Revizor

Revizor https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/78837/bmid_revizor-sjs-78837.jpg 4 2922 321

Satirická komedie ruského klasika se baví hloupostí a nevzdělaností úředníků v provinčním ruském městečku, kteří naletí falešnému „revizorovi“ Chlestakovovi, který nestydatě využívá jejich zkorumpovanost, úplatkářství a podlézavost. Kniha vyšla v nákladu 4 500 výtisků, z toho 3 500 výtisků je opatřeno plátěnou vazbou a 1 000 výtisků svázáno v bílé kůži.... celý text

Literatura světová , Divadelní hry

Vydáno: , Odeon

Ревизо́р , 1836

alishek
alishek
08.07.2023 4 z 5

Hra se čte poměrně snadno, příběh o tom, jak se dá využít lidská hloupost. Krátký a vtipný formát, co se dá přečíst u kafe.

ivzu77
ivzu77
16.06.2023 5 z 5

Nadčasové, pravdivé před 150 lety, pravdivé i dnes.
Fraška - komedie - tragédie - SMÍCH - strach - odvaha - drzost

Kabuky
Kabuky
16.06.2023 5 z 5

Klasika povinné četby.

Artim
Artim
10.06.2023 4 z 5

Jak je možné, že si celý ten ancábl postav tvořící panoptikum té doby splete revizora s takovým hejskem? Vždyť je to do očí bijící, řekneme si.
Když jsem se nad tím zamýšlel, přišlo mi, že Gogol vystihl zcela přesně princip fungování dezinformace už téměř před 200 lety.
Stačí nejistota a strach a když přijde náznak snadného a rychlého vysvětlení, jde chytrost a kritické myšlení stranou. Pak už jen vnímáme veškeré dění ve prospěch naší původní pravdy.
Mistrně vykreslené a stále vtipné, jelikož onen hlavní námět je tu s námi pořád!

MarqueeMoon
MarqueeMoon
06.06.2023 4 z 5

Tuším som túto hru videl veľmi dávno aj v divadle, vážne si nie som si istý, no po tejto knižke mám chuť si to prípadne pozrieť znova. Záver bol parádny! A tá davová panika z "revízora" bola úsmevná, pripomenulo mi to modernú dobu, kedy na základe titulku, prípadne rozkliku a prečítaní povrchného článočku na internete si inteligentný čitateľ poskladá celý príbeh do premyslenej pravdivej mozaiky a svoju inteligenciu vystavuje na obdiv v komentároch :) Tie postavy sú archetypy hlúposti, závisti, oportunizmu, malosti, povrchnosti a môžme pokračovať ešte dlho.. platné v 19 storočí, v 21. A bude to tak aj o 1000 rokov.

knihomolka460
knihomolka460
24.05.2023 2 z 5

Další kniha , kterou bych si bez povinné četby nevybrala a ani bych o ní nevěděla. Nebylo to zase tak hrozný, ale nic extra.

evice9290
evice9290
15.05.2023 3 z 5

Nebyla spatna

MíšaS.
MíšaS.
15.05.2023 3 z 5

Časy se mění, ale lidi ne...
Myslím, že v divadle bych si příběh užila více.

martin4950
martin4950
14.05.2023 5 z 5

Ano bobčinskij a dobčinskij nastoupí vystoupí se třemi haranty.

KubaHanzelin
KubaHanzelin
10.05.2023 3 z 5

Čteno do letošní výzvy
Aneb další nadčasová klasika, která drtí stereotypy a aktuální je i v dnešní době, holt některé věci se nemění:)

Ivet_V
Ivet_V
09.05.2023 4 z 5

Měla jsem to jako povinnou četbu a kniha mě trochu zklamala. Na to, že se jedná o drama, jsem se celou dobu nudila a čtení bylo zdlouhavé. Sice je to komedie, ale vůbec to není vtipné. Jako celek chápu, proč se to uvádí jako komedie, ale v konkrétních pasážích to vůbec nepobaví.

Adellll
Adellll
08.05.2023 4 z 5

Moc fajn kraťounká knížka:).

Jenny46
Jenny46
08.05.2023 4 z 5

Další splněná čtenářská výzva č.6
Opravdu jednohubka na přečtení a já mám ráda film i divadelní hru taková klasika, která je stále aktuální, nadčasová...

99jana99
99jana99
07.05.2023 3 z 5

Taková rychlovka do výzvy. Nejdřív jsem si říkala, že to bude utrpení, ale nebylo při počtu stran, které kniha má.

LenkaDv
LenkaDv
07.05.2023 5 z 5

Tato kniha pro mě byla velmi milou jednohubkou. Kniha je poplatná každá době.

Evkaha
Evkaha
05.05.2023 3 z 5

Pamatuji si divadelní představení ve škole a jaká to byla neskutečná nuda. Knižní podoba už je lepší, ale pořád to není ono. Tema, které se hodí asi na každou dobu.

Gilnien
Gilnien
20.04.2023 3 z 5

Ale tak vlastně proč ne. Kdysi jsem viděla jako hru v divadle, ale dítě z těchto her většinou odvařené není. Číst dramata mě vlastně celkem baví, děj hezky odsejpá. Přesto to není úplně můj šálek kávy.

_Knihomolka_
_Knihomolka_
10.04.2023 3 z 5

Ve srovnání s Lakomcem mě Revizor tolik neoslovil. Obě díla sice skýtají bezvadnou kritiku lidských nešvarů a podmínek ve společnosti, ale Gogolova kniha mi přišla slabší jak z hlediska literárního, tak i humorného. I přesto se ale musí nechat, že všechna tato nadčasová díla mají něco do sebe.

RMarkéta
RMarkéta
05.04.2023 5 z 5

Příběh do dnešní doby jako dělaný. Vlastně se hodí do každé doby, protože je to nadčasový kousek. Ta léta od vydání mu na aktuálnosti vůbec nic neubrala. Malé ruské město, kde bují uplácení, poklonkování, nadutost, hloupost, zkaženost a nevzdělenost. Chlestakov by musel být úplný hlupák, kdyby toho nevyužil ke svému prospěchu. Gogol nastavil lidem zracadlo opravdu geniálním způsobem.

_Brunetka_
_Brunetka_
01.04.2023

Tak tahle povinná četba nebyla vůbec špatná. Nemám problém se čtením divadelních her, takže pro mě značka ideál. Děj je jasný a srozumitelný. Oceňuju námět, kterému se nedá upřít nápaditost a odvaha (vzhledem k vydání v tehdejší době). Postavy jsou krásně charakterově vykreslené, takže nebudete mít sebemenší potíž je popsat. Občas jsem se i smála. Líbí se mi nadčasovost díla, protože motivy jako úplatkářství, faleš, touha po moci a zkaženost z ní patří mezi ty lidské rysy, s kterými se běžně potkáváme i v dnešní době. Konec byl úsměvný. Podtrženo, sečteno, tuto knihu vám k maturitě určitě můžu doporučit.