Rez & záře hvězd

Rez & záře hvězd https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/426989/bmid_rez-a-zare-hvezd-j9X-426989.jpg 4 315 91

Camden, New Jersey, 1948. Když jedenáctiletá Sally Hornerová ukradne z místního supermarketu notes, netuší, že ji sleduje dvaapadesátiletý Frank Salle. Salle je čerstvě propuštěný z vězení a nyní se chystá k útoku. Před obchodem ji napadne a přesvědčí ji, že je agent FBI a může ji okamžitě zatknout – pokud neudělá, co jí řekne. Tento děsivý román se vydává po stopách následujících dvou let, během kterých Frank duševně i tělesně týrá Sally cestou na západ do San José, a navždy tak změní její život, stejně jako životy její rodiny, přátel a těch, které potkají cestou. V této strhující knize, založené na skutečném příběhu oběti Sally Hornerové a jejího únosce, který šokoval Ameriku a inspiroval Vladimira Nabokova k napsání kontroverzní a legendární Lolity, dává oceněná spisovatelka T. Greenwoodová slovo samotné Sally.... celý text

Literatura světová , Thrillery

Vydáno: , Kontrast

Rust & Stardust , 2018

escapelle
15.08.2022 5 z 5

Celou dobu jsem měla za to, že závěr může být jen jeden. Uteče – neuteče. Ok, inspirace pro Lolitu, tak možná ještě, že by se snad zamilovala?
Takže to, jak to celé se Sally skončilo mě překvapilo hodně.
Doporučuji.

Bibi23
06.08.2022 5 z 5

Moc krásná kniha, velmi věrohodně popsaný příběh. Prožívala jsem s hrdinkou každou emoci. Škoda, že po "radosti" přišel takový konec.

aishimizu
06.07.2022 5 z 5

Nesmírně znepokojivá kniha. Tolik jsem doufala, že návrat Sally bude sluníčkovej a šťastnej... a dopadlo to tak, jak to dopadlo. Dva dlouhý roky čekala, až se bude moct vrátit domů. Při čtení jsem cítila neskutečnou bezmoc. Ten úzkostnej pocit mě jen tak neopustí.

monishek
06.06.2022 4 z 5

Dočteno a mám tak smíšené pocity. Ale za prvé jsem ráda, že znám smysl červené stuhy na obálce. A teď k obsahu. Taková neuvěřitelná dětská naivita, že mi bylo té holčičky tak lito. Říkala jsem si proč mu pořád důvěřuje a nechce utéct zpátky domu. Ocenila jsem, ze autorka sexuální scény napsala decentně. Sama uvádí, ze sled událostí a prostředí jsou podle skutečnosti, vnitřní život postav je pouze fikce. Celkově se mi příběh líbil, styl jakým to bylo napsané, ze jsme měli na situaci několik pohledu, byť z autorčiny fantazie. Ale ten závěr, ten konec Sally mě tak zasáhl a bohužel tohle fikce nebyla. Nakonec jednu hvězdičku ubírám, něco mi tam na plný počet chybělo.

blackoutzuzi
13.05.2022 5 z 5

Příběh unesené 11leté Sally. Srdcervoucí, šokující, ze kterého vám pukne srdce a který vám už nikdy nezmizí z paměti!
Psán s neuvěřitelnou lehkostí, bylo cítit, že se autorka snaží podat všechny ty hrůzy citlivě, aby je čtenář zvládl vstřebat a rozdýchat... Nemám slov, tohle si rozhodně přečtěte!

