Říjnový seznam

Říjnový seznam https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/234744/mid_rijnovy-seznam-fXz-234744.jpg 4 806 271

Domníváte se, že už vás Deaver nemůže ničím překvapit? Může. Touto knihou. Začátek tohoto neobyčejného krimirománu najdeme vlastně na jeho konci. Alespoň podle tradičních pravidel žánru. Která ovšem Jeffery Deaver převrací na hlavu. Gabriela McKenzieová zoufale čeká na zprávy o své unesené šestileté dcerce. Konečně se otevřou dveře. Do místnosti ale nevstoupí policie ani vyjednavač. Je to únosce a v ruce drží zbraň. Ještě před dvěma dny vedla Gabriela normální život. Jak je možné, že se všechno najednou takhle zvrtlo? Nejenže má zaplatit půl miliónu dolarů jako výkupné, ale musí také odevzdat záhadný dokument nazvaný Říjnový seznam. Nikdy dříve o té listině neslyšela. Ví jen tolik, že patřila bývalému šéfovi, který uprchl před policejním vyšetřováním neznámo kam... Od nedělního večera k pátečnímu ránu se odvíjí chytře vybudovaný děj, v němž nás autor nutí neustále přehodnocovat dříve předložená fakta. A když v samotném závěru konečně vyvstane úplný obraz děje, nezbude nám než užasnout nad tím, k jakému mistrovství Deaver dovedl umění literární manipulace.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Domino

The October List , 2013

Hella
26.03.2016 1 z 5

Uáááá! Strašlivě mě tenhle způsob vyprávění nebavil. Dočetla jsem do 160. stránky a s pocitem, že marním několik hodin svého života, jsem knihu definitivně odložila. Jo jo, já vím, že na konci přijde zvrat a všechno je jinak (nakoukla jsem), ale ani tak mě to nedonutilo dohrabat se ke konci postupně.

astina
25.03.2016 5 z 5

Musím souhlasit s většinou komentářů - autor je neskutečný talent, knihu jsem přečetla doslova jedním dechem. Za mě plný počet hvězdiček za nečekaný konec

RomanaH
10.03.2016 5 z 5

Při čtení knížky jsem chtěla dát tak čtyři hvězdičky, ale když jsem dočetla nakonec - vlastně na začátek ... a potom si přečetla ještě jednou první = poslední kapitolu, tak smekám a dávám pět :-)

Peris
27.02.2016 5 z 5

Velice dobře napsáno - a na konec něčekaný začátek. Všechno je jinak ...

derminator
26.02.2016 5 z 5

Jak přibývalo stránek to bylo čím dál tím lepší. Nečekal jsem, že kniha psaná od konce může být takto dobrá. Fabulace zde byla výborná a konec knihy neměl chybu za mě jednoznačně doporučuji a dávám 85%.

qydko
05.02.2016 4 z 5

Mám knihy od Deavera ráda, tak jsem zkusila i tohle. Nápad s detektivkou psanou od konce mě zaujal, tak jsem čekala, co bude. Zezačátku jsem se trochu ztrácela, pak jsem se zorientovala a asi od půlky knihy jsem začala tušit konec... tedy pardon, začátek. Možná z toho mohl takový pan spisovatel dostat trošku víc... proto jenom čtyři hvězdičky.

Eva88
01.02.2016 4 z 5

Čtivý, napínavý a vzrušující příběh. Přečetla jsem převážnou většinu Deaverových knih a tato je opravdu jiná. Vůbec bych nepodceňovala schopnost napsat knihu pozpátku. Skvělý nápad. Jako vždy nečekané zvraty, naprostá spokojenost. Jen jsem se malinko bála, že se nedozvíme, kterému herci je jedna z hlavních postav podobná, ale i toto bylo zodpovězeno, takže nemám co vytknout. :-))

saez
14.01.2016 5 z 5

V půlce knihy, jsem si říkala, že si jí budu muset přečíst ještě jednou odzadu, abych pochopila. A pak, najednou... v poslední kapitole se to všechno brilantně spojilo dohromady. Zajímavý zážitek.

lampernaqui
10.01.2016 3 z 5

Rozmýšlel jsem mezi třemi a čtyřmi hvězdami, nakonec jsem dal horší hodnocení, protože i přesto, že se to četlo dobře a vše do sebe zapadalo, tak všechny Deaverovské zvraty se dají už dopředu předpovědět... Nejvíc mě dostane, až jednou skončí knížku, kdy policisté dopadnou vraha... a nic víc. A přiznám se, že na tenhle jeho román se těším. Tady kombinoval a kombinoval, poslední kapitola mi přišla celkem zbytečná, ale dobře. Přečetlo se to za jeden den, odsýpalo to a člověk se v tom neztrácel.

vangog
07.01.2016 4 z 5

Až na to,že to vzal odzadu tak bych řekl,že to není zase až takové překvapení.Včetně několika obratů v ději na závěr.
Číst se to rozhodně dá a kdo má rád Deavera tak určitě nebude zklamaný.

eNRek
02.01.2016 5 z 5

Klobouk dolů, že autor něco takového vymyslel. Výborná!

