Řezníkův chlapec

Nejnapínavější román o lovci a jeho oběti od vydání knihy Den pro Šakala. Skvělý, vzrušující thriller, připomínající díla G. Greena! Jedinečný, chytrý, tajuplný. Kniha získala cenu E. A. Poea.

https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/34741/reznikuv-chlapec-Y8e-34741.jpg 3.839

Řezníkův chlapec 1.

Literatura světová, Thrillery
Vydáno, Doplněk

The Butcher´s Boy, 1982

Kniha Řezníkův chlapec

Madla81

Na to, že je kniha ověnčena cenou Edgara Alana Poe a opěvována mnohými kritiky, mě příliš nenadchla. kniha psaná z pohledu anonymního nájemného zabijáka, u kterého neznáme jméno, věk a v podstatě ani vzhled je taková ... nijaká. Když ji srovnám třeba s knihou Thomase Harrise Cari Mora, je Řezníkův učeň naprosto průměrná kniha. V některých příliš popisných pasážích o Las Vegas či úřednické práci na FBI jsem se dokonce vyloženě nudila. Je to takové ucourané, chybí spád, děj a adrenalin.
V každé kapitole se střídá postava, z jejíhož úhlu je příběh vyprávěn (zabiják kontra mladičká zaměstanankyně kriminálního úřadu), ale vzhledem k tomu, že oba tak rozdílní představitelé měli stejný styl vyjadřování, bylo občas dost těžké odlišit, o kom právě čtete. Za mě tedy horší průměr.

Ava365
09.09.2020

Thomas Perry prostě umí psát. V jeho knihách je napětí, dobrodružství, ale i nevšední humor.

MisaK81
21.06.2020

Ač nejsem asi úplně cílová skupina a knihu jsem zařadila jen díky čtenářské výzvě, musím říct, že to bylo dobré počtení. Mělo to spád a dost mě bavil fakt, že jsem profesionálnímu vrahovi vlastně fandila, tak dobře byla jeho postava napsaná.

anebar
06.06.2020

Psychologie postav byla zpracována dobře, ale něco tomu chybělo. Možná mi nesedlo prostředí zakomponované do Las Vegas. I když je kniha odměněna cenou E. A. Poe, nemohu ji dát víc, než 3 hvězdy.

ludek.n
21.02.2020

Podle obálky by se mohlo zdát, že Řezníkův chlapec je literární bomba nejvyšší svítivosti - cena E. A. Poea za nejlepší detektivní román roku a nadšené superlativy z per recenzentů. Ovšem ve skutečnosti to zas až takový bestseller není. Nakoukneme sice do psychologie nájemného zabijáka i do hlavy analytičky Ministerstva spravedlnosti, ale o tom, že by to bylo jedinečné či tajuplné čtení (nebo snad nejnapínavější román všech dob), by se dalo polemizovat a vést nekonečné panelové diskuze. Perryho vyprávění prostě nestrhne čtenáře s sebou, ať dělá, co dělá. Koneckonců podezírám autora, že se o něco takového ani nesnaží. Perry prostě a jednoduše vypráví svůj příběh ze světa organizovaného zločinu. Se zabíjením si vrásky nedělá a se zápletkou se také dvakrát nepárá. Zpočátku mi dost vadilo střídání jednotlivých aktérů dramatu, kteří se měnili nejen s kapitolami, ale často i v jejich průběhu, takže někdy nebylo vůbec jasné, kdo je zrovna v centru dění (tím spíše, že autor zvolil pro všechny charaktery jeden unifikovaný styl vyjadřování). Také finále mi tepovou frekvenci nijak nezvýšilo, spíše naopak. Řezníkův chlapec v celkovém náhledu neurazí, ale ani nenadchne.

LuciusKey
04.03.2019

Mým nejoblíbenějším Perryho dílem je Ostrov, který trošku vybočuje z jeho „univerza“.

Řezníkův CHLAPEC nevybočuje vůbec, ale Perry má i čtivější kousky.

Nechápu proč není zachován název z prvního českého vydání, a to Řezníkův chlapec.
Na slastné tři vteřiny jsem si myslel, že je to nějaká novinka od mého oblíbeného autora, ale pak přišlo vystřízlivění.

trudoš
05.02.2019

„Budova federálního úřadu byla pozůstatkem z doby, kdy federální politici rádi připomínali sobě i svým voličům, že je to konec konců přece jen úřad samotné vlády Spojených států. Byla obrovská, se spoustou korintských sloupů, které nic nedržely - nic než veřejnost v patřičné úctě a bázni.“
U nás nepříliš známý Thomas Perry je jedním z těch autorů, jež umějí vyvážit napětí s humorem. Pravda, dosti černým humorem, ale ten už k thrillerům tak nějak patří. Perryho talent přitom spočívá v chytlavé stylistice, okořeněné notnou dávkou ironie. V Řezníkově chlapci rozehrává zabijáckou anabázi, kdy první půlku sledujeme děj z pohledu policejní analytičky, snažící se zorientovat v sérii nájemných vražd a špinavého byznysu. Druhá část pak nabízí rozuzlení, protože průvodcem událostí je tentokrát inkriminovaný zabiják. Ten dle očekávání kličkuje v dosti nezáviděníhodné situaci, z níž mu nezbývá, než se pěkně postaru prostřílet. Je to vtipné, cynické a jednoduché - v mém případě ideální kombinace.

mira.k
16.09.2017

Slabší kniha. Ostatní se mi líbily víc. Ale možná, že až si ji přečtu podruhé, změním názor. Autor je to špičkový.

Thomas Perry
americká, 1947