Revival

Revival https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/236593/mid_revival-6YH-236593.jpg 4 816 187

Temný a uhrančivý román vypráví o knězi, který před lety přijel do novoanglického městečka. Získal si zdejší obyvatele a stal se přítelem a mentorem mladého chlapce. Při nehodě však přišel o rodinu. V plamenném kázání proklel boha a z městečka odešel. Po několika desetiletích se chlapec, nyní narkoman, s knězem náhodou setká. Životní příběh obou mužů, jejich setkání a střety jsou stejně šokující a nevyhnutelné jako ohromující vyvrcholení knihy. Román je dokonale namíchanou nostalgií 60. let a starého dobrého amerického hororu.... celý text

Literatura světová Horory Fantasy
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Revival , 2014

DominaCZ
16.08.2020 1 z 5

By mě zajímalo, proč vždycky v těch dobách 60. let musej bejt ty lidi co největší magoři.
Od děcek po dospěláky.
Prostě proč.
Ať už v jeho knize, nebo prostě z těch dob.
Protože takoví v USA byli / jsou?
Tohle byla otravná nudná pruda, která navíc díky přebalu lže - máte pocit, že půjde o úchylnej cirkus, a ne nudnou rodinu a kostelíček.

Aya81
08.08.2020 3 z 5

Nebyla to špatná kniha... ale asi jsem čekala, že mne víc vtáhne, že se budu trochu bát, že budu napjatá. Ale všechno se to stalo jenom tak... napůl. Proto i hodnotím tak nějak... napůl.

Erutan
26.07.2020 4 z 5

Revival docteny za 6dni. Líbilo se mi vyprávění z první osoby, což jsem ještě u Kinga nezažil. Častěji to ale zas nepotrebuji, jelikož mu to ubírá na možnostech. Příběh byl fajn. Celý životopis, od 6ti do 60ti. Škoda jen, že horor to byl na posledních 20-30 stran. Mohl víc rozvést noční můry a pohrát si s nimi. Závěr jak to do sebe všechno zapadlo byl skvělý. Na druhé čtení to ale asi nevidím.

Ne, nezemřelo to, co věčně odpočívá, a dlouhý věků běh i smrtí smrti bývá.

V E-dur. Všechny tyhle zasrany fláky začínají v E-dur.

OFKitsune
23.06.2020 4 z 5

Revival můžeme považovat za slabší dílo, ale není se čemu divit, když S. King napsal tolik knih. Ne všechny budou, logicky, strhující. Tohle dílo se mi líbilo, zejména nápadem. Takový novodobý Dr. Frankestein. Když pomineme nadpřirozeno, i bez něj je kniha skvělá. Nádherně vyobrazený úpadek člověka, co s vámi může udělat alternativní léčba (nemyslím teď přímo elektřinou, ale když vás nějaký rádoby léčitel narve drogami, dopadá to často hrozivě) a jak jsme někdy připoutaní k osobám naší minulosti.

Pine
26.04.2020 3 z 5

King umí psát lépe, tady předvedl průměr. Žádné bububu nečekejte, není to knížka, u které se budete bát, ale ten závěr, ve kterém je King už konečně ve své kůži a dobře čitelný, vás k zamyšlení donutí.

Kuzzie
24.04.2020 4 z 5

Průměrná Kingovka. Hezky odvyprávěný příběh,jak to Stephen umí a jak já ho mám ráda,ale zápletka mě zrovna moc nechytla. U horrorových části jsem se nebála a jako celek knihu brala spíš jako takové oddechové čtení- nenadchne neurazí.

Greenfingers
23.04.2020 4 z 5

V Kingových knihách jsou často na pozadí příběhů popisovány dobové reálie. Jelikož už taky něco pamatuji, rád si některé věci spolu s autorem připomenu.
Revival je silný příběh, plný napětí a hororových scén tak, jak jsme u autora zvyklí.