M.S.
30.12.2015 3 z 5

Popravdě, tohle pro mě bylo jedno velké zklamání. Po knize jsem sáhla po tom, co jsem četla spousty kladných recenzí, ať už na obsah knihy nebo její zpracování. Deavera obdivuji za to, že celkem hezky pojal psaní příběhu od konce do začátku, ale podobné knihy jsem už četla, a i když příběh nebyl takový "velký", bavilo mě to víc. A tím se dostáváme k další věci - zápletka mi přišla přehnaná a neuvěřitelná, dokonce bych ji nazvala "jako z amerického filmu." Kdybych od knihy tolik nečekala, pravděpodobně bych byla nadšenější, ovšem všechny "overrated" recenze udělaly své. Za mě silnější průměr.

Evča K.
27.12.2015 3 z 5

Asi jsem čekala něco víc, byla to první kniha, kterou jsem od p. Deavera četla. Začátek mi moc nesedl, bylo nezvyklé číst knihu od konce k začátku. Nejlepší byla poslední třetina knihy, kdy se děj více rozjel a kniha se pak dočetla sama.

Jack Bauer
22.11.2015 3 z 5

Ano, souhlasím, skvělé dílo, mistrovsky napsaná kniha, ale zas taková bomba to není, zaujaly mě až poslední kapitoly, které celý příběh obrátily naruby, ale dlouho jsem se nemohl pořádně začíst a ze začátku jsem to chtěl dokonce vzdát. Rozhodně stojí za přečtení a čtenář musí vydržet do konce, ale Deaver má mnohem lepší knihy.

rubit
20.11.2015 3 z 5

Jako experiment zajímavé, ale více takových knížek bych číst nechtěla. Pokud jsem knihu necetla na jeden zátah, často jsem se v ději ztrácela a nedokázala si někdy vybavit souvislost právě cteneho děje s jiz popsaným, musela jsem listovat zpět. Také mě to moc nebavilo a konec jsem odhadla již v půlce knihy. Obdivuji autora, že dokázal napsat knihu tímto způsobem, ale mezi nejlepší knížky od tohoto spisovatele se rozhodne nezařadila, zůstanou věrná klasickým příběhům a zejména Lincolnu Rhymeovi.

Mikako
19.11.2015 3 z 5

Hrozně jsem se na tuto knihu těšila! Ale četla jsem ji dlouhých čtrnáct dní. Vůbec mě to nebavilo, při čtení jsem se často přistihla, že mám myšlenky někde úplně jinde. Zajímavé pro mě začaly být poslední asi čtyři kapitoly. Ale po dočtení jsem musela nalistovat znovu začátek knihy, protože už jsem vůbec nevěděla, jakou větu Gabriela vykřikla! Kniha si určitě nezaslouží méně než tři hvězdy, protože originalitu jí nelze upřít a překvapivý konec můj dojem přece jen o něco vylepšil. Nicméně jsem čekala větší bombu :-)

stevefin
14.11.2015 4 z 5

Začátek knihy byl hodně obyčejný a trochu nezáživný, ale pak nastal obrat a knihu jsem dočetl takřka jedním dechem...

kikies
08.11.2015 4 z 5

Tohle je vážně umění a věřím tomu, že pro autora to byla neskutečná výzva, kterou si parádně užil. Lze to považovat za zajímavý a vydařený experiment, ale upřímně, vraťme se radši k běžně používané časové posloupnosti děje - více podobných děl by asi knižní trh neunesl. Pro čtenáře není jednoduché orientovat se, pokud čas plyne opačným směrem. Moc mi nesedly fotografie vložené na začátku každé kapitoly, možná to byl záměr a nebo šlo jen o nekvalitní kopii, každopádně jsem mnohdy nebyla schopná rozlišit, co na nich je a proč tam vlastně jsou (zjišťovat jejich význam po přečtení knihy už mi nepřišlo vůbec lákavé), působily na mě spíše zbytečně a rušivě. Příběh jako takový byl skvělý a tak jak byl podaný, byl výborný - mám slabost pro geniální padouchy s dopodrobna promyšlenými plány. Určitě vyzkouším i další Deaverova díla.

kachnch
01.11.2015 4 z 5

Než jsem se dostala k posledním kapitolám, nepřipadal mi příběh ničím zajímavý, ale konec je opravdu... wau. Překvápko ze strany Daniela mě nenadchlo, trošku jsem něco podobného čekala, ale z úplně poslední kapitoly mi spadla brada a rozuzlení se mi moc líbilo!

Gysna
30.10.2015

Ještě v polovině jsem si říkala, že to snad ani nemůže být Deaver. Obyčejný nezáživný příběh. Chtěla jsem ji odložit. Ale v posledních 3-4 kapitolách změna o 180 ° a teprve teď ta kniha dostala spád a závěr bezva. Rozhodně stojí za přečtení.