zsykorova
16.04.2022 5 z 5

(SPOILER) Jelikož je Lolita taková moje guilty pleasure, tuhle krásku jsem si nemohla nechat ujít. Knížka i film mě tak šokovaly, že když jsem náhodou narazila na Rez & záře hvězd, bylo mi jasné, že tuhle knížku musím přečíst.
Příběh Sally je za mě mnohem horší než Lolitin. Oba jsou strašné a nechutné, ale když si uvědomím, že Sally se tohle doopravdy stalo, je mi z toho na zvracení. Líbily se mi kapitoly z pohledu jiných postav, dozvěděla jsem se, jak se cítily. I když mi tam trošku chyběly kapitoly z pohledu Franka - myslím, že by to bylo zajímavé doplnění a dozvěděli bychom se, proč to vlastně dělal (i když si to můžeme domyslet). Abych pravdu řekla, konec mě naprosto šokoval a absolutně jsem to nečekala. Těšila jsem se, že se Sally vrátí domů a všechno se spraví, ale nakonec tohle? Chudák holka. Knihu hodnotím velmi kladně, je to skvělý román, který popisuje to, co inspirovalo Nabokova k napsání Lolity.

soukroma
26.02.2022 5 z 5

Děsivý, ale výtečně napsaný román: neuvěřitelný příběh z jakéhokoli pohledu, o to neuvěřitelnější, že se skutečně stal pár let po konci světové války v USA. Knihu jsem prolétla na jediný zátah, skončila jsem nad ránem (ke spaní tedy četba vhodná není), protože jsem chtěla vědět, jak to celé dopadlo - ale takový závěr jsem tedy rozhodně nečekala...
Autorka se držela faktů, ale připustila nutnou fabulaci u hlavních hrdinů, jejich myšlení a konání, ovšem ve výsledku nám předložila naprosto fascinující děj a převelice uvěřitelné postavy, i když ne na každém kroku s nimi budeme sympatizovat, nicméně s nimi budeme soucítit a dojímat se nad celou situací.
Výborné ztvárnění myšlení malé holčičky a důvodů pro snadnou manipulaci z pohledu dospělého. Rozporuplná postava matky, kterou hodně omezovaly vlastní zdravotní problémy a bolesti i nepříjemná minulost se ztrátou dvou manželů. Průměrná postava starší sestry hlavní hrdinky, milující, ale žijící již jinde, těhotné a později zapřažené do péče o miminko. Skvělá postava jejího muže, tedy švagra hrdinky, který udělal maximum pro její hledání a záchranu, přiměl k tomu i zhroucenou rodinu - skoro neuvěřitelný kladný hrdina, ale zase to jedním rozhovorem autorka dovedla vysvětlit nejen čtenáři i jeho vlastní ženě: hrdinku znal celý život a déle celou rodinu své nastávající a tuto rodinu miloval pro její klid a pohodu. Mj. tato konfrontace mezi nejbližšími na mne zapůsobila skoro nejvíc, převelice dojemné. I další postavy, méně zainteresovaní, nicméně s důležitým vlivem na vývoj příběhu, jsou představeny věrohodně.
Působivé, smutné, děsivé, uvěřitelné.

Později jsem si všimla originálního titulu, Rust & Stardust, který se rýmoval, ale nijak zvlášť se nezobrazil v českém překladu...

Nixa
04.02.2022 5 z 5

Nepamatuji si, která kniha by mi během čtení tak moc lámala srdce jako převě tahle... S každou stránkou jsem měla strach co se malé Sally stane.
Kniha to byla skvělá, ale ten příběh byl prostě hrozný. Měla jsem strašný vztek na lidi, kteří jsou schopní takhle moc dětem ublížit. Měla jsem vztek i na společnost a že se tohle vůbec mohlo stát. No a taky mě hodně mrzí jaký nespravedlivý konec na Sally čekal.

makyla
12.01.2022 5 z 5

Nemůžu jinak než plný počet. Kniha je inspirována skutečným příběhem jedenáctileté Sally. Příběh začíná v roce 1948, kdy tuto mladou dívku, ještě dítě, unese sexuální deviant Frank. Co vše musela během dvou let zažívat, je neskutečné. Zneužívání není explicitně popsané, ale víme o něm velmi dobře. Rozhodně doporučuji k přečtení.

