Revizor

Revizor https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/78837/bmid_revizor-sjs-78837.jpg 4 2922 321

Satirická komedie ruského klasika se baví hloupostí a nevzdělaností úředníků v provinčním ruském městečku, kteří naletí falešnému „revizorovi“ Chlestakovovi, který nestydatě využívá jejich zkorumpovanost, úplatkářství a podlézavost. Kniha vyšla v nákladu 4 500 výtisků, z toho 3 500 výtisků je opatřeno plátěnou vazbou a 1 000 výtisků svázáno v bílé kůži.... celý text

Literatura světová , Divadelní hry

Vydáno: , Odeon

Ревизо́р , 1836

Mindy
Mindy
25.11.2021 5 z 5

Tak to bylo skvělé. Ráda občas sáhnu po takovéto klasice, protože vím, že to nemůže být špatná volba. A opět se mi to potvrdilo. Hra je z roku 1836. Pojednává o zkaženosti tehdejší společnosti, ale je aktuální i dnes. Na kritiku Gogol reagoval: "Nevrč, brachu, na zrcadlo, když máš křivou hubu". To je krásný citát. Výborný je i doslov.

Eistee
Eistee
06.11.2021 5 z 5

Vtipné drama, při kterém si člověk vybaví úžasné zpracování s Vlastou Burianem.

Scathia
Scathia
05.11.2021 4 z 5

Zase jedna klasika. Hra se dobře četla, šlo o humorný popis hlouposti vesničanů s neuvěřitelným štěstím jednoho lempla.

666Jitka
666Jitka
03.11.2021 5 z 5

Tako klasická Gogolova satirická divadelní hra je poplatná každé době a vůbec se nedivím, že jí tehdejší cenzura carského Ruska nejdříve zakázala. Do malého městečka přijíždí mladík, kterého místní mocipáni mylně považují za revizora. V tu chvíli začne kolotoč a cirkus, podlézání, úplatky, pochlebování atd. Gogol na poměrech, které panují na malém městě poukazuje na problémy celého carského Ruska. Jakoby se doba vůbec nezměnila - řekneš o podvodníkovi, že je podvodník a máš v patách cenzuru, kritiku a jsi označen za štváče proti státu...

RonnieSmithx
RonnieSmithx
29.10.2021 5 z 5

Už uplynula nějaká doba, co jsem se u knížky takhle pobavila. Je to zábavné, čtivé a naprostá klasika, kterou byste si určitě měli přečíst. Ta práce, kterou to Gogolovi dalo napsat, se určitě vyplatila. Nádherné dílo.

Jrsnbl
Jrsnbl
17.10.2021 5 z 5

Boží, úžasný! Kéž bych si Revizora přečetl za mých let na gymplu, byl by prvním titulem, který bych zařadil do mého seznamu maturitní četby.

pakoshka
pakoshka
22.09.2021 4 z 5

Doháním klasiku, Revizor je nadčasovej.

Zuna1990
Zuna1990
05.08.2021 4 z 5

Nadčasová myšlienka - niektorí ľudia sa strčia do riti každému, pokiaľ im to prinesie úžitok. Mám rada spracovanie knihy, aj filmu s Burianom aj divadelné spracovanie divadla Astorka v hlavnej úlohe Roba Jakaba v úlohe Chlestakova.

Kattari02
Kattari02
31.07.2021 4 z 5

Ty knížky k maturitě nejsou vůbec špatné!!

Hermiona419
Hermiona419
05.05.2021 5 z 5

Jedna z těch nádherných knih klasické literatury, která nikdy nezklame! Doporučuji všemi deseti!!!

Amneris
Amneris
03.05.2021 4 z 5

Hru Revizor jsem četla k maturitě a velmi mě překvapila svojí aktuálností a hlavně skvělými replikami. A konec byl fenomenální...

Katri
Katri
29.04.2021 4 z 5

Příjemné čtení, u kterého jsem se opravdu bavila. Hodně zde záleží na úhlu pohledu. Tak či tak se však jedná o dílo velmi zdařilé a osobně se mi moc líbilo.

lucie.8
lucie.8
24.04.2021 4 z 5

Mám takový pocit, že kdyby se Revizor odehrával v současném Rusku, vypadalo by to úplně stejně...

Any26
Any26
11.04.2021 5 z 5

Knížka se mi líbila, bavila jsem se. A konec, v který to vygradovalo byl super! Doporučuji.