vojtahoodie
12.04.2020 2 z 5

Začalo to skvěle: starý dobrý americký horor, perfektní atmosféra Ameriky 60. 70. a 80. let... Typický příběh dospívajícího kluka, hrajícího v kapele, který prožívá první lásku a navíc je závislý na drogách, protkaný tajemným příběhem kněze, posedlého elektřinou, kterému při nehodě zemře manželka a syn a on prokleje Boha a odejde z městečka. Mělo to výbornou atmosféru, mistrné zpracování, pečlivě vedená nitka děje... Čtete to a máte takový pocit, že takhle to má přesně vypadat, a (zřejmě to je tím typickým příběhem) že jste něco takového již v minulosti četli. Bohužel, potom, co se děj přenese do tohoto tisíciletí, kvalita jde prudce dolů. Děj je nějaký, kniha ztratí pečlivě budovanou atmosféru, děj najednou nudí, nic se neděje. Trochu to zlepší vyvrcholení a tuctový konec pak znovu zabije. Mám z té knížky absolutně rozporuplné pocity, nevím tak nějak, co si o ní myslet. Stejně tak rozporuplné pocity mám z postavy pana Jacobse. Strašidelná zápletka a vyvrcholení bylo spíš divné než strašidelné. Nevím no... Asi mám u "krále hororu" vždy trochu moc velká očekávání

Karnager
21.03.2020 2 z 5

Tahle kniha mě bohužel neoslovila :( námět zajímavý, hvězdička za tajnou elektřinu a za dvířka porostlá břečťanem a to co čeká za nimi. Bohužel pro mě to byla spousta omáčky, občas kousek fajn, ale víc jak dvě hvězdy mi to nedá..navíc ten konec mi značně připomíná ostrov duma key..

Shaxx
12.01.2020 5 z 5

Já ho prostě žeru.
Všimla jsem si, že Revival má trochu horší hodnocení, než je průměr u klasické kingovky, ale upřímně, mně to sedlo a to dost.
Je to klasický King, příběh s tisícovkou odboček a nepodstatných zmínek, ale mně to vyhovuje a v celkovém textu mi to nepřekáží, ba naopak. Jako vždy ukázka skvělého vypravěčského umu, ať už se na příběh díváme očima malého kluka, dospívajícího mladíka, chlapa ve středním věku či stárnoucího muže. King dokáže parádně vystihnout každé období života, měnící se priority, náhled na svět, vnímání plynutí času. Vztahovou dynamiku, sílu emocí.
Uznávám, že má občas problém se zakončením příběhu, někdy je to nejslabší část knihy, vsadím se, že by nejraději psál dál a dál, jen aby nemusel ukončovat. Každopádně zde mi konec přišel fajn. Možná s menším spoilerem bych poznamenala, že to vnímám jako poctu Lovecraftovi, což je můj šálek čaje.
Jako vždy pro mě bylo čtení protknuté takovou neuchopitelnou nostalgií, ale krásnou, která po dočtení ještě chvíli rezonuje. Za mě dobrý!

1amu
17.09.2019 3 z 5

Pokud jde o horory, tak jsem v tomto oboru spíše zaostalý . Zatáhl mě k nim autor této knihy a jsem rád, protože mne přivedl do míst, která jsem čtenářsky teprve začal objevovat. Vřelé díky pane Kingu.
Přečetl jsem Revival. A mám rozporné dojmy. Zčásti se mi kniha líbila, zejména první část, dětství vyprávěče a pak část předposlední, kde se onen Jamie Morton po mnoha létech vrací na krátkou dobu ke své rodině do Maine.
..."Doma jsi tam, kde chtějí, abys zůstal déle."...
Pro mě nosná věta celé knihy.
Druhá důležitá postava děje -Charles Jacobs, původně pastor, mi začal vadit ve chvílích, kdy jej začal autor démonizovat. Ale byl to záměr a zároveň cíl Stephena Kinga.
Samozřejmě, že se těším na jeho další knihy.

martinstefko
01.09.2019 3 z 5

Na knize „Revival“ je na jednu stranu fajn, že je to vlastně lovecraftovský horor, i když tohle si uvědomíte v podstatě až ke konci, ale na stranu druhou si říkáte, že to možná bylo až zbytečné, že by kniha lépe fungovala jako dramatický román o tom, jak se setkávají dvě postavy a jak se navzájem ovlivňují. Jenže to byl nebyl tak zajímavý King, to by se tak dobře neprodával. Ale je to škoda, protože King prostě umí skvěle postavy, jenže horor už mu tak dobře nejde. Jasně, je tam lehká plíživost, ale ten skutečný horor se odbyde v poslední relativně krátké části a je hotovo. Jako kdyby King už to nejlepší napsal a teď už jen jel na setrvačnost.