Kniho_holka
19.12.2021 5 z 5

Příběh skutečné Lolity, který inspiroval Nabokova k napsání jeho nejslavnějšího díla letos doslova zahltil sociální sítě. jedenáctiletá Sally Horneová se vinou své dětské důvěřivosti dostane do rukou dvaapadesátiletého Franka La Salleho, bývalého trestance odsouzeného za sexuální zneužívání velmi malých dívek.

Tato kniha mi doslova vyrazila dech a přestože mi bylo zle z věcí, které jsem četla, nemohla jsem se odtrhnout autorka píše velmi čtivě a naštěstí konkrétně ty pasáže, kterých se čtenář nejvíce obává pouze nastiňuje.

Jen doufám, že dnešní děti a jejich rodiče jsou již dostatečně ponaučeni a něco takového se už nemůže stát.

Olous1
03.12.2021 5 z 5

Strhující příběh o únosu malé dívky, podle skutečné události. Ještě dlouho bude tento příběh v mé hlavě doznívat. Zpracování knihy budí velké emoce,smutek a bezmoc. Určitě stojí za přečtení,za mě 100%.

janca1705
28.11.2021 5 z 5

Úžasná kniha..

Ctv
25.11.2021 5 z 5

Mistrně napsaná kniha na velmi těžké téma. Únos jedenáctileté Sally na neuvěřitelné dva roky a její zneužívání autorka popsala tak, že vůbec nebylo vulgární, ale bylo děsivé. To, co někteří hodnotí jako negativum - tedy skutečnost, že si autorka řadu věcí vymyslela - já vnímám jako velké plus. Nikdo snad nemůže čekat, že spisovatelka zná skutečné myšlenky obou hlavních hrdinů, jejich dialogy nebo Sallyin příběh den po dni. Veškerou fikci na konci knihy přiznává a co se mně týče, tak ji zvládla skvěle. Hlavní body v příběhu byly na základě skutečných událostí. Bohužel včetně jeho konce. Je neuvěřitelné, co musela Sally prožít a tak moc nespravedlivé, že dopadla jak dopadla. Myslím na její matku a sestru ….

WaspSalander
25.10.2021 3 z 5

Samotný příběh je podle skutečných událostí, takže už sám o sobě je velmi emotivní a smutný, ale zpracování knihy ve mě nevzbudilo takové emoce jaké bych očekávala.
Na konci knihy se od autorky dozvíme, že ve knize je jen velmi málo věcí podle skutečnosti- což jsem vlastně očekávala, protože mi nepřišlo v některých situacích reálné tak velmi naivní chování dvanáctileté dívky.

Krisseliss
14.10.2021 5 z 5

Dlouho se mi nestalo, že by ve mně knížka vzbudila tolik emocí, jako právě Rez & záře hvězd.
Kniha je inspirována skutečnými událostmi a i přesto, že v ní najdeme fiktivní postavy a události, zůstává rozum stát nad tím, jak se tohle mohlo stát. Při čtení ve mně probouzela emoční boj, protože jsem nevěděla, jestli mám pociťovat lítost, vztek, strach, smutek nebo znechucení.
Proto tuhle knihu, která nenechá Vaší hlavu klidnou, doporučuji.

JustWomen
08.10.2021 4 z 5

Kdyby to nebylo podle skutečné události, řekla bych, že je to nemožné, aby se normální 12letá dívka takto naivně chovala. Měla tolik možností utéct, někomu to říct...
A nelíbil se mi ten úplný konec, to i ve skutečnosti s ní takto dopadlo?

Dela111
15.09.2021 5 z 5

Četba této knihy byla těžká, protože je o obrovské dětské bolesti, fyzické i psychické. Přesto je potřeba, aby právě takové příběhy inspirované skutečnými událostmi byly vydávané a čtené. Jediná obrana před takovými zrůdami, jako byl v tomto případě Frank, je informovanost.
Vůbec nepochybuji o tom, že v současnosti by už naprostá většina jedenáctiletých dětí u nás nebyla tak snadno ovlivnitelná a jejich znalosti a schopnost obrany jsou už na mnohem vyšší úrovni, ale podceňovat umění pedofilů manipulovat nevyzrálou myslí nemůžeme.

