Řídit socialismus jako firmu: Technokratické vládnutí v Československu, 1956–1989 https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/414277/bmid_ridit-socialismus-jako-firmu-techno-kxb-414277.jpg 4 3 0

Politiku jako střetávání odlišných pohledů na fungování společnosti a hospodářství je podle technokratického myšlení možné nahradit chladně racionální ekonomickou kalkulací. Stát a společnost se tak stávají jedním velkým podnikem, který spravují nepolitičtí odborníci. Hospodářská výkonnost a odstranění politických sporů jsou cestou k blahobytu a stabilitě. Ačkoliv ideální technokracie nikdy nevznikla, myšlenka, že je nutné řídit stát jako firmu, našla vlivné stoupence v různých politických a regionálních kontextech. Československo v době vlády KSČ nebylo výjimkou. Tato kniha ukazuje, že technokratický socialismus, který se prosadil v Československu po roce 1968, nebyl negací pražského jara. Naopak, „normalizační“ důraz na vládnutí prostřednictvím expertů a na hospodářskou výkonnost byl pragmatickým navázáním na technokratické tendence přítomné v reformním komunismu šedesátých let.... celý text

socialismus české dějiny 2. pol. 20. století

Kniha Řídit socialismus jako firmu: Technokratické vládnutí v Československu, 1956–1989 je v