Martina1805
19.08.2019 5 z 5

Tak tohle zase bylo počtení. Ze začátku nic moc nemohla jsem se zabrat ale konec no jak to říct .Překvapivý.

Finn69
24.07.2019 3 z 5

I mistr King si může vystřihnout něco na motivy velmistra Lovecrafta, a proč taky ne. Není to vůbec špatné, hlavně tedy závěr, kde dokonce nahlédnete do prostorů mezi světy a potkáte Prastaré. A tam na vás dýchne nefalšovaná hrůza jako z Necronomiconu.
Začátek je oproti tomu na můj vkus až moc natahovaný, zhruba v polovině knížky jsem si říkal "jejda, to dám vážně Kingovi jen dvě hvězdy?" Ten konec to naštěstí velmi a velmi vylepšil, vyplatí se na něj počkat.

Anushka1
08.06.2019 4 z 5

Asi do tři čtvrtě knihy máte pocit, že půjde pouze o jednoduchý příběh muže, který se v mládí seznámil s pastorem Jacobsem, který však tragicky přijde o rodinu a odvrátí se od víry. V dospělosti se s pastorem opět setkává za ne zcela ideálních okolností a díky pastorově zálibě v elektřině je mu dlužen svým životem. Až ke konci díla se ukazuje, že posedlost elektřinou Charlese Jacobse není jen tak a dostáváme se k té nadpřirozené části knihy, která není rozhodně nic hezkého. Nevím proč hodně lidí tuto knihu moc nemusí (co se týče díla S. Kinga). Podle mě je celkem typická Kingova kniha.

Triplex
29.05.2019 4 z 5

"King, je to King! Budeme se bát, plakat a choulit se v koutě!" To si nejspíše pomyslí většina lidí, kteří dají na veřejné mínění. S nadšením si sednou nad knihu a začnou číst. A ono nic. Tak pozor, King není mistr levného hororu, při kterém budete nadskakovat ze židle. King je mist převážně psychologického hororu. Kniha působí téměř celá jako příjemný příběh s nějakou tou záhadou a na konci se vám dostane takového zážitku, že se bojíte a upadnete do hluboké deprese, která ovšem přetrvává především po dočtení knihy. U tohoto románu se nebudete bát, ale po jeho přečtení budete přehodnocovat pohled na svět. A taková je velká spousta Kingových knih. Tak prosím, až budete někomu doporučovat jeho knihy, nebo o nich mluvit - nesnižujte ho na úroveň laciného hororu.

Jokrzeb
28.05.2019 5 z 5

Naprostá spokojenost... KING!

Icequeen
25.04.2019 3 z 5

Tak to mám konečne za sebou. Ešte nikdy som nemala pri čítaní Kinga taký silný pocit, že si písal hlavne sám pre seba. Splnil si svoj rockerský sen a cez polovicu knihy si brnkal na gitare, pričom príbeh služobníka elektriny vyznieval len ako sprievodná storka. Hudobné pasáže ma nijako nenapĺňali nostalgiou (ani ničím iným), polovica songov mi nič nehovorila a aj keby, v nadmernom používaní hitparády zašlých vekov nevidím žiadny zmysel. Mohol ušetriť 100 strán, keby vydal 10 cédečkový soundtrack plus noty.

Pobavilo ma:
Náboženství je teologický ekvivalent pojišťovacího podvodu, kde rok za rokem platíte pojistné a potom když potřebujete čerpat výhody, za které jste platili s nábožnou přesností, zjistíte, že společnost, která si vaše peníze brala, vlastně neexistuje.

Tohle byli lidé, kteří běžně používali počítač, aby zůstali v kontaktu s přáteli a získávali přehled o každodenním dění, lidé, kteří považovali meteorologické satelity a transplataci plic za samozřejmost, lidé, kteří očekávali, že budou žít o třicet nebo čtyřicet let déle než jejich praprarodiče. A tady teď podléhají vyprávěnce, vedle které vypadají Santa a Zoubková víla jako strohý realismus. Cpal jim do hlavy hovadiny a oni jásali.

Eyghon
21.04.2019 5 z 5

Typická Kingovka - pomalé budování stísněné atmosféry zakončené nahlédnutím za dveře smrti. Pro mě určitě v horní polovině Kingových knih. Plusem je v tomto případě i rozumná délka.

Metalizza
17.03.2019 5 z 5

Super příběh, stojí za přečtení.

horory

Stephen King