo hodně překombinované

lenkaBajza
05.02.2020 3 z 5

Oceňuji netradiční zpracování pozpátku, myslím, že bylo povedené (dávalo smysl). Krátké kapitolky přidávaly na svižnosti četby.
Ale děj nebyl nijak zvlášť překvapivý. Hodnotím jako slabší průměr.

jennefer
19.01.2020 4 z 5

Myslela jsem, že si u této knihy odpočinu. A ono ne :-D Mám ráda takovýto typ časové osy, u filmu Memento jsem snad ani nedýchala. A Deaverovi se to povedlo úplně dokonale, hltala jsem každou kapitolu, každý zvrat. A ta poslední kapitola, prostě paráda. Velmi milé překvapení.

KaterinaS13
14.01.2020 3 z 5

Zajímava hlavně tím, že děj běží pozpátku...

bedkniha
08.01.2020 4 z 5

Mám úplně stejný názor a reakci jako twiggynka

twiggynka
08.01.2020 4 z 5

původně bylo v plánu dát 3 hvězdičky, ale konec ( tedy) začátek mě tak překvapil, že jsem dala o jednu víc! Tušila jsem, že tam bude něco úplně jinak, ale až tak jsem to nečekala.

girdi
07.01.2020 4 z 5

"Od konce k začátku" - nedokázala jsem si to moc představit a výsledek mě nadchnul. Smekám pomyslný klobouček, protože autor podle mě z té formy vytěžil, co mohl a mě rozhodně několikrát překvapil. Knihu je rozhodně dobré číst "na jeden zátah", jinak budete pravděpodobně tápat, kdo co proč a jak. Za mě velmi milé krimi překvapení :-)