I.Gracíková
I.Gracíková
10.04.2021 1 z 5

Podle níže uvedených poměrně kladných hodnocení jsem si myslela, že tato kniha nebude jen pouhá povinná četba, a že bude opravdu stát za přečtení, ale bohužel mé očekávání naplněno nebylo. Hlavní dějová linie se odehrává v jednom dni, takže děj není nijak zajímavý a už vůbec ne vtipný. Dílo je založeno na neschopnosti úředníků, tím pádem ze začátku se ztrácíte v postavách, protože každé jméno vám bude připadat úplně stejné. Dokonce vás tento příběh ani neupoutá, takže vás to nenutí dočíst až do úplného konce. Zápletka celkem obyčejná a snadno předvídatelný konec, protože už tak v půlce knihy vám dojde, že ten správný skutečný revizor do městečka musí přijet. Na druhou stranu se jedná o divadelní hru, která je napsána na pár stánek, a navíc děj se nijak nekomplikuje a nestěžuje, takže je i lehce zapamatovatelná. K takové maturitě určitě doporučuji, protože je to krátké a nenáročné, ale jinak bych spíše zvolila jinou komedii a hlavně takovou, která pobaví.

keri.H
keri.H
24.03.2021 4 z 5

Dobrá a zábavná hra. Všichni se tak krásně snažili a to jaké bylo jejich konečné překvapení, když zjistili pravdu, bylo úžasné.

martineden
martineden
20.03.2021 5 z 5

“Čemu se smějete?
Sami sobě se smějete.”
Nemám slov, je to geniální a tak nadčasové! Doporučuji také černobílý televizní záznam s Landovským coby Hejtmanem.

Honzík19
Honzík19
18.02.2021 1 z 5

Nevím čím to je, ale kniha mě vůbec nebavila. Snad všechny postavy zde byly hloupé a naivní (vím že nejspíš záměrně), a téměř nic zajímavého se v knize neudálo. Četl jsem to kvůli maturitě, ale musím říct že jsem od toho očekával víc. Možná si jí za pár let přečtu znova, a uvidím jestli se můj pohled na knihu změní, ale pochybuji.

KackaGregusova
KackaGregusova
04.02.2021 1 z 5

Knihu jsem četla k maturitě a za mě ji nedoporučuji. Sice je krátká ale hrozně málo čtivá a za mě i nudná, na druhou stranu jsou tam krásně vyobrazeny nějaké vlastnosti lidí a přiznávám, že na konci jsme se i pousmála

alef
alef
11.01.2021 4 z 5

„Víte, ono moc rozumu bývá někdy horší než vůbec žádný.“

Od mé maturitní povinné četby uběhlo už spoustu let a Revizor se mi za tu dlouhou dobu dostal znovu do rukou už několikrát (tentokrát při středoškolské přípravě k maturitě mého syna). Ruskou kritickou satiru mám ráda a tak to bylo opět docela příjemné setkání s ruským „humorem“ :-).

Ono to s ním je totiž tak, že smích a humor, který naleznete „na povrchu“, při čtení, nutně neznamená, že „uvnitř“ se skrývá něco zábavného – a přesně tak je to s Revizorem – nenáročná, na první pohled možná povrchní komedie u které se zasmějete (zvlášť pak u divadelních či filmových adaptací – je jich na výběr), ale uvnitř ten zdánlivě směšný děj … už tak legrační není.
V Revizorovi nejspíš nenajdete nikoho, kdo by vám byl sympatický – a na tom je to celé postavené, všechny postavy a postavičky jsou tak reálné – ve svém pokrytectví a falešné morálce, a tak se vám před očima vystřídá plejáda ostřílených podvodníků, prohnaných a mazaných lidiček, vypočítavých, lehkomyslných a tak celkově nanicovatých a ve své podstatě hloupých postaviček – klamajících a nechávajících se oklamat. Prostředí kocourkovského městečka na ruský způsob :-), ve kterém vládne nepořádek, chaos a nedorozumění …

HEJTMAN: „No nic, to já jen pro pořádek. Pokud se týká těch vnitřních opatření a toho, čemu Andrej Ivanovic v dopise říká vroubky, nevím, co bych dodal. Vždyť co bychom si povídali: není člověka, aby neměl nějaké hříchy na svědomí. To už je tak od samého pánaboha zařízeno a ti libertini proti tomu nadarmo brojí.“
SOUDCE: „Čemupak říkáte vroubky, Antone Antonoviči? On není vroubek jako vroubek. Já řeknu každému upřímně, že přijímám úplatky, ale úplatky v čem? V ohařích štěňatech. To máte něco úplně jiného.“
HEJTMAN: „Inu, ve štěňatech nebo v čem jiném — pořád jsou to úplatky.“