Autorka se nedrží úplně přesně skutečné události z roku 1948, ale použila hlavní fakta a napsala výborný román, který je šokující a smutný, ale zároveň varující.
Až do četby této knihy jsem netušila, že Nabokov se při psaní Lolity částečně inspiroval tímto případem.
Toto silné vyprávění doporučuji k přečtení.

Er.es
07.09.2021 5 z 5

Nejhorší při čtení této knihy založené na skutečném případu je, že se tohle děje dennodenně... Čtete tenhle příběh a někde ve světě vyhrává dětská naivita, která neumí číst mezi řádky v dospělém světě.

Tahle kniha je fantastická, je to unikátní čtení, které ve vás vyvolá frustraci z existence zrůd, kteří tohle dělají. A vy tomu dítěti nemůžete pomoci.

Sally mi bylo na každé stránce tak strašně líto, to její (ne)chápání, (ne)logické úvahy, myšlenky o tom, co je správné / špatné. To dítě si myslelo, že všechno bude dobré, když bude poslouchat moudra dospělého.

Díky za tuhle knihu, bude mi dlouho ležet v paměti...

Danago
03.09.2021 5 z 5

Šokující, smutné , pravdivé.... Moc dobře se to četlo.

Pavlina50
31.08.2021 5 z 5

(SPOILER) Román motivovaný skutečnou událostí z konce 40. let ve Spojených státech, byť (jak píše sama autorka v doslovu) autentická je jen základní osa příběhu a většina jmen. Jinak je ale většina činů, myšlenek a úvah jednotlivých postav pouze autorčinou literární fantazií. To ale ani trochu nesnižuje velice smutnou výpověď o jedné malé dívce, které osud opravdu nepřál, která byla ve špatný čas na špatném místě a udělala jednu fatální chybu, která měla osudový vliv na její celý další, i když nedlouhý život. Je to příběh poukazující zejména na nebezpečnost a zrádnost dětské důvěřivosti a naivity - ale je nutné také říct, že nejen o dětské. Dokážu si představit strach a obavy dítěte z následků svého „zločinu“, který ji nutí k nepochopitelnému chování (tolik příležitostí, kdy se mohla svěřit lidem, které postupně potkávala a kterým snad mohla důvěřovat – strach byl ale asi podstatně silnější), ale co její matka??? Z dnešního pohledu tu její naivitu a laxní přístup absolutně nedokážu pochopit. Ale na druhé straně – jiná doba, jiná mentalita, jiné životní podmínky a do psychiky druhého vlastně nikdo nevidí.
Chci jen pevně věřit, že dnes jsou současné děti daleko víc „osvícené“ a na takovou banální léčku by zas tak jednoduše neskočily.
…i když, kdo ví…
Případů a podobných kauz, na které lze v médiích narazit, je bohužel pořád ještě dost.…co například taková Natascha Kampusch?
Jsem ráda, že jsem dopředu po skutečném příběhu Sally nepátrala. Už z anotace knihy jsem pochopila, že únos sice asi skončí šťastně, ale ta tragická dohra!
Takovou tečku jsem fakt nečekala a opravdu mě to hodně zasáhlo. Někomu prostě není dáno a ani zdánlivě šťastné konce občas nemívají svůj happyend.
Na knize se mi také dost líbilo, že při líčení sexuálního zneužívání autorka nezacházela do žádných velkých podrobností a tyto situace popisovala velmi citlivě, často spíš jen v náznacích. Malou osobní výtku mám jen k úplnému závěru knihy, který vyzněl na můj vkus až příliš melodramaticky a balancoval trochu už na úrovni citové „ždímačky“, ale na druhé straně…smutný osud Sally si určitě aspoň těch pár slz zaslouží.