Revizor

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Revizor je satirická komedie ruského prozaika a dramatika Nikolaje Vasiljeviče Gogola z roku 1836. Námět inspiroval Alexandr Sergejevič Puškin, který autorovi vyprávěl podobný příběh z vlastní zkušenosti. Hra v pěti aktech pojednává o jediném dni řadového úředníka Chlestakova na návštěvě v malém provinčním městečku, kde je čisté svědomí raritním jevem. Kritizuje zkorumpovanost, hloupost a nevzdělanost tehdejší ruské byrokracie. Po premiéře se Gogol nevyhnutelně setkal se silnou kritikou právě té části společnosti, o jejíž zkaženosti pojednává. Na tyto útoky reagoval úvodním mottem knižního vydání: „Nevrč, brachu, na zrcadlo, když máš křivou hubu.“ Revizor dodnes patří k nejvýznamnějším dílům světové dramatické literatury....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/447390/revizor-0Jt-447390.jpg 3.92268
Žánr:
Literatura světová, Divadelní hry

Vydáno: , Omega
Originální název:

Revizor, 2006


více info...
Nahrávám...

Komentáře (214)

Kniha Revizor

Hermiona419
05. května

Jedna z těch nádherných knih klasické literatury, která nikdy nezklame! Doporučuji všemi deseti!!!

Amneris
03. května

Hru Revizor jsem četla k maturitě a velmi mě překvapila svojí aktuálností a hlavně skvělými replikami. A konec byl fenomenální...


Katri
29. dubna

Příjemné čtení, u kterého jsem se opravdu bavila. Hodně zde záleží na úhlu pohledu. Tak či tak se však jedná o dílo velmi zdařilé a osobně se mi moc líbilo.

lucie.8
24. dubna

Mám takový pocit, že kdyby se Revizor odehrával v současném Rusku, vypadalo by to úplně stejně...

Any26
11. dubna

Knížka se mi líbila, bavila jsem se. A konec, v který to vygradovalo byl super! Doporučuji.

I.Gracíková
10. dubna

Podle níže uvedených poměrně kladných hodnocení jsem si myslela, že tato kniha nebude jen pouhá povinná četba, a že bude opravdu stát za přečtení, ale bohužel mé očekávání naplněno nebylo. Hlavní dějová linie se odehrává v jednom dni, takže děj není nijak zajímavý a už vůbec ne vtipný. Dílo je založeno na neschopnosti úředníků, tím pádem ze začátku se ztrácíte v postavách, protože každé jméno vám bude připadat úplně stejné. Dokonce vás tento příběh ani neupoutá, takže vás to nenutí dočíst až do úplného konce. Zápletka celkem obyčejná a snadno předvídatelný konec, protože už tak v půlce knihy vám dojde, že ten správný skutečný revizor do městečka musí přijet. Na druhou stranu se jedná o divadelní hru, která je napsána na pár stánek, a navíc děj se nijak nekomplikuje a nestěžuje, takže je i lehce zapamatovatelná. K takové maturitě určitě doporučuji, protože je to krátké a nenáročné, ale jinak bych spíše zvolila jinou komedii a hlavně takovou, která pobaví.

keri.H
24. března

Dobrá a zábavná hra. Všichni se tak krásně snažili a to jaké bylo jejich konečné překvapení, když zjistili pravdu, bylo úžasné.

martineden
20. března

“Čemu se smějete?
Sami sobě se smějete.”
Nemám slov, je to geniální a tak nadčasové! Doporučuji také černobílý televizní záznam s Landovským coby Hejtmanem.

1 ...